Informacje

OŚWIĘCIM. Biskup Rakoczy bez tytułu honorowego obywatela

O odebraniu tytułu biskupowi seniorowi zdecydowali radni na wczorajszej sesji Rady Miasta. Za pozbawieniem duchownego honorowego obywatelstwa miasta głosowało 15 radnych. 6 radnych z klubu Prawo i Sprawiedliwość nie wzięło w nim udziału.

Biskup Tadeusz Rakoczy został Honorowym Obywatelem Miasta Oświęcimia w 2007 na wniosek ówczesnego prezydenta Oświęcimia i Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich. Pełnił wtedy funkcję ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej. W maju tego roku Stolica Apostolska po przeprowadzeniu postępowania nałożyła na niego karę za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. W świetle tych informacji grupa radnych związana z Klubem Radnych Koalicja Obywatelska, Klubem Radnych Platforma.Nowoczesna oraz KWW KOS 2018 złożyła wniosek do przewodniczącego Rady Miasta o odebranie biskupowi seniorowi Tadeuszowi Rakoczemu tytułu Honorowy Obywatel Miasta Oświęcimia. – Uważamy, że biskup swoimi działaniami naruszył dobre imię naszego miasta. Oświęcim jest miastem szczególnym, Miastem Pokoju, ośrodkiem licznych inicjatyw pokojowych, miejscem spotkań ludzi różnych narodowości bez względu na religię i przekonania, miastem, które z racji swojej historii winno piętnować wszelkie objawy przemocy. Na podstawie paragrafu 76 ust. 3 Statutu Miasta Oświęcim wnioskujemy o odebranie księdzu biskupowi tytułu Honorowy Obywatel Miasta Oświęcim – argumentowali wnioskodawcy.

UM Oświęcim

 

Poprzedni artykułNastępny artykuł

11 komentarzy

 1. „@Hottin. Ty trollu forumowy dla mnie jeteś nikim,tylko zaprzańcem pracującym tutaj dla twego guru Putina.i całej Koalicji zwanej Obywatelskiej.POszoł won!” – rzekł wierzący w Boga i miłujący bliźniego katolik.

  Rozdział drugi

  „BĘDZIESZ MIŁOWAŁ SWEGO BLIŹNIEGO JAK
  SIEBIE SAMEGO”

  Jezus powiedział do swoich uczniów: „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem” (J 13, 34).

  2196 Na pytanie, jakie jest pierwsze przykazanie, Jezus odpowiada: „Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz, Pan jest jeden. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą. Drugie jest to: Będziesz miłował swego bliźniego jak siebie samego. Nie ma innego przykazania większego od tych” (Mk 12, 29-31).
  Święty Paweł Apostoł przypomina o tym: „Kto… miłuje bliźniego, wypełnił Prawo. Albowiem przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj, i wszystkie inne – streszczają się w tym nakazie: Miłuj bliźniego swego jak siebie samego! Miłość nie wyrządza zła bliźniemu. Przeto miłość jest doskonałym wypełnieniem Prawa” (Rz 13, 8-10).

  Będziesz się smażył w piekle hotinie. 🙂

 2. @hotin to już w latach osiemdziesiątych Putin i Tusk się spotykali na molo w Sopocie? Ciekawe masz informacje. Tyle, że wyssane z palca jak wszystkie twoje bredni. Trollu nie kompromituj się.

 3. Ciekaw jestem po co tow. Jarosław spotykał się z agentem KGB Anatolijem Wasinem, który był specjalistą od budowania sieci wpływów politycznych i finansowych? Może hotin jako specjalista odpowie na to pytanie. Obowiązkiem agenta prowadzącego jest sporządzenie profilu psychologicznego by potem można było wpływać na taką osobę lub manipulować nią. Takie gry prowadzi się przez lata.

 4. „W archiwach SB ksiądz Kazimierz Górny, obecny biskup rzeszowski, został zarejestrowany jako TW Kazek, a następnie jako TW Tadeusz. Dialog operacyjny z duchownym SB rozpoczęła w momencie, kiedy zaczął jeździć za granicę”.

 5. Nie uczestnicząc w głosowaniu radni PIS nie chcieli brać udziału w hucpie. Nawiasem mówiąc może ktoś z radnych powiadomiłby mieszkańców kiedy został złożony wniosek. Z moich, niekoniecznie prawdziwych (tak, tak) spostrzeżeń stało się to po komunikacie z Watykanu. Jeśli tak, to znaczyłoby tylko tyle, że radni PZPR (przepraszam SLD, czy jak im tam) słuchają radia watykańskiego. No jeśli tak to oprócz Radia Maryja słuchacie też radia watykańskiego. Jeśli wasze zamiary były w tej kwestii uczciwe, proponuję zrobić przegląd postaci uhonorowany przez moje miasto Oświęcim. Zapewniam, że jest wiele osób, które powinny być pozbawione honorów.

 6. Nie głosując za pozbawieniem honorów bp Rakoczego; oznacza, że CO ??? Czy wam nie jest wstyd tak po ludzku? Papież Franciszek nie miał wątpliwości w ocenie czynów podległego biskupa, a wy je macie? Czy mandat radnego uprawnia do „nie potępienia” złych czynów (grzesznych) człowieka- biskupa diecezjalnego kościoła katolickiego w przeszłości dopuszczającego się ukrywania czynów haniebnych, bezwstydnych ? Czy uczono was katolików na lekcjach religii dekalogu? Bywają sytuacje trudne w wyborze, wybraliście najgorszą: lojalność partyjną. Gdzie pozostały wartości chrześcijańskie?

 7. Dlaczego radni Pis jie zagłosowali za odebraniem tytulu? Czyżby popierali Rakoczego?

Send this to a friend