Informacje

OŚWIĘCIM. Prezydent Janusz Chwierut oponuje treść najnowszego spotu PiS

Rzecznik oświęcimskiego magistratu informuje, o nowej inicjatywie prezydenta Janusza Chwieruta. – Jesteśmy oburzeni tak cynicznym i instrumentalnym wykorzystaniem symbolu największej zbrodni w dziejach ludzkości. 

W związku ze spotem partii Prawo i Sprawiedliwość prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut przygotował projekt uchwały, będący protestem przeciwko wykorzystywaniu symbolu Auschwitz do celów politycznych. Radni zajmą się nim na dzisiejszej sesji, która rozpocznie się o godzinie 14.

Stanowisko Rady Miasta Oświęcim dotyczące użycia symbolu Auschwitz — miejsca największej tragedii w dziejach ludzkości, w politycznym spocie reklamowym partii Prawo i Sprawiedliwość.

Rada Miasta Oświęcim wyraża zdecydowany i stanowczy sprzeciw wobec skandalicznego wykorzystania przez partię Prawo i Sprawiedliwość w politycznym spocie reklamowym symbolu Auschwitz oraz pamięci ofiar ludobójstwa dokonanego w byłym nazistowskim niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady KL Auschwitz. Świadczy to o braku przyzwoitości i upadku zasad moralnych autorów spotu.

Auschwitz jest symbolem nienawiści i pogardy do drugiego człowieka. To miejsce wymaga ciszy, zadumy i spokoju. Powinno być otoczone czcią i szacunkiem. Tragedia ponad miliona ludzkich istnień nie może być wykorzystywana do osiągania jakichkolwiek politycznych celów godzących w pamięć ofiar i ich rodzin.

Jesteśmy oburzeni tak cynicznym i instrumentalnym wykorzystaniem symbolu największej zbrodni w dziejach ludzkości. Pamięć o ofiarach Auschwitz powinna nas łączyć a nie dzielić.
Oświęcim jako Miasto Pokoju działa na rzecz edukacji pokojowej, tolerancji i poszanowania innych. Żądamy od partii Prawo i Sprawiedliwość natychmiastowego zaprzestania publikacji spotu w przestrzeni publicznej.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

34 komentarze

 1. Wredny – jaką treść ma twój wpis, bo poza bluzgami nie widzę żadnej.

 2. Pierwszy komunikat na stronie miasta to kilkadziesiąt lajków głównie od kodziarstwa i lewactwa. Kolejne wpisy powiatu i „triumwiratu” bez echa. Temat zamęczony szybciej niż wizyta w Georgu po flaszke.
  Prezydent Chwierut traci instynkt. Zapomniał, że na niechęci do muzeum wypłynął Marszałek topiąc oświęcimski układ na dekadę.

 3. Informacja – cytat ze strony internetowej PMAB – a zarazem podpis pod zdjęcie z Bramą Śmierci w a Brzeince/Birkenau „Trzecia rampa budowana od 1943 r. wewnątrz obozu w Birkenau została oddana do użytku w maju 1944 r., w związku z zapowiedzią przybycia transportów Żydów węgierskich. Bocznica kolejowa wzdłuż tej rampy dochodziła aż do komór gazowych i krematoriów II i III. Na rampie tej rozładowano oprócz 430 tys. Żydów węgierskich, 67 tys. Żydów z getta łódzkiego, część transportów z getta w Terezinie, ze Słowacji i inne. Odtąd selekcje masowych transportów Żydów przeprowadzano w obozie na oczach tysięcy więźniów. Tutaj wyładowano również transporty Polaków z powstańczej Warszawy, wysłanych do Auschwitz poprzez obóz przejściowy w Pruszkowie”

 4. Ktoś powiedział tusk premier polskiej biedy żadne ugrupowanie nie jest tak wredne wobec Polaków jak platforma nie obywatelska!

 5. Różnica między Lisem a PiSem.
  Lis przeprosił.
  PiS wciąż się nie przyznaje.
  Kiedy wydaje się że, osiągnięto dno wtedy PiS przyjezdza z pogłębiarką i fedruje aż furczy.

 6. Wiedząc jak muzeum Auschwitz, miasto i powiat jest opanowane przez prymitywny i skompromitowany PO-wski aktyw nie ma się co dziwić ich szmatławej, pozbawionej wiedzy i taktu odpowiedzi na ten temat! Tumany od 2015 roku mają cały czas kampanię wyborczą i nie potrafią się pogodzić z suwerenną i demokratyczną decyzją wyborców! Sami jednak na to zasłużyli swoim chamstwem, kłamstwem i w wielu wypadkach złodziejstwem(zarzuty w wielu wypadkach i wyroki sądowe). Mając gdzieś przez wiele lat nawet proste ludzkie problemy, udając elitę do wszystkiego nagle dostali w główkę na otrzeźwienie przy wyborach stając się zwykłymi pustymi dzbanami i pasożytami!

 7. @ – rzeczywiście z ciebie małpa – z jakiej ray jesteś ? szympans, goryl ??? Intelektem im dorównujesz, pytanie tylko: kogo bozia wcześniej obdarzy dalszym rozwojem ???

 8. MO – skoro tak mówili w pistelewizji – to musi być prawda?
  Chyba całkiem oszalałeś.

 9. Pies szczekający – „Można się oburzać klipem PiSu, ale przede wszystkim przypomniał wesołkom od Palikota i Niesiołowskiego czym byla groza wojny”.

  Jasne. To właśnie przypomnienie o grozie wojny było celem autorów klipu. Bardzo szczytnie. I wcale nie mieli intencji pokazać, że jak ludzie pójdą 4 czerwca zaprotestować przeciw polityce pis, to będzie to równoznaczne z ich przejściem na stronę hitlerowskich ludobójców.

  A ja dotąd myślałem, że opozycja była tam, gdzie stało zomo – jak skrzeczał towarzysz Jarosław.

 10. Małpa jak można tak bronić Tuska ,obrońców poczty spalili nawet 11-letnia dziewczynkę ,czterech uciekło resztę po pseudo procesie rozstrzelano , później niemiecki sąd ich uniewinnił , a Tusk po niemiecku na tle Gdańska mówi po niemiecku idziekuje , pytam za co?Czy Gdańsk to Polska?

 11. Wyborca po – „Jak się ma do tego wystąpienie Tuska na tle Gdańska po niemiecku wkomtekscie obrońców poczty spalonych żywcem!” – widzisz pisiorze, jak łatwo tobą manipulować? Taki „kontekst” zapewniła tvp-iss, umieszczając słowa Tuska na tle zdjęć z obrony Poczty Polskiej w Gdańsku. Co jest jak zwykle pisowskim propagandowym szalbierstwem.
  Cytat – dwa słowa !!! – „für Deutschland” pochodzi z przemówienia Tuska reprezentującego Europejską Partię Ludową na okolicznościowym zjeździe CDU w styczniu 2021 roku. Mam więc pytanie do pisiorka: co tak naprawdę powiedział wtedy Tusk? Myślisz pewnie, że przyznał się do zdrady i działania „dla Niemiec”, tak?

  Co gorsza Tusk przemawiał po niemiecku. A wiadomo przecież że prawdziwy polski patriota nie zna żadnych języków obcych. Gdy Tusk przemawia po angielsku, to oczywiście działa na rzecz amerykańskich plutokratów i podżegaczy wojennych.

  Napisałeś – tu cytuję: „spalonych żywcem”. Nie wyprzesz się. To moim zdaniem oczywista sugestia z twojej strony co pisiornia chce zrobić z opozycją polityczną w Polsce po zwycięstwie wyborczym pis.

 12. Przypomnę, że Lis został wylany z tvn ponad 20 lat temu, wylany z polsatu w 2007 i wylany z Wprost i też ostatecznie z Newsweeka rok temu, obecnie jest bezrobotny. Przeszedł cztery wylewy krwi do mózgu, z których ostatni dość poważny.
  Mam wrażenie, że prezenterem telewizyjnym został z powodu ładnej buzi (wiele lat temu). Szczególnie inteligentny to on nigdy nie był.

  W przeciwieństwie do Lisa (który ani nie jest politykiem, ani nikogo poza sobą nie reprezentuje) spot wyborczy pis został zrobiony przez pisowskich spin doktorów, fachowców od partyjnej propagandy. Musiał być też zaaprobowany przez ich zwierzchników.

  Spot został ostro potępiony przez prezydenta Dudę, reprezentującego przecież interesy pis.

 13. Czy jest gdzieś uchwała Rady Miasta albo potępienie Muzeum dyrektora Cywińskiego w sprawie wygłupów pajaców od Blumsztajna z Gazety Wyborczej na Marszu Niepodległości?
  Obie sprawy żenują, tolerowanie Lisa także.

 14. O co ten krzyk ????? Wpis tego błazna jednoznacznie wskazuje o co chodzi. Brakuje tylko wyciągniętej ręki w odpowiedniej pozie i okrzyk pozdrowienia czy powitania jak kto woli. Ale to już jest GUT. SEHR GUT. Ten pacan tylko potwierdził to, że skłonni są do wszelkich zbrodni byleby dorwać się do koryta a Polaków oddać w niewolę, skłoni są do powtórzenia tego w czym 80 lat temu ich sojusznicy szlifowali swe umiejętności.

 15. Hipokrytom nie przeszkadza, co napisał Tomasz Lis:

  „znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora”.

 16. Ludzie ogarnijcie się. Ten kto nie protestował przeciwko wpisowi Lisa, nie ma moralnego prawa krytykować spotu PIS-u i koniec na tym, Nie wiem zresztą czy większość komentatorów wie co to jest moralność. Z tego co czytam to większość nie wie. Ja bym takiego spotu nie puścił. Ani dyrekcja Muzeum i Prezydent Miasta nie reagując na wpis Lisa, nie mają właśnie dlatego takiego moralnego prawa oceniać spotu PIS-u. I tyle. Nie podoba się, trudno. I jeszcze jedno jedno, nie zamierzam z nikim polemizować, więc proszę się nie trudzić. Napisałem wszystko co miałem do powiedzenia w tej sprawie.

 17. Cieszy, że nareszcie dostrzeżono problem instrumentalizacji symbolu, jakim jest były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau.

  Jej formą najbardziej powszechną (w istocie już niezauważalną) jest utożsamianie tegoż symbolu wyłącznie z Zagładą.

  Symbol ten często wykorzystywany jest do sugerowania polskiej współodpowiedzialności za wymordowanie Żydów. Nie trzeba dodawać, że w tej narracji Polacy występują jako „kolaboranci” „nazistów”, nie Niemców.

  Z tymi oskarżeniami związane jest dyskredytowanie obecnych polskich władz jako rzekomo przeciwstawiających się „badaniom nad Holokaustem”. I tu symbol Auschwitz wykorzystywany jest bez żadnych oporów.

  Żadna z powyższych form instrumentalizacji Auschwitz nie napotyka na zdecydowany sprzeciw ani ze strony PMA-B, ani władz Miasta Pokoju.

  I tu dochodzimy do istoty problemu owej „instrumentalizacji”. Jeśli da się sprawcom przylepić łatkę „far right” (nacjonaliści, konserwatyści, biali suprematyści, itd.), mamy do czynienia z instrumentalizacją, jeśli sprawca sytuuje się po stronie lewicowo-liberalnej instrumentalizacja zdaje się nie występować.

