Informacje

KRAKÓW. Małopolska kurator oświaty Barbara Nowak została odwołana. „Koniec średniowiecza”

W Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyła się dziś konferencja prasowa minister edukacji Barbary Nowackiej oraz wojewody małopolskiego Krzysztofa Jana Klęczara. Obecni byli także małopolscy parlamentarzyści.

– Dziś podpisałam odwołanie pani kurator Barbary Nowak z pełnienia funkcji, a po konsultacji z panem wojewodą powołaliśmy osobę, która będzie na ten czas przejściowy pełniła obowiązki małopolskiej kurator oświaty. To naprawdę dobra wiadomość dla szkół, ponieważ pani Nowak zajmowała się absolutnie nie tym, czym powinien zajmować się kurator oświaty. Są ze mną posłanki i posłowie z Małopolski, którzy również w swoich lokalnych sprawach wielokrotnie musieli zapobiegać działaniom pani kurator (…). Każda z tych osób, które tutaj stoi, wielokrotnie stawała w obronie wolności szkoły od polityki – powiedziała minister edukacji Barbara Nowacka.

– Po konsultacji z ministrem Bartłomiejem Sienkiewiczem i panem wojewodą postanowiliśmy zaproponować panią Gabrielę Olszowską na osobę pełniącą obowiązki kuratora do czasu rozstrzygnięcia rządowego konkursu, który będzie rozpisany w ciągu najbliższego miesiąca. Jest to wielkie wyzwanie, bo trzeba małopolskiej oświacie przywrócić spokój – zapowiedziała minister edukacji.

– Kuratorium pod kierunkiem pani kurator Nowak było uosobieniem, było symbolem wszystkiego tego, czemu Polacy powiedzieli „nie” w ostatnich wyborach parlamentarnych. Było symbolem pogardy, było symbolem dominacji ideologii nad zdrowym rozsądkiem, było symbolem absolutnego braku poszanowania dla drugiego człowieka. Jest to symboliczne i bardzo się cieszę, że pierwsza wizyta ministra tu, w Urzędzie Wojewódzkim, w nowej koalicji, w nowych czasach, to wizyta pani minister w tak radosnym, nie boję się powiedzieć tego słowa, dla nie tylko Małopolan, ale dla wszystkich Polaków, powodzie. Pani minister, bardzo dziękuję za bardzo odważne decyzje, decyzje, które były wyczekiwane – powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

– Uwielbiam pracować i będę pracować. To jest najważniejsza rzecz. Kurator oznacza opiekun, cura, curae oznacza opieka. Nie prokurator. Lubię pracować, chyba się znam na bardzo wielu obszarach. Na pewno dostanę pomoc, bo to mam gwarantowane. Proszę Państwa, dzieciaki, ludzie związani z oświatą, myślę tutaj o stowarzyszeniach, rodzice, samorządy uczniowskie, nauczyciele i wreszcie dyrektorzy. Możemy wspomóc się nawzajem i będziemy rozwiązywać nasze problemy – dodała pełniąca obowiązki małopolskiego kuratora oświaty Gabriela Olszowska.

MUW

Poprzedni artykułNastępny artykuł

41 komentarzy

 1. Słowa koalicji 13 grudnia są zupełna odwrotnoscią co robią i jak się zachowują!

 2. – Kuratorium pod kierunkiem pani kurator Nowak było uosobieniem, było symbolem wszystkiego tego, czemu Polacy powiedzieli „nie” w ostatnich wyborach parlamentarnych. Było symbolem pogardy, było symbolem dominacji ideologii nad zdrowym rozsądkiem, było symbolem absolutnego braku poszanowania dla drugiego człowieka – powiedział wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

 3. Hmm, w sumie trafna analogia. Przyjmuje się, że początkiem końca średniowiecza w Europie była inwazja Mongołów.

 4. tusk okradl Polaków z OFE ,teraz zniósł weto w UE i trzeba bed,ie wpłacić 150 mld EUR, a dzięki PIS wpłynęło 5mld EUR pożyczki

 5. Zapomniałeś o 400 miliardach wydanych poza budżetem przez Bambika Pinokia Morawieckiego.

 6. Fa – a kto rozdawał na prawo i lewo „swoim” nieswoje pieniądze? Bić się w piersi, ale cudze, rozdawać pieniądze ale nie swoje – oto dewiza odchodzącej władzy i ty jeszcze masz czelność pisać o OFE.

 7. Nie ma się co dziwić przeciez nowacka to komuch, dziś rocznica wydarzeń w Gdyni, komuniści zastrzelili 16 be,bronnych ludzi, a teraz znowu rządzą wstyd i hańba ,chwała i część zamordowanym!

 8. Religia znowu będzie 8wypierana
  ze szkół do salek katechetycznych.

 9. Leszek – więc zakładasz, że teraz zamiast religii będą lekcje gender i praktyczna nauka masturbacji, nakładania prezerwatywy na banana, itd. Aha. No to zobaczysz.
  Nie jest tak, że do wyboru mamy tylko opcję prawicowych kościołkowych fanatyków lub fanatyków lewackich. Pomiędzy tymi obiema skrajnościami jest jeszcze mnóstwo miejsca na podejście zdroworozsądkowe, którego gwarantem jest – uwaga – peło i Tusk.

 10. Pani Olu. Nie komentowałem wypowiedzi i poglądów Pani Barbary Nowak. Portal ma charakter lokalny. Odniosłem się do zachowania przedstawicieli trzech ważnych oświęcimskich instytucji, którzy, bazując na kłamstwie o rzekomej „czarnej liście”, skrytykowali Panią Kurator. W innym przypadku, gdy „listę” niepożądanych instytucji stworzył ktoś inny, ci sami ludzie nie zabrali głosu. A przecież na tamtej „liście” też znalazło się ważne oświęcimskie muzeum. Przykład można uogólnić ponieważ pokazuje on mechanizm kreowania przez media i instytucje określonych opinii na temat jednostek i środowisk. Nie stroniąc od manipulacji jednych dyskredytuje się i ośmiesza, innych stawia na przysłowiowym świeczniku. Co gorsza towarzyszy temu retoryka odwołująca się do emocji, a pomijająca kwestie merytoryczne. Oto fragment jednej „opinii”:

  „Z niedowierzaniem i oburzeniem odebraliśmy informację, że Centrum Żydowskie w Oświęcimiu … oraz wiele innych NGS-ów … zostało umieszczonych na czarnej liście”.

  A może należało zapytać tych, którzy uznali Centrum oraz Amnesty International za instytucje niegodne zaufania o uzasadnienie stanowiska?

  Nie widzę powodu by kwestionować fakty. O szwedzkich przedszkolach nie wiem nic i nie będę się w tej kwestii wypowiadał. Odnośnie Uniwersytetu pozwolę sobie przytoczyć całą wypowiedź dotyczącą ankiety przygotowanej przez Dział Bezpieczni UJ:

  „Szok! Uniwersytet Jagielloński zamienia się w agencję towarzyską! Przygotowuje ofertę wg płci kulturowych. Pierwsza polska wyższa uczelnia, z historią od 1364 r. stosuje segregację studentów po neomarksistowsku”.

  Bez wątpienia chcąc zwrócić uwagę na ważny problem trzeba robić to umiejętnie. Może Pani Kurator liczyła na rozgłos i opinię osoby (w pewnych kwestiach) niezłomnej? Nie wiem – mogę jedynie snuć domysły. O ile forma wypowiedzi tragiczna o tyle podniesiony w niej problem wymaga uwagi. Skoro znacząco (Szwecja) wykroczyliśmy już poza lokalne środowisko i ja pozwolę sobie odwołać się do „zagranicy”. W angielskiej prasie rozważano ostatnio ważny problem – w jakich więzieniach (dla kobiet czy dla mężczyzn) umieszczać mężczyzn określających się jako kobiety. W męskich? No jakże to? W kobiecych? Niestety, zdarzały się przypadki gwałtów na współwięźniarkach. Podsumowując: ideologia gender jest jak marksizm (w praktyce: komunizm, socjalizm i współczesny liberalizm) – tworzy wcześniej nieznane problemy i uzasadnia swoją rację bytu koniecznością ich rozwiązywania.

  Ze strony Pani Kurator Nowak i jej środowiska „groziła” Pani dziecku pewna nadopiekuńczość. Ze strony lewicy i liberałów może grozić zmuszanie do takich czy innych „postępowych” postaw i poglądów.

  Jako rodzic dziecka w wieku szkolnych, w charakterze wolontariusza (nie w szkole do której uczęszczał syn) byłem egzaminatorem w czasie politycznych protestów nauczycieli wspierających postkomunistyczny Związek Nauczycielstwa Polskiego. Nie mam zaufania do ludzi, którzy nie wahali się wykorzystać dzieci i młodzież w bieżącej walce politycznej z nielubianą władzą. Jeśli wtedy, własne polityczne cele stawiali nad dobro dzieci i młodzieży, to nie mam podstaw by uważać, że teraz będą postępowali inaczej.

 11. W podejrzany sposób zniknęło z kasy kancelarii premiera 3 mln.zł na wypłaty dla pracowników. Cieniutkie będą te święta pracowników premiera.

 12. Już zniknęło minimum 1500 zł, daliście się nabrać ,zaufać tuskowi bezcenne!

 13. Leszku – przeczytałeś, ale nic nie zrozumiałeś. Daremny trud.

  Co to znaczy „dwie lisy znaleziono” w gabinecie kurator Nowak? Czy wyobrażasz sobie to tak, że posłowie peło zrobili rewizję u Nowak, wybebeszyli jej biurko i tam te listy znaleźli? Daj spokój.

 14. Panie Leszku, czy Pan kwestionuje wypowiedzi samej Barbary Nowak? Oczywiście te, które wzbudziły zdziwienie.Na przykład, że UJ zamienia się w agencję towarzyską czy może tę o przedszkolach szwedzkich ze specjalnymi pokojami do masturbacji itd. Bardzo mnie cieszy odesłanie pani Nowak, mówię to jako rodzic dziecka w wieku szkolnym.

 15. Zachecam do przeczytania ogolnopolskiej deklaracji lgbt z wrzesnia 2019r. Wskazuja tam oni jakie warunki musza byc spelnione, zeby w Polsce czuli sie dobrze…trolle typu @ i inni ignoranci tez powinni sie zapoznac…

 16. Postkomunistyczna lewica po 18 latach wróciła do władzy.

 17. Spełniło się marzenie wielu Polaków,
  którym za komuny żyło się bardzo dobrze.
  Postkomuna wróciła do władzy.

 18. Proponuję nie mieszać porządków – wiara nie ma nic wspólnego z ustalaniem faktów. Raczej nie pytamy ludzi o to czy wierzą, że np. Pani Barbara Nowak była swego czasu Kuratorem Oświaty w Małopolsce. To fakt, który ma potwierdzenie w licznych źródłach.

  Takim samym faktem jest istnienie dwóch list sporządzonych przez dwie organizacje oraz to, że te dwie listy znaleziono w gabinecie Pani Kurator Barbary Nowak. Nie znaleziono medialnej „czarnej listy” sporządzonej przez Panią Kurator Barbarę Nowak. I tu pojawia się kwestia wiary. Wielu ludzi uwierzyło (bez troski o sprawdzenie rzetelności tej dezinformacji), że spis instytucji sporządzony został przez Kurator Barbarę Nowak. I to kłamstwo było podstawą krytyki Pani Kurator.

  Zdumiewające jest to, że tym kłamstwem posłużyły się osoby, które z przyczyn oczywistych (ich instytucje upamiętniają ofiary III Rzeszy Niemieckiej, państwa, które z kłamstwa i donosicielstwa uczyniło ważne narzędzie sprawowania władzy) powinny w takich sytuacjach zachować wyjątkową wrażliwość. Jak w tej żydowskiej opowieści o pierzu, które łatwo rozrzucić targając poduszkę, ale którego nie sposób z powrotem zebrać.

  Co więcej, w niektórych krajach, osoba propagująca (wbrew faktom) wiarę w to, że Niemcy nie zamordowali kilku milionów Żydów zostanie oskarżona i może nawet skazana i osadzona w więzieniu.

  Powstaje zasadne pytanie o motywy tej krytyki. Tu niestety skazany jestem na domysły. Pewna niefrasobliwość w działaniu – lenistwo, brak profesjonalizmu, pośpiech czy coś tam jeszcze, co spowodowało, że nie ustalono faktów? I to byłoby „dobre” wytłumaczenie. Inne brzmi mniej przyjemnie – bez troski o ustalenie faktów wykorzystano (instrumentalizacja Holokaustu?) „fake newsa” by skrytykować osobę reprezentującą określone środowisko.

  To kolejny problem. Emocje przeważają nad rozsądkiem. Jeszcze raz przypomnę i rozszerzę pytanie z poprzedniego komentarza. Dlaczego jedne instytucje i osoby można (wręcz trzeba i to bez zważania na merytoryczną zasadność) krytykować, a ci którzy powinni stanąć w ich obronie tego nie robią, zaś inne instytucje i osoby pozostają niejako z natury poza krytyką? A jeśli ta się pojawi, to nie przeciwstawia się jej kontrargumentów, lecz dyskredytuje określeniami typu „nagonka i stygmatyzacja”?

 19. Ludzie z takimi poglądami powinny mieć xskaz zbliżania się do dzieci ,o zabijaniu nienarodzonych nie wspomnę!

 20. Przecież nowacka nie ma dzieci wiec jakie ma pojecie onich och wychowaniu? Jak minister moze być wrogiem dzieci ,typowo komunistyczne

 21. Czytam wiele Pana Leszka komentarzy i z mojej perspektywy są nieco monotematyczne. Zachęcam do większej oryginalności i pracy intelektualnej panie Leszku, trollować też trzeba umieć…

 22. Leszek – przedstawiasz wersję kurator Nowak, przekazaną przez nią w chwili, gdy zrobiła się już medialna awantura i gdy okazało się, że w Warszawie nie zechcą poprzeć jej pomysłów. W rzeczywistości rzecz miała się tak:
  7 stycznia 1922 r. Nowak udzieliła wywiadu Radiu Zet, w którym dała upust swoim antyszczepionkowym poglądom, a przy okazji wspomniała też o o organizacjach pozarządowych, które „wchodziły do szkół ze wsparciem samorządów”, prezentując dzieciom „szkodliwe treści” lub „niezgodne z podstawą programową”.
  – Do tej pory obowiązywało prawo, że dyrektor wpuszczał do szkoły organizację i powinien pytać o zgodę rodziców. Tymczasem na 800 zgłoszonych spraw w 400 przypadkach okazało się, że rodzice nie byli w ogóle pytani – mówiła wówczas Barbara Nowak. Potem okazało się, że liczby te pochodzą z opracowania przygotowanego przez Ordfo Iuris, w które to Nowak bezkrytycznie uwierzyła i nie starała się zweryfikować. W rzeczywistości takich skarg było sześć.
  Następnie, w ramach tzw. kontroli poselskiej trzech posłów peło udało się do kuratorium w celu sprawdzenia tych informacji. Przyjęła ich Nowak i w toku dłuższej rozmowy potwierdziła, że jest poważny problem, że są osoby i organizacje, które propagują w szkołach treści szkodliwe moralnie i trzeba coś z tym zrobić. Na dowód tego okazała posłom:
  – raport Ordo Iuris
  – zgłoszenia stowarzyszenia „Rodzice chronią dzieci”, znane głównie z akcji antyszczepionkowych i kampanii sprzeciwiających się „seksualizacji dzieci”,
  – dwie listy sporządzone przez oba te stowarzyszenia, gdzie wymieniono ponad 200 takich szkodliwych organizacji, w tym Centrum Żydowskie w Oświęcimiu.
  Nowak twierdziła później, że listy te pokazała posłom „tak sobie tylko poglądowo” i w rzeczywistości – ależ skąd – nie miała użyć ich do czegokolwiek. Pytam więc Leszku – uwierzyłeś jej?

 23. Warto, w kontekście dymisji Pani Kurator Nowak i ferowanych pod jej adresem zarzutów, przypomnieć związane z jej sobą oraz z Oświęcimiem wydarzenie z minionego roku. Przedstawiciele kilku oświęcimskich instytucji (min. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu, Międzynarodowy Dom Spotkań w Oświęcimiu) odnieśli się krytycznie do, w ich mniemaniu, „listy” (wręcz „czarnej listy”) Kurator Barbary Nowak. Żaden z Autorów nie powołał się na choćby jedno konkretne dające się zweryfikować źródło. A nie byli to „internetowi trolle” lecz Dyrektorzy trzech poważnych instytucji dysponujących znaczącym autorytetem i prestiżem. Ich pracownicy byli w stanie zgromadzić „u źródła” odpowiednie informacje, które pozwoliłyby podjąć decyzję odnośnie ewentualnej reakcji. Z jakichś przyczyn postanowiono oprzeć się na „obiegowych informacjach medialnych”. W istocie chodziło o dwie listy sporządzone przez dwie instytucje i dostarczone do Kuratorium. Znalezione w gabinecie Pani Kurator posłużyły za źródło kłamstwa o „czarnej liście” Kurator Nowak. Warto o tym przypomnieć w kontekście ferowania, w oparciu o „medialne rewelacje”, takich czy innych ocen dotyczących nie tylko zresztą Pani Barbary Nowak.
  Jakiś czas temu, reagując na informację o zawarciu polsko-izraelskiego porozumienia w sprawie przyjazdów młodzieży izraelskiej do Polski stanowisko zajął także Instytut Yad Vashem. Skrytykowano w nim tę część porozumienia, w której mowa o poznawaniu przez izraelską młodzież nie tylko historii Holokaustu i związanej z tym możliwością wizyty w miejscach rekomendowanych przez stronę polską. W stanowisku Yad Vashem napisano, że lista tychże miejsc sporządzona została bez udziału Instytutu oraz że zawiera ona instytucje, które nie powinny być odwiedzane w celach edukacyjnych. Co więcej, w dalszej części stanowiska napisano, że Yad Vashem nie będzie angażował się w wizyty grupowe w miejscach, które można podejrzewać o zniekształcanie prawdy o Zagładzie.
  Stanowisko cośkolwiek przypominające lekcje historii starożytnej i opowieści o Pytii i jej niejednoznacznych wróżbach. Ale na tej wieloznacznej i pełnej insynuacji podbudowie wyrosły liczne artykuły już nie tak delikatne w formie i bardziej konkretne. Nie zdziwi nikogo fakt, że kolejną pożywką dla nich stał się wywiad udzielony jednej z gazet przez Pana Jana Grabowskiego przedstawionego w innym magazynie jako „badacz nazistowskiego Holokaustu w Polsce”.
  Pobieżna kwerenda kilku zaledwie tekstów pozwala wymienić trzy polskie muzea, które znalazły się na „czarnych listach” Yad Vashem (domniemanej) i Pana Jana Grabowskiego oraz autorów niektórych artykułów (rzeczywistej): Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w Oświęcimiu oraz Muzeum Wyklętych w Ostrołęce.
  Nie przypominam sobie, by wymienieni wyżej Dyrektorzy, wystąpili równie stanowczo przeciwko tym „czarnym listom”, domniemanej Instytutu Yad Vashem i rzeczywistej Pana Jana Grabowskiego. Czy mam rozumieć, że krytyka np. Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu jest z natury zakazana, a krytyka np. Muzeum Polaków Ratujących Żydów Podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej jest czymś naturalnym wynikającym z wolności słowa?

 24. Od 1 stycznia nauczyciele mają dostać podwyżki zadeklarowane przez Koalicję Obywatelską w kampanii wyborczej. Tyle tylko że z obietnicy o treści: „podwyżki rzędu 30 proc., jednak nie mniej niż 1500 zł brutto”, zniknęło wszystko, co po przecinku.

 25. I na pewno będą też pokoje do masturbacji. Lewackie bojówki będą pchać się do szkół drzwiami i oknami. A w klasach zamiast krzyży zawisną portrety tuska i tęczowe flagi.

  Tak będzie.

 26. Lewica bedzie kierowac edukacja…i napewno nie bedzie zadnej ideologii w szkole…teczowe zboczence panoszace sie po szkolach to bedzie „nowoczesosc”…

 27. TW Bambika też był komuchem. 13 grudnia w czasie stanu wojennego spał sobie smacznie u mamusi pod pierzynką nikt go nie niepokoił nie internowal czyli kapuś i konfident .

  nie intwrnował

 28. Jakim prawem nasze dzieci się tak traktuje?Wara z łapami od naszych dzieci!

 29. Kolejny krok, to powrót religii do salek katechetycznych. Następnie rozwiązanie konkordatu i opodatkowanie tej czarnej organizacji.

 30. Nareszcie skończył się fanatyzm religijny poniżanie nauczycieli , wydawanie poleceń nie mających nic wspólnego edukacją dzieci, i młodzieży. Wreszcie wróci normalność.Koniec ze skandalicznymi wypowidziami Pani Nowak .

Send this to a friend