Kultura

OŚWIĘCIM. Otwarcie budynku wystawowego z pracami malarza Gerharda Richtera

W piątek, 9 lutego w Oświęcimiu oficjalnie otwarto budynek wystawy „Gerhard Richter: Birkenau”, w którym prezentowane będą dzieła cenionego, niemieckiego artysty. Nowa przestrzeń wystawiennicza została zaprojektowana przez samego autora – Gerharda Richtera, powstała na terenie i we współpracy z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. W uroczystym otwarciu wzięła udział Iwona Gibas z zarządu województwa.

 

W nowopowstałym budynku zaprezentowana została edycja cyklu „Birkenau” Gerharda Richtera, którą Fundacja Sztuki Gerharda Richtera przekazała Międzynarodowemu Komitetowi Oświęcimskiemu. Jednym z elementów zespołu dzieł artysty prezentowanych na wystawie jest czteroczęściowe szare lustro, które od 2014 roku pokazywane jest wraz ze zdjęciami Birkenau w różnych miejscach na świecie.

 

 

W nowej przestrzeni znalazły się także reprodukcje czterech fotografii, potajemnie wykonanych w Birkenau w 1944 roku przez więźniów Sonderkommando, które skłoniły Gerharda Richtera do ponownego podjęcia tego trudnego tematu. Te cztery fotografie uważane są za jedyne fotograficzne dokumenty Holokaustu, na których zarejestrowano mordowanie i palenie ludności żydowskiej w Auschwitz-Birkenau.

Nowopowstałe miejsce będzie od dziś nie tylko symbolem naszej pamięci o tych tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau, ale także znakiem współczucia i solidarności dla wszystkich ocalonych

– mówiła Iwona Gibas.

Naszym obowiązkiem jest pamięć o tamtych dniach, ale także troska o edukację przyszłych pokoleń, dlatego mam nadzieję, że również młodzież znajdzie tu chwilę na refleksję i zadumę

– dodała Iwona Gibas z zarządu województwa.

 

 

Warto dodać, że budynek wystawowy znajduje się w odległości około czterech kilometrów od byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego i obozu zagłady Auschwitz-Birkenau., gdzie wykonano fotografie. Budowa obiektu została finansowana dzięki darowiźnie firmy Volkswagen AG.

 

Źródło: UMWM


Fotorelacja: powiat oświęcimski

Fot.RafLor

Poprzedni artykułNastępny artykuł

8 komentarzy

  1. Aż 5 zdjęć z naszą lokalną celebrytką w różowym płaszczyku. Pisówa u niemców? Wstyd.

    Ciekawe czy Leszek też był.

  2. Herr Milizionär, bitte hören Sie auf mit der Aggression und stellen Sie einfach den Link zu dem genannten Dokument ein.

  3. Do@ kierowca
    Gdybyś nie oglądał głąbie tylko i wyłącznie PIS-TV to już dawno byś go zobaczył bo był publicznie przedstawiany!! ale nie w PIS TV bo jak można było pokazać coś co kładzie się głęboką rysą na wizerunku nieudacznika pochowanego na Wawelu.

  4. Milicjant zachęcający do douczania 🙂 Ty jesteś ten co czyta czy ten co pisze ?

    Jakiż to drogocenny dokument masz na myśli, że musiał go prezentować publicznie (jak nie przymierzając krew św. Januarego) Herr Kanzler ?

    Daj linka to ocenimy. Chyba, że tajny ?

  5. Do Obywatel:
    Zachęcam abyś się douczył. Ostateczne zakończenie kwestii reparacji nastąpiło wiele lat temu poprzez podpisanie tak, tak, nie przesłyszałeś się przez zimnego Lecha Kaczyńskiego dokumentu oficjalnie stwierdzającego że Polska uznaje kwestie spraw reparacji Niemiec na rzecz Polski Za ostatecznie zakończoną!!!! Dokument ten był wielokrotnie przedstawiany publicznie w tym także w zeszłym roku przez samego kanclerza Niemiec. Tylko jebany kaczor nr 2 nie chce przyznać że to jego braciszek pogrzebał nadzieje na uzyskanie reparacji od Niemiec. Natomiast nadal otwartą kwestią pozostają reparacje od Zełeńskiego za zagarnięcie Polskich ziem oraz spaleni 102 wsi przez jego „narodowego bohatera ” niejakiego Stiepana Banderę. Ale niejaki Duda raczej nie podejmie tego tematu bo jest od kilku lat w fazie głębokiego wchodzenia do dupy Ukraincom.

