Informacje

OŚWIĘCIM. Radni z Platformy Obywatelskiej przeciwni powstaniu budżetu obywatelskiego

Rada Miasta Oświęcim
Wyniki głosowania

Miasto Oświęcim nie dołączy do elitarnej grupy samorządów posiadający Budżet Obywatelski. Radni wspierający prezydenta Janusza Chwieruta odrzucili pierwszą w Oświęcimiu obywatelską inicjatywę uchwałodawczą mieszkańców.

Podczas listopadowej sesji rady miasta, Monika Szymeczko i Aleksander Siuta członkowie komitetu inicjatywy uchwałodawczej, który zebrał ponad 300 podpisów mieszkańców miasta złożyli na ręce Przewodniczącego Rady Miasta stosowny projekt uchwały.

W głosowaniu projekt poparło tylko 6 radnych, 3 radnych wstrzymało się od głosu, a aż 12 było przeciw.

Co to jest budżet obywatelski?

Budżet obywatelski to nieformalny zwrot określający wydzieloną część budżetu samorządu terytorialnego (najczęściej budżetu miasta), w ramach którego wyznaczona odgórnie kwota wydatków przeznaczona jest na inicjatywy i projekty inwestycyjne bezpośrednio zgłaszane przez społeczeństwo lokalne (indywidualnie lub przez odpowiednie organizacje).

Idea budżetu obywatelskiego wpisuje się w koncepcję społeczeństwa obywatelskiego i public governance (nadzoru publicznego, współzarządzania).

Miasta, które jako jedne z pierwszych wprowadziły budżet obywatelski to Sopot, Bydgoszcz, Elbląg. Od 2013 roku budżety obywatelskie wdrażane są w bardzo wielu miastach i gminach w Polsce.Budżet obywatelski nie ogranicza kompetencji i uprawnień władz lokalnych, które weryfikują zgłaszane propozycje projektów inwestycyjnych.


Na zdjęciach poniżej Monika Szymeczko i Aleksander Siuta prezentujący projekt uchwały.

red.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

70 komentarzy

 1. Nie on skończył edukację na 5 klasie bo szkołę spalili mu Niemcy tak jak Hotinowi.

 2. Zibi wspomnij czasy Tandemu Sowa jak działali w Spółkach i w Restauracji Sowa i przyjaciele PO

 3. Zapwene Nowak i Gronkiewicz-Walc to uosobienie uczciwości i przejrzystości majątków w PO.

 4. Jasne ,że nie dorastamy Obsrajtkowi do pięt bo jesteśmy prawdziwymi uczciwymi Polakami .Na złodzieje czapka gore Obsrajtek przypisuje cały zagrabiony majątek na syna,i resztę rodziny .Boi się cykor ,że prokurator dobierze mu się do tego jego dupska.. Wydawał i kupował więcej niż zarabiał. Podobnie zrobił kiedyś Morawiecki przepisał prawie cały majątek na żonę (około 30mln.)To są prawdziwi Polacy i Patryjoci.

 5. To prawda, nie dorastam.

  Obajtek finansuje wszystkie kampanie wyborcze PiS. A gdy było trzeba, także znalazł posadkę dla pewnego byłego księdza.

 6. Panie Gumo, przykład z dziś: Daniel Obajtek masowo przepisuje swoje luksusowe domy i apartamentowce na syna Piotra. Rok temu miał ich ponad trzydzieści, teraz pewnie jeszcze więcej. Słyszałeś, żeby ktoś z peło miał ich tyle? No właśnie.

 7. Panie @ takie bajki to możesz Pan opowiadać dzieciom w przedszkolu, które nie przeżyły rządów po-psl lub pisu. Pis i po to jedno zło ! Niczym się od siebie nie różnią.

 8. Jakąkolwiek partią jest peło i tak jest o niebo lepszym rozwiązaniem niż pis. Tak, to partia średniego i średniostarszego pokolenia, które wywodzi się w swoich korzeniach z Unii Wolności z końcówki lat dziewięćdziesiątych. Różnica pomiędzy nimi a pisem jest następująca: popełniają owszem niekiedy błędy, zdarzają się (z rzadka) wśród nich ludzie – pomyłki. Ale pełowcy z zasady posiadają coś na kształt poczucia przyzwoitości, które nie pozwala im w żywe oczy kłamać i oszukiwać wyborców. Uważają też, że sprawowanie funkcji publicznej nie powinno ograniczać się zasiadania na wygodnym fotelu, nicnierobienia i węszenia za własnym interesem.

