Informacje, Kultura

HISTORIA. Farmaceuta Zygmunt Maksay

Farmaceuta Zygmunt Maksay, właściciel przedwojennej fabryki chemiczno-kosmetycznej “Record” w Brzezince, tutaj można było zakupić różnorodne środki dezynfekcyjne. Co wyróżniało tą fabrykę? Posiadała własne laboratorium.

Zygmunt Maksay  urodził się 17.06.1888 roku w Kluż-Napoka w Austro-Węgrzech (obecnie w Rumunii). Wykształcenie farmaceutyczne zdobył w swoim rodzinnym mieście w 1918 r. Służył w wojsku austro-węgierskim, pełniąc obowiązki w szpitalnych aptekach także na ziemiach polskich. Tak poznał swoją przyszłą żonę. Po wojnie osiadł w Oświęcimiu i tutaj zajmował się produkcją leków i kosmetyków, dzierżawiąc przedsiębiorstwo RECORD. Fabryka znajdowała się w Brzezince i posiadała własne laboratorium. Według opisu produkowano tutaj perfumy oraz środki dezynfekcyjne [1]. Do wybuchu II wojny światowej pracował  w aptece Władysława Ptaszyńskiego przy ul. Jagiełły. Przez pewien czas dzierżawił tę aptekę. Końcem 1939 r. Maksay trafił do Rabki i tutaj otrzymał pozwolenie na uruchomienie apteki pod nazwą „Zdrojowa”[2]. W tym okresie brał czynny udział pomocy między innymi ludności żydowskiej[3]. Po wojnie aptekarz wyjechał do Gdyni, gdzie pracował w aptece „Świętojańskiej”. Ze względu na zły stan zdrowia wyjechał jednak na południe Polski, wkrótce zmarł w Krakowie, 23.07.1948 r.[4]

Opracowała: Renata Bożek

[1] Spis Abonentów Państwowej Sieci Telefonicznej Okręgu Krakowskiej Dyrekcji Poczt i Telegrafów wraz z siecią P. A. S. T. w Zagłębiu Dąbrowskiem. Według stanu z dnia 1 stycznia 1929. S. 39.

[2] Maciej Bilek, Apteki Małopolski, Historia apteki „Zdrojowej” w Rabce-Zdroju, [w:] Farmacja Krakowska, Biuletyn Informacyjny Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie, rok XII / nr 2 / 2009, s.

[3] Michał Rapta, Mroczne sekrety willi “Tereska, Wadowice 2008.

[4] Maciej Bilek, Apteki…, s.353

Fotografia ze zbiorów Muzeum Zamek w Oświęcimiu MZ/H/135/32

 

Źródło: www.muzeum-zamek.pl

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

  1. Bardzo interesujący wpis, a w związku z aktualną sytuacją, prosimy o więcej takich ciekawostek. Pozdrawiam.

Send this to a friend