Informacje

OŚWIĘCIM. Budowa tężni solankowej za droga

W Oświęcimiu pojawił się pomysł budowy pierwszej tężni solankowej. Miała stanąć w Parku Pokoju, niestety inwestycja okazał się za droga.

Urząd Miasta Oświęcim w lipcu 2020 roku ogłosił przetarg na opracowanie projektu budowlano-wykonawczego dla budowy tężni solankowej w ramach zadania „Oświęcimska Przestrzeń Spotkań – zagospodarowanie terenu Parku Pokoju pomiędzy ul. Słowackiego, Chemików, Dąbrowskiego i Olszewskiego w Oświęcimiu.

Prezydent Oświęcimia planował przeznaczenie 10 tys. zł na opracowanie samego projektu, natomiast jedyna firma, która zgłosiła się w przetargu zaproponowała ponad 28 tys. zł.

W pierwotnym projekcie budowlanym Parku Pokoju, nie było tężni solankowe. Urząd Miasta postanowił sprawdzić, czy budowa dodatkowego obiektu jest to możliwa finansowo.

– Po oddaniu do użytku to miejsca będzie wykorzystywane do wypoczynku, rekreacji i aktywności całych rodzin. Naturalnym wydawał się pomysł instalacji tam tężni solankowych. Rozeznawaliśmy więc możliwości realizacji takiego projektu. Niestety koszty przedsięwzięcia są zbyt wysokie, dlatego przetarg został unieważniony. Informuje rzecznik prasowy magistratu.

Miasto Wadowice jeszcze w tym roku dołączy do grona małopolskich miejscowości, które będą cieszyć się z dobrodziejstw solnego mikroklimatu, o wielu właściwościach prozdrowotnych. Ruszyła tam budowa tężni solankowej przy ulicy Topolowej

Wokół tężni powstaną m.in. chodniki, ławki, oświetlenie obiektu, latarnie solarne, miejsca postojowe dla samochodów i rowerów oraz wielka strefa zieleni. Zaplanowany jest także punkt widokowy z lunetą obserwacyjną do podziwiania panoramy Beskidu Małego. Cały obiekt będzie ogólnodostępny i darmowy. Trwają starania o pozyskanie dofinansowania inwestycji ze środków zewnętrznych. Za projekt Wadowice zapłacą 49,2 tys zł.

Foto: UM Wadowice

Poprzedni artykułNastępny artykuł

14 komentarzy

 1. Pomysł bardzo dobry lecz chyba bez woli realizacji. Aby przekonać się co do możliwości sfinansowania nie potrzeba wydawać na projekt lecz zorientować się ile płacą inne miasta. Jest trochę takich świeżo ukończonych lub w budowie. Jak nie ma na projekt to już na starcie słabo. Może odkupić gotowca i zrealizować nie w parku na ukończeniu lecz na pustej przestrzeni np. z treningowym małym boiskiem Soły. Nie ma też sensu robić czegoś co będzie tylko atrapą tężni.

 2. Wykorzystanie jest takie, że ludzie w potrzebie robią tam kupę lub siku jak ich przyciśnie w mieście…

  A ty jak to załatwiasz? Do rzeki czy w porcięta?

 3. A ile kosztował kibel w mieście ??? Czy ktoś wie jakie jest wykorzystanie tej perełki przez potrzebujących ??? Na ile się już zwróciła ??? NA TO NAS STAĆ !!!

 4. O tym samym pomyślałem. Polanka Wielka czy Jaworze pod Bielskiem mają tężnie i czyste powietrze. Mamy zażywać inhalacji i kominowych wyziewów? To jakaś nowa terapia? Projekt za 10 tys. zł? Ktoś tu chyba myśli że projektanci pracują za jałmużnę jak pracownicy w pewnym urzędzie.

 5. Można podjechać do Polanki Wielkiej i w centrum stoi tężnia solankowa.

 6. Chłopie poje..ło cię ? W czasie pandemii z całą ostrością wyszło jak płytki jest oświęcimski rynek pracy przez co setki mieszkańców pozostają bez dochodów a ty sobie tężnie budujesz ?

 7. „W pierwotnym projekcie budowy Parku Pokoju, nie było tężni solankowe. Urząd Miasta postanowił sprawdzić, czy budowa dodatkowego obiektu finansowo jest to możliwa.” Tylko w tym jednym zdaniu widzę trzy błędy językowe.O stylu nie wspomnę.

 8. a jaki mniej więcej byłby koszt takiej inwestycji skoro w Wadowicach sam projekt ma kosztować prawie 50 tys zł?
  ….pomijam że dopiero w powiecie ościennym szukają środków więc raczej nie będą mieli bo co dopiero burmistrz wyremontował swój gabinet i jest dym wśród mieszkańców

 9. Paradoks, co? Jeszcze bardziej, że powietrze w centrum Oświęcimia jest czasem lepsze niż w wielu miejscowościach podgórskich, gdzie masowo pali się węglem, a w kotlinach wiatru prawie nie ma.

 10. Ciekawe czasy dzisiaj 🙂 Inhalator dzieci twoją prywatną tężnią a oczyszczacz powietrza twoim uzdrowiskiem 🙂 Luksus w zasięgu ręki 🙂 Poważnie to szkoda bo każdy dodatkowy kąsek zdrowszego powietrza to z gruntu powinna być zasadna i priorytetowa inwestycja. Dzisiaj Minus od Rysia wędruje do ratusza 🙂 Fstyt panowie 🙂

 11. I dobrze. Nie ma na co pieniędzy wydawać?
  Kiedy będzie można zobaczyć nowy rozkład jazdy mzk?

 12. Szkoda, bo to fajny pomysł, sensowne miejsce gdzie można by się spotkać. Oczywiście jak już minie to g…wno.

Send this to a friend