Informacje

OŚWIĘCIM. Miasto pięknieje dzięki organizacji III Igrzysk Europejskich

W Oświęcimiu przygotowania do III Igrzysk Europejskich Kraków – Małopolska 2023 idą pełną parą. Jedno z największych tegorocznych wydarzeń w Polsce będzie również organizowane w mieście nad Sołą. Na krytej pływalni 170 sportowców z 20 krajów zmierzy się w pływaniu artystycznym. Zawody startują 21 czerwca, a zakończą 25 czerwca. Zostaną rozegrane w 8 konkurencjach. Jest to jedna z bardziej widowiskowych dyscyplin, a ponad połowa biletów na zawody jest już wykupiona. Gwarantuje to więc dobrą zabawę i emocje, których nie powinno zabraknąć na trybunach. Tym bardziej, że rozgrywane w Oświęcimiu konkurencje w pływaniu artystycznym będą miały rangę mistrzostw Europy i kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024.

Kryta pływalnia, hotel Olimpijski przygotowują się do przyjęcia zawodników, trenerów, obsługi i kibiców. Trwają ostatnie uzgodnienia organizacyjne, a ekipy techniczne rozpoczną wkrótce budowę zaplecza dla zawodników i potrzeb transmisji telewizyjnych. Z kolei w rejonie hotelu Olimpijskiego zakończyły się prace realizowane przez miasto, które poprawiły dostępność komunikacyjną do krytej pływalni. Umożliwiły dojazd do obiektu od ul. gen. Jarosława Dąbrowskiego. – W tym roku dołączyliśmy do miast współorganizatorów Igrzysk Europejskich 2023. Choć było mało czasu zdecydowaliśmy, że trzeba uporządkować teren w rejonie hotelu i pływalni, dodatkowo go skomunikować i przygotować miejsca parkingowe. Opracowaliśmy więc projekt, przekonaliśmy marszałka Województwa Małopolskiego, aby przeznaczył pieniądze na inwestycję w Oświęcimia.  Efekt tych prac jest widoczny, otoczenie wokół obiektów zyskało na wyglądzie, również dzięki zasadzeniu dużej ilości drzew i kwiatów, jesteśmy więc gotowi na przyjęcie zawodników i gości. Inwestycja na pewno ucieszy też mieszkańców, którzy będą mogli dojechać do pływalni czy hotelu od strony ul. Dąbrowskiego – podkreśla prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

W krótkim czasie wykonawca robót zagospodarował nieuporządkowaną przestrzeń pomiędzy pływalnią, ulicą Dąbrowskiego i hotelem. Poprawił się standard chodników i ulic. Przybyło miejsc parkingowych, powstał też fragment drogi  dojazdowej do pływalni. Jest nowe oświetlenie uliczne. Teren mocno zadrzewiono, posadzono też nowe rośliny. Łącznie jest tam 400 krzewów róż, ponad 800 traw ozdobnych oraz bylin, w tym lawendy i kocimiętki. Wśród drzew dominują kasztanowce, klony i śliwy ozdobne. W sumie posadzono tam 50 dużych okazów.

Województwo Małopolskie dofinansowało tę inwestycję kwotą ponad 1,75 mln zł. Miasto czeka jeszcze na telebim zakupiony przez Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich. Według zapewnień organizatorów ma trafić do miasta na początku czerwca.

Zawody pływania artystycznego mogą być rozgrywane w układzie solowym, duecie, drużynowo (8 osób), w kombinacji (10 zawodników) oraz w duecie mieszanym. Podczas zawodów prezentowany jest układ zsynchronizowanych z muzyką ćwiczeń w wodzie, a konkurencja podzielona jest na dwa etapy. Pływanie artystyczne, zwane do 2017 roku synchronicznym, określa się mianem baletu wodnego. Mimo że ten sport uważany jest za typowo kobiecy, jego początki wiążą się z zawodami, na których mogli startować jedynie mężczyźni – pierwsza rywalizacja w pływaniu synchronicznym odbyła się w 1890 roku w Berlinie. W latach 20. ubiegłego wieku dyscyplinę rozwinęła kanadyjska żeńska drużyna piłki wodnej (waterpolo). Pływanie synchroniczne w kobiecym wydaniu zaprezentowano na Igrzyskach Olimpijskich w roku 1952, a w 1973 roku w Belgradzie odbyły się pierwsze mistrzostwa świata. Od 1984 roku stało się oficjalną dyscypliną olimpijską – jedna z niewielu, w których udział brały wyłącznie kobiety.

III Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska 2023  rozpoczną się 21 czerwca i potrwają do 2 lipca.  Weźmie w nich udział 7 tysięcy sportowców z 48 krajów europejskich.  Zawodnicy będą rywalizować w 29 konkurencjach.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

33 komentarze

 1. Aha. As to nie karta do gry. To AntySemita. Sobie poczytaj inną jeszcze lepszą książkę, jej autor już sto lat temu wszystko odkrył i wszystko przewidział.

 2. Od małpa – najprościej: po co te karabinki z bezużytecznymi lufami? W sumie to dodatkowy koszt 2 milionów złotych. Jest jakiś powód?

 3. ht+tps://instytutsprawobywatelskich.pl/kto-jest-wlascicielem-swiata/
  same żydowskie nazwiska

 4. Byles w wojsku? Moze dla ciebie taka wymiana to bardzo zlozona i trudna operacja, ale zapytaj zolnierzy…rozbieraja na czesci pierwsze do czyszczenia i skladaja bez problemu…I nie sa to atrapy i kapiszonowce jak twierdzisz…

 5. As – to jedziemy z tą Biedronką.
  Założycielem ponad 200 lat temu był Jerónimo Martins, po nim firmę przejął jego syn Domingos Martins, potem kolejno: Joao António Martins, Júlio César Pereira de Melo, Francisco Manuel Dos Santos, Elísio Pereire do Vale, Elísio Alexandre Dos Santos, Alexandre Soares Dos Santos, a teraz Pedro Soares dos Santos.

  Jak widać to same żydowskie nazwiska.

 6. Od małpa – no to trzeba wymienić cały moduł lufy. Chodzi mi o zasadę: dlaczego nie można dać żołnierzom sprawnej broni, tylko w zamian dostają kapiszonowca? Czego ta władza się boi? Buntu? Zamachu? Nie rozumiem. Przecież w razie potrzeby wystrzelenia salwy honorowej wystarczyłoby po prostu wydać wojsku ślepą amunicję.
  Producent zapewnia, że wymiana lufy jest bardzo prosta. Chcecie, to poczytajcie:
  Wymiana lufy
  W celu wymiany lufy w karabinku należy:
  1. rozładować broń i sprawdzić, czy w komorze nabojowej nie pozostał nabój;
  w tym celu: wcisnąć przycisk zaczepu magazynka i odłączyć magazynek; odciągnąć za pomocą rączki napinacza suwadło do tylnego położenia i zatrzymać zespół ruchomy w tylnym położeniu za pomocą dźwigni zaczepu suwadła poprzez jej podniesienie; upewnić się, czy nie ma naboju w komorze nabojowej; pozostawić zespół ruchomy w tylnym położeniu;
  2. odłączyć lufę; w tym celu: odłączyć łoże od komory zamkowej – pkt 3.1.1. ppkt 2; odkręcić śrubę rygli mocujących lufę wykorzystując klucz imbusowy nr 5; Uwaga: Należy zwrócić uwagę na włożenie klucza do samego dna gniazda śruby. wyjąć lufę z obsady (wyjęcie lufy będzie możliwe wyłącznie przy suwadle w tylnym położeniu);
  3. przyłączyć lufę docelową; w tym celu: włożyć lufę w obsadę (włożenie lufy będzie możliwe wyłącznie przy zespole ruchomym w tylnym położeniu); Uwaga: Podczas wsuwania lufy w obsadę lufy należy zwrócić uwagę, czy lufa weszła w obsadę, aż do oparcia się o nią kołnierzem oporowym. dokręcić śrubę rygli mocujących lufę, aż do zgrania znacznika na śrubie ze
  znacznikiem na obsadzie lufy; Uwaga: W przypadku dokręcenia śruby dalej niż znacznik, nie należy jej odkręcać, a pozostawić tak aż do następnego odkręcania lufy. zwolnić zespół ruchomy z zaczepu; dołączyć łoże do komory zamkowej – pkt 3.1.2. ppkt 2;
  Aha, trzeba jeszcze wyzerować przyrządy celownicze i ustawić na nowo.

 7. Ciekaw jestem jak na niektóre komentarze zapatruje się Żyd Jezus?

 8. Sprawa z Biedronką jest prosta. Na obcy sklep Żydzi pozwolenia nie dadzą nigdy. Na swój zawsze. Rządzi ten, kto ma w łapach kasę połowy świats.

 9. Miasto też się rozwija. Zobaczyłem wczoraj, że przybył nam jeszcze jeden sklep Biedronki. Zaskakujące jest to, że już funkcjonuje, z dużym parkingiem, usytuowany jest około 50 metrów od miejsca gdzie chciał budować mniejszy sklep pan Marszałek. Wtedy były negatywne reakcje z całego świata i pomimo, że miał być mniejszy od tego właśnie to wymuszono zaniechanie budowy. Planowana koło stadionu dyskoteka też z tego powodu nie doszła do skutku. A teraz nawet nie zauważyłem informacji, że coś takiego będzie lub już jest. Ciekawy świat.

 10. „Zasadniczą różnicą między wersją bojową a reprezentacyjną jest specjalny moduł lufy, który umożliwia strzelanie jedynie z amunicji ślepej. Modułowość konstrukcji pozwala na szybkie przywrócenie właściwości bojowych broni poprzez wymianę tegoż modułu lufy na wersję bojową, w przypadku gdy zajdzie taka konieczność.”..
  Informacja ze strony producenta.

 11. Od małpa – masz racje Kubusiu, przekonałeś mnie. Ziobro nosi za pasem pistolet tak sobie, dla jaj. Wcale nie dlatego, że zwichrował mentalnie. Przecież nie.
  MON kupuje coraz więcej karabinów Grot w wersji kapiszonowca też tak dla hecy. Bo komora zamkowa takiego karabinka mieści tylko łuskę z ładunkiem prochowym, ale prawdziwy nabój już do niej nie wejdzie. Więc wyobraź sobie: ruskie nas atakują, żołnierze z garnizonu warszawskiego wyciągają swoje groty, chcą je załadować ostrą amunicją – a tu się nie da. Śmiechu byłoby co niemiara, prawda?
  Brawo pis.

 12. …przypuszczalnie to, przypuszczalnie tamto…paranoja to tobie po glowie hula…

 13. Leniwy? Nie bylo mi ciezko podac zrodla…ty na odpowiedz sie zebrales, szkoda, ze byle jaka…

 14. Od małpa – i co, doczytałeś (jak radził masterkosa)? Widać tak, bo nastała cisza.
  Ogółem rząd pis zamówił już prawie tysiąc karabinków reprezentacyjnych i nikt nie wie po jakiego czorta. Bo to przecież oczywista głupota jest.
  Przypuszczalnie Kaczyński i jego świta boją się, że w czasie jakiejś defilady przebrani za żołnierzy zamachowcy z peło 🙂 🙂 🙂 otworzą do nich ogień. Psychiatrzy uczenie nazywają to zaburzeniami lękowymi.
  Przypuszczalnie też dlatego podczas takich defilad żołnierze amerykańscy idą w ogóle bez broni. Bo wśród nich również może czaić się pełowski zamachowiec.
  Jak niedawno mieliśmy okazję zobaczyć Ziobro uzbroił się w pistolet, który wylazł mu spod marynarki. Mimo licznych profesjonalnych ochroniarzy. Czy to paranoja? Najpewniej już tak.

