Informacje

Dlaczego taniego OC warto szukać w rankingach ubezpieczeń?

Twój znajomy płaci dużo niższe OC w porównaniu z wysokością składki opłacaną przez ciebie i zastanawiasz się, skąd wynikają takie rozbieżności? Chociaż w dużej mierze odpowiada za to indywidualne ryzyko ubezpieczeniowe, nie tylko to jest powodem dużych różnic. To także kwestia wyboru odpowiedniej oferty ubezpieczeniowej, której warto szukać w rankingach polis. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na taki krok.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego są mocno zróżnicowane – nie tylko wtedy, gdy porównujesz wysokość swojej składki z kosztami ponoszonymi przez znajomego. Aby się o tym przekonać, wystarczy poprosić o przygotowanie kalkulacji w kilku towarzystwach ubezpieczeniowych. Różnice mogą wynieść nawet do 50%, więc wybór przypadkowej oferty może cię sporo kosztować.

Od czego zależy wysokość składki OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe oceniają każdego kierowcę pod kątem ryzyka ubezpieczeniowego. Im większe prawdopodobieństwo, że dana osoba będzie sprawcą zdarzenia drogowego, tym wyższą składkę OC naliczają.

Ryzyko ubezpieczeniowe wyliczane jest w oparciu o m.in. takie parametry jak:

  • wiek kierowcy
  • data wydania uprawnień do kierowania pojazdem
  • miejsce zamieszkania
  • marka samochodu
  • pojemność i rodzaj silnika.

Dla niektórych ubezpieczycieli znaczenie może mieć także stan cywilny oraz liczba posiadanych dzieci – doświadczenie pokazuje, że kierowcy mający rodziny jeżdżą dużo bezpieczniej i odpowiedzialniej. Przy wyliczaniu składki uwzględniane są również zniżki za bezszkodową jazdę – im wyższa ich wartość, tym niższa cena obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

Warto mieć świadomość, że towarzystwa ubezpieczeniowe szacują ryzyko związane z danym kierowcą według wewnętrznej polityki. Dlatego oferta jednego ubezpieczyciela może okazać się dużo korzystniejsza od pozostałych propozycji.

Ranking ubezpieczeń – poznaj jego zalety

Coraz więcej osób ma świadomość tego, że oferty przygotowane przez konkretnych towarzystw ubezpieczycieli mogą się znacząco różnić. Aby się o tym przekonać, wystarczy zgłosić się do wielu ubezpieczycieli. Wcale jednak nie trzeba robić tego bezpośrednio – podczas spotkania w placówce. Można skorzystać z serwisów internetowych, np. na rankomat.pl znajdziesz OC najtaniej. Dlaczego warto?

  • Oszczędzasz czas

Ranking ubezpieczeń dostępny w porównywarkach pozwala na znaczną oszczędność czasu. Nie musisz we własnym zakresie zbierać informacji o ofertach poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych – wszystkie znajdują się w jednym miejscu. Wystarczy więc zweryfikować je i porównać pod kątem swoich potrzeb oraz oczekiwań.

  • Oszczędzasz pieniądze

Jeśli przeprowadzisz choćby jedną kalkulację, szybko zauważysz ogromne rozbieżności między ofertami poszczególnych ubezpieczycieli. Różnice między najdroższą a najtańszą polisą mogą wynieść nawet do 50%. Jeżeli więc porównasz ubezpieczenia OC dostępne w rankingu, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

  • Ubezpieczasz się w dowolnym momencie

Korzystając z rankingu ubezpieczeń nie tylko możesz porównać oferty w dowolnym momencie. Także wniosek o polisę możesz złożyć wtedy, gdy masz na to czas. Nie jesteś więc uzależniony od godzin funkcjonowania placówki ubezpieczeniowej. Ubezpieczenie możesz wykupić gdziekolwiek jesteś i cokolwiek robisz.

W przypadku OC można kierować się wyłącznie ceną?

Zastanawiasz się nad zasadnością korzystania z rankingu ubezpieczeń pozwalającego na wybór taniego OC? Nie ma powodów do obaw – wysokość składki nie wpływa na zakres ochrony i sumy gwarancyjne. Ubezpieczyciel ma obowiązek dokonać pełnej likwidacji  – niezależnie od tego, ile płacisz za OC. Taką samą ochroną objęty jest zatem kierowca płacący za polisę kilkaset złotych, jak i właściciel pojazdu opłacający ubezpieczenie w wysokości kilku tysięcy złotych.

Jeśli chcesz uzyskać informacje na temat wysokości składki, kalkulator OC AC znajdziesz np. w porównywarce ubezpieczeń rankomat.pl. To szybki i prosty sposób, aby zaoszczędzić co najmniej kilkaset złotych – a to wszystko na podstawie wiarygodnego rankingu polis.

art. powstał we współpracy z partnerem
Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend