Informacje

OŚWIĘCIM. Nastolatki kupiły butelkę wódki, jedna z nich miała 1,4 promila alkoholu

Policjanci z Wydziału Kryminalnego oświęcimskiej komendy Policji wszczęli postępowanie w sprawie  przestępstwa sprzedaży alkoholu osobom niepełnoletnim oraz przestępstwa rozpijania małoletnich. Alkohol w jednym z oświęcimskich sklepów zakupiły dwie nastolatki.

We wtorek 18 lipca wieczorem policjanci otrzymali zgłoszenie od rodziców 13 – letniej mieszkanki Oświęcimia, dotyczące ujawnienia faktu sprzedaży alkoholu ich córce. Funkcjonariusze udali się do miejsca zamieszkania zgłaszających. W trakcie rozmowy z rodzicami nastolatki ustalili, że kilkadziesiąt minut wcześniej otrzymali od córki telefon z prośbą, aby po nią przyjechać nad brzeg rzeki Soły,  ponieważ spożyła alkohol i źle się czuje. Natychmiast po nią pojechali i zabrali do mieszkania.

W trakcie dalszych czynności funkcjonariusze ustalili, w jaki sposób dziewczyna zdobyła alkohol. Okazało się, że po południu razem z 14 – letnią koleżanką poszły do jednego z oświęcimskich sklepów, gdzie starsza z nich kupiła butelkę wódki. Następnie razem poszły nad brzeg rzeki, gdzie spożyły alkohol.  Z relacji 13 – latki wynikało, że jej koleżanka udała się do domu, natomiast ona nie była w stanie się ruszyć, więc zadzwoniła po rodziców.  Badanie stanu trzeźwości nieletniej wykazało 1,4 promila alkoholu.

Następnie policjanci udali się do wskazanej placówki handlowej gdzie ustalili, że sprzedaży alkoholu nastolatkom dokonała 45 – letnia mieszkanka Oświęcimia. Kobieta tłumaczyła, że starsza z dziewczyn wcześniej okazywała jakiś dowód tożsamości więc sądziła, że ta jest pełnoletnia. Do sprawy zostało zabezpieczone nagranie z monitoringu sklepowego.

Przypominamy, że podmiot posiadający zezwolenie na sprzedaż lub podawanie alkoholu ma bezwzględny obowiązek respektowania zakazu sprzedaży alkoholu osobom do 18 roku życia.

Zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi za sprzedaż alkoholu osobom niepełnoletnim sprzedawcy grozi wysoka kara grzywny. Natomiast właściciel może stracić koncesję na sprzedaż alkoholu. Ponadto osoba, która sprzedaje napoje alkoholowe osobom niepełnoletnim zgodnie z artykułem 208 Kodeksu Karnego dopuszcza się również rozpijania małoletnich za co grozi kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Policjanci przypominają rodzicom, że czas spędzany poza domem przez  nastolatków zwłaszcza podczas wakacji może stać się okazją do eksperymentowania z papierosami, alkoholem czy narkotykami. W przypadku osób do 18 roku życia takie zachowanie stanowi przejaw demoralizacji.

KPP Oświęcim / foto: Wikimedia Commons

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Cześć ,Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia : bit.ly/profil-moni89-pl

Send this to a friend