Informacje

OŚWIĘCIM. Kierowca był pijany oraz pod wpływem narkotyków

Policjanci z oświęcimskiej grupy Speed podczas kontroli drogowej zatrzymali  24 – letniego mieszkańca Osieka, który wsiadł za kierownicę samochodu będąc po spożyciu alkoholu, zażyciu narkotyków, a ponadto łamiąc sądownie orzeczony zakaz kierowania. Mężczyzna jest również podejrzany o posiadanie środków odurzających.

W niedzielę (06.11.2022) po południu policjanci pilnowali bezpieczeństwa w ruchu drogowym na terenie gminy Osiek. O godzinie 15.40 jadąc ulicą Główną zauważyli, że za kierownicą samochodu marki Fiat siedzi 24 – latek posiadający zakaz kierowania. Mundurowi natychmiast pojechali za pojazdem dając kierującemu sygnał do zatrzymania się. Podczas kontroli drogowej funkcjonariusze potwierdzili swoje spostrzeżenie. Mężczyzna posiadał czteroletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi wydany w 2020 roku przez Sąd Rejonowy w Oświęcimiu.

Badanie stanu trzeźwości przy użyciu alkotestera w wydychanym powietrzu u mężczyzny wykazało 0,54 promila alkoholu. Pozytywny wynik dało również badanie przeprowadzone przy użyciu narkotestu. W ślinie mężczyzny wykazał on obecność marihuany. Podczas przeszukania pojazdu w plecaku należącym do kierowcy policjanci znaleźli woreczek foliowy z zawartością suszu roślinnego, a także kruszarkę do suszu w kształcie czaszki. Kierowca został zatrzymany i trafił do oświęcimskiej komendy Policji. Dodatkowo do badań na zawartość środków odurzających mężczyźnie została pobrana krew.  Przeprowadzone przez policjantów Wydziału Kryminalnego badanie zabezpieczonego suszu wykazało, że jest to marihuana.

Za kierowanie pojazdem mechanicznym pod wpływem środków odurzających oraz pod wpływem alkoholu grozi kara do dwóch lat pozbawienia, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz grzywna nawet do sześćdziesięciu tysięcy złotych. Za posiadanie narkotyków grozi kara do trzech lat pozbawienia wolności. Natomiast za złamanie sądownie orzeczonego zakazu kierowania grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Apelujemy do kierowców, aby nigdy nie wsiadali za kierownicę po spożyciu alkoholu czy narkotyków. Z kolei osoby postronne, które widzą, że za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa zarówno po spożyciu alkoholu czy zażyciu narkotyków, prosimy o natychmiastową reakcję w postaci uniemożliwienia jazdy lub zgłoszenie telefonicznie na numer alarmowy 112.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend