Informacje

OŚWIĘCIM. Jan Jakuczek, komendant ZWZ-AK, pośmiertnie awansowanym na podporucznika

Na zdjęciu pierwszy z lewej Mieczysław Jakuczek, syn Jana Jakuczka

13 sierpnia z okazji Święta Wojska Polskiego, Wojskowy Komendant Uzupełnień w Oświęcimiu podczas uroczystej zbiórki wręczył odznaczenia, medale i wyróżnienia żołnierzom oraz podległym pracownikom.

Patent oficerski oraz awans na stopień podporucznika pośmiertnie otrzymał Pan Jan Jakuczek, legionista, powstaniec śląski i komendant ZWZ-AK na Oświęcim, która zajmowała się m.in organizacją pomocy dla więźniów Auschwitz. Jesienią 1942 roku Jan Jakuczek został zatrzymany przez gestapo. Wyrokiem niemieckiego Sądu Doraźnego w Katowicach został skazany na karę śmierci przez rozstrzelanie. Egzekucja odbyła się 25 stycznia 1943 roku w Auschwitz przed ścianą straceń na dziedzińcu bloku 11. Odznaczenie w jego imieniu odebrał syn Mieczysław.

Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Zbigniew Pustułka wraz z wicestarostą Pawłem Kobieluszem oraz zastępcą Prezydenta Miasta Oświęcim Andrzejem Bojarskim wręczyli podziękowania majorowi Kazimierzowi Lewandowskiemu – Prezesowi Związku Żołnierzy Polskich, koło w Oświęcimiu, za jego zaangażowanie, życzliwość, owocną współpracę z samorządami oraz promocję dobrego wizerunku Sił Zbrojnych w społeczeństwie

Pawel Kobielusz – wicestarosta w imieniu Zarządu Powiatu w Oświęcimiu złożył na ręce Wojskowego Komendanta Uzupełnień ppłk Zbigniewa Pustułki, dla wszystkich żołnierzy i pracowników cywilnych, życzenia wytrwałej kontynuacji chlubnej tradycji Oręża Polskiego, dla której inspiracją zawsze było umiłowanie Ojczyzny i służba narodowi.

Historia naszego kraju obfituje w wydarzenia smutne jak wojny i rozbiory, ale i radosne,  jak wybicie się na niepodległość. Nigdy w takich chwilach nie zabrakło obecności Żołnierza Polskiego nieszczędzącego krwi, potu i sił w służbie Ojczyźnie.

Źródło: www.powiat.oswiecim.pl

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Uroczystość zasługująca na uznanie, przypominająca o tragicznych
    latach okupacji niemieckiej w Oświęcimiu, niestety bez udziału
    byłych więźniów KL Auschwitz, którzy prawie wszyscy już odeszli
    na wieczną wartę.

Send this to a friend