Informacje

OŚWIĘCIM. Mur cmentarza żydowskiego odmalowany, sprawcy przepraszają

Centrum Żydowskie w Oświęcimiu informuje o zrealizowaniu programu resocjalizacyjnego dla mężczyzn, którzy na początku roku dopuścili się umyślnego zdewastowania muru 200-letniego cmentarza żydowskiego przy ul. Dąbrowskiego.

10 stycznia br. dwaj mieszkańcy Oświęcimia zbezcześcili mur frontowy okalający zabytkowy cmentarz żydowski w mieście, umieszczając na nim symbole nazistowskie: litery SS oraz swastykę. Trzeci z oświęcimian zdewastował natomiast boczny fragment muru za pomocą umieszczonych tam napisów, a także monument upamiętniający przedwojenną Wielką Synagogę przy ul. Berka Joselewicza.
Akty dewastacji zostały niezwłocznie potępione przez Prezydenta Miasta Oświęcimia Janusza Chwieruta. Osoby odpowiedzialne za te czyny zostały szybko ujęte przez organy ścigania. Wymalowanie swastyki i symbolu SS na cmentarzu żydowskim w Oświęcimiu przyciągnęło uwagę mediów krajowych i zagranicznych.

Zgodnie z polskim prawem Kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 256 par. 1 KK).

“Umieszczanie symboli nazizmu na miejscach pamięci ofiar niemieckiego ludobójstwa, a w dodatku w mieście będącym światowym symbolem masowego mordu zorganizowanego przez III Rzeszę jest aktem zasługującym na najmocniejsze potępienie” – mówi Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego – “Mimo tego postanowiliśmy podjąć współpracę z panami, wierząc, że ten gest pozwoli im zrozumieć co zrobili.”
Centrum Żydowskie
Poprzedni artykułNastępny artykuł

23 komentarze

 1. W ramach przypomnienia
  Z izraelskiej wycieczki młodzian sika ( oddaje mocz ) publicznie na terenie obozu pod pomnikiem leje na tablice upamiętniającą poległych.pomordowanych przez Niemców Polaków.

 2. @Ala

  No i właśnie w tym rzecz. To mnie się upiekło… Na samym malowaniu pewnie bybsie nie skończyło.
  Ja tylko zaproponowałem zrobienie czegoś pożytecznego.
  Nie chodziło o zamalowanie samego napisu. Bo juz sam nie wiem co zostało oczernione (pamięć zmarłych czy imię partii?)

  To nie pierwsza moja propozycja dla hotina. I nie ostatnia….

  @hotin

  Cyt:
  „Atakuj, atakuj,
  mam to co dnia
  Cyfrowych cwaniaków już za dobrze znam,
  Klawiatur pan, a jego broń to duży RAM”

  @Kalasanty

  10/10 to snaowczo zbyt wysokoa ocena.
  Twarzowo mógłbym zagrać we „Władcy Pierścieni” – bez charakteryzacji…

 3. @Ala
  @Kalasanty

  Dajcie spokój hotinowi – „maskotce portalu”. Zarobiony jest. Właśnie wprowadza w życie „nowy ład” komentując inne artykuły (spod zmienionych nicków…)

 4. @hotin

  Gdybym nie był pewien, że to twój wpis to pomyślałbym, że to sam mistrz Yoda mi odpisał.
  Składnia rodem z gwiezdnych wojen…

  1. Kajaków się bałeś
  2. Malowania się wystraszyłeś

  masterkosa – hotin
  2. : 0

 5. @hotin

  A wiesz co? Tak sobie myślę kupię farbę i zamalujemy razem te wstrętne, szkalujące napisy. Co ty na to? Dogadajmy się co do czasu. Poinformujemy administrację i jazda.

 6. @obatel Rysio
  @Stefan B,
  czegokolwiek jeszcze nie napiszecie, a raczej naplujecie, to cmentarze znajdują sie pod ochroną prawną. Wszystkie cmentarze – żydowskie, katolickie i komunalne. Praktyka Oświęcmia – Miasta Pokoju, dowodzi, że tu ochrona dotyczy wyłącznie cmentarza żydowskiego, to dość symptomatyczne.

 7. Jak to dobrze że takie umysłowe zera jak te 2 ratlerki poniżej nie mają nic do powiedzenia w tym mieście:). Z bezsilności szczekacie tutaj często ale na szczęście ząbków Bozia nie dała 🙂 Możecie się dalej pętać w okolicy kostek , ujadać i ciągnąc za sznurówki .Nikomu krzywdy nie zrobicie :)Co najwyżej wzbudzacie politowanie i szczery uśmiech .

 8. Stefanie Be – Myślałeś, że się popiszesz? A i owszem popisałeś się bardzo ograniczoną perspektywą 😀 (choć nie wiem, czy jesteś w stanie to zrozumieć) Pozdro

  P.S. o drugim „wielkim” tego forum masterżyletce nic nie napiszę, bo każdy jego wpis też się sam komentuje 😀 BO

 9. Policji nalezy się podziękowanie, że zdołano ustalić sprawców tego bezmyślnego i szkodliwego dla wizerunku Polski czynu, który nie jest przejawem polskiego antysemityzmu, tylko przejawem nieznajomości historii i głupoty sprawców.

 10. Samozagłada hotin, grozi jedynie takim ja ty, bezdzietnym bezrobotnym bezuzytecznym i bezplodnym trutniom wylewajacym tu swoje żale .

 11. @Organy ścigania
  Specjalnych nadziei nie mam.

  No chyba, że założymy z sąsiadami gminę żydowską. Wtedy policja będzie miała ogień w du…

 12. @oświęcimer

  Dzięki za „cynk”
  Bierzemy się do roboty

  Ps. Osiem gwiazdek

 13. Jedyne co w tym razi to niekonsekwencja. Na moim bloku też ktoś namazał jakieś gryzmoły. Też jest to niestetyczne a za malowanie zapłaci Budowlanka czyli między innymi ja. Czy organy ścigania wykazały tu jakąś aktywność ?

 14. Dobra lekcja wychowawcza, powinien jeszcze zdać egzamin z historii KL Auschwitz i historii Żydów oświęcimskich.

Send this to a friend