Informacje

OŚWIĘCIM. Miasto ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy lodowiska

Miasto Oświęcim wspólnie ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich oddział w Katowicach ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy i rozbudowy hali lodowej.

Zwycięską pracę poznamy w przyszłym roku. Jej autor, obok nagrody w wysokości 50 tys. zł, otrzyma też zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu przebudowy obiektu. Na jego przygotowanie będzie czas do połowy 2025 roku.

Zgodnie z przyjętymi założeniami przebudowane zostaną zarówno trybuny, jak i całe zaplecze sportowe, korytarze i strefa kibica. Widownia będzie przygotowana dla minimum 3 tysięcy osób. Przewiduje się też miejsce dla punktów gastronomicznych. Obok planowana jest nowa pełnowymiarowa tafla treningowa z 300 miejscami dla widzów, która zgodnie z wytycznymi ma być wybudowana w pierwszej kolejności, aby zapewnić ciągłość szkolenia na czas inwestycji. Hala lodowa ma mieć udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Przy obiekcie ma powstać parking na około 300 miejsc parkingowych dla samochodów i autokarów.

Jak informuje Urząd Miasta, przebudowa hali jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym i finansowym, przerastającym możliwości budżetowe miasta. Miasto musi więc starać się o inne, zewnętrzne środki.

Na przygotowanie konkursu, nagrody oraz dokumentacji projektowej wraz z nadzorem autorskim miasto zabezpieczyło 2,5 mln zł.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

34 komentarze

 1. @@@ ty POwski dyżurny bocie,lepiej napisz na ile zadłużył nas Chwierut i ilu mieszkańców opusciło moje miasto.Może mówili o tym w POwskich ,,Wieściach ze Sratusza”?

 2. Dług Polski to owszem częściowo spadek po poprzednich rządach (w tym także pisu – nie zapominajmy, za tego śmiesznego matematyka z Zielonej Góry i J. Kaczyńskiego), ale przez ostatnich 8 lat pis zadłużył nas w takiej samej skali, jak wszystkie poprzednie rządy od 1989 razem wzięte.
  Dobrze, że zauważyłeś jednak systematyczny spadek zadłużenia Oświęcimia w ostatnich latach.

 3. @oszolomiona

  Rozwiń swoją myśl- co chcesz powiedzieć poprzez pozbyć się?
  To groźba karalną…

 4. Dług pisu to też dług PO, PSL, SLD, UW, UD itd. – nazbierało się przez te wszystkie lata. W 2011 dług Oświęcimia był niewielki, może kilka milionów. Za jego napompowanie do blisko 100 (ostatnio zredukowanego) odpowiada tylko jedna osoba.

 5. Anonimie – jak widać inaczej w Polsce się nie da. Znasz u nas jakiegoś polityka, który wygrałby wybory pod hasłem oszczędności i zrównoważonego budżetu? Różnica jest taka, że chwierutowe zadłużenie na mieszkańca jest mniej więcej trzydziestokrotnie mniejsze od zadłużenia Polski pod rządami pis.

 6. Emeryci wspominają Gierka, wielkie inwestycje i życie ponad stan. Coś jak w Oświęcimiu.

 7. Czasy młodości to dobry argument. Emeryci pewnie z rozrzewnieniem wspominają Jaruzelskiego.

  Pani oszołomiona: takie polityczne meteory przemykają przez polską (nie tylko) scenę polityczną od czasu do czasu. Zdobywają głosy wyborców zmęczonych czy znudzonych tymi samymi twarzami. Taki meteor ma jedno lub dwa hasełka, najczęściej że będę walczył z korupcją albo biurokracją i reklamuje się, że jest wreszcie „spoza układów”. Jednak kiedy przychodzi co do czego okazuje się, że w międzyczasie przylepili się do niego starzy wyjadacze gdzieś z marginesu polityki: jacyś pieniacze, aferzyści, mitomani, itp., których z innych partii powyrzucano. W efekcie po roku – dwóch zaczynają się kłótnie o stołki, walki frakcyjne, dezercje do innych klubów i partia meteor z hukiem się rozpada.

 8. @

  Akurat marszałka wspominam pozytywnie. Czasy mojej młodości. Także dla mnie może być powtórka. Wolę takich ludzi niż obłudnych kłamliwych polityków.

 9. Takich niezależnych przećwiczyliśmy już wielu. Od Palikota do Kukiza. W Oświęcimiu był to kupykamienizwożący, słynny podróżnik Marszałek.

 10. masterkosa

  W waszym równoległym świecie to pewnie Chwierut ją buduje za własne pieniądze. Nie jestem za PiSem tym bardziej za PO, ale nie dam robić z siebie kretynki. A na kłamstwa i odwracanie kota ogonem jestem szczególnie wyczulona. Także takie komentarze jak twój tylko mnie utwierdzają w przekonaniu, że trzeba się was pozbyć z Oświęcimia. Zarówno pełowców jak i pisiory. Kłamiecie jak najęci. Jedni i drudzy. Dla dobra nas wszystkich następne wybory musi wygrać niezależny samorządowiec, a nie marionetka partyjna.

 11. Masterkosa

  Niech inni zdecydują czy to rzeczywiście nie dotyczy Oświęcimia: „Dziury w drogach (np. pół monowic, bajcarki), korki (codziennie od godz 15), brak kolejnej przeprawy przez sołe ( mowie o lokalnej przeprawie nie budowanej przez PIS obwodnicy, która niewiele zmieni dla mieszkańców) , urząd rodem z prlu (kto był cokolwiek załatwiać ten wie jak wygląda stan budynków urzędu), brak infrastruktury dla niepełnosprawnych (brak wind, podjazdów w budynkach miejskich władz) , wypadające otoczaki w rynku (klam dalej że z oświęcimskim rynkiem wszystko jest ok. Może Morawiecki ma przyjechać i łatać dziury?), brak wody i kanalizacji w części miasta (np. cześć Monowic) , kilkuset osobowa kolejka po przydział mieszkania komunalnego (tego nie trzeba tłumaczyć, wystarczy czytać odpowiedzi na interpelację radnych sporządzone przez samych prezydenta ) itd”
  To jak tam? Pokłamiesz jeszcze?

 12. @oszolomiona

  Program mieszkanie plus poniósł klęskę – doczytaj.
  Reszta tej twojej listy to chyba nie z Oświęcimia.

  PS. Niepotrzebunie zmieniasz nick….

 13. Zibi

  hahhahhahahhahah. Tak warto skomentować twój nieudany wpis.

  Porównujesz zadanie samorządu i zadania rządu… Porównujesz budżet 30 tysięcznego miasta z 40 milionowym krajem. Nie ta skala. Nie te zadania. Nie ta odpowiedzialność. Paręset milionów z budżetu kraju, a paręset milionów z budżetu Oświęcimia to spora różnica. A czy Chwierut zgłosił się że jest chętny na budowę mieszkań z programu mieszkanie plus? Bo wydaje mi się że w kraju tylko kilka miejscowości się zgłosiło. Jeśli się nie zgłosił to powinien sam budować mieszkania socjalne. Oświęcim nie jest i nigdy nie będzie grał pierwszych skrzypiec w kraju, ba nawet w województwie to po co nam taka inwestycja za tak niebotyczne pieniądze? Realizujmy zadania na nasze możliwości i nasz budżet. I na prawdę potrzebne mieszkancom. A nie tylko fanatykom co bazgrają sprejem po budynkach i ogrodzebiach.

 14. Do oszolomiona:
  Gdzie te obiecane mieszkania plus rządu PIS, skąd kasa 100 mln
  na budowę stadionu Ruchu Chorzów obiecaną przez Bambika Matełuszka.Przeprawa na sole już się buduje to do kogo te pretensje. Jak Ci coś nie pasi to won z Oświęcimia.

 15. @oszołomiona
  no chyba rzeczywiście jesteś oszołomiona bo dajesz przykłady nie z tego miasta

 16. Przecież wiadome jest,że przetarg POnownie wygra zaprzyjaźniony ,,Susuł&cosik tam🤪.

 17. Dlaczego tak robi że tyle kasy wydaje. Po aby jak przegra wybory mówić że inny prezydent nic nie robi. A dlaczego nic nie będzie robił bo będzie łatał dziurę w budżecie.

 18. Dziwne priorytety ma ten włodarz. Dziury w drogach, korki, brak kolejnej przeprawy przez sołe, urząd rodem z prlu, brak infrastruktury dla niepełnosprawnych, wypadające otoczaki w rynku, brak wody i kanalizacji w części miasta, kilkuset osobowa kolejka po przydział mieszkania komunalnego itd. Za taką kasę co chce wyłożyć można by rozwiązać o wiele więcej problemów miasta. Na co komu nowe lodowisko jak ludzie nie mają gdzie mieszkać. No chyba że jest się aż tak wielkim fanem hokeja i dla ukochanej drużyny można szastać setkami milionów. Tylko niech potem nie płacze w wieściach z ratusza, że nie ma pieniędzy bo tyle co wydaje na Unię Oświęcim to załatałby nie jedną dziurę budżetową. 30 tysięczne miasto porywa się na inwestycję na którą nawet miasta wojewódzkie nie stać…

 19. Chciałbym móc iść na ślizgawkę ,ale to było niemożliwe ,panie chwierut odejdź pan wstydu oszczędź , powinien być MORIS czyli Rekreacja i Sport !!!!!!!

 20. Gdzie tu kłamstwo lemingu? Tak czy inaczej, za 6 milionów (z czego 4 to dofinansowanie) mają 40 mieszkań i budują 4 blok za wspomniane przez ciebie 3 miliony. 9 milionów wydane w ciągu pięciu lat ze znacznym dofinasowaniem. Liczę, że pomogłem we wskazaniu błędów w priorytetowaniu pana prezydenta.

 21. Dlatego napisałem: do zastanowienia. I pod rozwagę prezydenta miasta. Oczywiście pobliscy mieszkańcy będą narzekać, bo jakoś z doświadczenia wynika, że jeśli „większość jednak stara się być porządna” – zależy jak zdefiniujemy „większość”.
  Ale tak przy okazji panie pisowcu: trzynaście to w żadnym razie nie jest „około dwadzieścia”. No i po co tak kłamać? Nie możesz się powstrzymać?

 22. Zależy który etap. Pierwsze bloki były tańsze. W Oświęcimiu ludzie czekają na takie mieszkania-100 kilkadziesiąt osób. Oczywiście, menele dewastują, ale ogromna większość jednak stara się być porządna. Poza tym są tematy eksmisji komorniczych. Gdzieś ci ludzie muszą się podziać.

 23. „Za 2 miliony Andrychów wybudował blok socjalny na około 20 mieszkań.”.
  Wszystko się zgadza, poza tym tylko, że nie za 2 miliony tylko za 3. I nie 20 tylko 13 mieszkań. O powierzchni od 24 metrów do 44 w standardzie dość slumsowatym: „do których prowadzą osobne wejścia z zewnątrz. Składają się z przedpokoju, pokoju z aneksem kuchennym oraz łazienki z prysznicem”. Bez instalacji gazowej, czyli kuchenka i bojler na prąd.
  Nie mówię nie, w końcu i tak pewnie do dewastacji.
  Do zastanowienia.

 24. Wyburzenie lodowiska i likwidacja hokeja w Oświęcimiu z różnych powodów jest chyba niemożliwe. A na dwa „wypasione” obiekty sportowe miasta prawdopodobnie nie stać. Więc z dwojga – wolę już jako ten reprezentacyjny – basen. A lodowisko tylko do bieżących remontów.

  Jeśli nic się w finansowaniu miasta w najbliższych latach nie zmieni, czyli rząd nie odda zagrabionych pieniędzy, to trzeba się będzie przyzwyczaić do ostrożniejszego inwestowania, na miarę nie ambicji, ale możliwości.
  Widzę tu dwie opcje:
  1. kontynuację zagospodarowywania trzech wolnych przestrzeni wewnątrz Oświęcimia: łąk miedzy Zaborską a Zatorską, terenu w rejonie Wysokie Brzegi – Chopina oraz Zasola między Konarem, Sikorskiego, starym osiedlem Zasole i galerią Niwa. Niekoniecznie od razu w formie nowych bloków czy domków szeregowych, ale też ulic łączników, większych i mniejszych parków.
  2. kontynuację rewitalizacji Starego Miasta, z sukcesywnymi rok po roku remontami kamienic należących do miasta i zapełnianie luk w istniejącej zabudowie. Trzeba się też zająć podwórkami wewnątrz kwartałów, które teraz wyglądają dość fatalnie. Wystarczy trochę chodnika, kilka ławek i z dziesięć nisko rosnących drzew po środku.

 25. Za 2 miliony Andrychów wybudował blok socjalny na około 20 mieszkań. W Oświęcimiu zamiast wykorzystać sytuację do przycięcia infrastruktury do realnych potrzeb i możliwości to udaje się mocarstwo. Basen? Po co utrzymywać olimpijski stadion w małym powiatowym mieście? Po co nam ogromny obiekt zimowy dla dyscyplin, o których wiadomo że nikogo to nie obchodzi? Dlaczego przez ostatnie lata władowalismy górę siana w infrastrukturę sportową a nie w realne potrzeby?A koncepcje to piękny sposób na wyprowadzenie kasy z miasta. Ani to projekt ani pozwolenie na budowę.

 26. Budujemy dom od komina. Chwierut martwi się o halę a nie martwi się kim ją zapełnić. Bo w tym sezonie średnio rzecz biorąc była zapełniona w mniej niż połowie… (zresztą tę średnią podreperowały tylko play-offy) Informacja z portalu hokej.net.

 27. A czy wiadomo ile kosztowałby zwykły remont, tylko z wymianą zużytych elementów konstrukcyjnych, odświeżeniem zaplecza, czyli bez „przebudowy i rozbudowy”?
  Tak sobie obserwuję bezustanne korowody ze stadionem Wisły w Krakowie. Skarbonki bez dna.

 28. Jakie wydarzenie w miescie przyciaga wiecej mieszkancow niz hokej? Idac Twoim tokiem myslenia dalej mieszkalibysmy w jaskiniach, bo zadna inwestycja nie ma 100% poparcia…

 29. „Pierwszy mecz finałowy, który był rozgrywany w sobotę, śledziło przed telewizorami TVP Sport średnio 50 tysięcy ludzi (udział w rynku -0,45 procent). Z kolei w szczytowym momencie transmisji to spotkanie oglądało 90 tysięcy widzów.”

  Informacja pochodzi z portalu Hokej.Net.

 30. Myślę, że lekką ręką będzie to kosztowało miasto 150 milionów złotych. Pytanie jest jedno, czy warto inwestować tyle pieniędzy w tak niszowy sport w kraju. Niby promocja miasta, ale hokej ogląda może 100 tysięcy ludzi w Polsce i to głównie okoliczne regiony. Według mnie wywalone pieniądze w błoto ku uciesze kilku fanów hokeja.

Send this to a friend