Informacje

OŚWIĘCIM. Na dworcu PKP widać już nowe perony i przejście podziemne

Na stacji Oświęcim jesienią podróżni skorzystają z nowych peronów. Zamontowane będą wiaty i ławki. Przewidziano tablice informacyjne i czytelne oznakowanie. Istotnym udogodnieniem dla podróżnych będą windy przy wejściach na perony oraz w nowym przejściu podziemnym. Trasa pod torami zapewni dostęp do peronów i lepszą komunikację z dwóch stron miasta. Przejście o długości 133 m zastąpi kładkę nad torami i zwiększy bezpieczeństwo.

Prace na stacji Oświęcim obejmują m.in. perony i przejście podziemne oraz 11 torów. Roboty poprzedziła rozbiórka starych elementów, wykonana w ubiegłym roku. Już przygotowano konstrukcje podstawowe dwóch nowych peronów. Widać fundamenty wiat. Budowane są kolejne segmenty przejścia podziemnego. Ekipy wykonawcy wykonują prace zbrojarskie i żelbetowe.

[masterslider id=”72″]

Modernizacja stacji w Oświęcimiu, to nie tylko teren ważny dla podróżnych. Prace obejmują tory i odwodnienie, sieć trakcyjną oraz obiekty inżynieryjne i drogi w obrębie stacji. W obszarze bezpieczeństwa zakres prac dotyczy urządzeń telekomunikacyjnych i sterowania ruchem kolejowym. Kończy się budowa nowej nastawni dla obsługi ruchu kolejowego. Prace obejmują m.in. roboty instalacyjne, tynkarskie i malarskie.

Dostępniejsza kolej i krótsze podróże z Małopolski na Śląsk

Dzięki inwestycji PLK na trasie Trzebinia – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice, podróżni mają ułatwiony dostęp do pociągów. Są nowe perony m.in. w Chrzanowie, Chełmku i Gorzowie. Lepszy dostęp do kolei zapewniają nowe perony na stacji Brzeszcze Jawiszowice oraz na przystankach Jawiszowice Jaźnik, Kaniów i Dankowice. Obiekty są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Po zakończeniu wszystkich prac na trasie Trzebinia – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice, wyższy standard obsługi będzie na10 stacjach i przystankach.

Oprócz zwiększenia dostępności i komfortu podróżnych, efektem prac na linii Trzebinia – Oświęcim-Czechowice-Dziedzice (nr 93), będą krótsze i bezpieczniejsze podróże m.in. z Trzebini do Oświęcimia i na Śląsk. Przebudowa zapewni atrakcyjne przejazdy pociągiem oraz transport ładunków. Zmodernizowana trasa umożliwi efektywniejsze wykorzystanie ekologicznego potencjału kolei w przewozach krajowych i międzynarodowych.

Inwestycje PLK na trasie Trzebinia – Oświęcim- Czechowice-Dziedzice wchodzą w skład projektu za ponad 800 mln zł netto: „Prace na linii kolejowej nr 93 Trzebinia – Zebrzydowice”, współfinansowanego z (POIiŚ 5.1-12). Dofinansowanie unijne wynosi ponad 686 mln zł netto. Zakończenie planowane jest w IV kwartale 2023 r.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

PKP PLK

Poprzedni artykułNastępny artykuł

12 komentarzy

 1. Dlaczego tylko 85% dofinansowaniem przez Brukselę? Wstrętna ta Unia.

 2. Hotin jak ty pójdziesz do spowiedzi, skoro nie szanujesz bliźnich? Ty się w piekle będziesz smażył, bo Pan Bóg powiedział co innym uczyniliście, mnie uczyniliście.

 3. Widzisz hotinku, gdybyś jednak skończył tą podstawówkę, a nawet liceum i uczył się nieco obcych języków, to może wiedziałbyś co znaczy słowo „piss” w języku angielskim. Tak się składa, że nie ma to nic wspólnego z faszyzmem, jak ci się wydaje. Azaliż przyznać trzeba, że Prezes Kurdupel wybrał niezwykle adekwatną nazwę dla swojej partii;) Gratuluję ci hotinku członkostwa w tejże! Zaiste jest to powodem do Dumy!

 4. @askjg To dlaczego Tusk i jego PO-ddani demokratyczny polski rząd zwią PiSSowskim?

 5. Wybory 2019.Standard.
  „Wśród wyborców Prawa i Sprawiedliwości przeważały osoby z wykształceniem średnim (40,2 proc.), poza tym zawodowym (25,3 proc.). 7,7 proc. wyborców PiS to osoby z wykształceniem podstawowym.
  Wyborcy KO to najczęściej osoby z wykształceniem wyższym (52,1 proc.) i średnim (35,8 proc.)”.
  Hotin wielokrotnie tu przyznawał się, że nie skończył nawet podstawówki. Czyli jest idealnym wyborcą pis.

 6. Ja byłem święcie przekonany, że koleje są polskie, a tu taka niespodzianka. Ciekawe jestem kiedy i za czyje pieniądze PiS dokonał zakupu kolei?

 7. @StefanB. Groteską to jest budowla Park&Drive.Oczywiście,że nie PiSowska.

 8. Wpis równie groteskowy co przemówienie putina w dień pobiedy…

Send this to a friend