Informacje

OŚWIĘCIM. Jutro 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

31 stycznia 2021 roku odbędzie się 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. „Finał z głową” – to hasło przewodnie kolejnej edycji zbiórki organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Tym razem Fundacja będzie się skupiać na zakupie sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy. Jest to już drugi Finał dedykowany laryngologii.

Oświęcimski sztab – nr 146 – będzie działał tradycyjnie w Oświęcimskim Centrum Kultury, który dzięki wsparciu wspaniałych serc Oświęcimian zebrał w 2020 roku, podczas 28. Finału, 164.169,21 zł.

To będzie inny finał niż poprzednie, ale… jak zawsze gorący – pełen ciepłych i otwartych serc.

Pieniądze będzie można przekazywać w dniu finału do puszek wolontariuszom, którzy tradycyjnie będą kwestowali na ulicach Oświęcimia i gminy oraz do puszek w holu Oświęcimskiego Centrum Kultury i Osiedlowego Domu Kultury Zasole.

Na kanale YouTube i na profilu Facebook OCK zostanie zaprezentowany finałowy koncert w wykonaniu zespołu „Stary Dziad”, Dzikiego z Tadkiem Liszewskim i dzieci – uczestników zajęć wokalnych w OCK i ODK Zasole, nagrany w styczniu w Oświęcimskim Centrum Kultury i Osiedlowym Domu Kultury Zasole bez udziału publiczności oraz archiwalne materiały z poprzednich edycji WOŚP.

Ponadto Uruchomiona została sztabowa eSkarbonka, którą można cały czas wspierać dowolną kwotą poprzez płatność kartą Mastercard lub Payu. Pieniądze wpłacone do eSkarbonki sztabu nr 146 trafią bezpośrednio na konto Fundacji WOŚP. Zachęcamy do wpłat.

link do eSkarbonki Oświęcimskiego Centrum Kultury

Poprzedni artykułNastępny artykuł

32 komentarze

 1. Psy szczekają, karawana jedzie dalej. I pomyśleć, że przed erą internetu wine za swoją głupotę ludzie zrzucali na brak dostępu do wiedzy…

 2. Dziękuję za przyjemny ton komentarza. Trochę głupio zwracać uwagę na coś naturalnego, ale czasem trzeba.

  Co do meritum. Absolutnie się nie zgadzam. Jeśli już odwołał się Pan do podatków … przez lata funkcjonowania Fundacji, podatnicy w takiej czy innej formie partycypowali w organizowaniu i popularyzowaniu tego przedsięwzięcia. Innymi słowy, ten moralny szantaż (pomijam już osoby, które przez pierwsze lata wspierały WOŚP, a z czasem zmieniły zdanie) nie znajduje uzasadnienia w faktach. Każdy (prawie), chcąc nie chcąc, dołożył swój grosz.

  Co do pytania „czy jakaś złotówka od tych dobrych ludzi uratowała choć jedno dziecko”? Napisałem w jednym z komentarzy, że dobroczynność nie potrzebuje rozgłosu. Jest w Polsce wiele dzieł dobroczynnych szerzej nie znanych, ale świadczących dobro, w tym ratujących życie, także dzieci. Nie wiem, czy w ogóle, jeśli tak, które z tych dzieł owi „dobrzy ludzie” wspierają. Ale jeśli już to robią, może nawet nie jeden raz w roku, to nie towarzyszy temu publiczne deklarowanie swojej postawy, a już na pewno nie stosowanie „moralnego szantażu” wobec tych, którzy (potencjalnie, wszak trudno tu o pewną wiedzę) tego nie czynią.

  Co gorsza. Stawianie sprawy w kategoriach „podzięki za sprzęt z serduszkiem” dowodzi jak mało to przedsięwzięcie ma wspólnego z dobroczynnością (i to w ocenie jego sympatyków, jak mniemam). Pomoc, za którą ktoś z góry oczekuje wdzięczności i podziękowań, nie jest bezinteresowną pomocą tylko interesem.

  I kolejny problem z tym związany. Owo przeciwstawianie tych „dobrych” dających datki na Orkiestrę i tych też „dobrych” (choć już pewnie nie dla wszystkich), ale nie dających. Ponownie przypominam, żyjemy w wolnym kraju, dokonujemy swobodnych wyborów, nie mamy obowiązku (niektórzy uważają to za wręcz niewłaściwe) informować o tym czy, jeśli tak to na co przeznaczamy przysłowiową jałmużnę. Stosunek do Orkiestry nie jest właściwym kryterium oceniania ludzi.

  Szanujmy to tak podnoszone ostatnio przez niektóre środowiska (choć z pominięciem jednej z osób, których ono dotyczy) prawo wyboru.

  WOŚP ma co prawda grać do końca świat (bodaj nawet dłużej), ale nie jest pępkiem świata, tylko jedną z wielu w Polsce, wcale nie najważniejszą (choć medialnie zapewne najgłośniejszą) instytucją, zajmującą się także wspieraniem potrzebujących, podlegającą (jak i pozostałe) ocenie i krytyce.

 3. Leszku można pisać epopeje i używać mądrych słów stawiając w takim czy innym świetle WOŚP i ja to szanuję. Gdy jednak kogoś z nas, Ciebie lub najbliższych spotka sytuacja,że ktoś z rodziny uniknie długiej choroby , powikłań bądź zostanie dobrze zdiagnozowany dzięki sprzętowi z serduszkiem sam się przekonasz ile takie epopeje są warte. Nie wybielam nikogo ale szanuje wszystkich ludzi dobrej woli – jedni zbierają na „maybachy” inni wydają kilka naszych wspólnych ( Twoich i moich też) miliardów na „tv misję” ale czy jakaś złotówka od tych dobrych ludzi uratowała choć jedno dziecko ? Ja znam takie które żyją dzięki WOŚP i chwała Jurkowi i fundacji za te życia.

 4. Ostatni akapit Panskiego pierwszego komentarza to nic innego jak kontestowanie i poddawanie w watpliwosc pryncypiów ktorymi kieruje sie WOŚP a użyty celowo zwrot” przedsięwzięcie biznesowe” mające w tym kontekście pejoratywny wydźwięk w prymitywny sposob probuje wzbudzić tutaj jakies domysły o rzekomej niejasności rozliczeń fundacji jak mniemam niezgodnych ze statutem. Stad moja uwaga. Ma pan takie informacje to śmiało do odpow.instytucji.
  Proszę nauczyć się oddzielac dzialalnosc fundacji ktora jest mimo Pańskich pseudofilozoficznych wywodow stricte dzialalnoscia dobroczynna i krańcowo przejrzystą od prywatnych pogladow i wystąpień Jerzego Owsiaka do których ma prawo jak my wszyscy.
  Znam ludzi ktorzy dają na WOSP,jezdza na Woodstock mimo sympatii prawicowych i w niczym nie przeszkadzaja im poglady Jurka Owsiaka bo potrafią te dwie rzeczy oddzielić.Pan widać jeszcze tej sztuki nie opanował.Polecam i zdrowia życzę.

 5. To u pisowców odruch bezwarunkowy: WOŚP = piana na ustach. Już chyba sami nie wiedzą dlaczego.

 6. Pańska odpowiedź doskonale potwierdza to co napisałem poprzednio o wyobrażeniach i omamach zwolenników Pana Jerzego Owsiaka.

  Który fragment mojego komentarza uzasadnia Pańskie apele o angażowanie szeryfów i prokuratorów do zajmowania się WOŚP? W którym sugerowałem cokolwiek co tłumaczy Pańskie wezwania bym ujawnił jakieś znane mi dowody? Czego? Że Pan Jerzy Owsiak ma wielu zwolenników i że prowadzi skuteczną działalność biznesowo-polityczną? To raczej Pan powinien przedstawić dowody mojego „oczerniania” sympatyków Pana Jerzego. To Pan sugeruje, że WOŚP może działać niezgodnie ze statutem, itd.

  Co do wrażliwości. Jestem kimś, kto raczej nie napisałaby o nawet niezbyt lubianej osobie „człowieczku”, przeciwstawiając ją, dla lepszego efektu, innemu, raczej lubianemu „Człowiekowi”.

  Jestem też kimś, kto nie postrzega działalności dobroczynnej w kategoriach rywalizacji. Oczywiście w biznesie i w polityce jest ona czymś naturalnym. I stąd zapewne Pańskie pytanie „jakaż to organizacja”, dowodzące, że potwierdza Pan, nie tylko moją rzecz jasna, ocenę charakteru przedsięwzięcia Pana Jerzego. Dobroczynność nie szuka poklasku. Biznes i polityka żywią się pijarem i reklamą.

  Czy kontestacji dopatrzył się Pan w oczekiwaniu, „że zwolennicy Orkiestry będą po prostu cieszyć się udziałem w przedsięwzięciu, które postrzegają jako bardzo szlachetne i ważne dzieło wspomagania potrzebujących”?

  Pański komentarz doskonale demaskuje istotę przedsięwzięcia Pana Jerzego Owsiaka. Działalność, która powinna rodzić radość i zadowolenie w Pana przypadku wywołuje dalece odmienne emocje. Proszę po prostu przyjąć do wiadomości, że można nie kochać WOŚP i nawet ją krytykować. I taka postawa również podlega krytyce, ale nie jest nią Pańska polemika z Pańskimi wizjami okraszona zapisem Pańskich emocji.

 7. Kocopoły którymi tak szczodrze obdarzasz ten portalik mają się nijak do rzeczywistości . Czas byś spróbował zrozumieć otaczający świat .

 8. Skoro ten Jurek jest tak zły i nie działa zgodnie ze statutem to dlaczego dobra zmiana nie potrafi postawić mu choćby cienia zarzutu popartego najmniejszym dowodem przez bez mała 6 lat? Przecież mamy najlepszego szeryfa świata , pogromcę przestępczości wszelakiej z armią najbardziej praworządnych prokuratorów wszechświata ?Gdzie te zarzuty? wyroki??A może wszyscy są w spisku z Reptilianami? 🙂
  WOŚP to chyba najlepiej i najintensywniej prześwietlona fundacja w tym kraju zwłaszcza w ostatnich 5 latach i co? Jeden słownie JEDEN zarzut prokuratorski? Nie mówię już o wyroku tylko postawieniu zwykłego najprostszego zarzutu. Nie w TV przez podobnego do Ciebie no-name’a tylko w prokuraturze. Słucham??
  A może posiadasz jakąś ukrytą wiedzę a skoro tak to dlaczego nie zgłosisz tego do prokuratury? Ukrywanie dowodów przestępstwa to też przestępstwo a ty przecież jesteś tak nieskazitelnie praworządny iż nie chce mi się wierzyć że mógłbyś to robić:)

  Kim ty w ogóle jesteś człowieczku że próbujesz rzucać kij w szprychy takiemu Człowiekowi jak Jurek Owsiak. Co zrobiłeś lepiej/więcej od niego w tym temacie że kwestionujesz jego działalność?
  A może podaj przykład innej być może lepszej i bardziej przejrzystej fundacji ?Z chęcią się dowiem jakaż to organizacja bez mała 30 lat robi to samo z lepszym efektem i jest bardziej krystaliczna??:)
  Btw, kontestowanie tak szczytnej i z gruntu ludzkiej idei jak pomoc ,chorym, dzieciom czy potrzebującym oraz oczernianie ludzi którzy to robią zasługuje tylko na politowanie . Biednyś Leszku , oj biednyś…..

 9. Wbrew obawom Autora „ośmiogwiazdkowego” (doskonały symbol poziomu „kultury” pewnych środowisk) komentarza sytuacja Pana Jerzego Owsiaka jest bardzo jasna. Pan Jerzy ma nadal wielu gorących i oddanych zwolenników, ale gwiazda WOŚP traci z roku na rok swój pierwotny, „nieskazitelny” blask.

  Sam komentarz dobrze ilustruje ów stan rzeczy. Pierwsze tłumaczy wręcz kultowy zestaw stereotypów sprowadzający się do wizji „szlachetnego gorszego sortu dzielnie opierającego się prześladowaniom (ach te „Iskry” nie mogące już latać nad „Woodstock’iem”) ze strony dobrej zmiany”. Obrazuje on, jak pewne środowiska nie potrafią pogodzić się z rzeczywistością zastępując ją własnymi wyobrażeniami, czy może omamami.

  Drugie wyjaśnia ów specyficzny typ wrażliwości, charakterystyczny dla niemałej części zwolenników szczytnej akcji wspierania potrzebujących. Jego przykładem może być zdolność do wykorzystania tragicznej śmierci 96 osób dla uzyskania raczej wątpliwego efektu „satyrycznego”. By uzasadnić uogólnienie, wszak trudno jednym komentarzem obarczać niemałą grupę osób, warto zauważyć, że tak „wrażliwość” swoich sympatyków ocenia sam Pan Jerzy Owsiak. Wszak nie zawahał się przed wezwaniem ich do „grania” wespół z tłumem krzyczącym na ulicach „aborcja jest OK”. Zapewne był pewien, że i oni wiedzą, iż Orkiestra ma ważniejsze cele aniżeli jakieś tam wspieranie zdrowia i życia innych.

  Najbardziej niezwykłe jest jednak coś innego. Emocje jakie „Finał” wywołuje zwłaszcza wśród zwolenników WOŚP. Te opisy łóżek „z serduszkami” i wezwania „niech już na wstępie zastrzeże”. Wydawałoby się naturalnym, że zwolennicy Orkiestry będą po prostu cieszyć się udziałem w przedsięwzięciu, które postrzegają jako bardzo szlachetne i ważne dzieło wspomagania potrzebujących. I że zaakceptują fakt, że w wolnym kraju, wolni ludzie podejmują swobodnie decyzje o tym jakie (i czy w ogóle) przedsięwzięcia, w tym dobroczynne są skłonni wspierać.

  Nie jestem przeciwny popularyzowaniu dobroczynności. Ale skuteczne przedsięwzięcie biznesowo-polityczne Pana Jerzego Owsiaka nie ma z tą szlachetną bezinteresowną działalnością wiele wspólnego.

 10. „Mimo wysiłków sprzyjających mu polskojęzycznych mediów sytuacja Jerzego Owsiaka jest w dalszym ciągu niejasna.
  Specjaliści zastanawiają się jakim cudem nie tylko omotał rzesze zagubionych rodaków gorszego sortu, ale też, mimo iż krytykuje dobrą zmianę, spowodował, że jej przedstawiciele, nierzadko z kwaśnymi minami, wykonują przed kamerami gesty wspierające.
  Jak to możliwe, że nie ma na niego haka?
  Czyżby zawiodły służby?
  Warto by się jeszcze bliżej przyjrzeć tej postaci, bo to większy spryciarz. Słyszy się głosy, że był wielokrotnie szczepiony, nie tylko przed celebrytami i zawieszonym członkiem Girzyńskim, ale wręcz na długo przed nastaniem pandemii.
  Widziano go w Warszawie idącego z sankami w stronę Tatr, mimo iż nie ma licencji zawodniczej. Ponadto, co prawda niewyraźne, ale jednak trochę wyraźne, zdjęcia z dronów komisji smoleńskiej pokazują postać podobną do Owsiaka wymieniającą respiratory na broń.
  Najwyższy czas zedrzeć z tego „dyrygenta” maskę fajnego chłopaka i przekazać tę całą jego orkiestrę Orlenowi a potem prokuratorowi. Czy może odwrotnie”
  W.M.

 11. U&znam cię za prawdziwego Polaka jak udowodnisz, że od piątego pokolenia w twojej rodzinie nie było „obcych”.

 12. Dasz za to na tacę na nową brykę dla Szymiona Cz. Dziwne, ale – wolna wola,

 13. Nie dam pod kościołem dzieciakom które zbierają na SK czyli zabijanie dzieciaków.

 14. Lepiej dać na Orkiestrę niż na imperium z Torunia , którego szefostwo pokazuje jak wiele kasy potrzeba aby żyć w ubóstwie….

  Orkiestrze wszyscy ( w różnym stopniu) zawdzięczają zdrowie a wielu – życie.
  Wierzycie, że jak podupadniecie na zdrowiu to ktoś z Torunia przejmie się Waszym zdrowiem i pośpieszy Was ratować…
  Pewniejsze jest, że położą Was w jakimś szpitalu na łóżku z czerwonym serduszkiem, zbadają maszynkami z takim samym serduszkiem i jak się lepiej poczujecie możecie pomyśleć kogo wspomóc ciężko zapracowanym groszem… Może dzieci lub wnuki, a może zwierzaki w schronisku…?

 15. No nie moze byc zeby prafdzify Polak katolik z prawiczkowej strony szkalowal pomoc dla chorych i potrzebujacych…….:):)To nie po chrzescijansku przeca a oni sa najfiekszymi chrzescijanami w kosmosie….:)
  Byc w opozycji do pisu to kiedys bedzie spory zazczyt i piekna karta w zyciorysie. Jestem pewien ze starczy poczekac i bede smial sie w twarz pisiorom wmawiajacym mi ze nigdy nie byli za pisem :):) a wstydzic sie za nich beda ich wlasne dzieci.

 16. Nie znam innej organizacji tego typu tak nękanej wszelkimi kontrolami. Nie znam innej, która w tak transparentny sposób pokazuje na co poszły składki. Jak ktoś jest na nie, to kiedy znajdzie się w szpitalu niech już na wstępie zastrzeże, żeby w przypadku jego osoby nie korzystano z urządzeń ofiarowanych przez tą organizację. Dają ci którzy mogą lub chcą dać, tak jak dla wszystkich innych organizacji i fundacji. Jak udowodnią im że defraudują kasę to nie tylko zwrot kasy i do kicia ale i przepadek majątku – po prostu ukarać zgodnie z obowiązującym prawem. A puki co to nagonka na nich to czysta zawiść i perfidia.

 17. Krytykantom przypomina sie że nie ma przymusu czy obowiazku dawania datków do puszek oraz mamy głęboko w poważaniu dlaczego nie raczycie się dołożyć. Nikogo to w najmniejszym nawet ułamkiułamkunteresuje.Zdrowia wszystkim życzę.

Send this to a friend