Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Ponad 298 tysięcy mieszkańców Małopolski zagłosowało na Budżet Obywatelski

Iwona Gibas – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego
Ponad 298 tysięcy mieszkańców Małopolski oddało swój głos w 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego! To o 274% więcej niż w 1. edycji tego projektu i o ponad 52 tysiące więcej niż w poprzednim głosowaniu. W efekcie do realizacji przyjęto 88 zadań, z czego 80 pochodzi z puli regionalnej, a 8 zadań będzie realizowanych na skalę ogólnowojewódzką. Wcielanie w życie zwycięskich pomysłów ruszy już od 1 stycznia 2024 r. i będzie kosztować budżet województwa ok. 14 mln zł.

Za nami pełne emocji głosowanie. Walka o poparcie trwała do ostatniej chwili, a finalna liczba wszystkich głosów znów osiągnęła rekordowy poziom.

6. edycję Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego zamykamy z najlepszym wynikiem w dotychczasowej historii tego projektu  – aż 298 101 mieszkańców wzięło udział w głosowaniu. Dla nas to jednoznaczny dowód na to, jak potrzebny jest budżet obywatelski na poziomie regionalnym i wojewódzkim. Obiecujemy więc Małopolanom, że będziemy dalej rozwijać i wspierać to zadanie

– podkreśla Iwona Gibas, Członek Zarządu Województwa Małopolskiego.

Jak dodaje Iwona Gibas, swój udział w rekordowej frekwencji mają też sami autorzy 198 zadań, które walczyło w głosowaniu o zwycięstwo.

Wspólnie pracowaliśmy na ten sukces, więc wszystkim autorom – bez względu na ostateczny wynik głosowania – należą się tylko ogromne podziękowania, ale też gratulacje. To właśnie mieszkańcy, którzy przygotowują i zgłaszają swoje pomysły, są głównym motorem napędowym każdego budżetu obywatelskiego. A przy tak rozbudowanym obszarowo – jak nasz, małopolski – projekcie, nie mam wątpliwości, że bez nich nie dalibyśmy rady

– dodaje Iwona Gibas z zarządu województwa.

Sport na podium

Wyniki 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego nie pozostawiają złudzeń – mieszkańcy pokochali aktywność fizyczną. Na 88 zwycięskich zadań aż 60 ma charakter sportowy.

To w głównej mierze darmowe zajęcia piłkarskie, treningi siatkówki, ale też tenis czy zumba. Do realizacji wyłoniono też ciekawe projekty kulturalne, prospołeczne, prozdrowotne, edukacyjne i inne. To przykładowo: montaż urządzeń AED na remizach powiatu gorlickiego, bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, rowerjada czy warsztaty artystyczne i koncerty

– wylicza Iwona Gibas.

Oficjalne wyniki 6. edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego są opublikowane na stronie budżetu obywatelskiego.

Przypomnijmy, że na realizację wszystkich zwycięskich zadań z 6. edycji BO WM Zarząd Województwa Małopolskiego zaplanował aż 14 mln zł – 8 mln zł na zadania regionalne, 6 mln zł na zadania ogólnowojewódzkie.

Małopolanie to tradycjonaliści?

Podobnie jak w poprzednich głosowaniach, także w tym mieszkańcy Małopolski najchętniej głosowali w tradycyjny sposób – poprzez wrzucenie papierowej karty do urny lub przesłanie jej do urzędu marszałkowskiego. Przez internet swój głos oddało zaledwie 7%.

Jak głosowano w poszczególnych regionach? Najlepszą frekwencję zanotowano w Regionie Małopolska Południowa (m. Nowy Sącz oraz powiaty: nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, gorlicki) – blisko 90 tys. mieszkańców. Na drugim miejscu znalazł się Region Krakowski Obszar Metropolitalny (m. Kraków oraz powiaty: krakowski, olkuski, miechowski) z wynikiem 66,5 tys. osób. Na trzecim – Region Małopolska Zachodnia (m. Oświęcim oraz powiaty: suski, myślenicki, wadowicki, chrzanowski, oświęcimski) z 58,6 tys. głosujących. Tuż za podium uplasował się Region Tarnowski (m. Tarnów oraz powiaty: dąbrowski, tarnowski, brzeski, bocheński, proszowicki, wielicki) – z wynikiem 48,7 tys. zł.

Pod względem powiatów, najaktywniejsze było: miasto Kraków (35 329 os.), powiat nowosądecki (24 589 os.) i limanowski (24 243 os.).

Podobnie jak w poprzednich edycjach, rozkłada się procentowy udział głosów w poszczególnych grupach wiekowych. Najchętniej w 6. edycji swoje głosy oddawali Małopolanie w wieku 36-49 (31,7%), seniorzy 60+ (19%) i młodzi w wieku do 25 lat (17,8%).

Warto też dodać, że tak jak w ubiegłych latach, częściej o głosowaniu BO WM pamiętały Małopolanki. W tym roku wśród głosujących było 54% pań.

Masz pytania?

W przypadku pytań do dyspozycji mieszkańców pozostają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego odpowiedzialni za wdrażanie Budżetu Obywatelskiego – kontakt telefoniczny: (12) 61 60 536, (12) 61 60 982, mailowy: bo@umwm.malopolska.pl. Elementy graficzne kampanii promującej głosowanie, a także szczegółowe informacje na temat projektu mogą Państwo znaleźć na naszej stronie internetowej: bo.malopolska.pl. Warto też polubić profil BO Małopolska na Facebooku – gdzie na bieżąco są wrzucane najważniejsze informacje związane z Budżetem Obywatelskim WM.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

25 komentarzy

 1. Bardzo kiepski ten wynik niewiele ponad 5 tyś głosów wyborczych. A taka była zapracowana wszędzie było ją pełno, a wyborcy nie
  dopisali . Wszystkie imprezy zaliczyła, a tu taka klapa, porażka. Szkoda jej.

 2. W Oświęcimiu mamy dobrego gospodarza mimo wielu problemów jakimi musi się borykać na przekór wszystkim przeciwnikom obecnej władzy w Oświęcimiu daje radę. Radni PISU są wrogo nastawieni do Prezydenta, i pozostałych radnych.Blokują środki finansowe na rozwój miasta działają na szkodę miasta, i jego mieszkańców. Jeśli im nie pasuje to niech się wyprowadzą z Oświęcimia, i złożą mandat radnego.

 3. Znowu nasza małopolska celebrytka Iwona Gibas – to świetnie. Tylko jedna uwaga: ta flaga unii europejskiej w tle, jakiś dysonans …

 4. ….cyt ” że sekcja komentarzy nie jest właściwym miejscem do prowadzenia merytorycznej dyskusji ” …. dlatego na tym ( anonimowym) portalu nie oczekuje merytorycznej dyskusji …. ja tylko wyrażam opinię , skierowaną do czytających ten konkretny post. A że Budżet Obywatelski jest mi bliski i jestem przekonany o korzyściach jakie niesie dla Mieszkańców 👍👍👍 Pozdrawiam 🖐️

 5. Bredzący – ręce opadają … Coś kiedyś pisałeś, że nie będziesz że mną dyskutować, bo to niegodne wyżyn twojego intelektu. Więc się w końcu zdecyduj.

 6. @Czytający w zbożu

  Ekonomista płakał jak to czytał…

  Cyt. „Jeżeli budżet wynosi 200 mln to 2 mln stanowią 1 % budżetu, bez względu na to ile środków masz do dyspozycji, po odliczeniu kosztów stałych”

  Znowu odleciałeś. Przechodzisz samego siebie…

  W poniedziałek 09.10 zostanie ogloszony laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Nie zdziwię się jeśli komisja wręczy nagrodę Tobie..

  Idąc tokiem twojego móżdżenia zakładam, że siusiacza mierzyłbyś razem z kręgosłupem a jako wynik podawal dlugość porządną a nie tą posiadaną. Gratuluję fantazji…

  PS. Na zakupy bierz kalkulator, żeby nie zaskoczyła Cię sytuacja, w której „pod koniec kasy zostanie Ci zbyt wiele dni miesiąca”. Jeśli wiesz co mam na myśli.

 7. @ małpiszon
  cyt.”Poza tym – panie radny – 2 miliony to nie jest 1% budżetu miasta, tylko 10% – a to już dużo. Dlaczego aż 10%? Dlatego, że Chwierut tylko teoretycznie ma do dyspozycji 200 milionów rocznie, lecz 90% tej kwoty pochłaniają tzw. wydatki stałe”

  ja napisze bez emotikonów…
  Małpiszonie wróć do szkoły i przeproś nauczycieli matematyki i języka polskiego za to, że się obijałeś na lekcjach.

  Jeżeli budżet wynosi 200 mln to 2 mln stanowią 1 % budżetu, bez względu na to ile środków masz do dyspozycji, po odliczeniu kosztów stałych.

  To jak wygląda nasze wspaniałe miasto, pozwala uwierzyć w „niemożliwe” tzn. ze i na „kosztach stałych” da się zrobić oszczędności.

  Oczywiście ty małpiszonie widzisz tylko tyle, co przez okno, a że na poddaszu okna dają dość specyficzny widok, to raz za razem głupstwa opowiadasz, ja to ty małpiszonie.

  A tak przy okazji oświeć swojego kumpla zibiego, ze karnista to specjalista od prawa karnego a metalowy, przenośny zbiornik, do którego pewien minister nalewał paliwo to K A N I S T E R

 8. @Jan Adamszek

  Internet być może daje złudzenie anonimowości (np.na tej stronie wystarczy się nie podpisać by algorytm automatycznie dodał nick „anonim”). Tak czy inaczej anonimowość w sieci to wciaż jedynie złudzenie…
  Tzw. „netykieta” podszeptuje by podpisywać zamieszczane przez siebie treści. Ba, był nawet jeden działacz, który dokładnie tak samo jak Pan podpisywał się pod swoimi wpisami z imienia i nazwiska (pozdrawiam serdecznie). Tak czy owak nie oczekiwałbym, że nagle wszyscy komentujacy zaczną to robić.
  Co więcej, chciałbym zwrócić Pańską uwagę na fakt, że sekcja komentarzy nie jest właściwym miejscem do prowadzenia merytorycznej dyskusji…
  SERIO.
  Pozdrawiam serdecznie.

  Pozdrawiam.

 9. Przykro mi panie radny, że pan nie zrozumiał. Nie potrafię już tego wytłumaczyć prościej. Może ma pan w pobliżu wnuka, albo kogoś w podobnym wieku, kto mógłby panu pomóc?

  Poza tym – panie radny – emotikony w ten sposób wklejają dzieci.

 10. …. a myślałem że tu „bystrzy” goście komentują …. niestety drodze się zawiodłem 😱👎😱👎 dałem 24 godz. na refleksję @ oraz ew. innym „bystrym” 🤔😜🤔😜🤔 Matematyka się kłania : 200 mln to 100% … 20 mln to 10 % … 2 mln to 1 % …. 👍😃👍😃👍😃👍 i już wszyscy wiecie dlaczego NIE dyskutuje na tym portalu z „anonimami” lub ” ktosiami” Pozdrawiam Mieszkańców 👍👍👍 🖐️🖐️🖐️

 11. Pomarzyć każdy może , ale mało to realne.Nigdy w Oświęcimiu nie będą rządzić zdradzieckie mordy.

 12. Jak W Oświęcimiu wiosną 2024 roku nastąpi zmiana władzy to PiS z koalicjantem wprowadzi budżet obywatelski

 13. Poza tym – panie radny – 2 miliony to nie jest 1% budżetu miasta, tylko 10% – a to już dużo. Dlaczego aż 10%? Dlatego, że Chwierut tylko teoretycznie ma do dyspozycji 200 milionów rocznie, lecz 90% tej kwoty pochłaniają tzw. wydatki stałe, przede wszystkim pensje nauczycieli, urzędników, koszty ogrzewania budynków, prądu, gazu, niezbędnych remontów, koszt koszenia trawy, odśnieżania ulic w zimie, oświetlenia, sprzątania śmieci z chodników, dotacji dla komunikacji miejskiej, itp, itd. Tu praktycznie nic nie da się zaoszczędzić. W praktyce więc Chwierut ma do swobodnej dyspozycji znacznie mniejszą kwotę, szczególnie po rabunku znacznej części dochodów samorządów przez pis w ramach tzw. „polskiego ładu”. To zdumiewające, że radny tego nie rozumie.

  Mam więc dla radnego zadanie:
  A. zarabia 3000 złotych miesięcznie, B. zarabia 6000 złotych. Koszty utrzymania A. i B. są takie same – 2500 złotych. Ile razy B. jest realnie bogatszy od A.? Radny myśli, że 2 razy? Otóż nie. Prawidłowa odpowiedź: 7 razy. Radny pojął?

 14. Ciekawi mnie na co pójdą pieniądze w Oświęcimiu. Jakie projekty będą realizowane.Ile zyska Oświęcim.

 15. Ciekawe co radny Adamaszek na to:
  „Piłkarze szachują – Szachiści strzelają”.
  Nowością jest zaznajomienie piłkarzy z grą w szachy. a szachistów z grą w piłkę nożną.
  Dofinansowanie – 700 tysięcy.

  „Kobiety na szczytach!” to zadanie międzypokoleniowe o zasięgu wojewódzkim i skierowane do
  kobiet mieszkających w Małopolsce. Jest to inicjatywa z obszaru turystyki łącząca wyprawy górskie i wycieczki krajoznawcze ze wzmocnieniem kobiet poprzez treningi mentalne oraz treningi fizyczne aktywne (speed-ball) i relaksacyjne typu joga. Dofinansowanie – 653 tysiące.

  Nie wiem jakim cudem podobne głupoty przechodzą. Ponad połowę zwycięskich wniosków stanowią dofinansowania dla wiejskich kubów sportowych, gdzie głosy zbiera się po prostu na meczach. Gdzie indziej po domach kultury: „niech pani podpisze, co pani szkodzi” na kursy tańca, na zajęcia z haftowania, itp.

  W powiecie oświęcimskim wygrał np projekt: „Muzyka Filmowa łączy pokolenia: kultura, edukacja i integracja to Orkiestra Dęta Polanka Wielka”. Głównym celem zadania jest edukacja i integracja kulturalna mieszkańców Małopolski Zachodniej poprzez udział w próbach i koncertach Orkiestry Dętej z Polanki Wielkiej, Dofinansowanie – 100 tysięcy.

  Jedną z nielicznych sensownych inicjatyw jest remont chodnika w Przeciszowie, dofinansowanie 850 tysięcy. .

  I może radny Adamaszek wyjaśni, jakim cudem dofinansowania podostawały projekty z 6 – 8 głosami?

 16. Teatralne i muzyczne opowieści o błogosławionej Karolinie – dofinansowanie 662 tysiące.

  Podegrodzie i Łoniowa – lachowsko – krakowska wspólnota – dofinansowanie 560 tysięcy.

  Edukacja kulturalna łukiem Karpat – dofinansowanie 700 tysięcy.

  I tym podobne pierdoły.

 17. …popieram budżet obywatelski , za relatywnie nie duże pieniądze ( w przypadku Oświęcimia byłoby to do 2 mln ) bo B O to do 1 % budżetu miasta . Korzyści zdecydowanie na plus : demokracja bezpośrednia , umacnianie społeczeństwa obywatelskiego , to realizacja realnych potrzeb mieszkańców i wiele innych natomiast wartością dodana jest : Stop Centralizacji !!! ,czyli realizacja pomysłów i projektów JEDYNiE SŁUSZNYCH ☹️😱 proponowanych przez p. Prezydenta …niestety skupił władze w mieście w jednej ręce .👎 Szkoda że nie ma B O w Oświęcimiu. Pozdrawiam wszystkich Mieszkańców którzy popierają demokrację bezpośrednia 👍👍👍👍👍👍🖐️😃

 18. „darmowe zajęcia piłkarskie, treningi siatkówki, ale też tenis czy zumba”.
  „montaż urządzeń AED na remizach powiatu gorlickiego”

  Pisałem już, że to będzie wyrzucanie pieniędzy.

Send this to a friend