Informacje

OŚWIĘCIM. Święto Patrona „Konara” i odsłonięcie tabliczki ku czci śp. Jana Tobiasza

Rocznicy urodzin ks. Stanisława Konarskiego rokrocznie w powiatowym „Konarze” towarzyszy Święto Patrona Szkoły. Powiat Oświęcimski na tegorocznych uroczystościach w dn. 7 października reprezentowała członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu Grażyna Kopeć.

Zgodnie z wieloletnią tradycją pierwszoklasiści złożyli swoje ślubowanie na sztandar szkoły. Uczniowie oraz licznie zgromadzeni rodzice i zaproszeni goście usłyszeli życzenia od członkini Zarządu Powiatu w Oświęcimiu Grażyny Kopeć, od dyrektorki Jolanty Bąk, prezeski Towarzystwa Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego im. St. Konarskiego w Oświęcimiu Katarzyny Musiał oraz od byłego dyrektora placówki Kazimierza Grabonia. W części artystycznej wystąpili uczniowie klas starszych z muzycznym prezentem dla pierwszoklasistów.

Druga odsłona uroczystości odbyła się na cmentarzu parafialnym. W historii rodziny „Konara” było wiele osób-wzorów szlachetnych postaw.

Z myślą o nich Towarzystwo Przyjaciół Liceum stworzyło Ścianę Pro Memoria na Cmentarzu Parafialnym. Tam od ponad 30 lat upamiętniamy profesorów, darczyńców i absolwentów szkoły-pięknych ludzi, wzory do naśladowania, inspiracje do działania – mówi Katarzyna Musiał.

Tym razem odsłoniliśmy tabliczkę poświęconą absolwentowi, współzałożycielowi i wieloletniemu prezesowi TPLO, panu Janowi Tobiaszowi. Był człowiekiem oddanym swojej szkole i swojemu miastu, niestrudzonym społecznikiem-pełnym pomysłów, pasji, był niezgłębionym źródłem wiedzy o historii naszego liceum i Ziemi Oświęcimskiej, uosobieniem dobroci i szlachetności. Przez wiele lat z wdzięcznością mówił o swoich profesorach i przyjaciołach z liceum, mówił, jak wiele od nich się nauczył, jak bardzo trzeba kultywować pamięć o nich, jak bardzo zależy mu na zintegrowaniu całego środowiska Liceum Konarskiego – podkreśla Katarzyna Musiał.

Laudację na cześć pana Tobiasza odczytała absolwentka liceum, prywatnie wnuczka pana Jana, Marta Kinalska.

Warto nadmienić, że w tygodniu poprzedzającym święto uczniowie klas pierwszych wzięli udział w akcji „Zapuszczam korzenie” i posadzili cebulki tulipanów na terenie przed szkołą. Już wiosną zobaczymy efekty ich pracy.

Źródło: TPLO, fot. Weronika Basiewicz i Rafał Kinalski.

Powiat Oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend