Informacje

OŚWIĘCIM. List otwarty do prezydenta: „Milczenie nie jest rozwiązaniem”

Janusz Chwierut – prezydent Oświęcimia

Radni Miasta Oświęcim z PiS wystosowali list otwarty do prezydenta Janusza Chwieruta ws. podjęcie pilnych działań skierowanych dla lokalnych, oświęcimskich przedsiębiorców.

Szanowny Pan
Janusz Chwierut
Prezydent Miasta Oświęcim

 

Na podstawie stosownych przepisów od 20 marca na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszony został stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-COVID-19. Już w środę 18 marca br. na dziennik podawczy Urzędu Miasta wpłynął od Klubu Radnych PiS wniosek o podjęcie pilnych działań skierowanych dla lokalnych, oświęcimskich przedsiębiorców w granicach kompetencji samorządu terytorialnego. Jak wyraźnie widać, obecna sytuacja jest wyjątkowo ciężka dla przedsiębiorców: dla branży turystycznej, dla właścicieli sklepów, lokali usługowych i gastronomicznych.

Rząd Rzeczypospolitej Polskiej w trybie pilnym przygotował projekt, tzw.: tarczę antykryzysową dla polskiej gospodarki. Jest to realny projekt i przede wszystkim konkretne działanie polskich władz wobec przedsiębiorców. Prezydent Polski Andrzej Duda dodatkowo na najbliższy poniedziałek zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zapraszając przedstawicieli rządu i liderów wszystkich parlamentarnych opcji politycznych, aby przedyskutować w/w projekt. Wiele samorządów w całej Polsce przedstawiło na przestrzeni ostatnich dni swoje, samorządowe pakiety działań wobec przedsiębiorców. Do grupy nielicznych włodarzy, którzy nie zabrali w żaden sposób publicznie głosu w tych sprawach, należy niestety Pan, Panie Prezydencie! Nie może Pan, jako Prezydent Oświęcimia pozostać obojętnym w obecnej sytuacji. Milczenie nie jest rozwiązaniem, którego oczekują oświęcimscy przedsiębiorcy. Powinien Pan niezwłocznie podjąć działania w ramach przysługujących Prezydentowi Miasta kompetencji. Niestety, z zażenowaniem stwierdzamy, że w opublikowanych w mediach w dniu wczorajszym, tj. 20-03-2020 r. „Wieściach
z ratusza”, wśród potrzebnych i niezbędnych informacji sanitarnych dla Mieszkańców Oświęcimia oraz wskazówek w zakresie funkcjonowania instytucji urzędowych, nie znalazła się ani minuta poświęcona dla oświęcimskich przedsiębiorców. W związku z licznymi pytaniami i sugestiami ze strony przedsiębiorców naszego Miasta, ponownie zwracamy się do Pana Prezydenta o przyjęcie w pierwszej kolejności poniższego pakietu działań:

 • odroczenie płatności podatków lokalnych, w tym przede wszystkim podatku od nieruchomości, ale także np. od środków transportowych, na wniosek przedsiębiorcy za okres od marca do maja włącznie,
 • umożliwienie starań o umorzenie zaległości podatkowych,
 • umożliwienie przedsiębiorcom wynajmującym lokale gminne, którzy ze względu na sytuację musieli zawiesić działalność, zwolnienie z czynszów za ten okres tj. od marca do maja włącznie,
 • zawieszenie opłat rezerwacyjnych stoisk na placu targowym,
 • wstrzymanie pobierania czynszu za kioski z uwagi na zamknięcie placu targowego.

Podjęcie w/w decyzji jest zasadnym postulatem i może być pierwszym, lokalnym wsparciem dla oświęcimskich przedsiębiorców w zaistniałej, trudnej sytuacji.

 

Z poważaniem

Krzysztof Kuczek

Waldemar Łoziński

Jakub Przewoźnik

 

* zdjęcie archiwalne

Poprzedni artykułNastępny artykuł

27 komentarzy

 1. Szanowni Państwo, Droga redakcjo . Zainteresowała mnie oddolna inicjatywa z Bydgoszczy (chyba) gdzie prywatny przedsiębiorca podjął się wyprodukowania na swoich drukarkach 3D przyłbic ochronnych,takich jak np. używają panie w aptekach. Ktoś zaproponował dostarczenie szybek pociętych na ploterach ,inny zaoferował montaż jeszcze ktoś inny materiał do drukarek. I dało się. Zamiast lamentowac!!!
  Droga Redakcjo, prosimy o rzetelny reportaż o naszych Ratownikach,personelu SOR. Czy może czegoś nie potrzebują,etc. To napewno będzie lepsze niż dotychczasowe psucie krwi i narzekanie. Wszyscy jesteśmy w tym razem!

 2. Podatek od nieruchomości jest najbardziej „bandyckim” podatkiem. A jeszcze większym jest podatek od nieruchomości dla prowadzących działalność gospodarczą np. sklep, bar, usługi,biura, produkcja itp. Jest to kwota 23,54 zł. za metr powierzchni, w tym za WC, magazyn, za każdy metr powierzchni. Bez względu na dochody, czy prowadzisz działalność czy nie płacić musisz. Masz lokal to płacisz. Za np. 100 m2 lokal płacisz 2300 zł. Teraz sytuacja jest taka jak każdy widzi, pozamykane sklepy, biura, magazyny. Duże markety sobie poradzą, ale my drobni handlowcy to na pewno nie. Szykują się bankructwa małych niekiedy rodzinnych firm. Odroczenie podatku nic nie da bo jak nie zarabiam to skąd wezmę później na podatek, skumuluje się płatność. Do tego dochodzi czynsz za lokal. Jednak największy koszt to są pracownicy, jak się zarabia to OK ale jak są sklepy, biura zamknięte to co? Nie ma handlu nie ma dochodu. Koszt utrzymania pracownika to minimum 4000 zł miesięcznie.Może powiem coś niepopularnego ale niemała ilość pracowników ma to gdzieś. Im się należy i już, no bo przecież oni chcą pracować ale nie mogą. Jest to prawda, ale jest też druga strona czyli pracodawcy, którzy niekiedy pobrali kredyty na biznes i co mają teraz zrobić. Chyba się powiesić. Pracownicy nie patrzcie tylko na siebie, popatrzcie też z naszej strony na problem. Za chwilę się mi dostanie od niektórych, a to że trzeba było nie otwierać działalności, a to że jestem nieudacznikiem, a to że wykorzystuję pracowników, ale nic to nie zmieni, że jesteśmy w czarnej dziurze. Musimy wszyscy razem my przedsiębiorcy i pracownicy rozwiązać ten problem. Niekiedy trzeba iść na ustępstwa. Reasumując my przedsiębiorcy potrzebujemy solidnego wsparcia od władz, a nie pozorowanych działań pod publikę. Dobrze się dyskutuje i lansuje jak się nie jest przy władzy,”wybierzcie mnie to będzie lepiej”, ale zrobić coś jest trudniej. Nie potrzebujemy „lanserów” czy to z jednej partii czy z innej, my potrzebujemy szybkich i dobrych decyzji od decydentów, których wybraliśmy. Dogadajcie się między sobą a nie podstawiajcie nogi sobie nawzajem, bo czas ucieka. Nie czas na gierki. Pozdrawiam.

 3. Nie chcę się wdawać w słowne utarczki. Chciałem nawiązać do artykułu: „Czy podatki lokalne dla firm powinny być odroczone?” a moja uwaga jest kierowana do osób które za pobór tych podatków i opłat odpowiadają. Jeżeli Państwo coś robicie to proszę róbcie to z głową. Przykład? Strefa płatnego postoju, parking płatny na skrzyżowaniu Chopina i Dąbrowskiego, Świeżo wymalowano miejsca postojowe w kształcie równoległoboków. Proszę zaparkować na nich obok siebie z 3-4 samochody wielkości Passata czy Octavii. Ilu kierowców z tych samochodów wysiądzie? Obawiam się że większość raczej NIE. Miejsce parkingowe według przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2018 roku ma mieć szerokość 2,5m. Przy kształcie w formie równoległoboku (nie prostokąta) najszersze miejsce tej figury jest jej wysokością a nie jednym z jej boków. Ile szerokości mają te wymalowane miejsca postojowe? 2 metry? Pytam: dla kogo to? Zmierzcie również czy wymalowane miejsca dla osób niepełnosprawnych mają 3,6 m ustawowej szerokości?

 4. Te komentarze w większości obrazują poziom myśli piszących je.Polityczne spory i granie na wyłącznie na własną korzyść.Brak jakiejkolwiek zdolności rozumowania.Chęć odgryzienia się mającym inne poglądy i całkowity brak wspólnoty.To obraz ludzi zamieszkujących to miasto pospólstwa .A wystarczyłoby rozruszać jedną szarą komórkę,czasem ugryźć się w język i do cholery w tak trudnych czasach nie ujadać jak psy

 5. Co ty opowiadasz! Przecież Waldi od lat nie ma żadnych dochodów. Tak przynajmniej podaje w swoich deklaracjach majątkowych.

 6. Szanowni Państwo , zapamiętajcie dobrze tych podpisanych pod listem do prezydenta. Tylko do tego się nadają, do wykorzystania każdej okazji by gryżć. Troska o lokalnych przedsiębiorców? Dobre sobie. Jestem lokalnym przedsiębiorcą i staram się trzymać od takich typów jak najdalej.

 7. Prowadź wodzu😷Ave janusz👅💟💕💖💗💘💝💞

 8. Walduś się ujawnił szczaw i mirabelki już się nie możesz doczekać na kasę którą rząd sypnie .Twoje biznesy też ucierpiały ,i teraz będzie lewa kaska od prezesa.Jesteś żałosny w swoim postępowaniu.

 9. Panie Stefanie ale Janusz taki jest i tomu przynosi profity,ze swojej strony proponuje obciąć pobory o polowe !

 10. Ciekawe czemu radni PiS tak ochoczo nie ujadają w sprawie wyborów??? Przeciez to warunki stworzone do rozprzestrzenienia wirusa…
  No cóż, bez wyraźnych instrukcji (i pozwolenia na szczekanie) z centrali pozostaje im tylko gonitwa za wlasnymi ogonami…

 11. Bo jeśli zabraknie intelektu, głos zabiorą tacy jak poniżej…

 12. Jedyny sensowny sposób to obstawiać wojskiem granice powiatu, zrobić wszystkim mieszkańcom testy, zainfekowanych odizolować w domu wczasowym w górach z opieką medyczną, ale planowanego przez komandosów z karabinami maszynowym. A potem drugi powiat i następny …

 13. Ta próba pogrążenia przeciwników politycznych i ugrania kawałka padlinki dla siebie jest żałosna . Skoro nic nie mogli zrobić dla tego miasta jak dotąd, czego się można po nich spodziewać teraz kiedy mamy prawie wojnę.
  Natomiast bierna postawa prezydenta miasta , wobec tego co się teraz dzieje jest dla mnie zupełnie niezrozumiała. Panie Prezydencie gdzie pan jest ?!? Chyba nie muszę pana przekonywać że pandemii lepiej stawić czoło niż przed nią się chować?

 14. Przeciez nie od dzis wiadmo,ze POmyje to nieudacznicy I ogolnie dno.Do tego donosy na”ten kraj”.

 15. Pasuje do tego listu:
  Jeden z dzisiejszych komentarzy w WP do wypowiedzi kaczynskiego. „ Naukowcy Harwardu ocenili że 25% wyborców pis to ludzie okrutni, inteligentni (poziom IQ 17) i zawistni, podobnie zresztą jak pozostałe 75%.

 16. Radni na wszelki sposób próbują zaistnieć podczas tej tragedii.

  Ps jeśli jakiś przedsiębiorca potrzebuje pomocy, proszę udać się do Waldka Łozińskiego, on podpowie jak, z kim i gdzie robić biznes w Oswiecimiu…

 17. Za jakiś czas bycie członkiem PiS będzie takim samym obciachem jak kiedyś bycie członkiem PZPR…

 18. Gardłowanie nie jest rozwiązaniem.
  Przecież to rząd twierdzi, że ma 200 miliardów na tarczę ochronną gospodarki i zaraz je rozda. Dlaczego więc Kuczek, Łoziński i Przewoźnik zwracają się z tym do Chwieruta? Chwilka cierpliwości i już te miliardy znajdą się na waszych kontach.
  Wykorzystywanie epidemii jako sposobu na podgryzanie prezydenta – sorry radni – to żałosny hotinizm.

 19. Podobno prezydent siedzi w domu i ciężko jest go zobaczyć w pracy. ostatnio zajmował się wycinaniem lasu w małpi gaju….

 20. Primo- prezydent powinien zrezygnować z opłat za parkowanie w Starym Mieście…

  Natomiast co do listu pisowców, to mają racje, Janusz Chwierut chowa głowę w piasek. Z drugiej strony jak się popatrzy na puste lokale usługowe należące do miasta, to słowa premier brożki o zwijającym się mieście (zastąp słowem handlu) jest mega prawdą.

  Prezydent Janusz Chwierut zarządza miastem jak sanatorium – Oświęcim Zdrój! Słabe i miałkie to wszystko…

 21. Gdzie jest tow. I sekretarz? Faktycznie pojawił się i nakazał nie zmieniać terminu wyborów bez względu na ilość trupów.

 22. Na jednorazową wypłatę do wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia będą mogli liczyć przewodnicy z Muzeum Auschwitz, którzy po zamknięciu placówki ze względu na zagrożenie epidemiczne, stracili źródło dochodu.

Send this to a friend