  6. Obywatelu – lepszego komentarza nie dało się napisać.

    Obszerniej wypowiedziałem się na temat tego prezentu (ściślej: depozytu) w lipcu ubiegłego roku w komentarzu pod tekstem poświęconym tej inicjatywie.

    Jego pierwsze zdanie, „Strzeżcie się Danaów, nawet gdy przynoszą dary”, oddaje mój stosunek do tego przedsięwzięcia.

    Zamiłowanie MDSM-u do sztuki jest niepodważalne. Liczne wystawy i biennale plakatu są tego dowodem. Ale i ono ma swoje uwarunkowania. Nie przekonał mnie członek jury twierdząc, że względy artystyczne zadecydowały o nagrodzeniu plakatu ostrzegającego przed … odradzaniem się faszyzmu w Polsce. Zwłaszcza, że polską demokrację recenzował podczas wręczenia nagród … członek niemieckiej komunistycznej fundacji im. Róży Luksemburg. A otwarte wystąpienie MDSM-u przeciwko niszczeniu przez min. plakaty Pana Wojciecha Korkucia relacji polsko-niemieckich, tylko pogłębiło przekonanie, że nie chodzi o sztukę samą w sobie.

    Pan Christopher Heubner nazwał realizację projektu „cudem”.. Na ziemi niemieckiej cuda się nie zdarzają – rozumiem, że Pan Heubner nie epatował już zgromadzonej publiczności deklaracjami o powstaniu w Berlinie pomnika upamiętniającego polskie ofiary niemieckiego ludobójstwa. Zamiast pomnika będzie kolejny Dom – widać Niemcy dobrze oceniają efekty działania tego wybudowanego w Polsce.

    Na stronie dzielautracone.gov.pl mamy spis zidentyfikowanych (dalece nie wszystkich) strat polskiej kultury spowodowanych niemiecko-sowiecką agresją. I nie są to cztery kopie prac nawet bardzo znanego i wysoce cenionego (też w wymiarze materialnym) artysty. Pan Gerhard Richter i inni uczestnicy projektu lepiej wykorzystaliby swoje wpływy i możliwości, działając na rzecz zwrotu przez Niemcy zagrabionych Polsce i Polakom dóbr kultury.

    Nie sposób odmówić naszym zachodnim sąsiadom, że potrafią tanim kosztem skutecznie zadbać o swoje interesy. Oddać w depozyt Międzynarodowemu Komitetowi Oświęcimskiemu kopie obrazów Pana Gerharda Richtera i umieścić je w Oświęcimiu w przekonaniu, że znajdą się Polacy, którzy uznają to za, jak powiedział Pan Marian Turski, „wydarzenie europejskie pod względem artystycznym, kulturalnym, jak i politycznym”. A dziwimy się, że za przysłowiowe „szklane paciorki” udało się kupić Manhattan.

    Na zakończenie naszła mnie jeszcze taka refleksja. Sanok ma galerię prac Zdzisława Beksińskiego, Suwałki mają galerię prac Andrzeja Strumiłły, Częstochowa ma galerię prac Jerzego Dudy-Gracza, Sopocka galeria zgromadziła liczne prace Ryszarda Stryjca. A Oświęcim, dzięki „darowiźnie” firmy Volkswagen AG uchodzącej w mieście za dobroczyńcę, będzie miał pawilon „Gerhard Richter BIRKENAU”.

    Trzeba umacniać kojarzenie „obozu Auschwitz” (tak, tak … spotkanie we współczesnej zachodniej publicystyce pełnej nazwy, uwzględniającej niemieckich sprawców, graniczy z cudem) wyłącznie z Zagładą Żydów.

  7. Ostateczne rozwiązanie kwestii reparacji dla Polski w dniu wczorajszym zostało zakończone.

Send this to a friend