Kultura

OŚWIĘCIM. Rada miasta za zakazem palenia węglem

Oświęcimscy radni są w większości za wprowadzeniem w mieście zakazu palenia węglem. Uchwałę intencyjną w tej sprawie przyjęli na wczorajszej sesji Rady Miasta. Poparło ją 13 radnych. Przeciw było 3 radnych, a 5 wstrzymało się od głosu. Dokument zakłada wyeliminowanie spalania paliw stałych  w Oświęcimiu po 2032 roku. Formalnie o jego losie zdecyduje Sejmik Województwa Małopolskiego, który może wprowadzić ograniczenia w stosowaniu paliw stałych w miastach na terenie Małopolski. Oświęcim jest jednym z nielicznych miast w regionie, które podjęło takie działania.

– To jest sprawa naszej przyszłości i lepszych warunków życia dla następnych pokoleń. Nie mamy na co czekać, powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Dlatego podjęliśmy zdecydowane kroki, by zintensyfikować działania na rzecz poprawy jakości powietrza, którym oddychamy. To są konkretne propozycje, to nasza zbiorowa odpowiedzialność za środowisko naturalne – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

W Oświęcimiu jest blisko 2700 domów jednorodzinnych. Według szacunków do wymiany jest w nich jeszcze 919 pieców węglowych, w tym 685 nie spełnia żadnych norm ekologicznych.

Najważniejsze zapisy uchwały

 • Od 1 stycznia 2023 roku będzie całkowity zakaz spalania węgla w piecach pozaklasowych.
 • Piece klasy 3 i 4 powinny zniknąć z krajobrazu miasta od 1 stycznia 2027 roku, a kotły 5 klasy od 1 września 2030 roku.
 • Nowe domy, budynki w Oświęcimiu oddane do użytkowania po 1 września 2022 roku, w zakresie rodzaju ich ogrzewania, nie będą mogły przyjmować rozwiązań, w których będą stosowane paliwa stałe.
 • Po 1 września 2022 roku będzie też obowiązywał zakaz spalania paliw stałych w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych, które mają sieć ciepłowniczą i gazową.
 • Po 2032 roku palenie węglem byłoby już definitywnie zakazane. Dotyczyłyby to nie tylko mieszkań, ale również innych nieruchomości, czyli budynków firm i instytucji.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

34 komentarze

 1. PIS przyjął plan likwidacji Polski.
  htt++ps://niezalezna.pl/378122-przyjeto-nowa-polityke-energetyczna

 2. Nie przetłumaczysz baranom ,z zielonymi klapkami na oczach ,wierzą jak tow.Wiesław w jedynie słuszną sprawę od której nie odwiedzie ich nikt,a po nich już tylko potop.

 3. Witam,oczywiście że wie jak i całe ,,PŁO”KTÓRE PODPISYWAŁO WSZYSTKIE DYREKTYWY KLIMATYCZNE BEZ POMYŚLUNKU JAK POTULNE BARANKI.A teraz kwiatek-raport o zanieczyszczeniu powietrza w mieście i okolicy z tamtego tygodnia -Broszkowice Babice i uwaga ul. Zagrodowa toż to rejon w którym zamieszkuje Janusz Ch. hahaha. Pozdro.

 4. A Gorzów ,Chelmek ,Broszkowice ,Poręba ,Wlosienica ,Brzezinka ,Pławy ,Babice ,Dwory to co nie trują ?

 5. Przecież wystarczy pojechać za miasto i wiadomo kto truje! Nie miasto tylko wsie do okoła !!!! Zacznijcie od wsi obudzcie się!!! Jedźcie chodzby teraz na Przeciszow dym się sciele po drogach!!!!

 6. Nie trawie gościa ,jak pomyśle jakim kosztem tam jest /kosztem p.Jacka/ mam odruch wymiotny.Kompletny zastój miasta!

 7. Nie trawie gościa ,jak pomyśle jakim kosztem tam jest /kosztem p.Jacka/ mam odruch wymiotny.Kompletny zastój miasta!

 8. @ SK Wie, wie, zeszłej zimy parę tygodni jeździł po Oświęcimiu na warszawskiej rejestracji samochód jakiejś fundacji „ekologicznej”

 9. @Paw. Radni mogą tego nie rozumieć, jak pewnie nie rozumieją połowy tego, o czym głosują. Natomiast Chwierut NA PEWNO o tym wie.

 10. Zakazali palić węglem ,zakażą palić paliwami stałymi ,następnie przyjdzie pora na gaz,a następnie nie pozostanie nic innego jak grzanie prądem którego nie będzie z czego wyprodukować w Polsce i już państwa ,,lepszej ”Europy pokojowo trzymają nas za mordę.Z trudem wyrywamy się od szantażu Ruskim gazem i potulnie pod przykrywką ekologi zgadzamy się na szantaż z zachodu.I od razu uprzedzam zwolenników zielonej energii -choćbyście się ze…….ali to pompą ciepła i fotowoltaiką na naszej szerokości geograficznej bez pomocy prądu z sieci nie ogrzejecie domu lub mieszkania.Dziękuję

 11. Artykuły przeglądnąłem. No nareszcie ktoś mi wytłumaczył co czułem tylko instynktownie, skąd taki nacisk na likwidację górnictwa. Brawo Czechu, wdzięczny Heniek

 12. Aby w pełni zrozumieć konsekwencje wprowadzenia zakazu palenia gazem przez Francję, należy jeszcze przeczytać informacje o niedawnej awarii systemu energetycznego w Austrii. Proszę linki
  ht++tps://wpolityce.pl/gospodarka/535836-klimatyczna-poprawnosc-moze-nas-doprowadzic-do-blackoutu
  ht++tps://wpolityce.pl/gospodarka/536465-list-otwarty-do-zwolennikow-energetyki-odnawialnej

 13. Bardzo ci dziękuję CZESŁAWIE za arcyciekawą informację. Pozostałych czcigodnych forumowiczów proszę o zapoznanie się z tą informacją.

 14. Francja zakazuje ogrzewania gazem od tego roku w nowych budynkach. My za 2-3 lata
  ht++tps://swiatoze.pl/francja-zakazuje-ogrzewania-gazem-w-nowych-budynkach-od-2021-roku/

 15. A czym my mamy oddychać ???
  Jeżeli ktoś ma małe dochody to może liczyć na pomoc od naszego kochanego rządu .
  Trąbi się o wymianie pieców od kilku lat , ale jak zwykle ludzie zostawiają wszystko na ostatnią chwile .
  Mniej pieniędzy na kler i się nazbiera

 16. Banda buraków, a nie radnych. Nie da się całkowicie zrezygnować z węgla! Kto doprowadzi przyłącze gazu emerytom za 20tys do jednego domku? Ciekawie będzie jak Polska zrezygnuje z węgla… Prąd z czego będziemy produkować?

 17. Biedna emerytka niech przestanie słać emeryturę pasożytowi z Torunia to zaraz jej się pieniądze znajda

 18. Pod tekstem padło kilka rozsądnych zdań o grzaniu węglem. Nic dodać nic ująć. Pewnie najczyściej byłoby palić węglem w elektrowniach, które mają największą możliwość ograniczania szkodliwych emisji niż przydomowe kotłownie, a domy grzać wytworzonym tam prądem. Tak robią w USA. No ale to wymaga większej przepustowości sieci elektrycznej. Jako bonus dostalibyśmy ograniczenie ruchu ciężarówek z węglem rozjeżdżających ulice.

  Ale rozśmieszyło mnie co innego. Dobry gospodarz powiedział „To jest sprawa naszej przyszłości i lepszych warunków życia dla następnych pokoleń.” Dobry gospodarzu, przy takim „zwoju” miasta, żadnych przyszłych pokoleń nie będzie. Młodzi wyjeżdżają, starzy wymrą. Dobry gospodarz jakoś dociągnie do emerytury i może ustawi dzieci poza Osw ale potem już tylko ciemność.

 19. @ Alex I wtedy będzie wesoło, bo nawet w blokach grzali się będą przy świeczce.

 20. Palić trzeba umieć! Jak najbardziej jestem za wymianą piecy bezklasowych natomiast ludzie, czy wy kiedykolwiek widzieliście piece 4,5 klasy? Dymu z mojego komina nie uraczysz. Inna sprawa… tylko lobby anty-węglowe wie dlaczego nie inwestujemy w filtry… Filtry, które są relatywnie nie drogie a produkuje je nawet bliska nam firma Tech z Andrychowa.

  Dla zwolenników gazu… nie cieszcie się, jeszcze pare lat i za gaz się zabiorą.

 21. Piece wyposażone w podajniki spalają metoda górnego spalania. Od 11 lat pale w piecu z podajnikiem mieszkam w domu położonym w linii prostej 9m metrów od bloków , nikt nigdy się nie skarżył , nie występuje podczas spalania żaden smog . Ludzie którzy najwięcej drą mordy nie mają pojęcia o spalaniu , a gadanie że ktoś kogoś truje możecie sobie wsadzić głęboko w dupę.

 22. Do Czesław – Człowieku jeżeli zainwestowałeś w trucie innych nie miej pretensji do Rady Miasta. Uchwała powinna zakreślać nawet krótsze terminy.

 23. Chwierut, nie ma sprawy. Oddasz to, co zainwestowałem i rozejdziemy się w pokoju. Mam nadzieję, że ludzie w tej sprawie się zorganizują.

Send this to a friend