Biznes, Kultura

OŚWIĘCIM. 6. edycja Budżetu Obywatelskiego. Małopolska czeka na Twój pomysł!

Iwona Gibas, członek zarządu Województwa Małopolskiego
Masz pomysł na wydarzenie, które spodoba się mieszkańcom? Widzisz, że potrzebna jest inwestycja albo inicjatywa, która pomoże rozwiązać społeczny problem? Chcesz, żeby w Twojej okolicy było ciekawiej lub po prostu – piękniej? Dobrze się składa! Startuje szósta edycja Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego. Na realizację pomysłów Małopolan została przeznaczona rekordowa kwota – aż 14 mln zł. Pomysły można zgłaszać do 30 września br. Do składania projektów zachęcała podczas konferencji prasowej Iwona Gibas z zarządu województwa.

Cieszę się, że idea budżetu obywatelskiego tak znakomicie sprawdza się w Małopolsce. Przed nami kolejna edycja i mam nadzieję, że mieszkańcy po raz kolejny pokażą nam, że drzemią w nich wielkie pokłady kreatywności. Warto przypomnieć, że w poprzedniej odsłonie Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego mieszkańcy Małopolski zgłosili aż 343 zadania, czyli najwięcej w historii projektu. Wierzę, że w tej edycji padnie kolejny rekord. Warto więc spróbować swoich sił i zgłosić swój pomysł – istnieje spora szansa, że doczeka się realizacji! Na propozycje zadań do 6. edycji czekamy do końca września. Swój pomysł może zgłosić każdy, kto skończył 16 lat i jest mieszkańcem naszego województwa

– mówi Iwona Gibas z zarządu województwa.

W tym roku na realizację Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego przeznaczono aż 14 mln zł – czyli o 2 mln zł więcej niż przed rokiem. Zwiększone środki umożliwią zrealizowanie większej ilości zadań niż w ubiegłych latach.

Jakie pomysły można zgłaszać?

Czekamy na propozycje zadań o charakterze prospołecznym, prozdrowotnym, kulturalnym, edukacyjnym, sportowym, turystycznym czy ekologicznym, a także transportu zbiorowego i dróg publicznych oraz ochrony środowiska. Mogą to być zarówno propozycje zadań inwestycyjnych, czyli przewidujących wykonanie robót budowlanych, jak i nie inwestycyjnych, czyli o charakterze „miękkim” – w tym m.in. wydarzenia, warsztaty itp.

Pomysły inwestycji i inicjatyw mogą mieć zasięg regionalny bądź ogólnowojewódzki. Te pierwsze można zgłaszać zgodnie z podziałem Małopolski na cztery regiony: Krakowski Obszar Metropolitarny (obejmujący m. Kraków oraz powiaty: krakowski, olkuski, miechowski), Region Małopolska Południowa (obejmujący m. Nowy Sącz oraz powiaty: nowotarski, tatrzański, limanowski, nowosądecki, gorlicki), Region Tarnowski (obejmujący m. Tarnów oraz powiaty: dąbrowski, tarnowski, brzeski, bocheński, proszowicki, wielicki) oraz Region Małopolska Zachodnia (obejmujący m. Oświęcim oraz powiaty: suski, myślenicki, wadowicki, chrzanowski, oświęcimski).

Nowością w tej edycji jest możliwość zgłoszenia zadania ogólnowojewódzkiego. Takie zadanie będzie mogło mieć charakter inwestycyjny, a wartością sięgać nawet miliona złotych.

Jak zgłosić zadanie?

Aby zgłosić zadanie do 6. edycji Budżetu Obywatelskiego należy uzupełnić elektroniczny formularz, który następnie trzeba wydrukować i złożyć do Urzędu wraz z listą poparcia, która musi zawierać
30 podpisów innych mieszkańców.

Formularz można dostarczyć: osobiście, listownie lub elektronicznie przez ePUAP. Są przyjmowane również w siedzibie urzędu w Krakowie, ale także w Agendach Urzędu w Oświęcimiu, Tarnowie, Nowym Sączu, Nowym Targu, Miechowie oraz w Zakopanem.

Najlepsze pomysły wyłoni głosowanie

W związku ze zmianami w regulaminie Budżetu Obywatelskiego, w tej edycji mieszkańcy Małopolski będą mogli oddać 2 głosy. Jeden głos na zadanie o zasięgu ogólnowojewódzkim, drugi głos na zadanie regionalne. Sposób głosowania pozostaje niezmienny: papierowo, elektronicznie, osobiście do Urzędu bądź w Agendach.

Kalendarium

Od 15 maja do 16 czerwca 2023 Małopolanie będą mogli zagłosować na pomysły, które zostały pozytywnie ocenione przez departamenty merytoryczne urzędu (ocena formalna, prawna i możliwości realizacji).

Zwycięską listę ogłosimy do 29 września 2023 roku. Realizacja zadań wybranych przez mieszkańców w głosowaniu będzie możliwa od 1 stycznia 2024 roku.

BO Małopolska

Budżet obywatelski pozwala mieszkańcom Województwa decydować, o tym na co wydać publiczne pieniądze. W ramach tego projektu, Małopolanie mogą kształtować najbliższe otoczenie, określać potrzeby i wskazywać, co jest dla nich szczególnie ważne. Mogą nie tylko wybierać zadania, które mają być zrealizowane, ale sami zostać ich autorami – dzięki czemu mają realny wpływ na swoje otoczenie.

Więcej informacji o 6. edycji Budżetu Obywatelskiego oraz elektroniczny formularz składania zadania można znaleźć na stronie internetowej www.bo.malopolska.pl.

UMWM

Poprzedni artykułNastępny artykuł

29 komentarzy

 1. problem społeczny teraz jest taki aby przeżyć miesiąc bez pożyczania pieniędzy dotyczy to ludzi zarabiających do 3 , 4 tys miesięcznie bo ci którzy zarabiają ponad 6, 7 i więcej tysięcy miesięcznie spokojnie przetrzymają kryzys i mogą zastanawiać się nad pomysłami i inicjatywami

 2. Widzisz widzu – Oświęcim i tak nie dostanie nawet złotówki. Ponieważ oświęcimianie zagłosowali nieprawidłowo, więc czeka ich kara.

 3. Przestańcie robić sobie Pijar Pisowskie mordy zakłamane!!! Wszyscy już wiedzą jak wygląda podział środków i wiadomo że środki dostają tylko te Gminy gdzie żądzą Pisowscy oszuści. Więc Oświęcim może zapomnieć o kasie a pomysły obywatelskie można włożyć miedzy bajki!!! bo nie dzieli się kasy której nie będzie!!!!!!

 4. Proponuję niewielki wydatek i zamianę nazwy Rynku na Plac Bankowy. Dlaczego? Wystarczy stanąć na środku i rozejrzeć się wokół. Przynajmniej prestiż trochę szwajcarski. Słyszałem też, że to kamieni kupa.

 5. @as – to całkiem możliwe. Może też, jeśli zabraknie węgla, trzeba będzie zamykać szkoły. Rząd proponuje powrót do zdalnego nauczania.

 6. Proponuję kupić statek naszemu prezydentowi, wspaniały pomost „przystań” na wiśle już jest

 7. Tak właśnie wygląda meczenie baranów w których daliście się zamienić…

 8. Ale nawet już teraz niektórzy Polacy mogą zaliczkować na ferrari i porsche oraz wakacje na Bermudach. Oczywiście jeszcze nie wszyscy. Chodzi na razie o aktywistów pis w powoływanym właśnie do życia nowym „Instytucie Rozwoju Języka Polskiego Imienia Świętego Maksymiliana Marii Kolbego”. Budżet – 102 miliony złotych, z których lwia część pójdzie na pensje dla pracowników Instytutu, np. prezesi dostaną po 30 tysięcy złotych miesięcznie. Co prawda istnieje już w tym samym celu Instytut Adama Mickiewicza, ale przecież co dwa instytuty, to nie jeden.

 9. Nie rozumiem po co w ogóle nam ten budżet obywatelski jest potrzebny. Przecież za niedługo wywalczymy od Niemiec 6 200 000 000 000 złotówek (albo ojro, wszystko jedno), więc Polacy będą opływać w dostatki, jak jakieś emiry arabskie.

 10. Update:

  „kodziarstwo”
  „antypisowiec”
  „niemiec”
  „warsiawiak”
  „Wieśniak”
  „Nieudacznik”
  ”Koń”

  A was jak przy niedzieli nazwał wyborca PiS?

 11. @anonim A jak wiedza nabyta u Środy? Chociaż nie, jeśli do kodziarstwa piszesz „was” i jesteś antypisowem to możesz być tylko niemcem.

 12. @anonim Piszesz to z pozycji warsiawiaka, jak widać. Nie wiedziałem, że Chwierut tam ma korzenie.

 13. „Wieśniak”
  „Nieudacznik”
  ” Koń”

  A was jak przy niedzieli nazwał wyborca PiS?

 14. Najpierw przemyśleć co się chce zostać a nie jak u wieśniaka w Oświęcimiu droga bez wydzielonego pasa rowerowego a szerokość jezdni jak dla 1go kierunku. Rynek 3 raz w remoncie za kadencji jednego nieudacznika P O który co 2ge słowo jak koń Eeeeee.

 15. @kalkulator. To proste, należy zrezygnować z następnego kilometra kwadratowego betonu i wtedy będzie do przodu, mimo inflacji.

 16. Jakie piękne propagandowe kłamstwo: „W tym roku na realizację Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego przeznaczono aż 14 mln zł – czyli o 2 mln zł więcej niż przed rokiem. Zwiększone środki umożliwią zrealizowanie większej ilości zadań niż w ubiegłych latach.”
  Wobec ponad 16% inflacji oznacza to, że realnie będzie można zrealizować za te pieniądze o 2% mniej niż w ubiegłym roku. Jeśli zaś chodzi o inwestycje, to ceny materiałów budowlanych wzrosły średnio o 28% – więc tu już znacznie mniej.

Send this to a friend