Informacje, Kultura, Wideo

OŚWIĘCIM. Stowarzyszenie Auschwitz Memento nagrodzone w konkursie „Audycja Historyczna Roku”

W ogólnopolskim konkursie „Audycja Historyczna Roku” organizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku zrealizowany przez oświęcimskie Stowarzyszenie Auschwitz Memento podcast „Opowiedz im o Auschwitz” zdobył nominację w kategorii „Losy”. Kapituła konkursu doceniła odcinek 17 pt. „W oczach miał śmierć. Opowieść o Józefie Szajnie”

O czym opowiada ten odcinek podcastu? Józef Szajna – polski to światowej sławy malarz, scenograf, reżyser, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W czasie II wojny światowej więzień niemieckich obozów KL Auschwitz i Buchenwaldu. W tym odcinku opowiedziano o tym, jak przeżył piekło obozów koncentracyjnych. W niezwykle detaliczny sposób zaprezentowano piekło Auschwitz z punktu widzenia człowieka, który jak mało kto potrafił o tym opowiedzieć. Przypomniano także o jego wspaniałych, niezrealizowanych ideach, które miały upamiętnić i związać ze współczesnością wielką tragedię II wojny światowej. Był przyjacielem miasta Oświęcim. I doskonale rozumiał potrzebę pojednania płynącą z tego miejsca.

W 2023 roku Stowarzyszenie Auschwitz Memento zrealizowało cykl 26 (do tej pory) podcastów „Opowiedz im o Auschwitz”. Każdy opowiada o innej ofierze niemieckiego obozu Auschwitz – Birkenau i tym czym był dla niej pobyt w obozie. Do tej pory nasze podcasty zdobyły ok. 75 tys. wyświetleń. Za ich realizację odpowiadają Dyrektor Rady Programowej Stowarzyszenia Bogdan Wasztyl, Prezes Stowarzyszenia Paulina Wądrzyk oraz wiceprezes Zbigniew Klima.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend