Informacje

OŚWIĘCIM. Miasto kupiło 6 defibrylatorów AED

Sześć defibrylatorów AED, sprzętu ratującego życie trafiło do Oświęcimia. Miasto zakupiło je za pieniądze otrzymane od Województwa Małopolskiego, które były nagrodą w konkursie „Małopolska Zaszczepiona”.

Władze województwa doceniły Oświęcim za wysoki poziom zaszczepienia mieszkańców miasta. – Uznaliśmy, że w dzisiejszych czasach potrzebne są urządzenia pomagające ratować ludzi, którym z różnych powodów zatrzymała się akcja serca. Chcemy, aby nasi mieszkańcy czuli się jeszcze bardziej bezpiecznie w naszym mieście. Stąd decyzja, aby nagrodę, którą sami wypracowali, przeznaczyć na zakup defibrylatorów – mówi zastępca prezydenta Oświęcimia Krzysztof Kania.

Urządzenia zwiększają szanse przeżycia poszkodowanego w pomocy przedmedycznej, a zainstalowany program instruujący pokazuje, jak postępować z poszkodowanym na miejscu zdarzenia do czasu przyjazdu karetki. Defibrylatory do przywracania prawidłowego rytmu serca są w budynkach Urzędu Miasta Oświęcim przy ul. Zaborskiej 2 i ul. Ludwika Solskiego 2, kolejny jest w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Defibrylator jest również na wyposażeniu Straży Miejskiej. Dwa urządzenia, które mają zewnętrzne kapsuły będą ogólnie dostępne. Znajdą się w dwóch punktach miasta na Zasolu i osiedlu Chemików. Zostaną zamontowane na ścianach Oświęcimskiego Centrum Kultury i Osiedlowego Domu Kultury. –  Defibrylatory są automatyczne, więc każdy będzie mógł ich użyć w sytuacji, gdy będzie świadkiem jakiegoś zdarzenia – podkreśla Krzysztof Kania, zastępca prezydenta Oświęcimia.

UM OŚWIĘCIM

Poprzedni artykułNastępny artykuł

4 komentarze

  1. Kto jest upoważniony i przeszkolony do używania tych urządzeń? BHP przeszkoliło pracowników Um, czy dopiero jak ktoś dostanie zawału to będą ćwiczyć, właczać i czekać jak sprzęt zareaguje. Ilu pracowników z UM potrafi udzielać pierwszej pomocy?

  2. @Pracownik – dokładnie. Ciśnieniomierz pod ręką przez cały miesiąc to konieczność a w dzień wypłaty defibrylator to podstawa.

Send this to a friend