 15. Do Do masterkosa

  Jesteś zbyt leniwy żeby samemu poszukać?

 16. Masz sprawdzone informacje, ze trzeba bedzie cos dokupic? Czy to tylko Twoje „wydaje mi sie”?

 17. Do Do małpa

  A widzisz jakiś sens w zakupie który trzeba następnie dostosować do użytku (po raz kolejny płacąc)????

  Bareja by tego nie wymyślił

 18. „200 karabinków Grot w wersji reprezentacyjnej zostało wycenione na 2,6 mln zł brutto…Warto zaznaczyć, że reprezentacyjne karabinki Grot można łatwo przerobić do wariantu bojowego dzięki jego modułowej konstrukcji.” Zrodlo: wp. Nie doczytales czy celowo siejesz propagande?

 19. Czyli wyborca pis uważa, że kupowanie karabinków-atrap jest OK i to są teraz priorytetowe wydatki dla wojska?
  Po jaką cholerę nam jest potrzebnych aż tyle tych bezużytecznych karabinków, czyżby pis planował sformowanie dywizji reprezentacyjnej celem defilowania? Dlaczego nie można zamawiać dla pododdziału reprezentacyjnego zwykłych grotów, z których w razie czego będzie można strzelać?
  Tablice Mendelejewa z logo mon to firmowe gadżety do rozdawania, jak kubki czy długopisy. Pomysł – 10 lat temu – był oczywiście głupi. Nie cierpię takiego marnotrawienia publicznych pieniędzy pod hasłem „promocji instytucji”. Ale nie kosztowały – jak kłamał pis – 31 milionów złotych, Siemioniak twierdził, że były po 5 złotych sztuka. Na pewno wielokrotnie mniej niż np. śpiewające ławeczki patriotyczne Macierewicza. To dopiero było kretyństwo.

 20. PiS jest W-I-E-L-K-I ,a wszyscy PO-pierający ukrytą ,,wersję niemiecka” to POwskie szczury i koledzy Putina! Prawda @@@@?

 21. Małpa siemoniak chciał mas bronić tablicami Mendelejewa!

 22. Chociaż to i tak lepsze od zakupu przez Błaszczaka kolejnej partii karabinków automatycznych Grot w wersji reprezentacyjnej za 2.6 miliona złotych.
  Karabinki te mają jedną wspaniałą cechę – da się z nich strzelać tylko ślepą amunicją. To kolejny przemyślany zakup pis wzmacniający potencjał Wojska Polskiego. Bardzo potrzebny wobec tego, co dzieje się na Ukrainie.

 23. hotinku idż już spać bo bredzisz. Znowu dodrukowali pieniądze., i rozdają na lewo. i prawo.Nic ino imprezki organizują.Za robotę by się wzięli nieroby jedne.

 24. Wiecie dobrze POwskie lemingi,że to akurat zasługa Chwieruta,bo mu PiS dał a nie ukradł,, piniondze” ! Prawda @@@@@?

 25. Drobna uwaga. To są letnie igrzyska europejskie.
  Brawo pisiorski trollu.
  Co jeszcze zarzucisz Chwierutowi? Że nie zorganizował na lodowisku regat Sydney – Hobart?

 26. Zawody w fikaniu w wodzie nogami. Dobrze, że przynajmniej miasto na tym skorzysta, ale to typowo pisowski głupi sposób na wyrzucenie mnóstwa pieniędzy w błoto.

 27. A mogło może udałoby się zrobić lodowisko lub hale gdyby PJCh zaangażował się wcześniej?

 28. A chwierut po swojemu poprawia kostkę wokół rynku ,który to raz?

 29. Brawo Witold Kozłowski, brawo Iwona Gibas, brawo oświęcimski PiS 😃👏

 30. A tymczasem, kilka dni temu Premier Morawiecki w Tylmanowej otworzył most, którym kierowcy jeżdżą już od grudnia.
  Przytup musi być.

  Bareja by tego nie wymyślił.

  Brawo PiS.

Send this to a friend