Informacje

OŚWIĘCIM. Co dalej z obwodnicą miasta? – pyta wiceprezydent

Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok będący odpowiedzią na skargę kasacyjną Towarzystwa na rzecz Ziemi, która dotyczyła obwodnicy Oświęcimia w ramach drogi S1. Towarzystwo na rzecz Ziemi utrzymuje, że przebieg mostu na Sole w ramach planowanej obwodnicy zagraża ujęciu wody pitnej, znajdującej się pod nim. Wyrok NSA uchylił zaskarżoną decyzję środowiskową Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz utrzymujący ją w mocy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

– To rodzi duże skutki dla miasta. Obwodnica Oświęcimia wraz z mostem na Sole jest bardzo potrzebna. Zabiegaliśmy o nią od wielu lat. Dla rozwoju Oświęcimia i całej ziemi oświęcimskiej jest to inwestycja strategiczna, wyprowadzająca ruch tranzytowy z centrum. Obwodnica połączy Oświęcim z siecią dróg krajowych i ekspresowych, co w kontekście coraz bardziej rozwijającej się turystyki jest bardzo istotne. Ta inwestycja jest również bardzo ważna w kwestii dostępności do Muzeum Auschwitz – Birkenau. Chcemy wiedzieć co dalej, czy inwestycja nie jest zagrożona. Dlatego spotkamy się z inwestorem, wykonawcą inwestycji, Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, aby uzyskać odpowiedzi na te pytania i wątpliwości. Ze swojej strony deklarujemy wsparcie i pomoc przy dalszym procesie inwestycyjnym – mówi Andrzej Bojarski, zastępca prezydenta Oświęcimia.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

17 komentarzy

 1. Gdyby tą obwodnicą miało jechać na drugi koniec kraju Ukraińskie zboże to budowa ruszyłaby na drugi dzień choćby miała przebiegać przez sam środek Parku. A tak? Kupa!!!!

 2. @Zdzich

  Bo władze miasta z Pą Prezidą na czele są wyjątkowo kompetentne.

 3. Odpowiadam: w tym miejscu nie będzie. I mam pytanie do wiceprezydenta dlaczego władze miasta nie dopilnowały wpisania trzeciego mostu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?

 4. Odpowiedni projekt oraz wykonanie przeprawy przez Sołę nie zagrozi w żaden sposób ujęciu wody.

 5. Przecież właśnie o tym napisał…
  A co powiedzą ci pseudoekolodzy na uznanie kota domowego za gatunek inwazyjny?Myślę że mieli by zajęcie do końca 23-go wieku,a reszcie świata dali spokój .

 6. @jhasgdf kolega słyszał o tym, że w Polsce zaczyna brakować wody?

 7. Ja słyszałem, ze droga ma przebiegać w bliskiej odległości od domu prezydenta, dlatego działania zielonych są mu na rękę. Teraz trzeba będzie zaprojektować ten fragment od nowa.

 8. Do Ko@ Cóż pisać o „ekologach”… Czekają na łapówki od inwestorów w celu zaniechania protestów i skarg. Jeśli ich nie dostaną, wnoszą sprawę do sądu. Efekt jest taki jak w przypadku tej sprawy. Sąd musi sprawę wstrzymać, bo zawsze znajdą się jakieś uchybienia, jakieś zaniedbania. Oni z tego żyją. Nie muszą pracować, jak ptaki niebieskie! Czy ktoś słyszał, iżby te nasze „ekologi” gdzieś pracowały? Snują się po mieście, wiecznie kasy brak… No i tyle w temacie. Dawniej ich nie było, dzięki czemu Gierek zbudował 'gierkówkę”;)

 9. W postawie ekologów jedna rzecz jest znacząca. Martwią się o wodę. I dobrze. Tylko czemu tak wybiórczo ? Każdy kto pamięta lata 90. zapewne zauważył, że od tamtych czasów ilość wody w Sole zmalała 2 jak nie 3-krotnie. Taki namacalny dowód. Gdy byliśmy szczylami co lato skakało się do Soły z mostu kolejowego na Błoniach. Pomijam czy było to rozsądne ale było możliwe. Czyli lekko musiało być pod mostem ze 3 metry wody. Obecnie można tam przejść przez Sołę nawet nie mocząc sobie gaci. Albo jeszcze jeden dowód – jak się spojrzy z Mostu Jagiellońskiego w kierunku Starego Miasta to na lewym brzegu jeszcze widać starą linię drzew – kiedyś stały tuż nad wodą – teraz są 10 m od niej. Przyczyną jest oczywiście rabunkowy pobór wody na zaporach w Tresnej i Czańcu. W konsekwencji mamy do czynienia w Sole z klęską ekologiczną. Rzeka, która kiedyś pomimo ogromnej presji wędkarskiej była pełna ryb teraz pomimo braku wędkarzy (i w sumie czystej wody) jest praktycznie pusta. Brzana wyginęła, świnka wyginęła, wyginęły drapieżniki (poza drobnym okoniem). Nie ma odpowiedniej objętości wody to i nie ma ichtiofauny.

  To ekologów nie niepokoi ? A może ktoś ma zapłacić by ich zaniepokoiło ?

 10. Dzięki eko-terrorystom w Oświęcimiu będzie więcej spalin. To jest ich sukces.

 11. jeżeli najwięcej uwag dotyczyło drogi technologicznej to chyba można ją tak poprowadzić żeby nie była powodem sporu-swoją drogą eko-terroryści osiągnęli swoje.

 12. Obwodnica będzie kończyć się przy centrum dialogu. Mostu nie będzie. Dziękujemy.

Send this to a friend