Informacje

OŚWIĘCIM. Podrobione znaki towarowe znanej światowej marki

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu przerwali przestępczy proceder, którym trudnił się 66 – letni mieszkaniec Brzeszcz. Mężczyźnie postawiono blisko 200 zarzutów za wprowadzanie do obrotu padów do konsoli do gier,  posiadających podrobione znaki towarowe znanej światowej marki.

Kilka miesięcy temu, policjanci Wydziału Kryminalnego, na co dzień zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej,  natrafili na internautę, który na popularnym portalu aukcyjnym oferował do sprzedaży pady ze znakami towarowymi znanej światowej marki po znacznie niższej cenie. Policjanci podejrzewając, że internauta nielegalnie wykorzystuje  zastrzeżony znak firmowy postanowili bliżej przyjrzeć się jego działalności.

Funkcjonariusze ustalili, że sprzedawcą towaru jest 66 – letni mieszkaniec Brzeszcz. Podczas przeszukania domu w którym mieszkał mężczyzna policjanci znaleźli i zabezpieczyli 22 sztuki padów z zastrzeżonymi znakami towarowymi.

Przeprowadzona przez biegłych ekspertyza potwierdziła tylko ustalenia policjantów. Wszystkie zabezpieczone urządzenia nielegalnie posiadały zastrzeżone znaki towarowe.

Na tej podstawie wszczęto postępowanie, w ramach którego policjanci zebrali dowody świadczące o tym, że podejrzany na przełomie 2020/2021 sprzedał aż 197 padów z zastrzeżonymi znakami towarowymi. W ramach prowadzonego postępowania zarówno w oświęcimskiej komendzie jak i innych jednostkach na terenie kraju policjanci przesłuchali 197 osób, które je zakupiły.

W połowie marca br. podejrzanemu przedstawiono 197 zarzutów z Ustawy o prawie własności przemysłowej za obrót podrobionym towarem oznaczonym zastrzeżonymi znakami towarowymi. Za popełnione przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Policjanci radzą. Podczas zakupów w sieci nie ufaj super okazjom.

Jednym z częściej pojawiających się zagrożeń z którymi mamy do czynienia podczas robienia zakupów na aukcjach internetowych są  podróbki. Najlepszą metodą na to aby uniknąć zakupu podrobionego towaru jest zachowanie zdrowego rozsądku. Jeżeli na aukcji internetowej zobaczymy produkt, którego wartość jest dużo niższa niż w sklepach, wygląd lub opakowanie nieco różnią się od oryginału to mamy do czynienia z podróbką albo z towarem kradzionym. Lepiej zrezygnować z zakupu u takiego sprzedawcy. Ponadto w przypadku sprzętu elektronicznego niezwykle ważna jest również gwarancja. Serwis ujawniając, że jest to podróbka produktu oryginalnego odmówi naprawy gwarancyjnej.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend