Informacje, Sport

OŚWIĘCIM. STS Sanok pożegnał się z rosyjskim hokeistą, co z Unią Oświęcim?

Foto: Unia Oświęcim

Drużyna Ciarko STS Sanok pożegnała się z rosyjskim napastnikiem Aleksandrem Mokszancewem. Czy władze klubu Unia Oświęcim powinny zrobić to samo?

W drużynie hokejowej Re-Plast Unia Oświęcim gra wielu zagranicznych zawodników. Wśród nich jest 8 zawodników z Rosji.

Oświadczenie Ciarko STS Sanok.

Zarząd klubu Ciarko STS SANOK nie może przechodzić obojętnie obok sytuacji, jaka obecnie jest w Ukrainie. Ten kraj, sąsiadujący z nami, został bezpodstawnie zaatakowany przez Rosję, która doprowadziła do otwartej wojny.

Jak wszyscy wiecie, miasto Sanok znajduje się bliskiej odległości od granicy z Ukrainą i z każdym kolejnym dniem widzimy jak pogłębia się eskalacja okupanta. W naszym regionie jest bardzo wiele osób zaangażowanych w bezpośrednią pomoc ukraińskim rodzinom, które uciekają przed wojną do Polski. Jako klub wspólnie z Miastem Sanok i Fundacją „Sport Dla Wszystkich” pomagamy drużynie U16 z Charkowa, która jest już u nas obecna. Drużyna STS również zaangażowała się w pomoc i zorganizowała zbiórkę na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

W ostatnim czasie na profilu facebookowym Stowarzyszenia Zawodników Hokeja na Lodzie pojawiło się oświadczenie, z którym kategorycznie się nie zgadzamy. Nie zgadzamy się zarówno my, jak i większość zawodników stowarzyszenia, którzy zostali o tym oświadczeniu poinformowani wiadomością SMS.

Jesteśmy zdania, że na takie sytuacje nie ma żadnego wytłumaczenia. W stu procentach popieramy sankcje wymierzone w Rosję i obywateli tego kraju. W związku z tym zdecydowaliśmy, że rozwiązujemy kontrakt za porozumieniem stron z naszym zawodnikiem Aleksandrem Mokszancewem w trybie natychmiastowym.

 

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

46 komentarzy

 1. Widzę, że rosyjskie trolle piszą komentarze i sami na nie odpowiadają. Administrator nie śpij.

 2. kibice Unii zaprasząją dynamo moskwe do walki w podziemnym bunkrze

 3. Abcd dokładnie, podpisują – zostają, popierają Putina – wracają do matuszki Rosiji, trzeciego wyjścia nie ma. A widziałeś kiedyś lekarza Rosjanina w Polsce?

 4. Nie bylem na meczu od rozpoczecia ataku na Ukraine i nie bede do czasu az ruscy gracze albo potepia putina albo wyniosa sie z miasta…chyba bym sie zrzygal jak mialbym sie cieszyc z goli proputinowcow…

 5. Zawsze można kibicować kobiecej drużynie Unii – dziewczyny świetnie grają.

 6. Nadal nie widzicie różnicy. Lekarz, który jest tu od wielu wielu lat i zdecydował się właśnie dlatego żyć w Polsce, żyć tu, bo w zamordystycznym kraju Putina nie chce. Woli tutaj. Nadal nie rozumiecie, że nikt ich stąd nie wyrzuca. Oczekuje się od nich zajęcia stanowiska na temat gościa który jest mordercą, który jest ludobójcą i powinien zniknąć z tego świata, tak jak zniknął Hitler, Bin Laden, Caucescu…. Zawodnicy hokeja mają tu kontrakty, potem maja kontrakty gdzie indziej.Najczęściej robią to dla pieniędzy będąc wiernymi propagandzie Putina. Czy to tak wiele zająć stanowisko wobec ludobójstwa? W Polsce, w kraju, który tak wycierpiał od innego ludobójcy- Hitlera? Tak wiele, naprawdę? W Oświęcimiu, który mieni się Miastem Pokoju….Wypisujecie komunały i udajecie, że nie wiecie o co chodzi. Smutne.

 7. Człowieku jeśli by podpisali takie oświadczenie to wiesz dobrze że nie mają po co wracać do Rosji, a ich rodziny i tak mają piekło – takie są standardy państwa milicyjnego.

  A powiedz mi jakie masz zdanie w takiej kwestii:
  Jest lekarz Rosjanin który od lat tu mieszka i leczy dzieci. To co teraz ma już ich nie leczyć i wyjechać z Polski?

 8. Oświęcim 16:40 Katowice 17:31
  Katowice 17:59 Warszawa Wschodnia 20:31
  Warszawa Wschodnia 20:45 Terespol 22:55
  A dalej już na piechotę.

 9. Autor artykułu się nie podpisał. Schował się.
  Im bardziej prowokacyjny tekst, tym więcej zarobi na odsłonach.
  A my dalej dajemy się dzielić jak bydło, bo ktoś zarobi 5 PLN na reklamach.

 10. Żeby skończyć tą dyskusję: oczekiwałbym od rosyjskich zawodników podpisania się pod takim stanowiskiem:
  „Potępiamy stanowczo napaść Rosji na Ukrainę i całość polityki Putina skierowanej przeciwko Polsce”.
  Coś w tym stylu. Jeżeli nie – kursują chyba jeszcze pociągi do granicy z Białorusią.

 11. @Tak się tylko pytam

  debil – sprawdź a potem się wypowiadaj
  Orłow, Rogov…

 12. Dawaj Wania, świetnie Alosza, brawo Stiopa!

 13. Haha Rosja i wybory, Białoruś i wybory. Wielu prześladowanych po ostatnich sfałszowanych wyborach prezydenckich uciekło z Białorusi a wy ich teraz chcecie wyrzucać z Polski żeby robili porządek w swoim kraju. W Rosji jest jeszcze gorzej. Szkoda czasu na rozmowy z ludźmi bez jakiegokolwiek wiedzy historycznej. Ewentualnie jak już nie chcesz zająć się konkretną pomocą dla Ukraińców, zawsze możesz przyjść na mecz w czwartek i wyrazić swoją dezaprobatę dla Rosjan na trybunach. Przynajmniej zrobisz coś konkretnego zamiast trollowac. Bez odbioru…

 14. @Abcd… Wybory?? W obecnej rosji?????????? hahahahahahahah aaaahhhahahahaha.
  Chłopie/kobieto – widać jakie masz pojęcie o świecie .

  Odpowiem ci pytaniem na pytanie . Dlaczego jedynymi ofiarami (w każdym aspekcie tego słowa) tej wojny mają być wyłącznie Ukraińcy? .Przecież oni tez chcą pracować i płacić podatki jak Ty czy ja. Jak się ma ich ofiara z własnego życia i całego materialnego dorobku wobec śmieszno- nieadekwatnych niedogodności z pracą obywateli rosjan? Skoro nie walczą o demokrację w swoim kraju ani nie odcinają się od putina mam prawo sądzić że jest im to obojętne.
  Przecież cywile ukraińscy podobnie jak cywile rosyjscy niczym nie zawinili, a to jednak wyłącznie cywile UA mają ponieść i ponoszą wg Twojego światopoglądu konsekwencje tej agresji?

  Serio w imię Twojego komfortu oglądanie niczym nie zmąconego meczyka co tydzień? Żałosne podejście.

 15. Ciekawe, że Rosjanie w Re-Plast Spartak Oświęcim grają na pozycjach napastników. Przypadek?

 16. Mają się określić? Tak ale przy wyborach… Jesteśmy w Polsce i nikt nie ma prawa ich o to pytać.
  Oni tu przyjechali do pracy i płacą tu podatki. Jak myślisz jak oni się czują skoro jest nagonka na nich, są zdała od swoich rodzin i nie robią tu nic złego?

 17. Skoro władze klubu nie widzą oraz prezydent Chwierut nie widzą konfliktu interesu, proponuję pozyskanie nowego strategicznego sponsora: Gazprom Unia Oświęcim lub Nord Stream Unia Oświęcim.

 18. @ z tąd- popiera bo od lat są karmieni propagandą dzień i noc. U nich w tv w ogóle nie ma tematu wojny z UA-tylko zdawkowe info o standardowej operacji ratunkowej w Donbasie-do której są już od lat przyzwyczajeni, opozycja siedzi w więzieniach albo wącha kwiatki o spodu ,wolne media nie istnieją, nieliczne protesty nielicznych uświadomionych są brutalnie dławione w zarodku. Reszta żyje w bańce mydlanej. Uświadomić ich społeczeństwo z każdej szczeliny, którą przegapił putin, oraz boleśnie na masową skalę dać im właśnie odczuć skutki tej agresji poprzes dotkliwe sankcje ,to obecnie priorytet i jedyne co można zrobić.

  BTW ..Uczmy się z kart obecnej historii, bo mamy jeszcze jeden przykład ile znaczą wolne od władzy media- które niedawno też chciano nam odebrać zostawiając wyłącznie propagandę ,i do czego prowadzi niczym nieskrępowana władza absolutna jednego człowieka w kraju.

  Ale to nie temat na dziś tylko na „po”. Dziś trzeba się trzymać razem ,mówić spójnym
  przekazem niezależnie od wszystkiego co dzieli. Pozdrawiam wszystkich bez wyjątku.

 19. Większość Rosjan popiera putina. Każdy, nawet hokeiści mają prawa wyborcze. Sportowcy, szczególnie mają większy wpływ na opinię publiczną. Resztę można sobie dopowiedzieć.

 20. @RECENZET, napisałeś się napisałeś, klasycznie w celu rozmycia tematu! A temat jest prosty jak DRUT: Rosyjscy zawodnicy mają się określić publicznie. Mają potępić wojnę i Putina!
  I niech sobie grają i nadal dobrze mają.NIC więcej.
  Rozumiesz? czy nadal będziesz ślepym obrońcą z niezrozumienia?

 21. Panie kibic , to powiedz jaką będę mieli ruscy motywacje, żeby KIEDYKOLWIEK pozbyć się puty-putina w sytuacji jak wszyscy jak Ty będą chowali głowę w piasek a zwykli rosjanie będą tratowani w świecie jakby nic się nie stało. Nie rozumiesz ze w życiu są stokroć ważniejsze i fundamentalne sprawy niż cholerny hokej ?Jeśli KAŻDY rosjanin w sposób bardzo znaczący odczuje na własnej skórze do czego prowadzi człowiek na czele jego kraju to jest szansa powstrzymać to szaleństwo od wewnątrz unikając eskalacji konfliktu na świat. Polityka chowania głowy w piasek jak widzisz niczego dobrego światu nigdy nie przyniosła. Skutek i konsekwencja. Tylko i wyłącznie.!
  Niedogodności ruskich cywilów są wręcz niepoważne wobec mordów cywilów na Ukrainie

 22. Oświęcim Miasto Pokoju powinno pomagać – przyjąć Ukraińców, ale nie wyrzucać zawodników z Rosji, którzy tu legalnie pracują i nie są odpowiedzialni za politykę Putina. Dla ujadających rada – zajmij się człowieku czymś pożytecznym: np. odbierz z pociągu rodzinę ukraińską i zorganizuj im życie w Polsce. Nie wykorzystuj tragedii innych do robienia polityki czy wygrywania partykularnych interesów. Taktyka wypalania żelazem i zbiorowej odpowiedzialności to droga donikąd.

 23. Oczywiście ze w obecnej sytuacji każdy rusek to persona non grata. Bilet w jedna stronę i wypad.
  Z jednego prostego powodu:
  Na Ukrainie oprócz żołnierzy(broniących napadniętego bandycko kraju) giną niewinni ludzie ,cywile, dzieci, starcy i kobiety. Dorobki życia setek tysięcy ludzi idą z dymem.

  Skoro oni-niewinni niczego ludzie, tacy jak my, muszą ponosić tak straszne skutki tej wojny to obywatele rosji tez MUSZĄ odczuć (nawet w tak żenująco- niewspółmiernym stopniu jak wydalenie, sekowanie i napiętnowanie) skutki tej wojny.

