Informacje

GMINA. Stary kołowrotek wyglądał jak mina przeciwpancerna

Nietypowy,  zardzewiały przedmiot wyglądem przypominający minę przeciwpancerną, przysporzył strachu mieszkańcom jednej z miejscowości w gminie Oświęcim. Przypadkowo na posesji znaleźli go dwaj znajomi. Przedmiotem tym okazał się stary kołowrotek dekarski.

W sobotę (24.09.2022) po południu mieszkaniec gminy Oświęcim powiadomił Policję o odnalezieniu przedmiotu wyglądem przypominającego minę. Na miejsce natychmiast udali się policjanci. Mundurowi podczas rozmowy ze zgłaszającymi ustalili, ze mężczyźni spotkali się przed domem jednego z nich. Znajomy właściciela posesji stojąc na trawniku pod stopą wyczuł twardy przedmiot. Razem z właścicielem usunęli cienką warstwę ziemi. Wtedy ich oczom ukazał się zardzewiały metalowy przedmiot wyglądem przypominający minę przeciwpancerną.

O podejrzeniu znalezienia niewybuchu z czasów II wojny światowej funkcjonariusze powiadomili krakowskich saperów. Miejsce znalezienia przedmiotu zostało zabezpieczone przed dostępem osób postronnych poprzez wystawienie policyjnego posterunku.

W poniedziałek przed południem na miejsce przyjechali saperzy, którzy zachowując względy bezpieczeństwa zaczęli wykopywać przedmiot z ziemi. Już po usunięciu kolejnych warstw ziemi okazało się, że przedmiotem nie jest mina, a stary dekarski kołowrotek.

Przypominamy!
W przypadku znalezienia przedmiotu przypominającego niewybuch lub niewypał, nie należy go wykopywać, dotykać, oglądać czy przenosić lecz natychmiast zadzwonić pod numer alarmowy 112. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i oczekiwać na przyjazd służb.

KPP Oświęcim

Poprzedni artykułNastępny artykuł

1 komentarz

Send this to a friend