Informacje, Kultura

OŚWIĘCIM. Historyczna Bar Micwa w Synagodze w Oświęcimiu

Oszpicin Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu ma zaszczyt poinformować o niezwykle doniosłym wydarzeniu, które miało miejsce w miniony czwartek w synagodze Chewra Lomdej Misznajot w Oświęcimiu. Okazja była wyjątkowa – bar micwa Ethana Simony’ego z Nowego Jorku odbyła się w samym sercu Oświęcimia, gdzie jedyny ocalały żydowski dom modlitwy pozostaje przejmującym świadectwem Zagłady.

Uroczystość bar micwy Ethana – tradycyjny rytuał przejścia 13-letniego chłopca w judaizmie – to przypomnienie siły żydowskiego ducha i tradycji, które przetrwały próbę czasu, nawet w obliczu najbardziej niewyobrażalnych przeciwności losu – próby wymordowania całego narodu żydowskiego przez niemieckich nazistów.

Tomasz Kuncewicz, dyrektor fundacji prowadzącej muzeum żydowskie oraz synagogę, mówi o znaczeniu tego wydarzenia: „Bar micwa Ethana jest światłem nadziei w miejscu tragicznej historii. Symbolizuje nasze zobowiązanie do pamiętania o przeszłości, jednocześnie celebrując życie i ciągłość żydowskich tradycji. To wydarzenie jest potężnym świadectwem zdolności ludzkiego ducha do zwycięstwa nad ciemnością”.

Oszpicin Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy świętowali ten szczególny dzień w życiu Ethana Simony’ego i oddali hołd pamięci tych, którzy zostali zamordowani w Auschwitz.

MUZEUM ŻYDOWSKIE

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend