Informacje

OŚWIĘCIM. Samochodem przejedziemy przez kładkę w Starym Mieście?

Urząd Miasta planuje remont pieszo-rowerowej kładki nad rzeką Sołą w Oświęcimiu. Być może zostanie ona udostępniona dla ruchu samochodów osobowych.

W przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej dla zadania pn. „Przebudowa kładki przez rz. Sołę w ciągu ul. Cichej- projekt budowlany”, Miasto wyłoniło już konsorcjum firm, które nie tylko sprawdzi stan techniczny kładki, ale przeanalizuje jej możliwość pod kątem dopuszczenia jednokierunkowego ruchu samochodów osobowych z zachowaniem aktualnego ruchu pieszego obustronnym chodnikiem.

– Jeśli parametry pozwolą na ruch jednostronny, wtedy takie rozwiązanie zostanie ujęte w opracowywanym projekcie budowlanym. Prace projektowe, uwzględniające również pozwolenie na budowę, zakończą się 30 września 2022 roku. – Informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowym UM Oświęcim. Rozpoczęcie inwestycji uzależnione jest od stanu technicznego kładki, kosztów inwestycji oraz możliwości budżetu miasta. Dodaje rzecznik.

Analiza stanu technicznego kładki oraz przygotowanie dokumentacji projektowej wyniesie 194.832,00 zł brutto.

Przypomnijmy, Urząd Miasta realizuje rozbudowę ul. Strzeleckiej wraz z budową połączenia do ul. Cichej poprzez ul. Jesionową, która zakończy się w połowie przyszłego roku.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

38 komentarzy

 1. @przykry
  jest co najwyżej urzędnikiem i to takim ze średniej półki. Administrator? Pierwsze co robią jego podwładni to sprawdzenie jak nic nie robić w danej sprawie. Inwestycje? Masz kilkaset hektarów nieuzbrojonych terenów przeznaczonych pod zabudowę. Ile z tego jest planowane pod systemowe uzbrojenie? Podpowiem-nic. Jeśli coś się buduje w tym mieście, to dlatego, że Telka w latach osiemdziesiątych uzbroił Stare Stawy (ale tylko częściowo), albo dlatego, że mieszkańcy na swój koszt wydają fortunę na to, co powinien wybudować prezydent. Brak budownictwa komunalnego i socjalnego. Miasto się mimo fajerwerków zwija i wymiera. Mimo, że finansowo stoi o niebo lepiej niż cała masa gmin.
  I jeszcze jedno-wszystkie najważniejsze inwestycje Chwieruta z pierwszego okresu są to inwestycje Marszałka. On je wymyślił, wdrożył i załatwił kasę. Ale był nie z partii i do tego miał ciężki styl bycia, to się go gnoi.

 2. ht+tps://www.rynekinfrastruktury.pl/wiadomosci/drogi/budimex-ma-byc-wykonawca-s1-myslowice–bierun-79210.html

 3. bardzo dobry pomysł na ruch samochodowy obciąży stary most i nowy , bo na kolejny prawdziwy nowy most niema pieniędzy i chyba nie będzie .

 4. Chwierut jakimś mężem opatrznościowym może i nie jest. Ale na pewno jest sprawnym urzędnikiem i administratorem. Ma też ważne osiągnięcia, o których wy pisowcy jakoś wolicie nie wspominać. Z najważniejszych wymieniłbym trzy: ulice w mieście, dzięki dobrze przeprowadzanym remontom są bardzo porządne plus, chodniki, plus oświetlenie plus ścieżki rowerowe. Dwa to OTBS – systematycznie budujący mieszkania, przyzwoitej jakości, głównie na Starych Stawach. I trzy miejska strefa gospodarcza wzdłuż ul. Fabrycznej – ciągle powstają tam jakieś nowe fabryczki dające pracę po kilkudziesięciu – stu kilkudziesięciu ludziom. W sumie bilans – mówcie co chcecie – ale dodatni.

 5. Park na Kamieńcu – jeśli dobrze pamiętam, powstał w większości za pieniądze zewnętrzne, a w mniejszej części z budżetu miasta. Zresztą uważam każdy park w Oświęcimiu za dobrze wydane pieniądze. Czemu nie pomstujesz np, na właśnie kończony park na Zasolu? Moim zdaniem wygląda to świetnie. Może nie wiesz, ale wielu oświęcimian lubi wzdłuż Soły spacerować, zabierać dzieci na przejażdżki rowerem. Dziś na przykład wydziałem dużą grupę członków „Zadyszki”, którzy przyszli tam sobie pobiegać.
  Parking na dworcu – też powstał w 3/4 za pieniądze unijne. Tu rzeczywiście mam mieszane uczucia. Na razie i tak nie można wyrokować o jego przydatności w sytuacji gdy Oświęcim jest kolejowo odcięty od reszty świata. Być może jednak za kilka lat, gdy liczba samochodów będzie wzrastać w takim tempie jak dotychczas, pobliskie duże miasta całkiem się zakorkują i jedyną sensowną opcją będzie zostawienie auta na parkingu w Oświęcimiu, a potem dojazd np. do Krakowa pociągiem.

 6. Przykry, a gdzie Ty byłeś i dla czego nie portestowałeś jak Chwierut nie miło nam panujący, wydawał nasze pieniądze na swoje chybione pomysły. jak; Park Kamieniec czy patking przy PKP etc. Sobie podwyżkę dał i radnym, a co z tymi którzy pracują w UM i zarabiają mniej niż 3000zł

 7. Od kiedy Prezydent jest z Oświęcimia wieśniak z pod Ket rodem. Śmieci to gdzie płaci.

 8. Ciekawe więc dlaczego oświęcimiaku z krwi i kości nie protestowałeś 17 września, kiedy aparat pis przyznał sobie znacznie większe podwyżki ustawą o zarobkach osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, hę?

 9. Jako mieszkaniec Oświęcimia a zarazem podatnik, nie wyrażam zgody,na podwyżki płacowe dla prezydenta Chwieruta oraz radnych miasta Oświęcim. Radni, zostaliści nimi aby słuchać głsu ludu a nie prezydenta! Za dwa lata wybory, będę pamiętał na kogo nie głosować.

 10. Przypominam Chwierut to PO, który miśli tylko o pieniądzach dla siebie, a swoich pracowników traktuje jak tanią siłę roboczą. Już tak obrósł w piórka, że do swoich podwładnych zwraca się per Ty. Typowy Janusz!

 11. @obywatel
  zostań strażnikiem miejskim w Oświęcimiu. Tam potrzebują myślących za najniższą krajową. 😛 No i będziesz mógł robić NIC. 😛

 12. Dobrze wam tak, pisowskie urzędasy. Do jakiejś uczciwej roboty byście się wreszcie wzięły. Papierki przekładać i pieczątki przybijać każdy potrafi.

 13. Spokojna głowa, jak prezydent dostanie podwyżkę, to i dla urzędników również się znajdzie jakieś 300,00 zł brutto.

 14. Wynagrodzenie nie może być niższe, niż 80 procent kwot bazowych. W projekcie uchwały o podwyżce wynagrodzenia dla prezydenta, radni proponują przyznanie Januszowi Chwierutowi 95 procent ustawowych kwot, które co roku mają być waloryzowane.
  Wynagrodzenie zasadnicze wyniesie 10.231,50 zł. Doliczamy dodatek funkcyjny w wysokości 3.277,50 zł. Prezydentowi przysługuje też dodatek specjalny. To 30 procent zsumowanych powyższych kwot – 4.052,70 zł. I kolejny dodatek, tym razem za wieloletnią pracę, wynoszący 2.046,30 zł. Razem 19.608,00 zł.

 15. Śmierdzi na Zaborskiej koło Aldika Nowo budowana droga 20 przyczep z ropopochodnymi odpadami wysypali Obok Natura 2000 i wodociąg wody pitnej KRAK. Co robi władza? dzieli kase.

 16. O la Boga ,a bilbordy p.Ch głosiły że ukradli i ni ma pinindzy,a tu nagle są ,o la Boga ,o la Boga.co tu znowu wybudować żeby utopić 11 baniek, o la Boga,o la Boga.

 17. Szala się przelała. W związku z brakiem realizacji postanowień dotyczących sporu zbiorowego w Urzędzie Miasta i jednostkach w najbliższych miesiącach będzie przeprowadzony protest w Urzędzie i jednostkach miejskich. Większość pracowników zachoruje na urzędniczą grypę i w jednym czasie pójdzie na L4. Przez dwa tygodnie Urząd Miasta i jednostki będą sparaliżowane. Wszystko to będzie winą tylko i wyłącznie PM. Jeżeli urzędnicy nie dostaną podwyżek wynoszących 15% z wyrównaniem od stycznia 2022 r. to w przyszłym roku bedzie się działo. Ustawa nie pozwala oficjalnie protestować, ale każdy może zachorować, zwłaszcza jak mamy koronawirusa. Niedługo więcej informacji. Protest będzie koordynowany również z ogólnopolskim protestem pracowników budżetowki.

 18. Na najbliższej sesji pan prezydent przyzna sobie podwyżkę z wyrównaniem od sierpnia do 95% maksymalnego wynagrodzenia dla prezydentów miast. W sumie ze wszystkimi dodatkami będzie zarabiał ponad 21 tysiecy złotych miesięcznie. Podobne podwyżki dostanie pozostałe kierownictwo Urzędu Miasta. Radni również dostaną kilkudziesięcio procentową podwyżkę tak, że będą zarabiać więcej od merytorycznych urzędników, którzy przygotowują im uchwały. Radny zawita w pracy raz na sesji, 3 razy na Komisji trwającej pół godziny i zarobi 2700 zł na rękę bez konieczności płacenia podatków. A co dostaną merytoryczni pracownicy urzędu i jednostek? 6% od lipca bez wyrównania, czyli defakto 3% oraz zabranie nagrody półrocznej, która od dekad ratowała skromne wynagrodzenie. Teraz prezydent w obawie przed utrata władzy przygotowuje nowe inwestycje pod publiczkę – remont rynku, remont kladki, remont lodowiska, budowa parkingu na Starym Mieście. Na jedno może liczyć – zero głosów i poparcia od urzędników UM Oświęcimiu i jednostek oraz ich rodzin.

 19. @ko

  No, piniondze są. Wybory idą, nawet na jubileusze małżeńskie się znalazły bo pokazywać się i promować trzeba. W zeszłym roku jubilatom mówili że jubileuszy już nie będzie bo kontrola to zakwestionowała podobno z uwagi na brak podstaw prawnych. Teraz się jubileusze organizuje a co z Tymi Jubilatami którym tego przywileju odmówiono lub nie doczekali? To jakieś nowe podziały wśród mieszkańców czy brak znajomych? To się nazywa równe traktowanie ludzi.

 20. Może jeszcze pod kładką? To coś ma dziury w nawierzchni, że strach po tym przejść czy rowerem przejechać bo nurt Soły widać a ruch samochodowy się komuś marzy. Wstawcie jeszcze powrotnie barierki wewnętrzne i znów bandyci ze złodziejami będą mieć używanie.

 21. Polityka Chwieruta zaczyna być dokuczliwa. Brakuje tylko zawracania kijem Soły.

 22. Same bardzo głupie pomysły. Zarówno rozbudowa Strzeleckiej-Cichej, jak i ten pomysł z kładką. Zamiast celować w zmniejszenie ruchu samochodowego w centrum, poprzez ułatwienie ruchu pieszo-rowerowego i ulepszenie transportu publicznego, te inwestycje tylko wzmocnią ruch samochodowy. Nie dość, że będziemy stać w coraz większych korkach, to jeszcze spacer czy jazda na rowerze będzie odbywać się w oparach spalin i z koniecznością uważania na szalonych kierowców. Super.

 23. Jak zwykle. Brak wyobraźni, brak logiki, brak szerszego spojrzenia na otoczenie nawet mając mapę przed nosem. Owszem ulica tam byłaby potrzebna ale jako wewnętrzna łącząca ul. Cichą z ul. J. Sakranusa a nie jak się planuje ul. Strzelecką. Na siłę chce się dostosować istniejącą infrastrukturę by z nowej ulicy stworzyć główną arterię co będzie skutkowało pogorszeniem bezpieczeństwa na kładce i jej rejonie. Jest dobrze ale nie ma to jak coś s……….ć na do widzenia. No ale ratusz wie najlepiej i są to jedyne słuszne koncepcje.

 24. Ile lat nad tym PO-mysłem PO-chylał się Chwierut? Czyżby dostał nagłego olśnienia?

 25. Kładkę należy zdemontować, a uzyskane żelazo przetopić i odlać dziesięć pomników wyklętych. Kiedy wreszcie dojdziemy do władzy, od razu się tym zajmiemy.

 26. Mostem Duchów niech samochodami jeżdżą, będzie zabawniej. Podejrzewam, że ktoś doradził panu z ratusza, że rozładuje to ruch w centrum miasta, a on to łyknął 🙂

 27. Prezydentowi podwyższą pensję na tej sesji, radnym diety, a zwykły pracownik urzędu usłyszy, że nie ma na nic kasy i najlepiej niech pracuje za miskę ryżu.

 28. @Ana Kładka powinna być oświetlona, tylko, że mamy już tyle lamp, że z eko to nie ma nic wspólnego, Może oświetlić też pola na wsi?

 29. A może prezydent powiedziałby dlaczego nie działa iluminacja kładki na bulwarach? Kolejny bubel czy szukamy oszczędności?

Send this to a friend