Informacje

OŚWIĘCIM. Po pożarze w Siemianowicach Ślaskich, rzeka Przemsza i Wisła narazie bez zanieczyszczeń

Badania wód przeprowadzonych w godzinach 10.40, a 14.15 w dniu 12.05.2024 r. są porównywalne z wynikami obserwowanymi w dniu wczorajszym, 11.05.2024 r. Oblot dronem nie wykazał zmian w barwie cieków rzeki Przemsza i rzeki Wisła. Nie zaobserwowano również śniętych ryb, nie odczuwano niepokojących zapachów wzdłuż nurtów tych rzek. Pobrane próby wód rzek Przemsza i Wisła poddane zostaną analizie fizykochemicznej.

W dniu 10.05.2024 r. miał miejsce pożar nielegalnego miejsca gromadzenia odpadów zlokalizowanego w Siemianowicach Śląskich. W dniu 11.05.2024 r. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego MUW oraz WIOŚ w Katowicach w godzinach porannych poinformowały o przedostaniu się ścieków powstałych w trakcie akcji gaśniczej
ww. nielegalnego miejsca gromadzenia odpadów do cieków wodnych i możliwości wystąpienia zanieczyszczenia rzeki Przemsza i Wisła na terenie województwa małopolskiego.

Inspektorzy WIOŚ w Krakowie po otrzymaniu informacji niezwłocznie skierowali się na granicę województwa małopolskiego do ujścia rzeki Przemsza do rzeki Wisła. Na miejscu działania prowadzili również funkcjonariusze PSP, którzy przeprowadzili rozpoznanie na rzece z pontonu oraz założyli rękaw sorpcyjny na rzece Przemsza (godzina założenia rękawa sorpcyjnego – 10:50).

W trakcie działań Inspektorzy WIOŚ byli w stałym kontakcie z pozostałymi służbami: CZK, PSP, Wody Polskie, WIOŚ Katowice. W trakcie prowadzonych działań wykonywano pomiary podstawowych parametrów wody (pH, PEW, nasycenie tlenem, temperatura), jak również zlecono CLB GIOŚ pobór próbek wody, które niezwłocznie skierowano do badań laboratoryjnych.

W trakcie działań na zlecenie CLB GIOŚ na zlecenie WIOŚ w Krakowie pobrało próbki wody, które niezwłocznie skierowano do badań.

W godzinach 11:00-13:30 z punktów:

 • Na wysokości założonego rękawa sorpcyjnego przez PSP (rzeka Przemsza)
 • Na wysokości mostu kolejowego, rzeka Wisła za ujściem rzeki Przemsza (wody zmieszane):
 • Wody rzeki Wisła około 200 m przed ujściem rzeki Przemsza (wody przed zmieszaniem)

W godzinach 19:40-20:30 z punktu:

 • Na wysokości założonego rękawa sorpcyjnego przez PSP (rzeka Przemsza) – 2 próbki

W pobranych próbkach w dniu 11.05. w godzinach południowych nie wykryto zanieczyszczeń wskazujących na obecność w wodzie substancji ropopochodnych i węglowodorów aromatycznych.

Próbki wody pobrane w godzinach wieczornych w dniu 11.05 oraz w dniu 12.05 będą analizowane.

Badania podstawowych wskaźników zanieczyszczeń tlen, temperatura, pH, przewodność  rzeki Przemszy są na poziomie wskazań odnotowanych w dniu 11.05.

Ocena wizualna koloru wody w Przemszy i Wiśle nie wskazuje na obecność jakiegokolwiek odbarwienia bądź zabarwienia.

Ocena zapachowa w pobliżu rzek Przemszy i Wisły nie wskazuje na niesienie przez te wody zapachu.

Inspektorzy WIOŚ  stale monitorują miejsce zdarzenia.

Źródło: WIOŚ Kraków

Poprzedni artykułNastępny artykuł

7 komentarzy

 1. za czasów PRL-u straż pożarna , milicja , urzędnicy itp……. sprawdzali czystość porządek na posesjach magazynach warsztatach miejscach niedostępnych itp……….a teraz wszyscy mają to …….

 2. Nie rozumiem o co chodzi z pożarami nielegalnych składowisk, to powtarza się co rok. Wniosek: prawo lub jego egzekucja jest do dupy albo służby zamiast czuwać zbijają bąki.

 3. Za pisu to niemieckie zanieczyszczenia płynęły w górę rzeki Odrą w kierunku Wrocławia

 4. Patrz Pan, za PiSu od razu Niemcy by rtęć wykryli. A Donald Tusk skwapliwie potwierdził.

 5. Dla tego że NIKT ich nie naciska. A powinnismy robić to MY. Nie „Zieloni”, nie „Czerwoni”, Ekoterroryści czy inne „Diabły” . MY . Zwykli ludzie . Cisnąc na każdym kroku , bo to My płacimy za ich pracę. Bardzo potrzebną pracę , dodam…

 6. Dlaczego wcześniej składy, magazyny różnego rodzaju zanieczyszczeń nie są sprawdzane przez odpowiednie służby tylko zawsze po fakcie jak już jest za pózno gdzie jest OCHRONA ŚRODOWISKA – siedzą za biurkiem ?

 7. Brawo za szybka reakcję służb.

  Szanowni Państwo , to jest Nasze środowisko, publikujmy w sieci wszystko co naszym zdaniem może mu zaszkodzić .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Send this to a friend