  Natomiast pis to faktycznie mafia, szczególny mikst prawicowych nacjonalistycznych oszołomów (exemplum – Macierewicz) i stuprocentowych karierowiczów (exemplum – Kurski). Obecnie w pisie przeważają już zdecydowanie ci drudzy, zajęci wyłącznie intrygowaniem, walką o władzę, awanse w strukturach partyjnych i przede wszystkim – walką o pieniądze. Cechuje ich lizusostwo, pazerność i tak naprawdę – zupełna bezideowość. Zajmując z nadania partyjnego stanowiska państwowe nie troszczą się o efektywność zarządzania, lecz skupiają się na własnej karierze, a urzędnikom niższego szczebla pozostawiają dbałość o to, aby urząd ów jako – tako funkcjonował. Jeśli sami podejmują jakieś decyzję, to są one najczęściej głupie, bo nie znają się i nawet nie podejmują wysiłku, aby czegokolwiek się nauczyć. Natomiast całą energię poświęcają budowie własnego klanu, składającego się z krewnych, pociotków, kumpli i różnej maści wazeliniarzy oraz walce z podobnymi klanami wewnątrz pis.

  Dlatego peło jest mimo wszystko lepszym rozwiązaniem.

 9. Ekipa, która w latach dziewięćdziesiątych okleiła się w lokalnych władzach właśnie na dniach idzie na emeryturę albo na wieczny spoczynek. Przez ostatnie lata robili wiele, by wyciąć lub zniechęcić do działania młodszych. Młodszych, bez peerelowskich kompleksów, lepiej wykształconych i obytych z tzw. wielkim światem. Takich, którym nie zaimponuje byle fiut tylko dlatego, że z Warszawy czy zagranicy. Który wymaga. Czy starczy im paliwa na najbliższe wybory czy raczej wycinka do gołej ziemi? Zobaczymy wiosną.

 10. Zibi jeżeli chwierut jest taki super to dlaczego jego własna partia go nie promuje w Polsce albo chociaż w województwie? Wszyscy koledzy i koleżanki Sowy, Niedziele robią karierę a on dalej tkwi w stanowisku odpowiadającym wójtowi? Jeśli jest taki przebojowy i genialny to dlaczego nikt się nie zgłasza po jego wiedzę aby mógł wykazać się gdzieś wyżej?. Do sejmu go nie chcieli, do europarlamentu pewnie też nie. widocznie marny z niego wojtt i własna partia go nie chce

 11. Mamy w mieście i radzie dyktatorów Hertig nie dopuszcza do głosu organizacji związków zawodowych i mieszkańców i JCh który wie lepiej a nie ogarnia nawet liści plakatów i śniegu. Zna się na kwiatkach u kumpla za 3,5 miliona.

 12. @Zibi, czy w podanych przez Ciebie wyliczeniach zasług p.J.CH. termin „budownictwo” zawiera budowę parkingu na Plantach?
  Bo jesli tak , to w mojej ocenie nie jest to żadna zasługa ,a raczej działanie na szkodę .
  Dla czego tak uważam ?
  Jest to budowla dla deweloperów , nie dla mieszkańców. Biorąc pod uwagę trendy panujące obecnie w transporcie , w przeciagu 15-20 lat uzywanie aut prywatnych w sposób taki jak dziś zacznie się kończyć bo posiadanie własnych ” 4 kółek”stanie się drogim luksusem. I tak w centrum miasta będziemy mieć bezuzytecznego „szkieletora” w sąsiedztwie którego strach będzie przechodzić.
  No i są jeszcze Planty od drugiej strony , Ile tam miejsca żeby postawić kolejne bloki . Nie da się tam ? A co się nie da , wszystko się da…

 13. Drogi , chodniki , ścieżki rowerowe, – które konkretnie? Masz w mieście kilku zarządców i wszyscy dbają o majątek. To jest obowiązek a nie łaska pana!
  komunikacja MZK , – nowe autobusy, ale reszta to jakiś żart
  budownictwo, – TBS? a gdzie reszta? Poza tym szerzy się patodeweloperka.
  nowy basen, – basen nie jest nowy, zresztą już się sypie o czym świadczy seria awarii w ostatnim czasie.
  nowa Hala sportowa (sp.nr.8) – tej hali nie powinno być. Jeśli już to w innym miejscu. Nie służy do tego co zakładano
  służba zdrowia, POZ? jest niewielki progres. Szpital misiu to powiat i nic Chwierutowi do tego
  tertermoizolacja szkół, i przedszkoli – ok, ale to robią wszyscy, szczególnie że często jest kasa na to w różnych wfośiach.
  ,wszystkich bloków – co ma Chwierut do prywatnych bloków?
  .ogrzewanie PEC – zaskakujesz mnie chłopie.
  walka z kopciuchami (zostało ok.270szt.) – to nie jego zasługa, chociaż pomaga.
  Park pokoju (tysiaclecia) park na zasolu ( tzw.trójkąt bermucki).Bulwary(planty). – no ok, jest, ale w sumie po co wydawać aż tyle? Przez większość roku nikogo tam nie ma a za prąd trzeba bulić. Jest to nienormalne, że więcej działających lamp jest tam a nie na ulicach.
  Północna obwodnica Oświęcimia z mostem na Wiśle, – nie obraź się, ale to jest inwestycja województwa i powiatu. Umowę podpisał starosta Krawczyk i Starzec
  Orlik i lodowisko na zasolu, – gdzie jest ten orlik?
  Orlik szkoła nr.9 . – ok

  Nowa szkoła na zasolu SOSW dla dzieci z niepełnosprawnościami. – tu chyba sobie kpisz. To od początku była inwestycja powiatu. Warto przypomnieć, że marszałek Sowa i Chwierut utopili pierwotną lokalizację koło Chemika.

 14. Raczej pewnie Zibiemu chodzi o pisowskiego wojewodę śląskiego i pisowskiego marszałka sejmiku Chełstowskiego (chociaż w zeszłym tygodniu zdezerterował z pis i przystąpił do lokalnego ugrupowania samorządowego).

 15. Uważam, że polityka prezydenta Oświęcimia jest działaniem, które zabija aktywność społeczności lokalnej.

 16. W Tychach rzadzi pis?! Dziuba jest pisiorem? Glupoty pleciesz czy najzwyczajniej klamiesz?

 17. Pisowcy tak bardzo nienawidzą Niemców, to jak się to ma do radnego Łozinskiego który jeżdżił cale życie niemieckimi autami ? ( Audi ,BMW ).

 18. @z tego co wiem to największą korzyść z P&R miała młodzież która urządzała s3x spotkania na ostatnim piętrze, w takim stopniu aż musieli je zamknąć 🤣🤣🤣🤣 Najlepszy burdel w Oświęcimiu za 20 milionów 🤣🤣🤣🤣 tylko kto tam był alfonsem? 🤣🤣🤣🤣

 19. 8 lat minęło od spotkania z władzami miasta Bieruń, i Tychy w sprawie budowy szybkiej kolei z Oświęcimia do Tychów przez strefę gospodarczą żeby ludzie do pracy jechali pociągiem, a samochody zostawili na parkingu Park& Drive w Oświęcimiu. Prezydent Chwierut dał radę wybudować parking ,a hanysy dopiero są na etapie projektu.Ale tam rządzi Pis.Ofermy jedne.

 20. Park & Ride obok dworca powoli się zapełnia. Dawniej było tam ponad 200 wolnych miejsc, jeszcze rok temu – sto kilkadziesiąt, dziś – jak widziałem – tylko 70.

 21. @ZIBI
  Cudowne inwestycje Chwieruta ( tylko kilka przykładów). Park and ride świecący pustkami za 20 milionów, projekt! kładki duchów za milion, cafe rynek (przepraszam już cafe salon piękności) za grubo ponad pół miliona, setki tysięcy na konkurs na nowe lodowisko chociaż urząd ma lepszy projekt od lat w szufladzie, miliony na parking dla dewelopera, wywalone w błoto pieniądze na basen który i tak jest najgorszy w okolicy! Wiesz ile i jakie byłyby za te nietrafione inwestycje budżety obywatelskie w Oświęcimiu przez lata?! Właśnie przez takie poczucie wyższości i nieomylność Chwierut już dawno powinien zlecieć ze stołka.

 22. ZIBI odstaw leki bo ci szkodzą. Większość z tego co napisałeś to żadna zasługa Chwieruta, czy jakikolwiek jego udział. Za chwilę okaże się, że Chwierut nawet dzieci odbiera przy porodzie…

 23. Pół roku do wyborów, a cholota już dre mordy. Myślą, że jak weszli do rządu to już wszystkie rozumy pozjadali .Mieszkańcy Oświęcimia to mądry naród pokazali to w ostatnich 2 kadencjach wyborów prezydenckich i samorządowych.Każdy może ocenić te 12 lat prezydentury J.CHwieruta.Czy Oświęcim zmienił się na lepsze czy gorsze .Drogi ,chodniki ,ścieżki rowerowe, komunikacja MZK , budownictwo, nowy basen, nowa Hala sportowa (sp.nr.8) służba zdrowia, tertermoizolacja szkół, i przedszkoli,wszystkich bloków .ogrzewanie PEC ,walka z kopciuchami (zostało ok.270szt.)Park pokoju (tysiaclecia) park na zasolu ( tzw.trójkąt bermucki).Bulwary(planty).Północna obwodnica Oświęcimia z mostem na Wiśle,Orlik i lodowisko na zasolu, Orlik szkoła nr.9 .Nowa szkoła na zasolu SOSW dla dzieci z niepełnosprawnościami.

 24. @
  Oj tak zmieni się. Ty i cały ten POwski piedolnik na wiosnę wypad z Oświęcimia. Hołownia zrobi z wami porządek. Nie będziecie sobie wycierać gęby demokracją.

 25. Jak PJCH pisał wnioski o dofinansowanie na inwestycje w Oświęcimiu to chłopczyk Kmita, i nasz lokalny wicewojewoda wuefista wyrzucali wnioski do kosza to było OK .Ale jak lokalni radni chcą budżetu obywatelskiego ,który został odrzucony to wielki hallo.Zapomnieli już te imprezki w knajpie na rynku świętowali nieprzyznania dofinansowania np.żłobek i przeczkole na tbs .Działali na szkodę mieszkańców Oświęcimia.Cieszyli się z każdej porażki PJCH , że po raz kolejny mu dokopali .Byli z siebie dumni.

 26. „Pieniądze są dla elyty, a wy możecie najwyżej poszczekac” – z tym się akurat zgadzam trollu, pieniądze były dotąd dla pisowskiej elyty. Setki milionów złotych tylko w tym roku dla pisowskich członków rad nadzorczych spółek skarbu państwa, dla pisowskich fundacji, instytutów i spółeczek, dla purpuratów kk. Na szczęście to się zmieni.

 27. Pieniądze są dla elyty, a wy możecie najwyżej poszczekac. Pan kazał, radni zagłosowali. Januszek jednoosobowo decyduje co dla ciebie jest dobre a co nie. Wara kundlom od władzy. Siedzieć cicho i cieszyć się że rada osiedla dostanie 10 tysiaków. To i tak wielka łaska pana. Chwierut ma tyle wspólnego z demokracja i społeczeństwem obywatelskim co kot napłakał. Sami widzieliście jak traktuje mieszkańców i ich pomysły na miasto. Sodówka uderzyła do bani po 12 latach przy korycie.

 28. Lokals – ewentualnie zgodziłbym się z Panem (i dziękuję za merytoryczny głos), gdyby jednak nie brak u mnie wiary w gotowość obywateli do gromadnego angażowania się w bieżące sprawy publiczne. Ja na przykład pracuję, po 8 – 10 godzin dziennie. Po przyjściu do domu mam swoje obowiązki i chciałbym też potem w końcu sobie trochę odpocząć. Z doświadczenia życiowego wiem, że w różne tzw. społecznikowskie projekty angażują się głownie emeryci, cierpiący na nadmiar wolnego czasu. A ja, obawiam się, mogę mieć w swoich oczekiwaniach od budżetu miasta inne priorytety, niż wspomniani emeryci. Nie interesuje mnie więc zbytnio kwestia ustawienia dziesięciu ławek przy ulicy Dworcowej (bo akurat pięciu tamtejszych emerytów ich pragnie). Szczerze mówiąc mam też w nosie problem braku kabin do zmieniania pieluch oseskom w parku na Zasolu (bo akurat pani Jola wraz z trzema koleżankami ich pragnie). A obawiam się, że ku temu to wszystko zmierza.

 29. Widzę, że było ciekawie. Czekam na nagranie, bo istotnie interesujące są argumenty Prezydenta i jego urzędników przeciwko BO. Jeśli rzeczywiście stawiał SIRO przed BO, to ma duży minus.
  Budżet obywatelski może być fajną sprawą, jeśli jest mądrze zaprojektowany, a to się nie stanie za jednym razem. Kopiowanie rozwiązań z innych miast też nie musi zadziałać. Założyłbym, że większa jest szansa, że właśnie nie zadziała. Społeczeństwo każdego miasta czy gminy jest inne i trzeba do niego dostosować nowe rozwiązania.
  Już kiedyś proponowałem: zacząć od niewielkich relatywnie kwot, zaproponować kilka alternatywnych rozwiązań (projekty ogólnomiejskie, osiedlowe, sposoby głosowania, przedmiot projektów itp.), ale przede wszystkim rzecz musi być nagłośniona, tak by jak największa liczba mieszkańców mogła się dowiedzieć: zobaczcie, to i tamto zostało przez Was zaprojektowane i w ramach BO przegłosowane, a następnie zrealizowane. Ludzie muszą zobaczyć na własne oczy, co wynika z BO.
  I wracając do początku mojej wypowiedzi: nie zrażać się po pierwszym budżecie, dokonać ewaluacji i ewentualnych zmian w procedurze. Nie zawsze wszystko musi się udać za pierwszym razem. Społeczność miejska to jest skomplikowany organizm.

 30. Panie Ziew – więc chcesz Pan wydawać pieniądze które „może pojawią się” w budżecie? Aha. A co, jeśli się jednak nie pojawią? Nie wiem jak Pan, ale ja nie wybieram się w czerwcu na wakacje na Majorkę w nadziei, że dostanę nagłą i niespodziewaną podwyżkę.

  Ja jednak wolę aby moimi pieniędzmi zebranymi w podatkach dysponował ktoś, kto ma o ich zagospodarowaniu blade pojęcie. A ponieważ od lat wybory w Oświęcimiu wygrywa Chwierut i większość obywateli uważa, że gospodaruje dobrze, więc nie widzę powodu, aby ograniczać jego prerogatywy na rzecz dość utopijnej wizji demokracji bezpośredniej, jak na prasłowiańskich wiecach. Jeżeli uznam (i większość obywateli wraz ze mną), że Chwierut gospodarzy źle, no to wtedy po prostu zagłosuję na kogoś innego, budzącego większe zaufanie. Na razie jednak uważam, że odśnieżanie jest ważniejsze niż warsztaty feng-shui albo zakup trąby dla orkiestry dętej OSP.

  Na koniec: jeśli obywatele „wiedzą lepiej” no to po co w ogóle bawić się w jakieś wybory i utrzymywać urzędników na Zaborskiej, skoro można np. co miesiąc osiedlami czy ulicami – wiecować? Nie wiem jak Pan, ale ja nie mam czasu ani ochoty zajmować się szczegółowo dociekaniem, które z wydatków miejskich są ważniejsze od innych.

 31. Budżet się nie spina? To taki blef, który upada po każdym sprawozdaniu z wykonania budżetu. Często okazuje się, że przychody są jednak większe niż zakładano.
  Z argumentów prezydenta:
  1. Siro jest the best i przez pamięć o tych kilku rzeczach zrobionych musi być kontynuowane. Komentarz: rady jak powstały to bez finansowania, skazując je na wegetacje. Gest komisarza był w sumie pozytywny i na pewno zaskarbiający mu przychylność. Przyznanie im pieniędzy na stałe wymagałoby zmiany statutu, a na to się nie zanosi. Poza tym siro można zabrać jedną decyzją, co już się działo. Kolejna sprawa to czy wiadomo @, że od początku jest ta sama kwota do podziału?
  2. Miasto dało 30 dotacji od 500 do 3000 złotych. Dzięki temu coś się dzieje w mieście. Acha.
  3. BO to głosowanie i zawsze ktoś przegra i będzie mu smutno. Komentarz: zapraszam na zebrania rad, jak uciera się na co to wydać. Do tego każda rada ma listę pilnych inwestycji, które latami nie są realizowane.

 32. Według mnie BO byłby trudny w realizacji gdyż pieniądze przeznaczone na ten cel byłyby małe żeby zrealizować dobre pomysły..Pytanie do radnego Adamaszka czy np.remont blokowiska przy ulicy Szpitalnej byłby wogule możliwy do zrealizowania , i ile lat trwały ten remont ?

 33. Jak dla mnie sposób stawiania sprawy, głównie przez radnego Adamaszka, jest nieuczciwy. Twierdzi on, że 1% czyli 2 miliony z ok. 200 milionów budżetu miasta jest kwota tak bagatelną, że Chwierut mógłby ją wyciąć ze swojego planowania i oddać te pieniądze „we ręce mieszkańców”. Gdyby to była prawda, to na miejscu Chwieruta rzeczywiście machnąłbym ręką i rzekłbym: „a niech sobie robią co chcą”. Gdyby była. Ale prawdą nie jest.

  Ponieważ 90% budżetu to wydatki stałe, które Oświęcim i tak musi ponosić na szkoły, bieżące remonty, pensje urzędników, utrzymanie ulic, prąd, gaz, wodę, itp., itd. Zostaje więc gdzieś ze 20 milionów, do realnej dyspozycji prezydenta miasta. Z czego 2 miliony to nie jeden, a dziesięć procent. Czyli już dość dużo. A pozbawienie się tej kwoty, w sytuacji gdy budżet ledwie się spina, jest niezbyt rozsądne.

  Jak prezydent będzie wyglądać, gdy zabraknie pieniędzy na odśnieżanie, bo grupka 50 entuzjastów feng-shui wyda je wcześniej na warsztaty z zakresu ezoteryki?

 34. Widziałem ten film Stefanie – i co z tego? Szefem był major Marvin. Chodzi ci o to, że kapral Kojak miał jakieś dobre pomysły na dowodzenie obywatelskie?

  W całym tym zgiełku hejtowania przez pisiorów brak jest jakiejkolwiek informacji: jakie argumenty miał Chwierut i popierająca go cześć radnych przeciwko BO? Chyba jakieś miał? Nie sposób więc ocenić, która ze stron sporu ma rację.

  Odnoszę też wrażenie, że dla tutejszych pisowskich pyskaczy sprawa budżetu obywatelskiego jest trzeciorzędna i stanowi tylko pretekst, aby popyskować sobie przeciw Chwierutowi.

 35. Harcerze z ZHP Oświęcim również mogliby zgłaszać ciekawe inicjatywy, ale Marek T. musiałby zrobić chłodną kalkulację strat i zysków 🙂

 36. Prezydent Chwierut obrócił dyskusje tak aby wyszło, że przyjęcie BO będzie jednoczesnym zlikwidowaniem SIRO. Ale nikt z prelegentów o tym nie mówił, projekt uchwały również. Cała idea takze. Mieszkańcy chcieli aby te programy działały razem i wzajemnie się uzupełniały. Niestety prezydent powiedział, że nie da kasy, więc albo SIRO albo BO. Taki proobywatelski ten prezydent Chwierut. Ale radni mogli przyjąć BO i pozostawić SIRO. Jednak naczelny ekonomista oświęcimski powiedział jasno jak mają głosować. On nie odda władzy nawet radnym. Nie będą zwykli ludzie mącić w genialnych pomysłach prezydenta Chwieruta. Nie można tak oddać części władzy w ręce mieszkańców żeby zrobili coś co naprawdę potrzebują. Przecież wiadomo co o zwykłych ludziach sądzą tacy decydenci. Oni lubią rządzić i decydować o każdym aspekcie życia zwykłych ludzi. Do zobaczenia przy urnach w kwietniu!

 37. Radni – bezradni jak zwykle dostali przykaz jak mają głosować. Zagłosowanie odmiennie niż wola prezydenta skazuje takiego Bezradnego na wyrzucenie z przyszłej listy wyborczej. Dla paru tysiaków diety miesięcznie Bezradni chętnie sprzedają swoją wolność i swoje zdanie. Także drodzy mieszkańcy wiecie na kogo nie głosować na wiosnę. Kto ma wasze zdanie głęboko w poważaniu. Na co nam tacy radni którzy bardziej troszczą się o to czy nie zaszkodzą prezydentowi niż o to czy działają dla mieszkańców. Pogonić takie towarzystwo. Brawa dla pani Szymeczko za walkę i piękne oraz merytoryczne wypowiedzi. Takich ludzi nam trzeba.

 38. Obywateli jest kilkadziesiąt tysiecy. Choćby nie wiem jak próbować mysleć i mówić o nich żle , statystycznie rzecz biorąc , muszą mieć wizje i dobre pomysły, jak choć w małym procencie , ale jednak , pozytywnie wpływać na miejsce w którym mieszkają.
  I teraz mamy sytuacje kuriozalną : 12-tu radnych kontra reszta miasta ! Brawo Radni !

 39. StefanB – widocznie byli zdania, że to nienajlepszy pomysł.
  Zastanawiam się – o czym my w ogóle mówimy. Czy padły jakieś konkretne propozycje, przykłady – czy nie? I czy zdajemy się tylko na mądrość obywateli, którzy na pewno „coś” wymyślą? No to co mianowicie?

 40. Cześć panie Bredzący. A już myślałem, żeś w rządzie, w randzie co najmniej podsekretarza w ministerstwie kultury.

 41. Prezydent Chwierut trzyma wszystkich swoich radnych krótko, dlatego jest podobny do Kaczyńskiego.

 42. Chwila chwila , a co ma do tego Prezydent ?
  Głosowanie było demokratyczne , to radni głosowali . Bardzo dobrze że temat wypłynął teraz ,co da czas wyborcom na odpowiednią decyzję przy urnach .

 43. Platforma nie różni się niczym od pisu. Liczy się tylko władza i kasa. Obywatel jest potrzebny tylko przy urnach. Później musi siedzieć cicho!

 44. Ta sesja rady obnażyła całkowicie twarz Chwieruta i Hertiga. Zdyskredytowali się na oczach mieszkańców. Jeżeli jeszcze choć raz będą odwoływać się do społeczeństwa obywatelskiego i demokracji to powinni zostać na miejscu zbluzgani za swoją hipokryzję. Pora pozbyć się tych szkodników z ich stołków. Nagrania z wczoraj powinno lecieć na okrągło w mediach przed wyborami.

 45. Prezydent obawia się, że zwykły, szary mieszkaniec Oświęcimia będzie miał lepszy pomysł na miasto niż on.

 46. I jeden wpis bluzgającego nienawiścią do wszystkiego czego nie rozumie, trolla z platfusie mózgu, vel małpy.

 47. Jak można nie mieć zdania w tym temacie?! Radny Chrzan wielki działacz wstrzymuje się od głosu.

 48. Powoli Chwierut może zacząć pakować manatki bo na wiosnę czyścimy i wietrzymy Zaborską. Stop centralizacji władzy w Oświęcimiu! Stop putinizacji! Jeżeli jeszcze jakikolwiek oświęcimianin miał złudzenia co do Chwieruta to po tym co zaprezentował dzisiaj chyba nikt o zdrowych zmysłach nie zagłosuje na niego

 49. Żenujący ten JCh i jego ekipa z PO. A przed wyborami napisał za nasze pieniądze na bilbordach – stop centralizacji! Teraz co zrobili?

  Jakoś nie widziałem na sesji kolegów z KODu którzy bronili by demokracji.

  Czuje już ciepły wiatr zmian na wiosnę!

 50. Jeszcze nie tak dawno wołali wraz z Kodziarzami na rynku-KONSTYTUCJA,DEMOKRACJA,DECENTRALIZACJA WŁADZY,ODDOLNA INICJATYWA. I co?……..i pokazali swą hipokryzję.To samo będzie za moment na Wiejskiej wielcy obrońcy demokracji a za skórą absolutyzm.Gratuluję tym którzy na nich głosowali.

 51. Woda na młyn. Koniec rządów ekipy PO w Oświęcimiu jest bliski. Brawo panowie z pisu za poparcie inicjatywy.

  #CzasNaZmianyOswiecim2024

 52. Radni PO przeciwni…..
  ale autor (nieprofesjonalny) przemilczał jak różnie głosował PiS

 53. Władza ma to do siebie , że zmienia ludzi. Dziś Janusz Chwierut staje się coraz bardziej podobny do Kaczyńskiego.

  Ps Czy wynik głosowania kogoś zaskoczył?

 54. Obywatelska… Tak, jasne! Prezydent Chwierut i jakiekolwiek konsultacje społeczne… To się wyklucza. Ten pan lubi rządzić samodzielnie i samodzielnie decydować o wszystkim. Ale oświęcimianie mogą to zmienić w kwietniu! Liczymy na zmianę na wiosnę! Pani Moniko jest Pani jedyną szansą dla Oświęcimia i Oświęcimian! Platforma won! Pani Monika Szymeczko – przyszła Prezydentka Oświęcimia.

Send this to a friend