 24. @stop temu zjawisku

  A czy twoim zdaniem wojna w sąsiednim kraju powinna mieć miejsce?
  A czy twoim zdaniem historia miasta pokoju nie powinna być przestrogą?
  A czy twoim zdaniem nie należy potępiać tego co się dzieje w Ukrainie?

 25. Ale z ciebie pisiorze wyjątkowo wredna menda. Zacząłeś od ataku na Chwieruta, że „w mieście pokoju” grają Rosjanie; teraz piszesz, że „rusofobia w Mieście Pokoju nie powinna mieć miejsca”.
  Jak widać każdy sposób aby uciułać ułamek procenta poparcia dla pisiorstwa, nawet sposób tak obrzydliwy, jest dla ciebie dobry.

 26. Rusofobia w Mieście Pokoju nie powinna mieć miejsca.

 27. W takim razie powinna się raczej nazywać „Dynamo Kraków”.

 28. Poważnie? Aż tylu Rosjan gra u nas w hokeja? No to trzeba się na coś zdecydować. Popieramy wyrzucenie rosyjskich skoczków z zawodów narciarskich, czy nie? Nie chcemy grać z Rosjanami w piłkę nożną, a w hokeja chcemy?
  W tej chwili rosyjska ciężka artyleria ostrzeliwuje Kijów, Charków i inne miasta. Giną setki niewinnych ludzi. To czas, kiedy trzeba się opowiedzieć wyraźnie po którejś ze stron. Jeśli kibic maiłaby teraz ochotę oklaskiwać Rosjan, to chyba jest niespełna rozumu.

 29. I jeszcze z ostatniej chwili: Comarch Cracovia, która w pierwszym składzie ma obecnie 12 zawodników z Rosji właśnie zdobyła Hokejowy Puchar Kontynentalny. Przy okazji skorzystała z wykluczenia z rozgrywek mistrza Białorusi. To chyba największy sukces POLSKIEGO klubowego hokeja na arenie międzynarodowej. nie sądzę, aby z powodu Rosjan w składzie była witana na lodowiskach gwizdami.

 30. Nie rozumiem po co prowokować takie dyskusje, generować podziały? Czy ktoś zastanowił się nad faktami? W całej sytuacji można odnieść wrażenie, że niektóre kluby wykorzystują wojnę, aby pomóc drużynie w ligowej walce. Można zadać pytanie dlaczego Sanok nie odsunął rosyjskiego gracza po wygranym meczu niedzielnym (4-2) wszak wojna już dawno trwała a stan play off był 1-2. Ano nie, bo wtedy była jeszcze szansa na wyrównanie rywalizacji. Stało się inaczej. Przegrali… A co do miasta pokoju. Oświęcim pomaga Ukrainie, ale nie powinien obciążać odpowiedzialnością za zbrodnie Putina Bogu ducha winnych ludzi. Są tu przykładowo Rosjanie, którzy już kilka lat mieszkają w Oświęcimiu. Ich też trzeba wyrzucić? A może tak jak przed wojną w III Rzeszy w stosunku do Żydów, unieważnić małżeństwa rosyjsko- polskie i wygnać męża do Rosji (młodzi studenci z Rosji zawsze mogą jeszcze załapać się na rekrutów). Paranoja. Mamy w Oświęcimiu niestety paru troli aktywnych na tym portalu. Pomyślmy droga Redakcjo, może nie dajmy im okazji do ujadania w tym trudnym czasie.

 31. Czy posty piszą prawdziwi kibice UNII ? Chyba NIE, Piszą zwykle gminne dyżurne obrzydliwe trole znający się na wszystkim: „rozdrażniony, @, ello, Abcd, @abcd”. Prezydent dał pieniądze na coś ,oj joj jak źle zrobił a wogóle to za malo. Prezydent nie dał; oj jooj co za Prezydent. Prezydent dał na hokej oj joooojjj miał dać na Sambor a nie na hokej. Znalazł się geniusz o nicku „rozdrażniony”, który napisał;”Nasze Miasto jak zwykle kuriozum. Skandaliczne kuriozum!!!”. Rozdrażniony co ty chcesz od Prezydenta? Od decydowania czy ma grać jakiś Ruski zdecyduje sam Ruski albo Zarząd. Za 2 dni będziesz darł gardło, że nie gra Ruski a winien jest Prezydent Miasta. Prezydent Miasta ma tyle wspólnego czy w Unii grał Ruski czy nie, co ty. Rozumiesz to „rozdrażniony, @, ello, Abcd, @abcd”. ? Jeżeli Słowacy, Czesi, Ruskie,Ukraińcy, Finowie, Włosi, Hiszpanie strzelają bramki to jest OK. Zapytam nieśmiało, iluż to Polaków ma w składzie Unia Replast, czy UNIA Mieżdunarodnaja,o co tak wrzeszczycie trolle?. Hipotetyczne riposty hejterów mam w „nosie”,z góry zakladam, że ich nie czytam. Bay bay. Poważni kibice tutaj głosu nie zabierają, ja jestem wyjątkiem ,bo mnie wku***rzył „rozdrażniony, @, ello, Abcd, @abcd”.

 32. @Abcd, coś ci się pochrzaniło bracie z tym reprezentowaniem…Twoja wypowiedź jest skandaliczna!
  Który z 8-miu rosyjskich zawodników publicznie i oficjalnie potępił Putina i wojnę? Siedzą cicho. Oni i ich rodziny mają się w Oświęcimiu jak pączki w maśle!
  Wychodzi na to, że Miasto Oświęcim Miasto Pokoju promują za ciężkie pieniądze Rosjanie, którzy się nie określili – skandal! pomieszanie pojęć. Naprawdę nie rozumiecie tej żenady?
  Portal Hokej.net publikuje stanowiska innych klubów. Szacunek dla prezydenta Bytomia!
  Nasze Miasto jak zwykle kuriozum. Skandaliczne kuriozum!!!
  Może by tak te milion dwieście tys. przeznaczyć zamiast na hokej, to na pomoc dla Sambora?

 33. Czy tylko ja mam wrażenie, że wszyscy rosyjscy zawodnicy w GKS powinni zostać zwolnieni?

  Wszyscy wraz z władzami miasta epatują gestami solidarności oraz wsparcia Ukrainie i czy to w porządku, że w obecnej „sytuacji” zawodnicy z Rosji opłacani z budżetu miasta Miasto Tychy dalej grają w naszych barwach…

  To jest cytat byłego obrońcy GKS Tychy Łukasza Mejki.

 34. Dokładnie – zapamiętamy co zrobi prezes. Żebyś się tylko nie zdziwił, jeśli Unia będzie witana na meczach wyjazdowych w najlepszym razie gwizdami.
  Wyjście jest proste: niech Rosjanie grający w Unii opublikują oświadczenie, że Putin to buc i bydlak, a wtedy proszę bardzo – sam podam im rękę.

 35. Potwierdzę to co powiedział prezes:
  Oni reprezentują barwy Re-Plast Unia Oświęcim a nie państwa rosyjskiego.

  Inni robią to pod publikę albo nawet politycznie.

  A autor tego materiału widać że próbuje podgrzać atmosferę.
  Zapamiętamy.

 36. Panie Prezydencie…. w roku 2022 przeznaczył Pan ponad milion złotych na promowanie MIASTA POKOJU przez między innymi ośmiu rosyjskich hokeistów. Na co Pan czeka?

 37. Nic nie mam do człowieka, ale Unia – sorry – powinna się z nim pożegnać. Powinno się przestać kupować cokolwiek od Rosjan. Powinno się zamknąć granice. I ambasadę w Moskwie też.

 38. Ach, inni oczywiście powinni. Ale my, no nie. Może innym razem, jesteśmy troszkę dalej.

 39. Autorze co wnosi ten artykuł? Może idź sobie pobiegać, zamiast prowokować nikomu niepotrzebne dyskusje.

Send this to a friend