Informacje

OŚWIĘCIM. Sukces mieszkańców i społeczników osiedla rtm. Witolda Pileckiego!

Głos mieszkańców z os. rtm. Witolda Pileckiego, którzy parokrotnie w ostatnich miesiącach blokowali w ramach protestu drogi w pobliżu Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz, został usłyszany. Mieszkańcy zwracali uwagę, że układ komunikacyjny w tej części miasta, obciążonej bardzo dużym ruchem turystycznym, jest po prostu niewydolny. W rozwiązanie problemu zaangażował się również poseł Ziemi Oświęcimskiej Rafał Bochenek.
Zdecydowane podejście społeczników dało efekt. Redakcja „Kuriera Oświęcimskiego” uczestniczyła w relacjonowaniu protestów i nagłośnieniu problemów zgłaszanych przez mieszkańców . W działaniach mających na celu znalezienie rozwiązania aktywnie brali udział członkowie miejscowej rady osiedla. Z ludźmi spotykali się miejscy radni i przedstawiciele władz miasta. W sprawę włączył się również natychmiast poseł Rafał Bochenek.
– Kwestie związane z rozwojem miasta Oświęcim zawsze mają dla mnie pierwszoplanowy charakter. Głos mieszkańców i waga sprawy wymagała podjęcia niezwłocznych kroków w odpowiedniej skali. Dziękuję wszystkim mieszkańcom i społecznikom. Dziękuję aktywnym radnym i samorządowcom. Jak wszyscy widzimy, reakcja rządu była natychmiastowa, a bardzo poważne środki w wysokości 7,5 miliona złotych pozwolą tu zrobić dużo dobrego – mówi poseł Rafał Bochenek.
– Cieszę się, że udało się nam wspólnie doprowadzić do tak konstruktywnego rozwiązania. To jest też dobry przykład na to, jak aktywnie i jak pozytywnie działa w Oświęcimiu opozycja obecnego prezydenta miasta. To jest kolejny przykład, gdy jako radni i społecznicy pomagamy rozwiązać poważny problem. Oczywiście nie spodziewam się od pana prezydenta Janusza Chwieruta słowa dziękuję – mówi oświęcimski radny Waldemar Łoziński. – Ja natomiast chcę dziś bardzo podziękować wszystkim osobom, który poświęciły tej sprawie swój czas i energię, w szczególności członkom tutejszej Rada Osiedla Zasole Oświęcim na czele z przewodniczącym Michałem Chrzanem i niestrudzonym Jerzym Poniedziałkiem – dodaje Waldemar Łoziński.
Oświęcimscy aktywiści i społecznicy mają powody do dumy. – Jak państwo widzicie, warto się aktywnie zaangażować i mieć odwagę działać, zamiast powtarzać, że nic się nie da i na nic nie ma pieniędzy, w czym celują obecne władze miasta. Grupa ludzi, trochę determinacji i dobra współpraca potrafią w Oświęcimiu góry przenosić – podkreśla radny miasta Jakub Przewoźnik.
Rządowe dofinansowanie obejmie przebudowę osiedla rtm. Witolda Pileckiego. Za ponad 7,8 mln zł, w tym właśnie pozyskane ponad 7,4 mln zł z Polskiego Ładu, miasto przebuduje układ komunikacyjny wewnątrz osiedla. Na dwóch nowych parkingach mieszkańcy zyskają dodatkowe miejsca parkingowe na 79 samochodów. Urząd Miasta Oświęcim informuje, że przebudowane zostaną także chodniki, plac zabaw, oświetlenie uliczne i infrastruktura podziemna. Inwestycja ruszy w przyszłym roku, a planowany termin jej zakończenia to czerwiec 2025 r.
Poprzedni artykułNastępny artykuł

32 komentarze

 1. Fakt ze znajduję się tablica na bloku 27 ale przewodnikach turyści mają zaznaczone oś Pileckiego. i będą na oś Pileckiego szukać tego miejsca . Dlatego Muzeum powinno do remontu oś Pileckiego się dołożyć ! . Oś Pileckiego powinno być już dawno wyremontowane na błysk bo to jest wizytówka miasta ! . Jak cię widzą tak …….

 2. Chaotyczna wypowiedź, pomieszane z poplątanym.

  Tablica przypominająca o ostatniej egzekucji na terenie
  dzisiejszego Osiedla rtm. Pileckiego w dniu 6 stycznia 1945 r.
  znajduje się w Muzeum Auschwitz, usytuowana na murze bloku nr 27.

 3. Czy jest gdzieś jakiś plan albo wstępny szkic projektu zagospodarowania Osiedla Pileckiego z lokalizacją tego parkingu?

 4. Nie ważne kto załatwił ale to osiedle po wino świecić przykładam . Już parę lat tamu widziano ze turyści będę tu chodzić i chodzili dużo wcześniej bo odbyła się tu ostatnia jawna egzekucja Auschwitz . Dostawałem pytanie czy te chodniki są czasów okupacji itd od dziennikarzy itd którzy szukali jakieś tablicy w którym dokładnie miejscu odbyła się ostatnia jawna egzekucja . Turyści zawsze chodzili po Ul Pileckiego ponieważ mieszkały tu więźniarki i esesmani którzy ich pilnowali . Kobiety wytwarzały proch w OZNS itd . Mają to przewodnikach . I dlatego osiedle powinno być dawno WYREMONTOWANE SĄ TYLKO BLOKI A RESZTA NIE ! JAK TO MÓWIĄ PILOCI GRUP I PRZEWODNICY PIERWSZY OBRAZ TURYSTĄ WYSTARCZY JUŻ MAJA OBRAZ OŚWIĘCIMIA I TO IM WYSTARCZA ,JUŻ NIE CHCĄ JECHAĆ DO CENTRUM OŚWIĘCIMIA 🙁 . PO PIERWSZE PARKINGI TYLKO DLA MIESZAŃCÓW , NOWE CHODNI I DROGI ,CHODNIKI ODDALONE OD BLOKÓW WYREMONTOWANYCH A PRZY OKNACH ZIELEŃ TAK JAK NA OSIEDLU CHEMIKÓW.JESZCZE MOŻE JEDNA LUB DWIE RODZINY KTÓRE MAJĄ NAKAŻ EKSMISJI ALE NIE MA MIESZKAŃ ZBM A TURYŚCI UCIEKAJĄ ZE SKLEPU ITD FAJNY OBRAZEK I ROBIĄ ZDJĘCIA BRAWO ? PO KTÓRYCH CHODZĄ ROBAKI ITD I SANEPID CO CHWILĘ ROBI DEZYNFEKCJĘ PO TYCH RODZINACH . UWAŻAM ZE MUZEUM POWINNO DOŁOŻYĆ SIĘ DO REMONTU OŚ PILECKIEGO . CZYM SZYBCIEJ SIĘ ODBĘDZIE LEPIEJ DLA CAŁEGO MIASTA . MOŻE TURYŚCI ZMIENIĄ ZDANIA O MIEŚCIE I ICH MIESZKAŃCACH

 5. „na nowo po staremu” – jak się nadrukowało ponad bilion złotych, to pieniądze są (a raczej już były).

 6. Ta nowa dobra zmiana, która nadchodzi, już rządziła,
  nic dobrego wówczas to Polsce nie dało: pieniędzy nie było
  i miało nie być.

 7. „Wszyscy dookoła psioczą, a jakoś dostają kasę z rządu” – ciekawe dlaczego, prawda? Chwierut wnioski pisze, a w Warszawie fruuu i od razu je do kosza. Czyżby Szydłowa albo Bochenek się o to troszczą, albo donosiki od naszych dzielnych radnych pis? Chociaż generalnie i tak kasa dla samorządów z peło jest znacząco, czasami wielokrotnie mniejsza od dotacji dla samorządów pisowskich, to Oświęcim ma jakoś szczególnie pod górkę.

  Teraz nastąpi dobra zmiana. A przynajmniej tak powinno być.

 8. „kasa była tylko na ośmiorniczki” – wtedy około 50 złotych za kilogram, dziś ok. 110 zł.

  Smacznego.

 9. „Ludzie, to przecież Tusk, specjalista od szemranych fundacyjek” – potrafisz wymienić jakąś? Nie? Za dużo oglądania tvp – szkodzi.

  „w miejsce zlikwidowanej fundacji narodowej zaraz powstaną ze dwie albo trzy” – się okaże.

 10. @@ – widziałem. Poczytaj sobie projekt budżetu na dok 2024 – 165 miliardów złotych. to twoim zdaniem taka tylko tycia dziurka? Poza tym mamy druga dziurę, w środkach pozabudżetowych, w sumie będzie tego ze 200 miliardów, albo i więcej.

 11. @Przydrożny esteta
  Nijak nie odnosiłem się do umiejętności negocjacyjnych PJCH. Być może się brzydzi sąsiadów z PiS, nie wiem, nie pytałem. Jakieś wnioski dotacyjne jednak pisał, nawet jeśli z obrzydzeniem, to jednak to robił.

  Bardziej mnie jednak interesuje samo zjawisko, które niestety występuje na linii rząd-samorząd, a nazywa się ono: centralizacja. Nowy rząd tego nie zmieni, a wręcz śmiem twierdzić, że tylko pogłębi problem, jeśli istotnie podwoi kwotę wolną od podatku. Wymagałoby to głębszej reformy finansowania samorządów, o czym nie słyszałem. W ogóle jakiegoś głębszego namysłu nad sytuacją Polski nie słyszałem od opozycyjnych sił politycznych chcących utworzyć rząd. Jedyne co, to depisizacja, i to jak najgłębsza – może to jest ta głębia namysłu właśnie….

 12. Widziałeś tą ogromną dziurę, jaką w budżecie zostawia PiS,
  bodaj bliższe szczegóły, bo w swojej wypowiedzi
  zawarłeś tylko stek bredni, co świadczy niezbyt dobrze
  o Twoim poziomie umysłowym.

 13. Ludzie, to przecież Tusk, specjalista od szemranych fundacyjek i tym podobnych rozwiązań. O czym wy pieprzycie? W rządzie trzeba było otworzyć okna i zrobić przeciąg, ale w miejsce zlikwidowanej fundacji narodowej zaraz powstaną ze dwie albo trzy.

 14. @lokals, problemy Oświęcimia z pozyskaniem kasy mają dodatkowe obciążenie w postaci załatwiacza z Zaborskiej, co się brzydzi rozmawiać z sąsiadami z PiS. Wszyscy dookoła psioczą, a jakoś dostają kasę z rządu, czasem więcej niż za PO.

 15. Na prawdę nie wierzę, że wy ludziki macie taką pomroczność! Totalny syndrom sztokholmski! Zgoda, trzeba wiele rzeczy zlikwidować, zrewidować, zmodyfikować ale jeżeli ktoś myśli, że magik Tusk wróci do rządzenia wraz ze swoimi kuglarzami i nagle Polska będzie mlekiem i miodem płynącą krainą to jest po prostu niedorozwinięty. Już mieliśmy lata rządzenia tych „ekspertów” i kasa była tylko na ośmiorniczki. Sami zobaczycie jak oni sobie poobsadzają spółki skarbu i czekam z niecierpliwością co wtedy będziecie pisać. Mam nadzieję, że tak samo jak teraz będziecie ujadać! I żeby było jasne, PIS i PO to jedno zło, daleko mi do którejkolwiek z tych partii, ale amnezja Polaków jest porażająca. Mam nadzieję, że te 4 najbliższe lata to będą ostatnie u steru dla PO i totalnej opozycji z PIS-u.

 16. „Niech więc mi ktoś wytłumaczy co powstrzyma turystów przed zajmowaniem miejsc także i na tym nowym parkingu?”
  To proste – te ponad 7 baniek to dużo banknotów jest – płot się z nich postawi i jeszcze na nawierzchnię pewnie wystarczy.

  Poważnie rzecz biorąc, to oczywiście dobrze, że wybory były, to się pogodynek zainteresował. Przez pozostałe kilka lat okręg wyborczy nr 12 interesował pogodynka, jedynie gdy ktoś z wierchuszki miał zamiar w nim zawitać.

  Żeby nie było wątpliwości, po nowym rządzie, który prędzej czy później się urodzi na podstawie rzeczywistej, a nie wyimaginowanej większości parlamentarnej, nie spodziewam się niczego lepszego (chociaż posłanka Niedziela przynajmniej faktycznie mieszka na terenie okręgu).

  Nie daj Bóg, by oświęcimianie wybrali sobie na wiosnę włodarza rodem z PiS-u, bo znowu będzie to samo, czyt. problemy z pozyskiwaniem środków rządowych.

 17. @@ – Nikt cudów od Tuska nie wymaga. Ale przynajmniej nie będzie wydawać miliardów na jakieś idiotyczne „międzynarodowe lotniska” w Pcimiu Górnym czy porty morskie w Głuchołazach. Zlikwiduje „narodowe”, „patriotyczne” instytuty i fundacje, służące głównie pompowaniu pieniędzy z budżetu do pisowskich działaczy, ich żon i pociotków. Zamknie muzea wyklętych i przetopi na coś użytecznego pomniki brata bliźniaka. Zrobi przegląd stanowisk w zarządach i radach nadzorczych spółek skarbu państwa i wypierniczy wszystkie pisowskie tłuste koty, po teologii, AWF-ie i lalkarstwie. Zaprzestanie wożenia ciężarówek pieniędzy na różne „dzieła boże” KK, w tym zwłaszcza pewnego toruńskiego ojca inwestora oraz państwowego finansowania „uczelni” w rodzaju KUL-u z bardzo „naukowymi” badaniami nad przesłaniem wynikającym z modlitewnika świętej Hermenegildy z XII wieku. I tak dalej.

  Mam tez nadzieję, że choć kilkudziesięciu najbardziej bezczelnych pisowskich złodziei i malwersantów wyląduje w pace. W tym też indywidua w rodzaju Czarnka, przyznające swoim kumplom wielkie dotacje według kryterium partyjnego lizusostwa.

  Uzyskane w ten sposób miliardy przyczynią się do częściowego przynajmniej zasypania gigantycznej dziury budżetowej, jaka zostawia po sobie pis.

 18. Te miliony to już załatwi Wam premier Donald Tusk, odblokowując KPO.
  Będziecie mieli z PO pasmo sukcesów i wieczną szczęśliwość,
  na jaką zagłosowaliście podczas wyborów.

 19. Chodzą słuchy, że pan premier Morawiecki ma pewne kłopoty ze sformowaniem swojego gabinetu. Bo nikt nie chce zostać u niego ministrem. Więc może ja się nadam? Oczywiście pod warunkiem otrzymania za dwa tygodnie solidnej odprawy. Nie jestem pazerny, tak jak jakieś Obajtki czy Szumowskie, z milion spokojnie mi wystarczy.

 20. „nie takie kataklizmy przetrwaliśmy” – no co ty? Tvp nie oglądasz? Przecież premierem został znowu Morawiecki. Czyżbyś uważał tak jak pełowcy, że to kolejna kpina z demokracji i branie ludzi za idiotów?

 21. „Koledzy z PO, dajcie już spokój. Wygraliście wybory” – jak było widać wczoraj, wybory wyborami, ale władza musi zostać po naszej, pisowskiej stronie. Ukłony dla pana prezydenta Dudy.

  Odklejanie pisowskich tyłków od stołków to będzie proces długi i bolesny.

  Rzecznik Bochenek w rzeczywistości pochodzi ze wsi Strumiany, nie z Wieliczki. Choć z tego co teraz mówi wynika, że urodził się chyba na Rynku Głównym w Oświęcimiu. Taki z niego nagle lokalny patriota.

  Wzruszające są te podziękowania pisowców składane samym sobie.

  „Jak państwo widzicie, warto się aktywnie zaangażować i mieć odwagę działać, zamiast powtarzać, że nic się nie da i na nic nie ma pieniędzy, w czym celują obecne władze miasta” – to dobra: porwani przykładem współobywateli z Pileckiego my – mieszkańcy wszystkich innych osiedli i ulic w Oświęcimiu – też postanowiliśmy ostro zaprotestować i liczymy na to, że rzecznik Bochenek natychmiast załatwi dla nas w Warszawie jakieś miliony. Mogą być te same, które dwa lata wcześniej rząd pis zajumał z budżetu miasta.

 22. Musimy przetrwać kataklizm, jakim będzie ponowne
  DOJŚCIE DO WŁADZY PREMIERA DONALDA TUSKA.

 23. Protest mieszkańców Pileckiego został zorganizowany pod hasłem: turyści parkują na naszym osiedlu i przez to mu nie mamy gdzie zostawiać swoich aut. Niech więc mi ktoś wytłumaczy co powstrzyma turystów przed zajmowaniem miejsc także i na tym nowym parkingu?

  Teraz to się świetnie rozdaje pieniądze, które będzie musiał znaleźć w budżecie jednak nie ten, lecz nowy rząd. Ciekawe ile takich obietnic w ostatnim momencie złożył pis w skali całego kraju.

 24. Jak zwykle rząd wyruchał mieszkańców Zatora i Wadowic .Obiecywał przed wyborami remont drogi Zator – Wadowice okazało się jednak ,że ów remont będzie możliwy dopiero pod koniec dekady czyli 2029 roku,ale jaja.

 25. A od kiedy to bochenek spadochroniarz jest posłem ziemi Oświęcimskiej skoro pochodzi z Wieliczki.Druga sprawa to pieniądze, które niby on załatwił.Była to kasa na kiełbasę wyborczą żeby zdobyć jak najwięcej głosów poparcia.A Pan radny Łoziński nigdy nic a nic dla Oświęcimia nie zrobił. Szlaja się od ponad 20 lat po różnych partiach które są i były w Oświęcimiu.Totalne zero.Jedynie co mu dobrze wychodzi to roznoszenie tej pisowskiej gadzinówy Kurier Oświęcimski .

 26. Koledzy z PO, dajcie już spokój. Wygraliście wybory, czekamy na Wasze sukcesy.

 27. ten łżecznik ma czelność się wypowiadać na tematy związane z Oświęcimiem….Jaskółki donoszą, że skutecznie zablokował wniosek powiatu o 1,5 mln zł z rezerwy budżetu państwa na budowę SOSW, bo starosta z PO jest be..

Send this to a friend