Informacje

OŚWIĘCIM. Miasto będzie areną III Igrzysk Europejskich Kraków- Małopolska 2023

Oświęcim będzie jednym z miast, w których rozegrane zostaną III Igrzyska Europejskie Kraków- Małopolska 2023. Przez pięć dni, od 23 do 27 czerwca, kryta pływalnia będzie areną  zmagań w pływaniu artystycznym. Rywalizacje odbywające się w ramach Igrzysk Europejskich organizowane są w randze Mistrzostw Europy. W przypadku pływania artystycznego stanowią też kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku.

Potwierdzenie udziału miasta w jednym z najważniejszych tegorocznych wydarzeń sportowych miało miejsce pod koniec stycznia. Poprzedziło go spotkanie, podczas którego omówiono kwestie organizacyjne. Obok gospodarza, prezydenta Oświęcimia Janusza Chwieruta wśród zaproszonych gości był dyrektor departamentu Igrzysk Europejskich 2023 Ministerstwa Sportu i Turystyki Marcin Zagórski, wiceprezes spółki Igrzyska Europejskie 2023 Maciej Kurp, przewodniczący Komisji Koordynacyjnej Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich Hasan Arat odpowiedzialny za organizację III Igrzysk Europejskich oraz Anna Budzanowska z Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

Jak podkreślił Hasan Arat, przewodniczący Komisji Koordynacyjnej Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich oświęcimska kryta pływalnia jest jednym z najlepszych obiektów w Europie. Ma też nadzieję, że organizacja zawodów sprawi, że stanie się jednym z ważniejszych miejsc w Europie w pływaniu  synchronicznym.

Wiceprezes spółki Igrzyska Europejskie 2023 Maciej Kurp zauważył, że zawody w pływaniu synchronicznym tej rangi będą organizowane w Oświęcimiu po raz pierwszy. – Będą nową wartością dodaną do tej pracy, która jest prowadzona nie tylko z młodzieżą, ale też ze sportowcami wyczynowymi. Mamy też nadzieję, że będzie to korzyść dla Oświęcimia w wymiarze sportowym, i mam też nadzieję, że w infrastrukturalnym. Czymś co będzie trwałym efektem, służącym nie tylko temu wydarzeniu – mówił.

– Cieszę się, że Oświęcim będzie miejscem Igrzysk Europejskich. Rozmowy o udziale miasta w wydarzeniu prowadzimy od listopada ubiegłego roku, kiedy to Małopolski Urząd Marszałkowski ogłosił informację o dodatkowych konkurencjach i ich lokalizacjach. Nie mieliśmy jednak oficjalnego potwierdzenia, czekaliśmy na to spotkanie, aby ta decyzja ostatecznie zapadła – mówi prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut.

Zdaniem włodarza miasto może teraz rozpocząć przygotowania obiektu do zawodów. – Mamy deklarację przewodniczącego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich o zakupie telebimu. Inną kwestią jest inwestycja, która poprawi komunikację w rejonie hotelu Olimpijskiego, wystąpiliśmy już o pieniądze na jej realizację do Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego, i nie ukrywam, że bardzo na nie liczymy. Jesteśmy po spotkaniu z marszałkiem Witoldem Kozłowskim, który wyraził gotowość wsparcia tego zadania – wyjaśnia. Dodaje też, że zawody w pływaniu artystycznym to duży sukces sportowy oraz okazja do promocji Oświęcimia. – Myślę, że wszyscy wykorzystamy tę możliwość, będziemy wspierać to wydarzenie i będziemy mieli ogromną satysfakcję, że ta niezwykle widowiskowa dyscyplina, jaką jest pływanie artystyczne jest organizowana w Oświęcimiu – podkreśla.

Igrzyska Europejskie Kraków – Małopolska odbędą się w terminie  od 21 czerwca do 2 lipca. Około 800 sportowców podejmie rywalizację w niemal 30 dyscyplinach. Co trzecia z nich będzie w randze mistrzostw Europy, a 90 proc. sportów olimpijskich będzie w randze kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich Paryż 2024. Działania organizacyjne ma wspierać około 8 tys. wolontariuszy.

Sportowcy rywalizować będą m. in. w Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Krynicy, Nowym Targu, Oświęcimiu i Zakopanem.

Więcej na oficjalnej stronie: www.ie2023.pl

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

2 komentarze

  1. Zdaje się mamy kryzys, wojnę za miedzą. Ile kasy na to pójdzie? Oficjalnie szacuje się grubo ponad miliard, chociaż z praktyki wiadomo, że koszty takich imprez lubią się podwajać.
    W Oświęcimiu ma być pływanie artystyczne. Co to w ogóle jest?

Send this to a friend