Informacje

OŚWIĘCIM. Już 7 maja XII Jarmark Kasztelański „Pryzmat Czasu”

Muzeum Zamek w Oświęcimiu zaprasza na XII Jarmark Kasztelański “PRYZMAT CZASU. Wzgórze zamkowe w dziejach miasta Oświęcimia”, który odbędzie się 7 maja (niedziela) w godzinach 10.00 – 18.00, tłem wydarzenia będzie przestrzeń starego miasta: Rynek Główny, Zamek oraz dziedziniec zamkowy, a także Ratusz.

Podczas tegorocznego jarmarku odkryjemy kolejną kartę z historii naszego miasta, związaną z wydarzeniami, które miały miejsce ponad osiem wieków temu. Oświęcim to miasto o bogatej historii oraz wielkich i pięknych tradycjach. Przeniesiemy się w czasy średniowiecza, opowiemy o historii zamku i wieży, jak oba te obiekty zmieniały się na przestrzeni wieków, temat ten zobrazuje wystawa czasowa, którą będziemy prezentować w Muzeum Zamek w Oświęcimiu.

Głównym miejscem wydarzenia będzie Rynek Główny miasta Oświęcimia to tutaj pojawią się średniowieczni rycerze, piękne białogłowy, odbędą się pojedynki i turnieje. O odtworzenie średniowiecznego klimatu, kultury życia codziennego, rzemieślniczych warsztatów, średniowiecznych stanowisk animacyjnych, walk turniejowych, podczas XII Jarmarku Kasztelańskiego zadbają członkowie Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej LEO CORDE.

Za wieżą i na dziedzińcu zamkowym staną obozowiska rycerskie z kuchnią średniowieczną. Będzie można przymierzyć hełm, tarczę i spróbować swych sił we władaniu mieczem.


Na Rynku Głównym odbywać się będzie coroczny jarmark historyczny. Muzeum Zamek zaprasza wystawców i wytwórców rękodzieła artystycznego, twórców wyrobów o charakterze ekologicznym, regionalnym, historycznym, a także wojskowym, rycerskim (repliki umundurowania, uzbrojenia i wyposażenia) oraz artykułów spożywczych i gastronomicznych m.in. drobne przekąski, eco produkty, potrawy i wyroby regionalne do udziału w XII Jarmarku Kasztelańskim.

* Więcej informacji w regulaminie: REGULAMIN WYSTAWCY XII JARMARK

* Karta Zgłoszenia:  Karta zgłoszenia XII JARMARK KASZTELAŃSKI OŚWIĘCIM – należy ją wypełnić CZYTELNIE i wysłać na e-mail: monika.sitek@muzeum-zamek.pl, faksem: tel. 33 842 44 27 lub pocztą na adres: Muzeum Zamek w Oświęcimiu, ul. Zamkowa 1, 32-600 Oświęcim; z dopiskiem „XII Jarmark Kasztelański” do dnia 23.04.2023 r.

Szczegóły w linku: https://muzeum-zamek.pl/wydarzenia/wydarzenia/stoiska-xii-jarmark-kasztelanski


Na scenie zobaczymy rycerzy z różnych grup rekonstrukcyjnych, którzy opowiedzą o swoim uzbrojeniu i strojach, przedstawimy rzemieślników, nie zabraknie muzyki średniowiecznej.

Muzeum Zamek organizuje w ramach Jarmarku konkurs plastyczny pt. “Jak cieśla Franek budował Zamek”który skierowany jest dla dzieci z grup przedszkolnych (zerówki) i klas 1 -6 ze szkół podstawowych. Zadaniem uczestników będzie wspólne stworzenie makiety XVI-wiecznego grodu na oświęcimskim wzgórzu zamkowym przy wykorzystaniu naturalnych materiałów. Organizator zapewnia bazę makiety ze wzgórzem oraz materiały źródłowe (do odbioru po dokonaniu zgłoszenia udziału grupy w konkursie).

*Zgłoszenia przyjmuje sekretariat Muzeum tel. 33 842 44 27. W dzień jarmarku odbędzie się wręczenie nagród najlepszym młodym twórcom. Współorganizatorem konkursu jest Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury “Grupa na Zamku” – Oświęcim.

Szczegóły w linku: https://muzeum-zamek.pl/edukacja/szkolna/jak-ciesla-franek-budowal-zamek-konkurs


PROGRAM WYDARZENIA:

RYNEK GŁÓWNY 

10.00 – 18.00 JARMARK – stoiska z rękodziełem, eco produkty, gastronomia, rzemiosło dawne

10.30  – OGŁOSZENIE LAUREATÓW KONKURSU PLASTYCZNEGO „Jak cieśla Franek budował Zamek”, wręczenie nagród.

12.00  – PRZEMARSZ GRUP REKONSTRUKCYJNYCH z placu T. Kościuszki do Rynku Głównego

  • Oficjalne otwarcie XII Jarmarku Kasztelańskiego
  • Prezentacja i powitanie grup historycznych

13.00  – TURNIEJ BOJOWY NA MIECZ I TARCZE

14.30  – TEATR TRÓJKĄT – interaktywny spektakl historyczny

15.30  – POKAZ SOKOLNICZY

16.00  – Pokaz mody dawnej oraz tańców średniowiecznych

16.30  – POKAZ WSCHODU: DROGA SAMURAJA – uzbrojenie europejskiego rycerza i samuraja z dalekiej Japonii. Diorama piechoty japońskiej.

17.00  – KONCERT MUZYKI DAWNEJ ZESPÓŁ ŻNIWA

17.30  – TURNIEJ BOJOWY MIECZA DŁUGIEGO

18.00  – WALKI DRUŻYN RYCERSKICH

Warsztaty rzemieślnicze: Kat, Garncarz, Pszczelarz, Kowal, Dojenie krowy, Ubijanie masła.

Stoisko promocyjne Muzeum Zamek w Oświęcimiu, warsztaty historyczne (przy Ratuszu i scenie).

_______________________________________________________

MUZEUM ZAMEK (ul. Zamkowa 1)

10.00 – 18.00 – ZWIEDZANIE

– wystawy stałe, wieża zamkowa, wystawa czasowa „PRYZMAT CZASU. Wzgórze zamkowe w dziejach miasta Oświęcimia”.

Dziedziniec zamkowy

– Obozowisko rycerskie

– Kuchnia Rycerska – warsztaty kulinarne wypieki podpłomyków

– Stanowisko sokolnicze

– Przymierzalnia strojów średniowiecznych

_______________________________________________________

MUZEUM RATUSZ  (Rynek gł. 2)

10.00 – 18.00 – ZWIEDZANIE, ekspozycja stała „W przestrzeniach historii. Dzieje miasta Oświęcimia”.

 

Muzeum Zamek

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Druga impreza w tym roku i znowu zima. Coś szczęście opuszcza naszych organizatorów.

Send this to a friend