Kultura

OŚWIĘCIM. IV Oświęcimski Salon Sztuki w OCK

W dniach od 4 września do 17 października 2021 roku (wernisaż 4 września o godzinie 17:00) w galerii „Tyle światów” oraz w holu górnym Oświęcimskiego Centrum Kultury prezentowana będzie – pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Oświęcim – w ramach obchodów Święta Miasta Oświęcim 2021 – wystawa prac artystów ziemi oświęcimskiej pn. IV Oświęcimski Salon Sztuki.

IV Oświęcimski Salon Sztuki to ważne wydarzenie artystyczne w naszym mieście. Nazwa ta nawiązuje do tradycji Paryskiego Salonu Sztuki, który był wyznacznikiem kierunków i mód panujących w sztuce od XIX wieku. Sama wystawa to lokalna tradycja prezentowania najnowszych dokonań twórców związanych z Oświęcimiem, którą zapoczątkowała w latach dziewięćdziesiątych XX wieku Galeria Sztuki Pro Arte Haliny Kozioł.

Od wielu lat wystawa prezentowana jest w galerii „Tyle światów” Oświęcimskiego Centrum Kultury, objęta jest patronatem Prezydenta Miasta Oświęcim i towarzyszy obchodom święta miasta.

To wyróżnienie, ale też zobowiązanie dla organizatorów i Artystów, biorących udział w tym wydarzeniu.

Tegoroczny Salon to prezentacja wielu dyscyplin sztuki, przekrojowe spojrzenie na to, co twórcy biorący w nim udział mają światu do zaoferowania. To także okazja do spotkań, rozmów, wymiany doświadczeń i pokazania w jednym miejscu i czasie dzieł Autorów o dużej renomie i bogatym dorobku oraz tych, którzy są na początku swoich artystycznych poszukiwań.

Tym razem to trzydziestu trzech Artystów i tyle samo indywidualności, posługujących się własnym, niewerbalnym językiem, który jest ponad tym, co oczywiste i codzienne, a jednocześnie opowiada i oswaja rzeczywistość i jest zrozumiały dla wszystkich, którzy chcą się nań otworzyć.

Salon Sztuki jest okazją do zaznaczenia, jak istotna dla miasta jest sztuka i jej obecność w życiu społeczności. Artyści tworząc, poszerzają horyzonty odbiorców, a wystawa jest odbiciem czasów, w których żyjemy.

Zdaniem Oscara Wilde’a „Nie ma nic takiego, czego by sztuka nie mogła wyrazić” – pozostaje nam zatem patrzeć, poczuć i dać się jej zachwycić.

/Magdalena Prochowska, kurator wystawy, z katalogu do wystawy/

autorzy prac prezentowanych na wystawie:
Agata Agatowska, Zbigniew Bury, Andrzej Domarzewski, Remigiusz Dulko, Bożena Formas-Mądry, Marcelina Gajda, Karolina Gorczyńska-Jarek, Justyna Grubka, Kazimierz Jastrzembski, Anna Karolina Kaczmarczyk, Marian Kasperczyk, Agnieszka Kobielusz, Agnieszka Kołodziej-Ryś, Rafał Lenart, Karolina Łukawska, Józef Łysakowski, Wiesław Łysakowski, Ireneusz Młynarczyk, Eric Moyen jr., Martyna Paluchiewicz-Łabaj, Elżbieta Pietruczuk, Jerzy Pietruczuk, Ada Rudyk, Waldemar Rudyk, Grzegorz Sitek, Agata Skrzelowska, Justyna Skrzelowska, Paweł Warchoł, Barbara Wójcik, Zdzisław Wójcik, Joanna Zemanek, Anna Katarzyna Żubrowska, Barbara Żydek

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

Send this to a friend