Informacje

OŚWIĘCIM. Prezydent zakazał przemarszu 14 czerwca

Prezydent Miasta Oświęcim wydał dzisiaj zakaz organizacji zgromadzenia publicznego, które planowane jest 14 czerwca.  Zgłosił je 7 czerwca Pan Mariusz Piotrowski. Obok celu, którym jest upamiętnienie 80. rocznicy pierwszego transportu Polaków do Auschwitz, wskazał także trasę przemarszu ulicami: Dworcową i Obozową. Podał, że przewidziana liczba uczestników wyniesie około 150 osób. Poinformował również, że nie przewiduje się zagrożeń,  a w przemarszu ze strony organizatora weźmie udział około 15 osób w służbie porządkowej. W trakcie trwania zgromadzenia będzie używane nagłośnienie i banery informacyjne.

Podstawą do wydania zakazu zgromadzenia są przesłanki o charakterze formalnym, związane z zakończeniem zgromadzenia w miejscu, które znajduje się na terenie strefy ochronnej Pomnika Zagłady oraz brak wskazania dokładnej liczby uczestników, co stoi w sprzeczności z rozporządzeniem Rady Ministrów odnośnie organizacji zgromadzeń w czasie epidemii. W  tym samym czasie na terenie Miejsca Pamięci KL Auschwitz – Birkenau planowane  są uroczystości państwowe upamiętniające 80. rocznicę pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, przedstawicieli Parlamentu, rządu oraz korpusu dyplomatycznego. Tak więc cel zgłoszonego zgromadzenia jest tożsamy z obchodami państwowymi. Dlatego miasto uznaje,  że zgromadzenie powinno być zorganizowane w Miejscu Pamięci KL Auschwitz-Birkenau zamiast w mieście na  ulicach: Dworcowej i Obozowej. Mając w pamięci bulwersujące wydarzenia, które miały miejsce 27 stycznia 2019 roku, związane z mową nienawiści, jak i negatywne reperkusje dla miasta oraz szacunek dla ofiar byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz – Birkenau prezydent podjął decyzję o odmowie organizacji tego zgromadzenia. Organizator ma możliwość odwołania się od decyzji Prezydenta Miasta do Sądu Okręgowego w Krakowie.

Miasto Oświęcim dba o pozytywny wizerunek, jak i bezpieczeństwo swoich mieszkańców. Miejsce Pamięci KL Auschwitz -Birkenau musi być otoczone czcią i szacunkiem, bowiem ofiarom byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau należy się szacunek i pamięć.  Dlatego Oświęcim nie może być areną konfliktu.

Oświęcim, 10 czerwca 2020 r.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

  1. Należało by się spodziewać, że pozwolenie będzie wydane. A to dlatego, że PM to PO-wiec a uroczystości państwowe będą celebrowane przez PIS-owców. A tu taka zaskoczka. Widać PM ciut zmądrzał.

  2. Znów jest problem, bo ulicami przejdą Polacy i nie daj Boże z polskimi flagami! Czekamy na zakaz przemarszu Izraelitów z gwiazdami Dawida, w styczniu przyszłego roku! – Trzeba być wyjątkowo perfidnym, by mówić, że unika sie konfliktu własnie ten konflikt generując!

  3. @hotin

    Oj kłamczuszku…
    Bo cię za uszko wytargam…
    Ty nawet napisanego przez siebie wyrazu z błędem nie potrafisz przepisać (skopiować)

    A tak przy okazji – pamiętasz jak byłej pani premier wylano asfalt na terenie prywatnym za państwowe pieniądze?
    No cóż pewnie się jej ta nawierzchnia należała….

  4. Jeśli zgłoszenie nie spełniało wymaganych prawem warunków (a chyba nie ma wśród nich wymogu wskazania dokładnej liczby uczestników) należało, jako uzasadnienie decyzji, wskazać precyzyjnie owe niedomagania. To okazało się za mało … .

    Zacznijmy od końca. „Miasto dba … ofiarom … należy się szacunek i pamięć. … Oświęcim nie może być areną konfliktu”. Czy można z tego wnosić, że zakaz ma charakter, moim zdaniem nieuprawnionej, cenzury prewencyjnej – nie pozwalamy, ponieważ krytycznie oceniamy planowane przedsięwzięcie? Jeśli tak, powstaje pytanie o źródła owego przekonania. Dla mnie wynikają one po części z uprzedzeń wobec niektórych środowisk oraz z obawy że niezależnie od przebiegu zgromadzenia znajdą się dziennikarze, którzy przedstawią je w jak najgorszym świetle oskarżając przy okazji całe grupy społeczne i narodowe o różne fobie i izmy.

    Nie mogło zabraknąć rytualnego odwołania do „mowy nienawiści”. Na dzień dzisiejszy służy ona utrudnianiu dyskusji na niektóre tematy oraz zakazywaniu głoszenia pewnych opinii czy ocen. Skoro jednak … . Co jakiś czas, przy okazji przywoływania przez lokalnych polityków PO „mowy nienawiści”, przypominam protest jaki miał miejsce z ich udziałem na oświęcimskim rynku w lipcu 2017 r. Moim zdaniem, dopóki czołowi uczestnicy tamtego „cZŁOwieczego” zgromadzenia nie przeproszą publicznie za udział w tamtym wydarzeniu, ich krytyka tego typu zachowań u innych będzie całkowicie niewiarygodna.

    Nie pojmuję argumentu (?) o tożsamości celu zgromadzenia z obchodami państwowymi i wynikającym z tego jakoby obowiązku zorganizowania zgromadzenia w „Miejscu Pamięci” KL Auschwitz-Birkenau. Od kiedy to administracja i samorząd mają decydować za organizatorów gdzie mogą się oni gromadzić w wybranym przez siebie celu?

    Argument tym ciekawszy, że zdanie wcześniej za przeszkodę formalną podano zamiar zakończenia zgromadzenia „na terenie strefy ochronnej Pomnika Zagłady”.

    Nie bez przeszkód udało się Polsce w roku 2006 zmienić wpis na Liście UNESCO: dotychczasową nazwę „Obóz Koncentracyjny Auschwitz” zamieniono na „Były Nazistowski Niemiecki Obóz Koncentracyjny i Zagłady Auschwitz-Birkenau”. Tą ostatnią skutecznie wypiera jak widać enigmatyczne „Miejsce Pamięci”.

  5. @hotin

    Zadanie dla ciebieb

    Biorąc pod uwagę że 31 maja bylo 219 nowych przypadków a 8 czerwca 599. Narysuj „wypłaszczającą” się krzywą.

    Do dzieła…

Send this to a friend