Informacje

Ile kosztuje OC w Oświęcimiu i czy może być tańsze?

Miejsce zamieszkania jest jednym z istotnych czynników determinujących koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC. Zastanawiasz się, ile średnio trzeba zapłacić za polisę w Oświęcimiu? Odpowiedź na to pytanie jest przydatna, ale jeszcze praktyczniejsze są rady, dzięki którym Twoje OC będzie tańsze niż do tej pory.

Miejsce zamieszkania wpływa na wysokość OC

Rolą ubezpieczenia OC jest zabezpieczenie właściciela pojazdu na wypadek spowodowania szkody. Mówiąc krótko, jeśli doprowadzisz do wypadku, kolizji czy stłuczki, w wyniku której trzeba naprawić inno auto, wydatek ten poniesie ubezpieczyciel. Polisa jest obowiązkowa, a wysokie kary za brak OC skutecznie zniechęcają do omijania tego przepisu. Każdy kierowca ma inne doświadczenia z ubezpieczeniami. Wynika to nie tylko z silnej konkurencji cenowej na rynku, ale przede wszystkim sposobu obliczenia wysokości składki. Przy kalkulacji składki ubezpieczyciele biorą pod uwagę wiele różnych czynników, jak marka i rocznik samochodu, wiek i doświadczenie kierowcy czy właśnie miejsce zamieszkania.

Dlaczego fakt, że mieszkasz w Oświęcimiu, jest istotny? Dlaczego mieszkańcy dużych aglomeracji co do zasady płacą za OC najwięcej? Odpowiedź jest prosta: ponieważ zgodnie ze statystykami, którymi dysponują firmy ubezpieczeniowe, w niektórych miastach częściej niż w innych dochodzi do kolizji i wypadków drogowych. To logiczne, że ubezpieczyciele starają się przewidzieć, gdzie będą mieli prawdopodobnie najwięcej strat do pokrycia, co wymusza nałożenie wyższych składek.

Koszt OC w Oświęcimiu

Jak pokazują dane zebrane przez jedną z popularnych porównywarek internetowych, średni koszt OC dla mieszkańców Oświęcimia różni się w zależności od marki pojazdu. To przykładowo:

  • 375 zł – Fiat,
  • 422 zł – Volkswagen,
  • 454 zł – Renault,
  • 499 zł – Audi,
  • 408 zł – Opel.

Wciąż jednak średni koszt OC w Oświęcimiu jest dla Ciebie mało istotną informacją, ponieważ składkę zawsze oblicza się indywidualnie. Jedno jest pewne: chcesz płacić mniej. Dlatego sprawdź, co możesz zrobić, żeby rzeczywiście oszczędzić kilkadziesiąt, a nawet kilkaset zł w skali roku.

Sposoby na tańsze OC w Oświęcimiu

Załóżmy, że nie planujesz przeprowadzki do innego miasta, więc ten czynnik wpływający na cenę OC przestaje mieć znaczenie. Jeśli jednak chcesz przesiąść się za kierownicę nowego auta, to pamiętaj, że ubezpieczyciele narzucają wyższe składki posiadaczom pojazdów z dużymi silnikami i generalnie takich, w których teoretycznie łatwiej o kolizję lub wypadek.

Idźmy dalej. Twoje OC będzie tańsze nawet o 60%, jeżeli w najbliższych latach wypracujesz maksymalną pulę zniżek za bezszkodową jazdę. To spora zachęta, aby jeździć spokojniej i bezpieczniej, przede wszystkim przepisowo. Jednym ze sposobów na tańsze OC jest też ustalenie współwłasności auta z doświadczonym kierowcom i skorzystanie z jego zniżek. Decydują się na to m.in. młodzi kierowcy, którzy nie mieli jeszcze okazji zgromadzić zniżek, ale czerpią korzyści z faktu, że auto jest zarejestrowane wspólnie z rodzicem czy innym, starszym, bardziej doświadczonym członkiem rodziny.

Porównuj i nie trać

Niech podsumowaniem tego krótkiego poradnika będzie podstawowa rada: porównuj oferty! Twoje OC będzie tańsze, jeśli z pomocą agenta lub internetowego kalkulatora zestawisz propozycje wielu różnych towarzystw i wybierzesz najlepszą. Przeczytaj poradnik o tym, jak wypowiedzieć obowiązującą umowę – https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/wypowiedzenie-oc/ – i przestań przepłacać na obowiązkowych składkach.

art. powstał we współpracy z partnerem

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend