Święto Miasta Historycznie to cykliczne wydarzenie w naszym muzeum – kolejny raz w ramach obchodów Święta Miasta przybliżamy historię oświecimskiego grodu, tą najdawniejszą i bliższą naszych czasów. Zapraszamy na dzień otwarty muzeum w dniu 6 września (czwartek).
Dzień otwarty to dwie odsłony – dla dzieci i młodzieży oraz dla mieszkańców i miłośników historii miasta. W tym roku działania edukacyjne zaplanowaliśmy także w Ratuszu, nowym oddziale Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
ODSŁONA PIERWSZA (g. 9.00 – 13.00)
ŚCIEŻKA HISTORYCZNA – „POCZTYLION”
Młodzież i dzieci zapraszamy do zabawy na ŚCIEŻCE HISTORYCZNEJ której tematem będzie historia poczty. W tym roku przypada jubileusz 200 lecia poczty w Oświęcimiu, otwarcie pierwszej stacji pocztowej w Oświęcimiu miało miejsce w dniu 1 listopada 1818 r.
W przestrzeni Muzeum Zamek, na wystawie czasowej „Ludzie listy piszą…200 lat poczty w Oświęcimiu”, w wieży zamkowej oraz w Ratuszu odbędą się warsztaty edukacyjne podczas których przeprowadzone zostaną zajęcia plastyczne, zręcznościowe i interaktywne.
Oferta skierowana jest do grup dzieci w wieku przedszkolnym – „zerówki” oraz uczniów szkół podstawowych klasy 1-6 .
Zgłoszenia grup przyjmuje sekretariat muzeum do 4 września – tel. 33 842 44 27, ilość grup ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń.
PROGRAM:
- NADAJ WIADOMOŚĆ – tworzymy kartę pocztową, poznajemy dawne sposoby przesyłania informacji.
- „LUDZIE LISTY PISZĄ… 200 LAT POCZTY W OŚWIĘCIMIU” – zwiedzanie wystawy czasowej.
- MASZ WIADOMOŚĆ – odbierz pocztę w wieży zamkowej, rozszyfruj treść listu.
- W POGONI ZA LISTONOSZEM – znajdź zaginiony list w Ratuszu.
ODSŁONA DRUGA (g. 17.00)
Otwarcie wystawy czasowej – „LUDZIE LISTY PISZĄ… 200 LAT POCZTY W OŚWIĘCIMIU”.
Z okazji jubileuszu Muzeum Zamek w Oświęcimiu przygotowało wystawę czasową „ Ludzie listy piszą….200 lat poczty w Oświęcimiu” poświeconą historii poczty oświęcimskiej. Wystawa została zorganizowana z inicjatywy Klubu Filatelistów i Numizmatyków im. A. Orłowskiegomających swoją siedzibę w Oświęcimskim Centrum Kultury, a szczególnie Józefa Gonciarczyka.
Na ekspozycji zaprezentowane zostaną muzealia udostępnione przez Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, prywatnych kolekcjonerów: Józefa Gonciarczyka, Łukasza Szymańskiego, Anny Kamińskiej. Historię poczty w Oświęcimiu wzbogacą także eksponaty z Muzeum Zamek w Oświęcimiu.
Nota z historii:
Decyzją Komory Nadwornej w Wiedniu ustalono, że otwarcie stacji pocztowej w Oświęcimiu odbędzie się 1 listopada 1818 r. zgodnie z rozporządzeniem władz austriackich nr 55.753 z dnia 27.10. 1818 roku i 57.356 z dnia 5.11.1818 r.
Z naszego miasta poprowadzono trakt do Kęt, przez Nowy Bieruń do Mikołowa.
Pierwszym poczmistrzem został Kajetan Russocki, który stację pocztową zlokalizował w dworku , w swoim majątku, a w 1841 roku przeniósł ją na zamek.
W 1876 roku uruchomiono drugi urząd pocztowy w Oświęcimiu: Oświęcim Dworzec.
W 1896 roku przeniesiono urząd pocztowy z zamku do kamienicy na ówczesnej ulicy Kęckiej ( od 1910 roku – ulicy Władysława Jagiełły), który funkcjonuje do dzisiaj.
Muzeum Zamek