Informacje

Leczenie urazów stawu skokowego – co warto wiedzieć na ten temat?

Czasami przytrafiają się nam różnego rodzaju urazy np. urazy stawu skokowego. Pamiętajmy, że w przypadku ostrych urazów stawu skokowego w pierwszej kolejności trzeba wykluczyć złamanie. Co zatem dobrze jest wiedzieć na temat zachowawczego leczenia urazu stawu skokowego? Gdzie warto zgłosić się po pomoc w przypadku tego typu urazu?

Urazy stawu skokowego – podstawowe informacje, o których warto pamiętać.

Skręcenie stawu skokowego nazywane potocznie skręceniem kostki to jeden z najczęstszych urazów nogi. Urazy stawu skokowego często przytrafiają się sportowcom. Szczególnie narażeni są na nie zwłaszcza piłkarze, koszykarze czy łyżwiarze. Przy skręceniu stawu skokowego należy przede wszystkim zadbać o prawidłowe leczenie tego typu urazu. Jak się okazuje wielu pacjentów, którzy doświadczyli urazu stawu skokowego nie wymaga jednak dalszej pomocy medycznej. Zachowawcze leczenie urazu stawu skokowego polega przede wszystkim na kontrolowaniu bólu i obrzęku. W przypadku urazów należy zastosować się do protokołu PRICE zgodnie, z którym zalecane są: odpoczynek, właściwa ochrona uszkodzonego stawu, stosowanie okładów z lodu, utrzymywanie kończyny powyżej linii serca czy też użycie odpowiedniego ucisku w miejscu urazu. Należy jednak zauważyć, że nie zawsze uraz stawu skokowego jest delikatny. Jeżeli pacjent odczuwa silny ból, obrzęk narasta w szybkim tempie bądź pojawia się uczucie zimna lub drętwienia uszkodzonego stawu wówczas niezbędna jest szybka diagnostyka.

Wizyta u lekarza w przypadku urazu stawu skokowego – co warto wiedzieć na ten temat?

Pamiętajmy, że w przypadku skręcenia stawu skokowego to właśnie dobry specjalista jest w stanie zapewnić nam skuteczne leczenie i przywrócenie sprawności – informuje ortopeda z Oświęcimia. Dlatego też, jeżeli przydarzy się nam skręcenie stawu skokowego powinniśmy zapisać się na szybką wizytę do prywatnego ortopedy, który dokona wywiadu i przeprowadzi badanie. Leczenie urazu stawu skokowego uzależnione jest przede wszystkim od stopnia uszkodzenia. Wyróżniamy trzy stopnie skręcenia stawu, są to skręcenia I, II i III stopnia. Aby ocenić stopień skręcenia ortopeda musi przeprowadzić badanie fizykalne, a także USG, w niektórych przypadkach będzie to również rezonans magnetyczny. Należy zaznaczyć, że dzięki tak zwanej ottawskiej zasadzie oceny kostki można skutecznie zmniejszyć liczbę niepotrzebnych radiografii. Do metod leczenia urazów stawu skokowego zaliczamy np. krioterapię, stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy też posmarowanie danego miejsca maściami lub żelami poprawiającymi ukrwienie, które tym samym redukują opuchliznę, łagodzą ból i przyspieszają wchłania się krwiaków. Jeżeli zaś chodzi o wzmocnienie stabilizacji wiązadeł to w przypadku leczeniu urazu skokowego szczególnie skuteczne są unieruchomienia w ortezie. Warto także podkreślić, że często po urazach zalecana jest rehabilitacja polegająca między innymi na wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających. Operacja natomiast powinna być przeprowadzana tylko w przypadku pacjentów z bardzo poważnymi pęknięciami.

art. powstał we współpracy z partnerem

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend