Informacje

OŚWIĘCIM. 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

28 stycznia 2024 roku będzie się odbywał 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Finał po raz kolejny zagra dla wszystkich – małych i dużych.

Fundacja ogłosiła cel Finału: „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”. Zbiórka będzie odbywać się pod hasłem „Tu wszystko gra OK!”.

Oświęcimski sztab nr 6259 będzie działał w Oświęcimskim Centrum Kultury.

Podczas 31. Finału w 2023 roku udało się zebrać w oświęcimskim sztabie 144.220,47 zł, do eSkarbonki trafiło 26.453,00 zł.

28 stycznia w oświęcimskim sztabie kwestować będzie 130 wolontariuszy – uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych (Szkół Podstawowych nr 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9 i 11 w Oświęcimiu, Szkół Podstawowych w Grojcu, Porębie Wielkiej, Rajsku i Zaborzu, Powiatowych Zespołów nr 1, 2, 4w Oświęcimiu i Powiatowego Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego w Oświęcimiu), a w programie finału w Oświęcimskim Centrum Kultury znajdą się różnorodne działania, podczas których będzie można wesprzeć WOŚP.

OCK

Poprzedni artykułNastępny artykuł

51 komentarzy

 1. Zawsze zaczyna się od odczłowieczania, a kończy się na mordowaniu

  PRZEŁOMOWA DECYZJA W NASZYM PROCESIE PRZECIWKO PREZYDENTOWI DUDZIE – SĘDZIA WYŁĄCZONY OD SPRAWY
  Szanowni Państwo właśnie otrzymaliśmy bardzo korzystne postanowienie w naszym procesie przeciwko Andrzejowi Dudzie.
  Sędzia Rafał Wagner uznał nasz wniosek przygotowany przez Kancelarię Adwokacką mecenas Magdaleny Spisak w przedmiocie wyłączenia sędziego za zasadny i odsunął sędziego Artura Grajewskiego od prowadzenia sprawy przeciwko prezydentowi.
  POZWALIŚMY PREZYDENTA ZA ZNIEWAŻANIE POLAKÓW
  Nasz Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych doprowadził do procesu karnego przeciwko Andrzejowi Dudzie za to, że znieważył Polaków nazywając ich świniami.
  Mimo tego, że prawie nikt nie dawał nam szans na skuteczność tego działania – nasza organizacja dopieła swego!
  Złożyliśmy pozew do Sąd Okręgowego w Warszawie, który okazał się zasadny i w tej chwili trwają przygotowania do procesu.
  Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem jeszcze w tym roku będziecie mogli zobaczyć Andrzeja Dudę na sali sądowej.
  W ten sposób pokazaliśmy, że jesteśmy organizacją, która najskuteczniej w Polsce stawia sprawców, krzywdzących innych ludzi z nienawiści przed sądem. Nawet wtedy gdy robi to prezydent państwa.

  Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.

 2. Orkiestra to sprawna i efektywna konkurencja dla Caritasu , a przecież wiadomo że do powstania idei WKŚP to kościół polski miał wyłączność na działalność dobroczynno-charytatywną w kraju .
  Zwykły konflikt interesów . I tyle w temacie …

 3. To dobrze, dowiem się więcej o torturowaniu prawdziwych polskich patriotów przez hitlerowski reżim tuska.

 4. To fajnie, że nas poinformowałeś o tym, bo co bym bez tej wiedzy zrobił? Może kupią sobie sprzęt jakiś, bo realizują te swoje programy chyba telefonem komórkowym sprzed dekady🤣

 5. Do Obatel Rysiu@

  No właśnie na dobrowolności polega cała akcja od samego początku. Nie na zauroczeniu Owsiakiem czy kimkolwiek innym. Pomoc z wykorzystaniem sprzętu udzielana jest każdemu bez względu na to jakie ma poglądy. Niemniej jednak Jurek Owsiak organizuje zbiórki i prowadzi fundację od ponad 30 lat. Nie zastąpi to służby zdrowia i nawet jeśli wklad WOŚP stanowi ułamek procenta to dezawuowanie tych działań jest żałosne. Tym bardziej żałosne jest doklejanie do tego kontekstu politycznego czy np. sugerowanie, że z pieniędzy WOSP finansowano kampanię wyborczą (Nie chodzi mi o twoje wypowiedzi ale wiedz, że takie opinie krążą nie tylko na tej stronie…)

  Trafnie zauwazyles że w sprawie wpłat na WOŚP panuje pelna wolność i nikt do tego nie zmusza. Czasem mam wrażenie, że niektorzy nabawili się kompleksów na tym punkcie. Nie chcesz – nie wpłacasz. Proste.

 6. Panie pisiorze – toż to zwykła manipulacja.
  Po kolei:
  Nikt nie twierdzi, że WOŚP i Owsiak zastępuje publiczną służbę zdrowia, to oczywiste Rzecz jednak w tym, że przeznaczane na nią z budżetu środki w ogromnej mierze wydawane są na cele rzec można „wegetatywne” – utrzymanie budynków, płace personelu (prawie 400 tys. osób), koszty administracyjne, itp. Rezultat bardzo często jest taki, że dyrektor szpitala mając do wyboru: albo dać podwyżkę lekarzom, pielęgniarkom (grożą strajkiem), zapłacić za prąd (bo elektrownia wyłączy), względnie za ogrzewanie, itd., czy wydać pieniądze na nowoczesny sprzęt medyczny, wybiera to pierwsze. Wychodzi bowiem z założenia, że bez lekarzy, załatania cieknącego dachu, bez leków, prądu i ciepła szpital po prostu stanie, a pacjenci mogą przecież – jak dotąd – leżeć sobie na starych łóżkach i być diagnozowani na starym, ale jeszcze jako tako działającym sprzęcie. Syndrom krótkiej kołdry – jak zwykle. Wtedy zdjęcia rtg są nieostre, na badanie tomografem trzeba sobie poczekać, a przy gastroskopii wpycha się pacjentowi do gardła rurę grubości palca. A to nie tylko kwestia komfortu pacjentów: przy złej diagnostyce lub w ogóle jej braku (gdy sprzętu po prostu nie ma), to zagrożenie ich zdrowia i życia.
  Więc tutaj pojawia się WOŚP – zebrane przez wolontariuszy pieniądze nie idą na płace, tylko na konkretny cel – sprzęt medyczny. „W latach 2015-2022 łączna kwota wydatków ministerstwa na sprzęt medyczny wyniosła 2,8 mld zł. To oznacza średnio 350 mln zł rocznie” – powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Jarosław Rybarczyk. Natomiast WOŚP w ubiegłym roku zebrała 243 miliony złotych. Fakt, że państwo z budżetu daje więcej. Ale środki z fundacji Owsiaka to około 1/4 lub 1/3 (w zależności od roku) wszystkich zakupów sprzętu medycznego dla służby zdrowia w Polsce!
  Czy szanowny pan pisior teraz rozumie?

 7. A skąd ta szalona narracja że Owsiak chce( czy docelowo ma??) zastąpić publiczną służbę zdrowia?

  Naprawdę poddajcie w wątpliwość sens istnienia organizacji dobroczynnych ,już mniejsza o nazwę ,bo Państwo daje więcej? To że więcej nie znaczy ,że wystarczająco . Wysilcie trochę wyobraźnię.

  Stań sobie jeden/jedna z drugim przed lustrem i zadaj samemu sobie , w jakimś napadzie zadumy, pytanie co ja zrobiłem dobrego dla innych a potem krytykuj tych, którzy to robią , chociaż nikt im nie każe.

  Jedno wyleczone sprzętem WOŚP dziecko jest milion razy więcej warte niż ten Wasz hejterski ściek pomówień nie poparty nawet cieniem żadnego dowodu .Jesteście zwyczajnie żąłośni i żółć Was zżera że ktoś coś zrobił dobrze i mu się zwyczajnie udało. Ale to takie typowo polskie. Trzeba złapać tego , który się wyróżnia za nogi i ściągnąć z powrotem do swojego żałosnego bagienka .Zazdrość i zawiść to przecież nasz sport narodowy. Żegnam ozięble wasze zmanipuowane pilotem od tv „umysły” . Dobry żart.. .

 8. Przeciętnie pieniądze zebrane w ramach WOŚP stanowią 0,08 – 0,1 proc. środków, jakimi dysponowała publiczna ochrona zdrowia.

  Jeśli ktoś nie jest zauroczony Jerzym Owsiakiem i jego Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, najczęściej jest krytykowany tekstem: „Tylko koniecznie zaznacz będąc w szpitalu, żeby ciebie, twoich bliskich, a szczególnie dzieci nie ratowano sprzętem kupionym przez WOŚP”. To jest kompletny nonsens. Szpitale mogą funkcjonować bez sprzętu oklejonego serduszkami i ratować życie ludzi. Niemniej prawdą jest, że ten sprzęt wielu potrzebującym pomógł.

  W Polsce w tej dziedzinie panuje wolność, jeśli ktoś chce, popierać Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, ma do tego prawo i pełną swobodę. Podobnie jest z wychwalaniem WOŚP i Owsiaka pod niebiosa.

 9. Owsiak nigdy nie zastąpi publicznej ochrony zdrowia,

  za to stworzył sprawne narzędzie polityki i inżynierii społecznej.

 10. Krytykowanie, pomawianie czy już lżenie idei tak czystej i pięknej jak samoorganizująca się pomoc chorym dzieciom, starszym czy komukolwiek , której widoczne efekty widzimy na co dzień w szpitalach (tak- byłem tam i to nie raz z dzieckiem) jest z gruntu tak obrzydliwa i odpychająca , że o czym my w ogóle mówimy. Z kim czy prędzej z czym tu dyskutować? Jaką trzeba być nędzną odczłowieczoną kreaturą , żeby rzucać g***em w taką szczytną ideę? To się w pale nie mieści. Ha tfu

 11. Jestem Problemem Tuska:
  Pamiętaj, że jak twoje dzieci zachorują ,i trafią do szpitala nie zapomnij wypełnić klauzuli sumienia : Nie życzę sobie aby moje dzieci były leczone sprzętem WOŚP.

 12. Co ty będziesz to właśnie PiS przez ostatnie 8 lat siał mowę nienawiści pluł obywatelom drugiego sortu ,poniżał ,wyśmiewał, gardził, okradał, uważał za zdrajców i targowicę.idż się leczyć u dobrego psychiatry.Może ci pomoże jeśli nie to czeka cię sanatorium w Tworkach.

 13. Moje dzieci zbieraly na sprzęt a owsik robił za to kampanie nienawiści POpaprancow!Nigdy przenigdy nie dam grosza!

 14. Może też powiedz mi: za co właściwie tak nienawidzicie Owsiaka? Co jest złego w zbieraniu pieniędzy na zakup nowoczesnego sprzętu dla szpitali, dla ratowania zdrowia i życia pacjentów?

  Przypomina mi to rozmowę z pewnym księdzem, twierdził on lekceważąco, że dobre uczynki ateistów są tak naprawdę bez znaczenia, cokolwiek by nie zrobili, i tak czeka ich piekło. Natomiast grzesznicy, jeśli nawrócą się, nawet dopiero w godzinie ostatecznej, to trafią do raju.

  Krótko mówiąc: wrzucanie datków do puszek WOŚP jest bez sensu, ale do puszek w kościele – już jak najbardziej godne pochwały. Tak to jakoś widzisz?

  Osiak przez wiele lat starał się trzymać z daleka od polityki, choć był stali i brutalnie atakowany przez pisowców. W końcu nie wytrzymał i parę razy powiedział coś niemiłego na ich temat. To błąd, ale po latach intensywnego hejtu wobec niego – nie dziwię się. Ileż to można.

 15. Obatel Rysiu@ – piszesz coś o nienawiści. Owszem, zgadzam się, jest pewna złośliwość w tym tekście, ale bez przesady. Atakujecie nas przecież na co dzień po dziesięciokroć bardziej wulgarnie. Obraziłeś się? Trudno. Czy jednak miałbyś ochotę odnieść się do argumentacji p. Ryszarda? Bo moim zdaniem jest ona w 100% trafna.

  Gdyby Owsiak ukradł, przywłaszczył sobie jakąkolwiek część wpłat na WOŚP, to dla mnie ulega wątpliwości, że z wielką, wręcz dziką radością służby podległe ministrowi Ziobrze (tak lepiej?), wpakowałyby go do więzienia. Tylko że jakoś nie mogły. Bo nic nie znalazły. Żadnych śladów przekrętów. Co więc pan, panie pisiorze, na to?

 16. Taka uwaga do pisiorów: kiedy irytuje cię rozmówca, bo nie zgadzasz się z jego poglądami, masz do wyboru kilka opcji, w tym:
  1). opcję rzeczową/uprzejmą: „chyba jednak się mylisz”
  2). opcję atomową: „ty zdrajco!!!”.
  W pierwszym razie z kimś takim można próbować go przekonać, dyskutować na argumenty, prawda?
  W drugi razie już jednak nie, no bo ze zdrajcami się nie dyskutuje, zdrajców się rozstrzeliwuje albo wsadza do pudła na dożywocie, czyż nie?
  Więc drogie pisiory: zastanówcie się nad logiką waszej nienawiści, czy my popierający koalicję rzeczywiście jesteśmy „zdrajcami”, „obcymi/niemieckimi agentami”, czy jesteśmy jak „hitlerjunged”? Spotykacie nas codziennie, na ulicy w pracy, w sklepie, w autobusie. Czy aż tak bardzo się od siebie różnimy?
  My mamy wobec waszych pisowskich przywódców konkretne zarzuty. Na przykład Fundusz Sprawiedliwości. Powstał z pieniędzy uzyskanych jako zasądzone grzywny od sprawców przestępstw po to, aby pomagać ich ofiarom. Tymczasem wielka część tych środków nie trafiła wcale do tych ofiar, lecz posłużyła do przekupywaniu/dopieszczaniu pisowskiego elektoratu: poszła na prezenty w postaci samochodów gaśniczych dla pisowskich wiejskich osp, na sprzęty dla pisowskich kół gospodyń wiejskich, dla pisowskich proboszczów, itp. Takich przykładów jest mnóstwo.
  Potraficie to jakoś uzasadnić? Czy tylko jak zwykle usłyszymy: „zdrajcy”, „pachołki Scholza”, itd?

 17. Ludzie mściwi i nienawistni na stare lata zostają sami. Nawet sąsiedzi ich unikają. Co gorsze o ich śmierci się dowiadują gdy zaczynają cuchnąć.

 18. Poglądy trzeba głosić rozsądne,
  głupie i ziejące nienawiścią lepiej zachować dla siebie.

 19. Uwierz, że bardzo się wystraszyłem. Naprawdę 🙂

  Nastały teraz czasy że bać będą się przestępcy i złodzieje. Nareszcie. Ja mogę spać spokojnie. Pozdrawiam Cię wystraszony internetowy człeku .Odwagi do głoszenia swoich poglądów, przynajmniej na na forach, życzę….

 20. Unikaj mowy nienawiści,
  ktorymi są przepełnione Twoje
  liczne prymitywne komentarze,
  bo kiedys mozesz z tego powodu
  mieć kłopoty.

 21. Krótkie pytanie do pisuarów…

  Skoro Owsiak /Tusk cokolwiek ukradli dlaczego po 8 latach pisowskich rządów przy akompaniamencie Waszego superszeryfa zwanego „Zero” , absolutnych nikt nawet nie postawił mu jakichkolwiek oficjalnych zarzutów??Jestem pewny , że gdyby był choć cień dowodu tych rzekomych przestępstw to już dawno byłyby wyroki. Jesteście aż tak nieudolni w ściganiu przestępstw (ponoć tak oczywistych 🙂 czy to zwykłe pomówienia mające działać w myśl starej zasady, że 1000 razy powtórzone kłamstwo zamienia się w prawdę….??
  Mi nie musicie odpowiadać , bo wiem ,żę pis to banda tanich manipulatorów , którzy rządzą tylko po to , żeby kraść, a jedyne co ich interesuje to przekaz propagandowy.

  Jakoś przestępców z CBA zapakowano do pierdla i prawomocne wyroki też były. Da się? Kolega partyjny załatwił im czasową przepustkę , ale te 2 buraki mają tyle za uszami , że długo na wolności nie poćwierkają. I bardzo dobrze.

 22. @5 gwiazdek PO

  Napisz proszę, o który konkretnie zapis i o którą dokładnie „rezolucję unijną” ci chodzi. Wskaż szczegółowo właściwy dokument.
  PS.
  Nie wiem czy to o rezolucji gdzieś usłyszałeś czy sam wymyśliłeś, pamietaj jednak że rezolucje Rady Europy nie mają mocy prawnej. Przypominam, że rząd PiS nie miał problemu z ich ignorowaniem.

 23. 5 gwiazdek PO:
  Więzienie to nie sanatorium przebywają tam przestępcy . Każdy musi podporządkować się zasadom ,i regulaminowi więzienia.Kamińskiiego,i Wąsika to też dotyczyło.Tortury to oni stosowali wobec osób,które inwigilowali ,i prześladowali.

 24. Po raz kolejny słynna fanatyczka zboczona na punkcie religii kurator oświaty Barbara Nowak znowu miała odlot psychopatyczny .Porównała WOŚP do Hitlertjugend. Cyt: Wulgarnie demoralizowanie może stać się szpicą ideologi LGBT jak pionierzy w ZSSR czy Hitlertjugend przy NSDAP. Dziwię się, że jeszcze nikt ją nie wsadził do pierdla za takie wulgarne poniżające wypowiedzi. No ale Pisowcy ją uwielbiali razem z Ministrem Czarnkiem. Cała ta sekta powinna być zdelegalizowana.

 25. @Dziad Borowy

  Trochę chyba niechcący wpisałeś się w mój poprzedni komentarz.
  Zakończenie rządów PiS 15 października stało się faktem. Bez względu na to kto pozuje z takim hasłem w tle jest ono prawdziwe i tego nie zmienisz. Dziwi trochę fakt że na prawdę reagujesz obrzydzeniem. Wielu ludziom nie spodobał się wynik wyborow ale byli też tacy, którzy na taki wynik czekali. Minely ponad 3 miesiące od wyborów. Warto w końcu przyjąć to do świadomości.

  PS. Nie takie rzeczy sprzedawano na aukcjach WOŚP przy wtórze oburzonych ludzi, którzy zazwyczaj deklarowali, że nie wspierają orkiestry. Poszukaj trochę w poprzednich latach a być może okaże się, że nie znasz WOŚP tak dobrze jak deklarujesz.
  Swego czasu akcję wspierał i Lech i Jarosław Kaczyński i nikt wtedy nie mówił o upolitycznienieniu.

  Nie musisz nikomu tłumaczyć dlaczego już nie wspierasz WOŚP, nikt nie będzie o to pytał gdy będziesz badany lub leczony sprzętem zakupionym przez fundację. Tak samo jak nikt nie pyta w sklepie czy jesteś turystą gdy kupujesz konserwę „turystyczną”…

 26. @Anonim
  A tu jesteś w błędzie bo ten zły stan zdrowia to orzeczenie lekarzy podporządkowanych ministrowi (nie)sprawiedliwości Bodnarowi, tych samych co stwierdzili że zasadne będzie karmienie na siłę obywatela przez nos pomimo tego iż zgadzał się na karmienie dożylne za pomocą kroplówki, pomimo iż zostało złożone w tej sprawie odwołanie do sądu i zrobili to wiedząc że następnego dnia ma wyjść z więzienia, ci sami którzy uznali że ta „operacja specjalna” w trosce o zdrowie i życie powierzonego im obywatela nie będzie nosiła znamion torturowania pomimo iż karmienie przez nos człowieka przytomnego jest na liście tortur w rezolucji unijnej o zakazanych praktykach względem więźniów.

 27. @Baca
  Pisowcy te zasady znają i się im podporządkowują to ta druga – zła strona mocy ich nie przestrzega i tam POwinieneś adresować te słowa

 28. Niegdyś piękna i szczytna akcja z muzyką rockową w tle, dziś skrajnie upolityczniona i to przez kogo przez samego Owsiaka. Obrzydzenie mnie bierze gdy Owsiak pozuje ze Szczepkowską do zdjęcia na licytację aukcji z obrazem „15 października skończyły się rządy PIS”. Kiedyś piękna apolityczna akcja z którą się w pełni identyfikowałem, a dziś „czuję się tak jakby ktoś na mnie nasrał”

 29. Jestem przerażony stylem działania PiSu po przegranych wyborach. Kłamstwa, hejt, bluźnierstwa, obrona przestępców, teksty o torturach… Gdzie tu wartości chrześcijańskie

 30. Do pisowców

  Nie będziesz miał bogów cudzych przede Mną.
  Nie będziesz brał imienia Pana Boga twego nadaremno.
  Pamiętaj, abyś dzień święty święcił.
  Czcij ojca swego i matkę swoją.
  Nie zabijaj.
  Nie cudzołóż.
  Nie kradnij.
  Nie mów fałszywego świadectwa przeciw bliźniemu swemu.
  Nie pożądaj żony bliźniego swego.
  Ani żadnej rzeczy, która jego jest.

 31. …. duży plusik dla Masterkosy + co do oceny dzialan WOSP i samego dyrygenta 👍
  Sa odwazni ??? aby dzisiaj na Krukach o g. 12 wraz z Oswiecimskimi Morsami wejść do wody???
  Zachecam zwaszcza tych którzy są „mocni w gębie ” !!!
  Można wsprzec WOSP , ja się wybieram , będzie to dla mnie wyzwanie bo nigdy do tak zimnej wody nie wchodziłem 🤪 Mentalnie jestem przygotowany , zobacze jak będzie na miejscu !? Pozdrawiam wszystkich którzy świadomie wspierają WOSP 👋

 32. @naciągacz

  Pieniądze z WOŚP są rozliczane co do złotówki. Od samego początku. Nigdy nie było co do tego zastrzeżeń.

  A tym czasem WOŚP grała na długo przed powstaniem PiSu i zapewne będzie grała do końca świata i jeden dzień dłużej.
  Dobro zwycięża wtedy gdy z wykorzystaniem sprzętu zakupionego przez WOŚP pomaga się każdemu kto tego porzebuje.
  Nawet jeśli nie każdy wspiera WOŚP to WOŚP wspiera każdego.Bez dzielenia na lewych i prawych, czy bogatych lub biednych…
  Nie zapominaj o tym.

  A tymczasem PiS (biorąc pod uwagę ilość uzyskanych mandatów) wygrał w 2023 wybory ale nie zdołał utworzyć większości. Poiltycy i wyborcy PiS poznali wynik wyborów ale go nie zrozumieli. Najlepszym dowodem na potwierdzenie tej tezy jest fakt, że wciąż próbują szukać winnych tej swojej „zwycięskiej porażki”. Winią wszystkich – koalicję Tuska, fundacĵę Owsiaka czy jak to powiedział prezes Jarosław „wielkie nieporozumienie spoleczne” …

 33. Możesz Pani Premier Beacie Szydło kupić to auto w prezencie,
  jak Cię to tak bardzo interesuje.

 34. To zanieś swoją kasę Rydzykowi on się bardzo ucieszy , że frajerzy wpłacają największemu chopsztaplerowi ,i złodziejowi swoją kasę.Będzie miał kasę na paliwo do maybacha ,i na sianie propagandy politycznej . Jest przecież zwolennikiem PIS.Dalej będzie dzielił Polaków na lepszych, i na gorszy sort.

 35. Ani złotówki dla Owsiaka,
  który za pieniądze z Orkiestry
  robił kampanię wyborczą
  Koalicji Obywatelskiej

 36. Nikt nikogo nie zmusza do wrzucania pieniędzy do puszek.Jeśli ci to przeszkadza to zostań w domu ,i wyślij przelew do Rydzyka lub Caritas .

 37. Komentarze pod artykułem mam wrażenie, że się rozjechały z tematem artykułu, ale powiem Ci co było ostatnio kłamstwem. Zły stan Kamińskiego i Wąsika. Przecież oni po wyjściu z więzienia mogliby od razu iść na dyskotekę, a ponoć pobyt tam zagrażał ich życiu. Śmiechu warte🤣

 38. A skąd tyle klamstw i nienawiści
  oraz łamanie prawa
  u zwolenników Koalicji Os…tów.

 39. Oszukańczy pisiorze to jesteś ty.

  Nie masz ochoty – siedź w domu.

  Możesz też nosić plakietkę: „w razie pobytu w szpitalu rezygnuję z korzystania z wszelkiego rodzaju sprzętu medycznego zakupionego przez wośp”. Proste.

 40. Caritasu, i Rydzyka nic, i nikt nie przebije w oszukiwaniu, i okradaniu Polaków.( frajerów. )

Send this to a friend