Informacje

OŚWIĘCIM. Stuletnią mieszkankę Oświęcimia odwiedził prezydent

Stuletnią mieszkankę Oświęcimia odwiedził prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut. Pani Aniela Gawęda urodziny obchodziła 8 lutego. Prezydent złożył dostojnej jubilatce wyrazy uszanowania wraz z życzeniami dalszej pomyślności i zdrowia. Dołączył też okazały kosz ze słodyczami. Listy gratulacyjne obok prezydenta przekazali też Prezes Rady Ministrów oraz Wojewoda Małopolski. To już druga mieszkanka Oświęcimia, która obchodzi w tym roku tak piękny jubileusz.

Pani Aniela pochodzi z Kresów Wschodnich. Urodziła się w Strzemieniu w powiecie żółkiewskim w województwie lwowskim. W 1946 roku, w ramach przesiedleń, znalazła nowy dom w małej wiosce koło Koszalina. Stamtąd w połowie lat 50-tych minionego wieku przyjechała do Oświęcimia, gdzie jej nieżyjący już mąż znalazł pracę w zakładach chemicznych.

Pani Aniela nie pracowała zawodowo, zajmowała się jednak domem i dziećmi. Wychowywała sześcioro dzieci, dwie córki i czterech synów. Dwóch z nich już nie żyje. W wolnych chwilach zajmowała się szyciem, dużo czasu spędzała też na działce. Pani Aniela jest bardzo pogodna i uśmiechnięta, choć jak sama podkreśla w życiu wiele przeżyła.

Jest w doskonałej formie i kondycji. Mieszka z synową, może też liczyć na pomoc najbliższych, zwłaszcza, że rodzina jest dość liczna. Jubilatka doczekała się 15 wnuków, 25 prawnuków, jest też praprababcią. I jak sama mówi jest szczęśliwa i zawsze ma o kim myśleć.

Pani Aniela nie ma recepty na długowieczność. Cieszą ją zwyczajne rzeczy jak kwiaty, które widzi siedząc na ławeczce przed blokiem czy ze swojego okna.

Szanownej jubilatce życzymy, aby kolejne lata upłynęły w zdrowiu oraz miłości i przy wsparciu najbliższych!

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend