Informacje

OŚWIĘCIM. PEC szykuje podwyżki za ogrzewanie

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Oświęcimiu planuje od września podwyżkę cen dla swoich klientów. Sprawdź ile zapłacisz za ogrzewanie.

Redakcja OświęcimOnline: Czy PEC Oświęcim planuje podwyżki w najbliższych tygodniach dla swoich klientów? 

Adrian Małecki, prezes zarządu Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o.: Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Oświęcimiu planuje podwyżkę cen i stawek opłat na przełomie września i października b.r.

OO: Czy znana jest procentowa wielkość podwyżki?

A.M.: Planowany wzrost cen i stawek opłat wynosi średnio 4,27 % w stosunku do obecnie stosowanych cen i stawek opłat.

OO: Czy producent ciepła gwarantuje ciągłość dostaw do PEC lub czy są Państwo w posiadaniu informacji, że zachowanie dostaw ciepła jest zagrożone? 

A.M.: Na ten moment nie mamy informacji ze strony producenta ciepła tj. Spółki Synthos o ewentualnych zagrożeniach w zakresie ciągłości dostaw ciepła lub planowanych ograniczeniach.

OO: Czy klienci PEC będą mogli liczyć na działania osłonowe np. bezodsetkowe raty w spłacie ewentualnego zadłużenia? 

A.M.: Obecnie Przedsiębiorstwo nie przewiduje wprowadzenia takich działań osłonowych, jak np. bezodsetkowe raty w spłacie ewentualnego zadłużenia.

OO: Czy PEC planuje dywersyfikację źródła energii cieplej dla swoich odbiorców? Jakie? Czy podjął działania? 

A.M.: Produkcja ciepła dla naszego systemu ciepłowniczego oparta jest na zawodowej elektrociepłowni. Jest to źródło zapewniające systemowi PEC status efektywnego energetycznie oraz dostarczające ciepło w konkurencyjnych cenach. Dywersyfikacja produkcji energii odbywa się na poziomie dostawcy ciepła, który do zasilania elektrociepłowni stosuje odpowiedni miks paliw.

W przeszłości Przedsiębiorstwo podejmowało działania mające na celu dywersyfikację produkcji ciepła poprzez wykorzystanie źródeł geotermalnych. Niestety, przeprowadzone analizy oraz negatywna opinia Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego stwierdzająca, że na obszarze miasta Oświęcim brak jest zasobów geotermalnych istotnych pod kątem rozwoju ciepłownictwa, spowodowały że zamierzenia te nie są kontynuowane.

 

Zdjęcie: www.rawpixel.com

Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

  1. ??? Wykonaj niewielki wysiłek i znajdz komentarze z poprzedniego artykułu o oświecimskim PEC. I nie zawracaj d…py polityką niepotrzebnie , bo to nikogo nie obchodzi…

  2. Stefanie – brawo, znalazłeś wyjaśnienie. To pełowskie samorządy straszą dwu – trzykrotnym wzrostem opłat za ogrzewanie, a wystarczyłoby, żeby zrobiły u siebie porządek. Ceny węgla nie mają z tym nic wspólnego.

  3. xyz to przewoźnik jest zobowiązany do umieszczania rozkładów jazdy w miejscach do tego przeznaczonych. Jeżeli tego nie robi, to oznacza, że nie zależy mu na dochodzie z działalności. Inna sprawa, że musi mieć na to zgodę właściciela przystanku. Może to jest dodatkowo płatne i dlatego przewoźnicy nie umieszczają na przystankach rozkładów jazdy. Zdarza się również, że rozkłady jazdy są zrywane przez konkurencję i wandali. Co Flix Busa, to trzeba ich zapytać dlaczego tego nie robią. Może firma nie chce ponosić dodatkowych kosztów, bo za użytkowanie przystanku trzeba płacić.

  4. Syntos chciał palić śmieciami. wyszło jak zwykle, Słuchajcie dalej pisiorów Szykujcie szmaty i meble do palenia !

  5. Wcale nie muszą podnosić cen, wystarczy że zrobią u siebie porządek , tj to o czym pisałem w poprzednim artykule o PEC…

  6. A to miłe zaskoczenie że tylko o nie co ponad 4 proc.

    Współczuć tylko tym gminom czy wspólnotą mieszkaniowym w Polsce co mają podwyżek o 160 czy nawet 300 proc

  7. Zaczęła do miasta wkraczać cywilizacja, chociaż na razie tylko się skrada. Raz na parę lat potrzebuję skorzystać z komunikacji autobusowej i ostatecznie niewypał. Tym razem do Bielska, potem dalej. Na dworcu PKP nareszcie jest zbiorczy rozkład odjazdów busów ze znaczkiem powiatu. Jeździły też do Katowic, czyżby nie było? Dlaczego nie może zatrzymywać się na dworcu Flix Bus? Rozkład jazdy miniaturowy, odnośniki czy warianty pod godzinami do odczytania tylko z lupą. Forma taka, że trudno zrobić zdjęcie jednej trasy. Na stronie starostwa są rozkłady jazdy ale tylko jednego przewoźnika. Firma jeżdżąca do Bielska nawet jest z Oświęcimia ale chyba starostwo jej nie lubi. Szukając połączeń autobusowych wyskakują informacje o PKSie przy muzeum. Przewoźnik, ten do Bielska umożliwia na stronie internetowej znalezienie godzin odjazdu ale po wpisaniu konkretnej godziny wyskakują 2 lub 3 zbliżone propozycje. Nie ma całości. Dzwoniłem do firmy z Bielska w sprawie dalszej jazdy – połączenie o podwyższonej płatności za informację, jest takich więcej. Reasumując, nadal nie można znaleźć w Internecie całościowego rozkładu jazdy busów, czy autobusów. Trzeba wiedzieć jakie firmy jeżdżą i wtedy ich często słabej przejrzystości rozkłady jazdy można znaleźć. Czy nie można na dworcu zawiesić przejrzystej tablicy z odjazdami z dworca i drugiej z informacją o autobusach przejeżdżających przez miasto z innych przystanków? W Internecie też oczywiście, najlepiej z mapką przystanków w mieście. Takie naszły mnie marzenia.

Send this to a friend