  By nie być gołosłownym podam kilka przykładów – szkocka działaczka Pani Lynne Short zestawiła działania brytyjskich władz na rzecz zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci i młodzieży z losem ofiar niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau. W tej sprawie, z sobie tylko wiadomych powodów, PMA-B złamało głośno podnoszone „jedenaste przykazanie” i pozostało obojętne.

  Inny, to coraz częstsze promowanie ideologii gender z wykorzystaniem symboliki Auschwitz. Gdy niemiecki parlament uczcił po raz pierwszy ofiary Holokaustu (oczywiście nazistowskiego) prześladowane z powodu „orientacji seksualnej i tożsamości płciowej” PMA-B również nie widziało problemu.

  Gdy krytycy obostrzeń związanych z pandemią przyrównywali swój los z położeniem Żydów w niemieckiej III Rzeszy poddani zostali krytyce. Ale gdy pewni dyskutanci dumali nad zagadnieniem: „Gruba kreska czy Norymberga. Przyszłość sądownictwa po katastrofie PiS-u” media społecznościowe PMA-B milczały.

  I dlatego uważam, że – podobnie jak Prawo i Sprawiedliwość – również media Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w istocie (nie stosując jasnych i jednolitych kryteriów oceny tożsamych zdarzeń) instrumentalizują symbol jakim jest Auschwitz.

  Przy całym zrozumieniu dla licznych, całkiem rozsądnych argumentów, którymi niektórzy próbują bronić materiału Prawa i Sprawiedliwości, moim zdaniem jest on nie do obrony. Jeśli ze zła może wyniknąć jakieś dobro, to niech będzie nim właśnie nie instrumentalne, ale rzetelne podejście do zjawiska instrumentalizacji symbolu Auschwitz.

 18. Szkoda że nie JCh nie oponował w sprawie wpisu Lisa, marszy Lempart i niszczenia JP2

 19. A co mają do powiedzenia nasi wspaniali radni Pan Łoziński, i Przewoźnik. Czy popierają spot swojej partii.

 20. Cała prawda
  Cały PiS

  Ps. Nie mogę zrozumieć że większość osób tej partii nie potrafi się odezwać i zareagować

 21. Czytam i nie wierzę. Nie mieści mi się w głowie że ktoś może poprzeć ten spot.
  W sumie…co ja sobie wyobrażałem.
  Że ludzka przyzwoitość dotyczy wszystkich?
  Głupi ja.
  Głupi, głupi ja.

 22. Katolicy z PiS-u znowu w akcji. Takiej nienawiści do Polaków nie żywili nawet komuniści i naziści jaką żywią pisowcy. A może jesteście V kolumną Kremla?

 23. Żyd Żydów obraża śmieje się z komór gazowych . I mordu milionów Polaków. Przez Niemców.

 24. PiS popłynął… nawet Andrzej Długopis się odciął od tematu. Błąd za błędem. Chyba komuś się pali pod dudą?

 25. Poczytaj o obrońcach poczty gdańskiej i ich śmierci a popapraniec mówi danke!

 26. Nikt się nie interesuje upadłym redaktorem co chciał gazować prezydenta i byłego premiera. Można się oburzać klipem PiSu, ale przede wszystkim przypomniał wesołkom od Palikota i Niesiołowskiego czym byla groza wojny.

 27. Mówienie po niemiecku nie jest przestępstwem. Natomiast draństwem jest wykorzystywanie ofiar niemieckiego nazizmu do takich celów. Pisowcy pokazali, że są bezwzględni nie tylko wobec wrogów politycznych, ale także wobec ofiar II Wojny. Pisowcy to ludzie bez sumienia. Ostatnie wydarzenia pokazują, że jest im coraz bliżej do PPR-u i ich metod.

 28. A niech sobie protrstuje,ten dxiałaxz Platgormerski.W końcu ,,Fur Deuschland”do czegoś go zobowiązuje.

 29. Jak się ma do tego wystąpienie Tuska na tle Gdańska po niemiecku wkomtekscie obrońców poczty spalonych żywcem!

Send this to a friend