Informacje

OŚWIĘCIM. Pojawią się 4 elektroniczne tablice informacyjne

Cztery pierwsze tablice informacji pasażerskiej pojawią się w Oświęcimiu jeszcze w tym roku. Będą na przystankach wzdłuż ulicy Jarosława Dąbrowskiego przy kościele parafialnym, naprzeciwko placu Kościuszki, szpitalu i lodowisku. Kolejne gotowe będą do połowy przyszłego roku. Miasto podpisało umowę z firmą, która zamontuje 11 tablic informacji pasażerskiej na przystankach autobusowych, przy głównych ulicach w Oświęcimiu: ul. Dąbrowskiego, ul. Powstańców Śląskich, ul. Stanisławy Leszczyńskiej, ul. Jędrzeja Śniadeckiego i ul. Juliusza Słowackiego. Umowa zawarta z drugą firmą dotyczy dostarczenia i montażu trzech biletomatów. – Miasto się rozwija, a my staramy się też wprowadzać taki powiew świeżości, nowoczesności do naszych działań, Kiedyś takie nowinki można było zobaczyć tylko w dużych miastach. Dzisiaj są częścią inwestycji komunikacyjnych, które są realizowane przy wsparciu pieniędzy unijnych – uważa Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. – Elektroniczne ekrany z rzeczywistym czasem przyjazdu, odjazdu czy informacją o opóźnieniach, a także biletomaty będą przydatne i podniosą komfort podróżowania – podkreśla.

Pasażerowie będą mieli do dyspozycji dwustronne tablice 5 – 9 wierszowe. Wszystkie urządzenia mają być wykonane w technologii LED SMD z czarnym tłem. Mają gwarantować 50 tys. godzin nieprzerwanej pracy. Tablice muszą charakteryzować się szerokim kątem widzenia minimum 110 st. w poziomie i 110 st. w pionie. Wyświetlana będzie na nich informacja o linii, kierunku i minutach do odjazdu. Dla osób niewidomych będą komunikaty głosowe. Na tablicach będzie też miejsce na nazwę przystanku i herb miasta, logo Miejskiego Zakładu Komunikacji oraz zegar. Z kolei biletomaty będą miały cztery wersje językowe.

Inwestycja kosztuje ponad 1,36 mln zł. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie unijne w wysokości 1,2 mln zł. Tablice informacji pasażerskiej są częścią większego projektu, który służy usprawnieniu komunikacji miejskiej. Partnerem miasta jest Miejski Zakład Komunikacji, który na zakup autobusu elektrycznego pozyskał 2,14 mln zł. Autobus pojawi się w Oświęcimiu pod koniec roku.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

21 komentarzy

 1. Panie Radny ,różnica pomiędzy komentujacymi a Panem polega na tym że ludzie komentują bezpłatnie. Pan zaś za swoją działalność pobiera wynagrodzenie.
  Jak już pisałem, pańska aktywność bazująca na negatywnych emocjach to broń obosieczna i teraz własne Pana dosięgła.

 2. Do : Z życia oświęcimskiego – Szanowny Obywatelu , jak chcesz wyrażać opinie ( anonimowo !!!! ) to przynajmniej dochowaj elementarnej rzetelności informacyjnej !?!?!?!?
  Jako Radny nie reprezentuje ZADNEJ partii politycznej , poza tym , nie jest prawdą że zaproponowałem budowę parkingu pomiędzy blokami, wręcz odwrotnie …… mój wniosek nie przeczytałeś że zrozumieniem !!!!!!!!! Odsyłam do ponownego przeczytania że zrozumieniem ? Inne informacje takze zawierają nie precyzyjne informacje , tzw polprawdy , są to informacje ogólnodostępne, więc każdy może przeczytać, wystarczy wejść na UM , Rada Miasta a potem na moje nazwisko ….. tych którzy chcą prawdziwych informacji o mojej działalności !??
  Proszę wszystkich , którzy chcą wyrażać swoje opinie , uwagi , inne dedykowane bezposrednio do mnie jako Radnego lub innych dzialan spolecznych to proszę podpisywać się z imienia i nazwiska .

 3. Ponieważ mało kto o tym wie, przytaczam ostatnie przejawy intelektualnej aktywności radnych pis.
  – radny Adamaszek złożył ostatnio interpelację w sprawie budowy parkingu między blokami na miejscu boiska do gry w koszykówkę. Superpomysł.
  – radny Adamaszek zapytał Chwieruta na czym polega budowa kanalizacji sanitarnej?
  – radny Przewoźnik złożył interpelację w sprawie odkopania k. przystanku na Placu Kościuszki fragmentu fundamentów XIX-wiecznego budynku oraz znalezienia tam kilku kawałków starych kafli i monety z czasów austriackich. Może to jakiś wstrząsający zabytek? Co na to archeolog – niepokoi się radny Przewoźnik.
  – radny Przewoźnik wniósł o natychmiastową przebudowę fragmentu ulicy Krasickiego i Spokojnej od wiaduktu pod linią kolejową do Spytkowic aż do jeziora Kruki. Motywował to tym, że po oddaniu do użytku północnej obwodnicy Oświęcimia bardzo – sorry ale już nie mogę – chłe, chłe, chłe – wzrósł tam ruch samochodowy. Widać radny Przewoźnik jaja sobie z ludzi robi.
  – radny Adamaszek zaapelował do prezydenta, żeby znalazł zewnętrznego inwestora, który pobuduje na zasadach komercyjnych w Oświęcimiu parkingi wielopoziomowe. Wydatki miałyby się zwrócić takiemu inwestorowi z opłat parkingowych. Chwierut cierpliwie wyjaśnił, że koszty takiego parkingu są 20 razy większe od zwykłego. Inwestora wariata, który liczyłby na to, że wywalone pieniądze mu się zwrócą, w takim mieście jak Oświęcim, przy ponad 20 razy większych opłatach za parkowanie – jak na razie brak.
  Szczerze mówiąc współczuję Chwierutowi że musi tego wysłuchiwać i z całych sił hamować, żeby się głośno nie roześmiać

 4. Kwestia układania rozkładów przez MZK, piszesz, zestaw nikt nie potrafi ich uukładać, powiem więcej tam jest mnóstwo ludzi, którzy nic niepotrafią a biorą ogromne pieniądze za bycie przychylnym Pani prezes. Kawka, smiechy i ploteczki, tak wygląda dzień pracy gdy się ma plecy u prezydenta. Tam powinien ktoś wpaść i zrobić porządek. Ciekawe co będzie jak trzeba będzie zapłacić pracownikom trzy lata wstecz za pranie odzieży, póki co pomimo nakazu wypłaty ekwiwalentu przez pip, prezes ma to gdzieś, a odsetki lecą

 5. @turysta – tablice są przydatne, ale w naszych oświęcimskich warunkach to jednak lekka fantasmagoria. Skoro się Pan pyta czy można by te pieniądze lepiej wydać proponuję rzecz następującą: przedłużenie i połączenie ul Sobieskiego do Batorego. Jest tam skarpa, owszem, więc trzeba zrobić wykop i – uwaga – nakryć go dachem stropem, czymś takim. W ten sposób mieszkańcy pobliskich bloków nie będą narzekać na hałas, a Oświęcim będzie miał swój pierwszy tunel. Dlaczego nie?

 6. Ciągle słychać spory i to rozumiem , brakuje nam czasem jednak merytoryki tychże. Nie znoszę czytać przepychanek które zawsze podobnie się kończą – nie na temat. Tablice to dobry ruch ale może te pieniądze można było wykorzystać lepiej ?- tego właśnie nie wiem a chciałbym się dowiedzieć. Czy te konkretne fundusze dało się przeznaczyć na inny cel aby lepiej służył tutejszym i turystom nie wiem ale może ktoś z państwa wie? Proszę nie schodzić na niskie poziomy osobistych docinek bo karawana idzie a my zastanówmy się jak mądrze ją poprowadzić a jeśli uznamy przy wyborach że było nie jak sobie wymarzyliśmy to ją zmienić, po co teraz zabierać się za kampanię zamiast budować. Na wszystko jest czas.
  Co do inwestycji to kogo spotykam kto był tu już kiedyś i teraz wraca po latach to jest w pozytywnym szoku choć to zasługa wielu ludzi i kierunków myślenia nie wychwalam absolutnie aktualnej wierchuszki ale wiem i czuję że może być jeszcze lepiej mądrzej i gospodarniej jak . Jeśli te tablice pozostaną tylko tablicami to powiem szkoda pieniędzy i czasu – jeśli natomiast to część nowego podejścia do komunikacji to będę za.

 7. @Tutejszy Te 100 latarni w nowym parku na Osiedlu już stoi. Mieszkam obok.

 8. To nie Rosja Putina, nie ma prezydentów for ewer. Ta kadencja się kończy i koniec. Tak jest w prawie.

 9. Po pierwsze to ja jestem Tutejszy. Prawdziwy, Więc mnie nie denerwuj. Po drugie: zgadzam się na co najwyżej 50 latarni. Za każdą następną – wycinam Chwieruta przy następnych wyborach. Zalatarnienie parku na Zasolu jest jakimś koszmarnym szaleństwem. Mam nadzieję, że Chwierut nie popełni drugi raz tego błędu.

 10. @Tutejszy Mam propozycję. W budowanym parku tak na oko będzie tylko ok 100 latarni. Proponuję, w ramach rozwoju postawić jeszcze 200.

 11. Panie Janie Adamaszek, proszę aby Pan na sesji Rady Miasta poruszył następujące tematy (na radnych i PIS i PO nie ma co liczyć):

  1) Zarobki najgorzej zarabiających pracowników Urzędu Miasta – czy Pan Prezydent da jakiekolwiek wyrównanie – może niech Pan poprosi o wykaz (bezimienny) z podziałem na podinspektorów, inspektorów i poszczególne wydziały. Bo rozbieżności są duże, a średnia oczywiście wysoka bo naczelnicy i część pracowników zarabia dobrze, a niektórzy pracownicy praktycznie zaraz dobiją do najniższej pensji. Gdzie sprawiedliwość?

  2) Kwestia Remontu Urzędu bądź wybudowania nowego budynku Urzędu.

  3) Kwestia układania rozkładów jazdy przez MZK. Niestety tam nikt nie umie ich układać.

  Będę słuchała najbliższej sesji i internecie – mam nadzieję, że mnie Pan nie zawiedzie.

 12. Riposta do Tutejszy Inwestycje w Mieście Park kieszonkowy kupa zielska nie koszonego i wana z komarami aby mieli gdzie prowadzić akcje przeciwko kamorą.

 13. Brawo dla Pana Adamaszka jako jedyny pokazał jak januszk i jego klika sobie nie radzi w mieście (pokoju ). wsparcie od Trzaskosia daje efekty jest coraz gorzej. To znaczy lepiej dla PO.

 14. Panie Adamaszek. Pamietamy również osławione „kamienie” p.prezydenta Marszałka.

  A tak na poważnie, na negatywnej kampanii nie zbuduje pan sobie zaplecza. Co najwyżej zyska pan wrogów.

 15. Poza tym lustereczko Adamaszkowe powiedz przecie: jakie to są „prawdziwe potrzeby” mieszkańców Oświęcimia? Co niby pis konstruktywnie zaproponował? Budowę pomnika JPII? Więc informuję radnego Adamaszka, że mi taki pomnik, tysiąc piąty w Polsce, nie jest wcale do szczęścia potrzebny. Co jeszcze macie do zaproponowania? Zmiana nazw kolejnych ulic na bardziej patriotyczne? Uroczystości na placu Kościuszki z okazji rocznic klęsk narodowych co drugi dzień (z mszami)?
  Ja jestem zwykłym obywatelem. Mam nadzieję, że na radnych wybrano mądrzejszych. Więc słucham: jakie genialne pomysły ma oświęcimski pis?

 16. Po części masz rację z megalomanią inwestycyjną Chwieruta, po części jednak przesadzasz. Mostu Duchów nie ma i nie będzie. Sala gimnastyczna przy szkole sportowej jest po prostu większą salą gimnastyczną. Co byś chciał tam urządzać? Jakieś mistrzostwa świata? Parking – na takiej samej zasadzie mógłbyś śmiać się z pisowskiego dworca kolejowego, z którego prawie nie odjeżdżają pociągi, bez kasy biletowej i z jedynym wysokim peronem 1, który jednak od razu zamknięto. Tysiąclecia przecież właśnie idzie do remontu, o co ci chodzi?
  Obok pomysłów wątpliwych Chwierut miał jednak też dobre lub bardzo dobre, o których jakoś nie chcesz pamiętać. Przede wszystkim zachęcenie firm do inwestowania w strefę gospodarczą k. ulicy Fabrycznej. Udało się. Rozwój budownictwa mieszkaniowego, w tym TBS – udało się. Wyremontowanie prawie wszystkich ważniejszych dróg mieście, porządnie tak, że po kilku nawet latach nie ma w nich dziur. Trasa wylotowa na Kęty – bardzo dobry pomysł. I tak dalej.
  Głupie moim zdaniem inwestycje, w tym mój ulubiony park na Zasolu, zostały sfinansowane głównie z pieniędzy unijnych, więc Oświęcim na tym za bardzo nie stracił.

 17. Do Turysta ; ” Mam nadzieję, że nowe tablice to część większej całości pozytywnych przemyśleń na temat transportu publicznego w naszym mieście. ”
  ….. obawiam się że tzw : „pozytywne przemyślenia ” to zbyt trudne dla Naszego Prezydenta , na dowód przypomnę wg. mnie niechlubne i NIEPRZEMYSLANE „inwestycje” : hala przy SP8 / przez dwa lata żadna prestiżowa impreza sportowa / , Park&Ride ( hula wiatr ) i mogę założyć się o duże pieniądze, że nawet po wyremontowaniu torowiska na linii Kraków- Czechowice-Dziedzice nie będzie się zapełniaćf w 50 % …. ???? , „Most duchów ” na Kamieńcu , „Cafe Rynek ” , WC na ul Klasztornej , basen bez odpowiedniej ilości miejsc dla rowerów oraz chodnika dla pieszych w kierunku ul. Tysiąclecia , pieszy chodzi po części dla samochodów …. to te główne z najbliższych lat !?!? ….. gdyby p. Prezydent pozytywnie przemysliwał swoje pomysły to wiedzialby jakie są PRAWDZIWE POTRZEBY mieszkańców !? A nie marnowałby dużych publicznych pieniędzy na wątpliwe i kontrowersyjne budowle ….

 18. @oswiecimianka

  Czy kiedykolwiek pani podróżowała ? Zwykłe rozkłady starczą owszem ale czy to powód aby nie iść do przodu ? Kiedyś jeździły bryczki i nadal w niektórych miejscach jeżdżą a mimo to powstały autobusy i tramwaje. Mam nadzieję, że nowe tablice to część większej całości pozytywnych przemyśleń na temat transportu publicznego w naszym mieście.

 19. To już zwykłe rozkłady jazdy nie wystarczą? Trzeba tylko przywrócić kursy!!! Gówno z tych tablic jak autobusy jeżdżą jak chcą bo połowe polikwidowali.

 20. Co z tego, że dadzą takie tablice jak kursów autobusów jest jak na lekarstwo. A bałagan i rozgardiasz w godzinach odjazdów brak przewidywalności następnego kursu to standard. Czy ktoś w MZK ma pomysł na profesjonalny rozkład jazdy? Wątpię. planiści z przypadku… i wygląda to np tak. 1 z Lodowiska 8.00 8.10 9.10 9.50 10.10 10.30 11.10… i kto sie w tym połapie? Gdzie takty dla najważniejszej linii miejskiej nr 1? A nie mogłoby być to tak? Np. 1 z Lodowiska: 9.00 9.20 9.40 10.00 10.20 10.40 11.00 11.20 11.40? I wtedy kazdy wie ze za chwilę coś pojedzie. Ale niestety to zbyt ciężko zrozumieć tym planistom. Panie Radny Janie Adamaszek proszę to powiedzieć na sesji rady w Panu nadzieja.

Send this to a friend