Informacje

OŚWIĘCIM. Olimpijski Ogień Pokoju przyleciał do Krakowa

To symboliczne, ale bardzo ważne wydarzenie. Do Krakowa dotarł Ogień Pokoju, by oznajmić, że równo za dwa miesiące rozpoczną się Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Uroczystość zbiegła się z drugą ważną wiadomością. Do drużyny Igrzysk jako Partner Główny dołączyła należąca do Totalizatora Sportowego marka LOTTO.

Już 21 czerwca w Krakowie rozpoczną się Igrzyska Europejskie i będzie to największa impreza sportowa w tym roku na Starym Kontynencie.

Z Rzymu do Krakowa

Do Krakowa dotarł Ogień Pokoju, który 3 kwietnia został uroczyście rozpalony w Rzymie. Do Polski przywiózł go Prezydent RP Andrzej Duda, a w piątek do Krakowa – przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Marcin Nowak. Ta wyjątkowa przesyłka dotarła do Krakowa samolotem Polskich Linii Lotniczych LOT, Oficjalnym Przewoźnikiem Igrzysk Europejskich.

– Jestem bardzo dumny, że mogłem przywieźć Ogień Pokoju do Krakowa. Obecność tego płomienia w naszym mieście to najlepszy dowód na to, że ceremonia otwarcia Igrzysk coraz bliżej. W najbliższych dniach zorganizowana zostanie sztafeta, w ramach której Płomień Pokoju będzie wędrował po Małopolsce – powiedział w piątek Nowak.

Na płycie lotniska powitał go prezes zarządu Kraków Airport, Radosław Włoszek. – Ogień Igrzysk, który przyleciał liniami PLL LOT do Kraków Airport i od teraz płonie w Krakowie, jest symbolem pokoju i wzajemnego szacunku, a także pięknej, sportowej rywalizacji – powiedział Włoszek. – Cieszymy się, że za pośrednictwem Kraków Airport do Krakowa i Małopolski przybędą sportowcy i kibice z wielu krajów. To znakomita okazja na szeroką promocję naszego regionu jako gospodarza tego wydarzenia, ale także Polski na arenie międzynarodowej – dodał prezes Kraków Airport.

Ogień Pokoju na Małopolskiej ziemi trafił następnie w ręce Marszałka Województwa Małopolskiego, Witolda Kozłowskiego.

Wierzę, że ten żywy symbol wartości olimpijskich, który dotarł dziś do Małopolski zjednoczy nas pod głównym, przewodnim hasłem Igrzysk Europejskich: „Jesteśmy jednością” – „We are unity”. Mam nadzieję, że dla każdego uczestnika igrzysk będzie to najważniejsze przesłanie, które pozostanie na długo w pamięci po pobycie na gościnnej małopolskiej ziemi – powiedział Witold Kozłowski, Marszałek Województwa Małopolskiego.

Wydarzenie miało podniosły charakter. Samolot został powitany salutem wodnym, a w samo południe strażak Państwowej Straży Pożarnej odegrał Hejnał Mariacki. Ponadto w uroczystości wzięli udział m.in.: Pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Rozwoju Kultury Fizycznej Janusz Kozioł; prezes Kolei Małopolskich Tomasz Warchoł oraz Radni Województwa Małopolskiego: Rafał Kosowski, Stanisław Bisztyga, Grzegorz Biedroń, Andrzej Wójcik i Robert Bylica.

Po uroczystości Płomień Pokoju wyruszył w dalszą drogę, tym razem pod opieką Witolda Kozłowskiego, do siedziby urzędu marszałkowskiego.

LOTTO partnerem Igrzysk Europejskich

Równocześnie z Ogniem Pokoju do Krakowa dotarła inna bardzo dobra informacja. Komitet Organizacyjny Igrzysk zyskał właśnie kolejne wsparcie. Partnerem Głównym Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 została należąca do Totalizatora Sportowego marka LOTTO.

Logotypy LOTTO będą widoczne na wszystkich obiektach sportowych organizujących Igrzyska. Pojawią się także na biletach, akredytacjach, będą również eksponowane w mediach społecznościowych Igrzysk i wioskach zawodniczych. Marka LOTTO będzie także obecna w Strefach Kibica, a w ramach współpracy przewidziano specjalne atrakcje dla kibiców.

– Totalizator Sportowy jest Członkiem Rodziny Olimpijskiej od blisko 30 lat, dlatego cieszymy się, że Ogień Pokoju zapłonie właśnie tu, w Polsce – powiedziała Magdalena Kopka-Wojciechowska, członek zarządu Totalizatora Sportowego.

Totalizator Sportowy to jeden z największych mecenasów polskiego sportu. W gronie ambasadorów marki są m.in.: Robert Lewandowski, najlepszy piłkarz świata; Dawid Tomala, mistrz olimpijski z Tokio 2020 w chodzie sportowym na 50 km, czy Marta Wieliczko i Katarzyna Zillmann, wicemistrzynie olimpijskie z Tokio 2020 w wioślarstwie. W marcu do grona ambasadorów Totalizatora Sportowego dołączyła Aleksandra Mirosław. Totalizator Sportowy jest też m.in. Partnerem Tytularnym koszykówki 3×3 w Polsce.

Ceremonię Otwarcia Igrzysk Europejskich zaplanowano na 21 czerwca, a w programie znalazło się 29 dyscyplin. W dziewiętnastu sportach stawką będą kwalifikacje olimpijskie, trzynaście otrzymało rangę mistrzostw Europy. W imprezie weźmie udział ponad 7 tysięcy sportowców z 48 krajów. Głównym miastem Igrzysk będzie Kraków, ale zmagania będą odbywać się łącznie w 13 miastach.

UMWM

 

Zobacz także:

OŚWIĘCIM. Od 21 czerwca rusza balet wodny w ramach igrzysk

Poprzedni artykułNastępny artykuł

16 komentarzy

 1. Kozłowski- Rolnicy wam taki ogień pokoju zrobią przed wyborami że aż wam się w dupach zapali!!!

 2. Do John – odpowiadam: góra lodowa topnieje z winy Tuska, wszystkie głupie, leniwe i roszczeniowe pingwiny się z tym zgadzają.

 3. Do @…

  To, w którym miejscu jesteś w swoim wspaniałym życiu, zależało tylko od ciebie. Czy wiesz dlaczego góra lodowa topnieje?

 4. Mam pytanie do hotina: „zaprzańców się po wygranych wyborach (się) pozbędziemy”. W jaki sposób, hotinie? Czy masz na myśli rozstrzelanie, czy tylko dożywotnie więzienie w jakimś pisowskim łagrze? Chciałbym się dowiedzieć, na co was stać.

 5. Na szczęście S-1 jest budowana za pieniądze unijne, projekt musi być zaaprobowany i rozliczony, więc tu trudno jest coś spierniczyć i coś skraść.
  Natomiast tam, gdzie rząd robi cokolwiek za pieniądze polskich podatników, bez żadnej zewnętrznej kontroli, to najczęściej jest to biały słoń, potwornie kosztowny i nikomu niepotrzebny, przynoszący tylko straty, a przy okazji część pieniążków znika w firmach należących dziwnym trafem do działaczy pis.
  Na przykład Międzynarodowy Port Lotniczy Warszawa Radom. Już sama nazwa jest kolejnym pisowskim propagandowym kłamstwem. Pis kłamał też w materiałach promocyjnych, licząc na niezorientowanie zagranicznych turystów, że „to lotnisko jest najbliżej Warszawy”. Jednak zagraniczni turyści nie są idiotami i po fali oburzenia w sieci ogłoszenie to wycofano. Został tylko wstyd dla Polski.
  Nie mówili o tym w tvp? Dziwne.

 6. Widać jak na dłoni,że taką @@@@@ fakt ten bardzo boli. I bardzo dobrze. Tak trzymać PiSowcy,a takich zaprzańców się po wygranych wyborach pozbędziemy!

 7. Dokładnie, jak można wierzyć pisowcaom, że wybudują w Oświęcimiu S1! Odciągnąć od koryta towarzystwo!

 8. „Niedługo będzie CPK” hi, hi, hi. I milion samochodów elektrycznych. Jak można być aż tak głupim, żeby wierzyć we wszystkie te kłamstwa PiS?

 9. Małpa nie martw się niedługo będzie CPK! Małpy raczej nie latają raczej skaczą po drzewach ipozostanmy przy tym.

 10. Choć podróżni nie po raz pierwszy mówią o niedogodnościach na lotnisku Kraków-Balice, takiego Armagedonu jeszcze tam nie było. Zaczął się nocą, z 18 na 19 kwietnia. Władze portu przepraszają.
  Nocą z 18 na 19 kwietnia w kolejkach do odprawy bagażowej i paszportowej na lotnisku Kraków-Balice ustawiły się tłumy. Zamieszanie i chaos trwały tam jeszcze rano. Wielu ludzi spóźniło się na samolot, choć byli na lotnisku już trzy godziny przed planowanym odlotem, zgodnie z wcześniejszą sugestią pracowników lotniska. Przewidywali problemy, ale chyba nie aż takie.
  Podróżni relacjonują, że długie kolejki do doprawy ustawiały się, mimo że prawie wszystkie okienka były otwarte. Ludzie robili co mogli, by tylko zdążyć na lot. Napięcie rosło. Dochodziło do słownych przepychanek i awantur.
  – Czegoś takiego nie widziałam na żadnym lotnisku w Europie – mówi pasażerka lotu do Wielkiej Brytanii. – Kolejki były tak duże, ze niektórzy próbowali przechodzić prosto do kontroli bezpieczeństwa, nawet gdy mieli bagaże, które wcześniej powinni odprawić – dodaje.

 11. Bałagan ,i kilometrowe kolejki do odprawy.Ludzie stali w długiej kolejce,przepychanki,krzyki,kłótnie,i to ma być standard lotniska w Balicach,żenada.Wloszek Weż się chłopie do roboty.18 i 19 kwietnia.

Send this to a friend