Informacje

OŚWIĘCIM. Janusz Chwierut złożył ślubowanie na prezydenta miasta kadencji 2024 – 2029

We wtorek, 7 maja, zainaugurowała swoją kadencję nowa Rada Miasta Oświęcimia.  Uroczystą sesję otworzył najstarszy wiekiem radny, Andrzej Jakubowski. Radni odebrali zaświadczenia o wyborze, złożyli ślubowanie. Wybrali też prezydium Rady. Piotr Hertig został przewodniczącym, jego zastępcą Ewa Witek. Zdecydowano o składzie sześciu komisji stałych i wyłoniono przewodniczących. Pracami komisji budżetu i rozwoju miasta będzie kierował Michał Homa, komisji rewizyjnej Ireneusz Góralczyk, a ochrony zdrowia, środowiska i opieki społecznej Andrzej Jakubowski. Funkcję przewodniczącego komisji prawa, bezpieczeństwa i porządku publicznego objął Piotr Kasprzyk, a kultury oświaty, sportu i rekreacji Jacek Stoch. Przewodniczącą komisji skarg, wniosków i petycji została Iga Niezgodzka.

Kolejnym punktem było wręczenie Januszowi Chwierutowi dokumentu potwierdzającego wybór na Prezydenta Miasta Oświęcimia i złożenie wobec radnych uroczystego ślubowania: „Obejmując urząd Prezydenta Miasta Oświęcim, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców miasta.” I dodał: „Tak mi dopomóż Bóg.
W wygłoszonym expose prezydent podziękował za udział w wyborach, głosy i zaufanie. Złożył też gratulacje radnym. Skierował również podziękowania do współpracowników. Włodarz miasta przedstawił swoje plany i zamierzenia na najbliższe pięć lat.

Do kluczowych obszarów zaliczył rewitalizację Starego Miasta, które ma być wizytówką Oświęcimia, miejscem spotkań mieszkańców i odwiedzin przez turystów. Mówił o uatrakcyjnieniu bulwarów, modernizacji nawierzchni i oświetlenia rynku, przebudowie kładki w rejonie zamku. – Zadbamy też o kamienice. Niedługo zobaczymy efekty rewitalizacji jednej z nich przy ul. Mickiewicza 2 do 4. Będzie to pewnie jeden z piękniejszych budynków – zaznaczył. Podkreślał też, że nie tylko miasto troszczy się o wizerunek Starego Miasta. Wiele prywatnych podmiotów prowadzi inwestycje, które poprawiają wygląd zabudowy w tej części Oświęcimia.
Innym ważnym obszarem jest rozwój strefy gospodarczej przy ul. Fabrycznej w zakresie przemysłowym oraz rozbudowa strefy przy ul. Kolbego o część usługową. Zwrócił uwagę na wyzwanie, jakim będzie przebudowa i rozbudowa o nową taflę hali lodowej.
Wymienił także potrzebę inwestycji w nowy urząd miasta. – Nie wiem, czy uda się nam go wybudować do końca kadencji, ale na pewno warto rozpocząć ten temat, bo urząd świadczy o mieście, o jego wizerunku – mówił.
W kontekście wielu planowanych inwestycji podkreślił konieczność pozyskania pieniędzy zewnętrznych, zwłaszcza z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Zaznaczył też, że ważne jest, aby działać wspólnie z mieszkańcami i dla mieszkańców. – Liczę na Państwa współpracę, bo przyszłość Oświęcimia leży w naszych rękach – zakończył.
Przez najbliższe pięć lat 21 radnych będzie zajmować się lokalnymi sprawami. Wśród nich są: Jacek Stoch, Krzysztof Kuczek, Michał Chrzan, Mariola Madej, Michał Homa, Iga Niezgodzka, Jakub Przewoźnik, Agnieszka Komendera, Zygmunt Osoba, który wszedł na miejsce Janusza Chwieruta, Ireneusz Góralczyk, Piotr Hertig, Andrzej Jakubowski, Michał Szczerbowski, Stanisław Biernat, Ewa Witek, Jarosław Remsak, Piotr Kasprzyk, Alina Płachta, Piotr Sikora, Paweł Plinta i Renata Fijałkowska.

UM Oświęcim

 

 

 

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

40 komentarzy

 1. Ale to już było, i nie wróci więcej. Kopiuj , wklej jedno, i to samo od kilku miesięcy. Nic nowego nie potrafisz napisać.

 2. Zamotałeś się w swoich bredniach + brak kontrargumentów więc zastosowałeś typowy pełowski atak „na pisiora”. Haha. No żal pe el.

 3. Zastanawiają mnie twoje słowa pisiorze. Przecież jesteś z ekipy, która uprawiałaś największy nepotyzm i złodziejstwo w całej historii III RP. I teraz masz jeszcze czelność wydawać jakieś piski?

 4. Małpeczko dlaczego masz takie marne zdanie o swoim szefie? Uważasz że gdyby nie dostał tej podwyżki to brałby łapówki żeby związać koniec z końcem? Trochę mniej niż 20 tysięcy mu nie wystarczało? Trzeba byłoby się łapówkami ratować? Jak tak możesz myśleć o swoim szefie! Wstydź się!

 5. @ Nikt nie mówi o pracy za darmo, ale o pracy za pieniądze porównywalne z tym co mają mieszkańcy danej gminy. A nie kilkukrotnie więcej niż zwykły człowiek. Wtedy wyeliminowano by tych co idą po kasę a nie dla idei. A łapówkarstwo? Wystarczy wprowadzić to co w Chinach. Kara śmierci lub chociaż obcięcie ręki. Gwarantuje wyeliminowanie łapówkarstwa w gminach.

 6. Gdyby urzędy były bezpłatne, to z czego utrzymywaliby się politycy? Z przekrętów, z łapówek i różnego rodzaju malwersacji. Oczywiście łapówkarzem i malwersantem może być też polityk opłacany przez państwo. Ale pokusa wtedy chyba mniejsza?

  Natomiast zgadzam się z przedmówcą, że tej wielkości diety dla radnych to już lekka przesada.

 7. anonimie nikt nikogo nie przymusza żeby startował w wyborach samorządowych!
  Nie odpowiada pensja?
  To po co startować i pchać się do władzy?
  Trzeba iść gdzieś indziej, tam gdzie zapłacą więcej.
  Nikt nikogo na siłę nie trzyma.
  Można śmiało oddać mandat wyborczy

 8. Radni mają swoje stałe miejsca pracy poza radą gminy. Funkcja rajcy nie powinna być finansowana jako druga wypłata bo nie poświęcają temu nawet pełnego 8 godzinnego dnia pracy w miesiącu. Tyle.

  Wójtowie powinni mieć zakaz zasiadania w spółkach i innych jednostkach. Ich jedynym zarobkiem powinna być wypłata za piastowanie funkcji włodarza. Wynagrodzenie powinno być powiązane ze średnim wynagrodzeniem w danej gminie – np. 2 krotność średniego wynagrodzenia w gminie lub np. 3 krotność minimalnego wynagrodzenia.

  Jeżeli ktoś musi utrzymać się za minimalną krajową to nie widzę potrzeby płacenia politykom takich pieniędzy. Ich wypłata powinna być też powiązana z minimalnym wynagrodzeniem bo zatracają wiedzę o świecie i o tym jak żyje się zwykłym ludziom. Nie powinna być na pewno prawie 5 razy większa od minimalnego wynagrodzenia.

 9. @Realista
  Oczywiście, rozumiem że symbolicznie włożysz coś komuś do gara czy kupisz/wynajmiesz mieszkanie za poświęcenie 100% czasu, który ktoś mógłby poświęcić na zarabianie.
  W Polsce powstało tysiące inicjatyw, jak stowarzyszenia, które zdechły właśnie przez takie podejście. Bo ludzi nawet jak są społecznikami, nie stać na pracę za darmo ponad jakiś nisko ustalony limit.

 10. Małpo a dlaczego nie polecisz tego samego Chwierutowi co pisałeś urzędnikom jak strajkowali i protestowali o podwyżki??? „Nie pasuje wypłata? To trzeba się zwolnić i znaleźć lepiej płatną pracę” W tę stronę platfusie to już nie działa? Ręce precz od pana? Przecież taki dobry gospodarz, menadżer i specjalista to o wiele więcej mógłby zarobić gdyby liderował jakiejś prywatnej firmie! Prawda??? Wystarczy się przebranżowić i nie musiałby się męczyć tym limitem ustawowym swoich zarobków.

 11. Według mnie ci co startują na funkcje społeczne jak radni i prezydenci, burmistrzowie i wójtowie powinni zarabiać symbolicznie. Wtedy do wyborów zgłaszali by się tylko ci którym naprawdę zależy na zrobieniu czegoś dobrego dla mieszkańców a nie tylko dla łatwej kasy. A tak to oprócz kasy z urzędowania mają jeszcze kasę z zasiadania w różnych radach nadzorczych itd powołując się na wzajem pośród sąsiednich zaprzyjaźnionych włodarzy. Wynagrodzenie powinno być powiązane z jakością i stopą życia mieszkańców. Jeżeli władza dba o mieszkańców, żyje im się dobrze, bogacą się to i władza powinna zarabiać odpowiednio. A radni powinni zarabiać tylko tyle ile rzeczywiście utracili w swojej pracy podczas nieobecności. A nie pobierać defacto drugą pensje za kilka godzin „pracy’ w miesiącu. To nie powinna być druga wypłata tylko dieta, czyli kasa za utracony zarobek w pracy.

 12. No to ile waszym zdaniem powinien zarabiać prezydent Oświęcimia? 5 – 10 tysięcy?

 13. @anonim
  Na pewno nie więcej niż prezydent Warszawy… Gdzie Warszawa a gdzie Oświęcim… Budżet Warszawy to 24 519 147 551 zł, a Oświęcimia 300 000 000 zł. Więc tak jak piszesz może zrobimy wynagrodzenie proporcjonalne do budżetu?

 14. Ile wg was powinien zarabiać ktoś odpowiadający za kilka miliardów majątku i 300 milionów budżetu? Widać o niektórym marzą się czasy żenady z czasów Marszałka, gdzie karano włodarza dając minimalne uposażenie.

 15. Nie chodzi o kwoty tylko o sam fakt, że już na pierwszej możliwej sposobności podnosi sobie wynagrodzenie do maksimum. Czyli szedł po następną kadencję tylko dla kasy, a nie dla mieszkańców i rozwiązywania ich problemów. Ciekawe czy jego pracownicy też zarabiają maksimum ile się da lub chociaż tyle co urzędnicy w sąsiednich gminach i starostwie powiatowym. Rozumiem, że teraz podniesie kategorie zaszeregowania wszystkim pracownikom do maksymalnego poziomu, tak aby i oni mogli zarabiać maksimum tak jak szef. W co szczerze wątpię.

 16. Skoro 14400 zł i 34 gr „na rękę” to za mało, więc mam propozycję. Niech zrezygnuje honorowo z funkcji prezydenta. Myślę że koledzy z PO wezmą naszego prezia pracusia do którejś z lepiej opłacanych spółek skarbu państwa.

 17. Dzięki Bogu to już ostatni raz Chwierut odwala taki numer, Dzięki Bogu za ustawę ograniczającą ilość kadencji, bo wielu byłoby jak Putin i nie umieliby powiedzieć sobie: Dość!

 18. Pogłos: GUS podał, że średnie wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2024 wyniosło dokładnie 8 408 zł i 79 gr. x 13 pensji w roku x 5 lat = 546 571 zł i 35 gr..

  A to oznacza wzrost o 12 proc. w ujęciu rocznym.

  Miesięczna pensja 20640 zł brutto oznacza w praktyce 14400 zł i 34 gr „na rękę”.

  Myślę, że w Oświęcimiu spokojnie znajdzie się paręset ludzi zarabiających więcej niż Chwierut.

 19. A Remsak czym będzie przewodniczył? Komisją ds. Rozwiązywania problemów alkoholowych?

 20. Mi pracodawca w tym roku też podniósł pensje o 600 zł,i co w tym dziwnego.Robicie z tego sensację.

 21. Przecież to inicjatywa niby wiceprezydenta Bojarskiego, a nie radnych. Radni tylko głosowali, a uchwałę wniósł prezydent poprzez swoich pracowników. Przecież jak widzieliście uchwałę przedstawiała sekretarz miasta a nie radni. Myślisz że sama to wymyśliła? Oczywiste jest że działała na polecenie przełożonego. Chociaż miejcie na tyle przyzwoitości i przyznajcie się że sam wniósł o swoją podwyżkę do maksymalnego poziomu.

 22. To nie Pan Prezydent podniósł sobie pensje tylko radni tak zagłosowali…nie ma w tym nic dziwnego.Robienie afery o 640 złotych jest śmieszne trzeba było wystartować,wygrać I zarabiać

 23. 20640 złotych x 13 pensji w roku x 5 lat kadencji razem daje ponad 1 300 000 zł. Tyle prawdopodobnie zarobi prezydent Janusz Chwierut w swojej ostatniej kadencji. Czy dwóch wiceprezydentów, skarbnik miasta i sekretarz miasta będą mogli poszczycić się podobnymi stawkami?

 24. 20640 zł miesięcznie + trzynasta pensja. Tyle od wczoraj kosztuje mieszkańców dobry i skuteczny gospodarz Janusz Chwierut z Platformy Obywatelskiej. Ciekawe kiedy podwyżka dla radnych? Nie ma to jak zacząć pracę od rozwiązywania najpilniejszych problemów oświęcimian! Pierwsza sesja nowego/starego prezydenta i od razu przyznawanie sobie podwyżki. Żenada!

 25. Jakieś ekspoze? Czy nikt już nawet nie udaje, że oby do emerytury Januszka i jego świty?

 26. Trzeba było się uczyć gamoniu. Dzisiaj za późno na łzy. Wychodzi na to , że oświęcimianinem jesteś co najwyżej z kości

 27. Spoko. Najważniejsze że gospodarz JCh ma maksymalną pensję. Tego oczekiwali mieszkańcy.

 28. Anonim:
  To na ile Kaczyński z Mazowieckim zadłużyli Polaków . Myślę, że na jakieś 2 biliony zł.

 29. Ciekawe kiedy Jarek poprosi o azyl na Białorusi? Może mu to załatwi agent KGB Wasin z którym pił wódkę.

 30. Jedną z pierwszych uchwał Janusza Chwieruta było podniesienie sobie pensji do maksymalnego przewidzianego ustawą poziomu. Więcej się nie da! Hahahahaha I jak sami słyszeliście kolejnym krokiem będzie budowa nowego pałacu dla urzędników. Hahahahahaha. Ale was małpa zrobiła, a lemingi głosowały. Hahahahahahaha

 31. Pisowskie patologiczne trole piszą byle pisać .Elektorat to kupi ,i znowu będzie pyszczył. Oni tak już mają ,i nic ,i nikt tego nie zmieni.Ta choroba jest nieuleczalna.

 32. Pisiorze – jak się kłamie, tak na bezczelnego, to przynajmniej mógłbyś postarać się nadać temu swojemu kłamstwu jakieś pozory prawdopodobieństwa. A ty tak na chama, ty tak na rympał. Z lenistwa? Czy z przekonania, że pisiorscy wyborcy łykną każdą bzdurę jaką im wciśniesz?

 33. Cepie skąd masz takie informacje?

  Wójt, burmistrz, prezydent mają swoje wynagrodzenie w pewnych ramach i nie ma takiej możliwości.

  Żal takich ludzi którym w główce grzeje

 34. Nasz miłościwie,ponownie nam panujący, Janusz Chwierut na dzisiejszej sesji RM Oświęcim w ramach docenienia przez mieszkańców zafundował sobie 100% procentowa podwyżkę pensji z naszych podatków. Brawo, tak trzymać jest super! Ciekaw jestem czy swoim pracownikom podniesie pensje chociaż o 50%

Send this to a friend