Informacje

OŚWIĘCIM. Budżet miasta na 2020 rok

Budżet miasta na 2020 roku zakłada dochody na poziomie ponad 223 mln zł, a wydatki  wyniosą niewiele ponad 228 mln zł. Dokument został przyjęty w grudniu ubiegłego roku.  – Pozwala on nam działać i realizować wiele projektów w mieście, chociaż ten rok jest trudny dla samorządów z uwagi na decyzje rządowe. W budżecie mamy około 10 mln zł mniej na utrzymanie miasta czy inwestycje – mówi prezydent Janusz Chwierut. – Musieliśmy więc podjąć wiele daleko idących oszczędności czy zrezygnować z niektórych zadań, które były w latach wcześniejszych – wyjaśnia.

Deficyt miasta wynosi 4,95 ml zł i  będzie  pokryty z wolnych środków z 2019 roku.

Oświata to największy wydatek budżetu miasta. W tym roku szacowany jest  poziomie 56 mln   zł, co stanowi  prawie  25 proc. wydatków budżetu ogółem. Prezydent podkreśla, że otrzymana subwencja oświatowa z budżetu państwa w kwocie ponad 23,4 mln zł  jest niewystarczająca  i zdecydowaną część wydatków,  tj. ponad  32 mln  pokrywana jest  ze źródeł   innych  niż subwencja.

Transport i łączność to ponad  33,6 mln  zł. Na gospodarkę mieszkaniową jest ponad 12,5  mln zł, administrację publiczną ponad 17,7 mln zł,  na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska zaplanowano ponad 15,3 mln  zł. Na pomoc społeczną jest ponad 14,4 mln zł, a na rodzinę  ponad 41,3 mln zł. Na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego zaplanowano blisko 11,5 mln zł, a na kulturę fizyczną prawie 12 mln zł.

Na walkę ze smogiem w formie dotacji do wymiany pieców jest 480 tys. zł. Na wsparcie organizacji i stowarzyszeń pozarządowych zaplanowano w budżecie miasta 1,3 mln zł.

Mimo trudnej sytuacji finansowej udało się zabezpieczyć ponad  26, 1 mln  złotych  na wydatki majątkowe poprawiające infrastrukturę miasta, co stanowi około  11  proc. wydatków budżetu. –  Jest ich jednak nieco mniej niż w poprzednich latach, ale uważam, że są one konieczne, aby utrzymać dotychczasowy poziom inwestycji. Duże tempo rozwoju miasta to również zasługa oświęcimskich firm, mieszkańców  – podkreśla prezydent. Przyznaje też, że utrzymanie w tym roku inwestycji na wysokim poziomie wynika z pozyskania znacznych pieniędzy unijnych.

Najważniejsze tegoroczne inwestycje to dokończenie budowy węzła przesiadkowego typu Park  and Ride i rozpoczęcie prac przy parku Pokoju. To również montaż tablic informacji pasażerskiej czy zakup elektrycznego autobusu. Nowością w mieście będzie Oświęcimski Rower Aglomeracyjny. W tym roku udostępnione zostaną tunele pod zamkiem do zwiedzania, przebudowane będą m. in. ul. Prusa, Żwirki i Wigury, Piłsudskiego oraz ul. Zaborska od  ronda ul. Królowej Jadwigi do ul. Jagiełły. Zakończy się budowa ul. Sikorskiego. Prowadzone będą też prace przy ul. Polowieckiej, przy drogach wewnętrznych na osiedlu Szpitalna. Wspólnie z powiatem miasto przebuduje ul. Kolbego i Powstańców Śląskich i ul. Tysiąclecia  od skrzyżowania z ul. Słowackiego aż do ul. Chemików.

UM Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

9 komentarzy

  1. Ile wynosi zadłużenie ? Za chwilę spółki miasta PEC, PWIK i pozostałe będą podnosić ceny by to spłacić !!!!!!!!!!!!!!! a po januszku zostanie „długi” rachunek

  2. Jak wyglądają dochody miasta ze „szklarni” na rynku (obiekt – jak każdy widzi – stoi pusty i straszy)? Zdaje się, że troszkę pieniędzy tam zainwestowano. Jest szansa, że to się kiedykolwiek zwróci? ps. „Magiczne pomysły” mają ludziska jak szastają publicznym groszem.

  3. „Wszyscy gramy w jednej drużynie”- znamienny tytuł, zablokowana możliwość komentowania. Jak ma się do standardów związanych z korupcją organizowanie urzędowego spotkania w prywatnym obiekcie?

  4. działania tylko i wyłącznie jako kontynuacja , branża budowlana , i tak można w nieskończoność , koncepcja kadencji , która zakłada tylko i wyłącznie działania branży budowlanej , czyli pewne grupy i osoby decydują co im będzie potrzebne i gdzie … koncepcja kadencji a zwijanie Oświęcimia , który trzeba „rozreklamować” i niech tu będą napływać NOWI mieszkańcy , którzy „kupią wszystko” , te opowieści przedwojenne , te klimaty pubu , będą generować dla miasta „zwiniętego” dochód ..

  5. @Smutna
    To czemu nie strajkujecie ? Chwierut kupę kasy rocznie wydaje na utrzymanie kwiatków na rondach. Gdyby zamiast kwiatków był trawnik to akurat starczyłoby na podwyżkę dla pracowników UM.

  6. Pensje najmniej zarabiających pracowników Urzędu Miasta Oświęcim niebezpiecznie zbliżają się do najniższej krajowej pomimo niby-podwyżki na poziomie 5proc., które i tak zostanie zjedzone przez podwyżki w sklepach, podatki itd. Dziś lepiej być nierobem i brać z państwa zasiłki lepiej się wyjedzie niż uczciwa praca.

  7. Znowu deficit? Czy ten „ekonomista” ma pomysł z czego to w przyszłości spłacić ? Gdyby wydatki szły jeszcze na inwestycje prorozwojowe, które w przyszłości przysporzą podatków… Niestety większość idzie w tępe lanie betonu.

Send this to a friend