Informacje

OŚWIĘCIM. Rozszczelnienie instalacji gazowej w samochodzie

Policjanci,  strażacy oraz pracownicy ochrony jednego z oświęcimskich marketów budowlanych ewakuowali osoby oraz pojazdy znajdujące się na parkingu sklepowym, w związku z rozszczelnieniem się instalacji gazowej w jednym z samochodów osobowych. Szybka interwencja służb była możliwa dzięki reakcji mieszkańca Łowiczek, który wyczuwając gaz w powietrzu nie zlekceważył zagrożenia.

Wczoraj (20.01.2021) o godzinie 19.00 operator numeru alarmowego 112 przyjął zgłoszenie od klienta marketu budowlanego, który przechodząc obok seata znajdującego się na parkingu wyczuł silny zapach gazu.

Na miejsce natychmiast pojechali Strażacy z Państwowej Straży Pożarnej oraz policjanci z oświęcimskiej komendy Policji. Po potwierdzeniu, że z instalacji gazowej znajdującej się w pojeździe nastąpił wyciek gazu, służby oraz pracownicy ochrony natychmiast ewakuowali pojazdy i osoby znajdujące się w pobliżu seata. Następnie wokół samochodu utworzono kilkudziesięciometrową strefę bezpieczeństwa.

W trakcie prowadzonych czynności policjanci ustalili, że pojazd należy mieszkańca Chełmka. Mężczyzna został poinformowany, że w związku z ujawnionym rozszczelnieniem instalacji gazowej w pojeździe zostaje zatrzymany dowód rejestracyjny.

Kiedy po kilkunastu minutach strażacy  dokonali pomiaru powietrza i nie stwierdzili już zagrożenia,  właściciel wezwał pomoc drogową, która zabrała seata z parkingu.

Na podziękowania za prawidłową reakcję zasługuje Pan Grzegorz z  Łowiczek w gminie Zator. Mężczyzna wyczuwając gaz w powietrzu od razu zadzwonił na numer alarmowy 112 informując o zagrożeniu, a także do czasu przyjazdu służb informował innych klientów, aby nie zbliżali się do seata.   Dzięki jego zgłoszeniu oraz szybkiej interwencji służb nie doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia.

Służby przypominają

Choć prawidłowo zainstalowana i serwisowana instalacja LPG w samochodzie jest bezpieczna, to kierowcy eksploatujący  auta z taką instalacją zawsze powinni zachować czujność. Należy również pamiętać, że gaz LPG jest cięższy od powietrza, więc w przypadku wycieku gromadzi się on tuż przy powierzchni ziemi. Rzucenie niedopałka papierosa może spowodować wybuch. Kiedy natomiast do wycieku dojdzie np. w garażu  może dojść do wybuchu budynku. W związku z tym garaż powinien być wentylowany, a także wyposażony w odpowiednie czujniki.

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend