Informacje

OŚWIĘCIM. Pamiętamy o Janie Pawle II. Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc

Dziś, 2 kwietnia przypada 19. rocznica śmierci Karola Wojtyły. Delegacja Prawa i Sprawiedliwości w Oświęcimiu złożyła kwiaty pod pamiątkową tablicą upamiętniającą pielgrzymkę Ojca Świętego do Oświęcimia i Brzezinki z 7 czerwca 1979 roku. Tablica upamiętniająca to wydarzenie znajduje się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Przypomnijmy, Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r., w przeddzień święta Bożego Miłosierdzia. Został pochowany w Grotach Watykańskich. Miesiąc po śmierci rozpoczął się proces beatyfikacyjny. 1 maja 2011 r. Benedykt XVI ogłosił swojego poprzednika błogosławionym, a trumna z ciałem Papieża Polaka została przeniesiona do kaplicy w Bazylice św. Piotra. Na datę liturgicznego wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II wybrano dzień 22 października, czyli rocznicę inauguracji pontyfikatu. 27 kwietnia 2014 r. papież Franciszek ogłosił Jana Pawła II świętym Kościoła katolickiego.

Jan Paweł II to wyjątkowa postać, która miała ogromny wpływ na wydarzenia polityczno-społeczne w latach 80. i 90. XX wieku. – Bez Jana Pawła II system komunistyczny nie upadłby. Już w 1970 roku, gdy był biskupem krakowskim, reagował na wszystkie ataki na Kościół Katolicki, ale też na to, co działo się w kurii krakowskiej, w sposób bardzo zdecydowany. Nawet komunistyczne władze i wydział śledczy KW MO w Krakowie nie kwestionowało wówczas jego świętości. Dokumenty zgromadzone zasobie IPN wskazują, że Jan Paweł II był głęboko przywiązany do Kościoła Katolickiego – mówi dr Jakub Przewoźnik, rady miasta Oświęcim. – To m.in. dzięki Janowi Pawłowi II możemy dzisiaj sprawować wolne i niezależne funkcje samorządowe – dodaje Jakub Przewoźnik.

Św. Jan Paweł II związany jest także z Ziemią Oświęcimską. – Należy przypomnieć, że Św. Jan Paweł II jest jedynym do tej pory Honorowym Obywatelem Ziemi Oświęcimskiej, Honorowym Obywatelem Gminy Oświęcim, Patronem Małopolski, a przede wszystkim Papieżem Pokoju. Dlatego też w Oświęcimiu-Mieście Pokoju nie możemy nigdy zapominać o naszym Wielkim Świętym – mówi Waldemar Łoziński, radny miasta Oświęcim. – To właśnie Jan Paweł II był także pierwszym papieżem, który przekroczył bramę byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau w czerwcu 1979 roku – dodaje Waldemar Łoziński.

Oświęcimscy samorządowcy związani z PiS pamiętają o św. Janie Pawle II. – W dobiegającej do końca kadencji rady miasta chcieliśmy godnego upamiętnienia 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, jednak większość oświęcimskich radnych była innego zdania. Ubolewam nad tym. Także na wniosek oświęcimskich radnych PiS rok 2020 w naszym mieście był rokiem św. Jana Pawła II. Z w kolei w marcu 2023 r. jako radni klubu PiS wystosowaliśmy oświadczenie w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II – wspomina Krzysztof Kuczek, radny miasta Oświęcim i pełnomocnik Komitetu Terenowego PiS w Oświęcimiu. – Składamy też kwiaty i zapalamy znicze pod tablicą z okazji rocznicy śmierci Jana Pawła II, Jego urodzin, czy rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową. Pamiętamy! – wspomina Krzysztof Kuczek.

– Współcześnie, w trudnych i skomplikowanych czasach m.in. wojny na Ukrainie, niepokojów, czy napięć wewnętrznych w Polsce powinniśmy wszyscy na chwilę się zatrzymać, wspomnieć nauczanie i słowa, które do nas kierował Jan Paweł II. Przypomnę słowa Apelu o pokój z 1981 roku: Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc, aby przepełniała je miłość i sprawiedliwość, uczciwość i ofiarność, szacunek dla innych i troska o dobro wspólne, szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna – podsumowuje Jakub Przewoźnik, oświęcimski radny.

Dziś hołd św. Janowi Pawłowi II w Oświęcimiu oddali: Jakub Przewoźnik i Waldemar Łoziński – radni miasta Oświęcim, Adam Bilski – radny Powiatu Oświęcimskiego, Stanisława Gabryś oraz Małgorzata i Janusz Kluba.

Kurier Oświęcimski

Poprzedni artykułNastępny artykuł

24 komentarze

 1. Do Guma do majtek
  Ty jesteś biednym człowiekiem i jeszcze do mnie po emeryturę przyjdziesz głąbie kaczorowy. .

 2. Do „Policjant” widać co Pan ogląda po braku kultury z Pana strony. W przeciwieństwie do Pana ja nie oglądam w ogóle tv. Wyłącz tv i włącz myślenie biedny człowieku.

 3. Do Po= itd.
  Za Milicji i Zomo nie było mnie jeszcze na świecie. Tak wiec daruj sobie takie dyrdymały zacofany wyznawco Toruńskiego hochsztaplera!!. Każdy młody wykształcony człowiek w tym kraju widzi złodziejstwo i niekompetencje patokatolickich fanatycznych kaczorystów i Sraj-obajtków. Glapińskich i salceson-owych pseudo- księży.

 4. Haha. Dobre! Jednak ja pisałem o tym zdjęciu z czołówki. Tam od lewej stoi On.

 5. Do „Guma do majtek”
  zacznij oglądać normalną TV to się dowiesz więcej faktów o PIS- złodziejach, „księżach” od salcesonu i Szydł owej która już niedługo zajmie zwolnioną cele po Wąsiku i Kamińskim.

 6. Człowiek ze zdjęcia , pierszy od lewej , co on ze sobą zrobił , na banerze przy ul.Dąbrowskiego taki sliczny , a tu masz , stary taki i trochę już wyleniały . Jak się nie wstydzi tak oszukiwać swoich wyborców , nieładnie …

 7. racja pozbierać kaske kupić działkę przy cmentarzu i zrobić parking dla odwiedzających i wtedy będziemy głosować – ale to już chyba troszke za pózno

 8. P Waldemarze dalej nie ma parkingu przy cmentarzu parafialnym a na samym cmentarzu gałęzie spadają na grobowce może tak porozmawiać z proboszczem

 9. Wczoraj rocznica, dziś koncert w kościele sw. Józefa (sami znakomici sponsorzy tych Nieszporów – w rolach głównych Beata, Iwona, Jakub) tzn że jutro post ze zdjęciami na jedynym właściwym portalu.

  Brawo !!! Można powiedzieć szopka Wielkanocna tzn wyborcza

 10. Poza tym 8 kwietnia będzie 19-ta rocznica pogrzebu JP II. Kwiaty, oczywiście, znicz i zdjęcia, dużo zdjęć działaczy pis z poważno-boleściwymi minami..

  Zaraz zaraz, zapomniałbym, ale to przecie będzie już dzień po wyborach. A skoro tak, to się już działaczom pis nie będzie opłacać.

 11. Aż się boję podpowiadać, ale: jutro 3 kwietnia mija 43 rocznica ukazania się pierwszego numeru „Tygodnika Solidarność”. Może by drogie pisiory jakoś to uczcić? Kwiaty złożyć i zdjęcia porobić? .

 12. Brawo. Świetnie że pamiętacie o JP2, bo władze powiatu ograniczyły się do wpisu na FB a miasto JCh milczy.

 13. Dobrze Gościu mówisz oni zrobili z tego szopkę wyborczą,polityczną. Oni są naprawdę żałośni. Judasze.

 14. Dobrze, że pamiętacie o Janie Pawle II. Szkoda tylko, że nie pamiętacie o jego naukach, bo to co wyprawiacie nie ma nic wspólnego z jego naukami.

 15. Jeśli Waldi taki pobożny, i religijny to dlaczego przez ostatnie lata tylko mówił o potrzebie budowy parkingu przy cmentarzu parafialnym.Miał receptę jak ten problem rozwiązać,a nie zrobił tego. Przypomnę , że pan Łoziński, i Przewoźnik należą,i chodzą do tego kościoła.

 16. A pamiętacie kto zmienił prawo kilka lat temu dzięki czemu osoby partycypujące na wysokie- intratne finansowo stanowiska w Spółkach skarbu państwa mogły być mianowane bez konkursu? Nie pamiętacie?? No to przypominam- Beata Szydło!!! Coś wam to mówi??? Dzięki niej około 700- set kretynów jak Obajtek którego nawet z zawodówki wyjebali na zbity pysk ( nie mówiąc że mógłby uczciwie ukończyć studia) zasiadają obecnie w spółkach skarbu Państwa i zarabiają miliony złotych. Osoby te przedstawiły lewe dyplomy ukończenia pseudo- uczelni Colegium – humanum które jak juz wiadomo z ust wypucowanego w Prokuraturze pseudo- rektora tejże „uczelni”: zakupili u niego za kwotę 15 000 złotych. Może zaprosicie Szydłową na Rynek w niedziele wyborczą żeby wytłumaczyła to działanie???!! Co???

 17. Typowy dla Pisu lanns wyborczy ,kiełbasa wyborcza ,żeby się przypodobać wyborcom.

 18. To świetnie że pamiętacie
  Pamięć o tym obrońcy pedofilow dziecięcych i rekordziście w liczbie awansowanych biskupów- pedofilow nigdy nie powinna zaginąć .
  Należy o tym degeneracie i jego haniebnych występkach uczyć dzieci na lekcjach historii

 19. jak się okaże, że na kościele nie da się już wiele ugrać pójdą pod synagogę ?

Send this to a friend