Informacje

Cytrulina i jej działanie oraz właściwości

Cytrulina to jeden z aminokwasów, który został odkryty, co ciekawe… w arbuzie. Jednak to nie jedyne źródło naturalne tego kwasu aminowego, który znajduje się także w gorzkich melonach, dyni, czy też ogórku. Jak można się domyślać, odgrywa on ważną rolę w organizmie człowieka i z tego względu jest ona także obecna na rynku suplementów diety i odżywek dla osób aktywnych fizycznie. Co ciekawe, cytrulinę wykorzystuje się nie tylko do celów sportowych, ale także medycznych.

Cytrulina znalazła zastosowanie w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak nadciśnienie tętnicze, anemia sierpowata, czy też wiele chorób serca, a także wykazano jej skuteczność względem cukrzycy. Ponadto może okazać się pomocna w wielu dolegliwościach, także tych związanych ze starzeniem się organizmu, takich jak demencja, czy też ogólne osłabienie mięśni. Tak rozległe zastosowanie, zasługuje na uwagę, a przynajmniej przyjrzenie się dokładniej cytrulinie i jej prozdrowotnym właściwościom.

Cytrulina – działanie i właściwości

Chociaż wszelkiego rodzaju aminokwasy są najczęściej kojarzone z budową białek to co ciekawe, cytrulina do nich nie należy. Jej właściwości skupiają się bardziej wokół tzw. cyklu mocznikowego (ornitynowego). Dlaczego jest to warte uwagi? Ponieważ jest to cykl, który zalicza się do jednych z najbardziej skomplikowanych procesów metabolicznych, jakie zachodzą w organizmie człowieka. Na czym on polega? W tym cyklu organizm przekształca nadmiarowe ilości amoniaku, który jest toksyczny, w moczniku, a ten następnie jest wydalany z organizmu w postaci potu lub moczu.

Chociaż jest to bardzo ważne działanie, w którym uczestniczy cytrulina, to nie jest to jej jedyne zastosowanie w organizmie człowieka. Bierze ona udział także w syntetyzowaniu przez organizm innych aminokwasów, które są ważne z punktu widzenia funkcjonowania organizmu, a mianowicie ornityny oraz argininy. To natomiast oznacza, że cytrulina w pewnym sensie wpływa pozytywnie na naczynia krwionośne rozszerzając je i zwiększając przepływ krwi w organizmie.

To oczywiście tylko kilka sztandarowych przykładów działania cytruliny, które pokazują jak bardzo jest ona istotna. Szukając suplementu diety z cytruliną i chcąc włączyć ją do swojej diety, warto przyjrzeć się np. Citrulline Allnutrition.

Cytrulina a aktywność fizyczna – co warto wiedzieć?

Powyższe przykłady chociaż są ważne dla zdrowia, to nie mają one znaczenia tylko dla osób aktywnych fizycznie. Natomiast to właśnie wśród tej grupy osób, jest ona najbardziej popularna i ma dla nich najwięcej do zaoferowania. Wszystko z uwagi na jej wpływ na rozszerzenie naczyń krwionośnych, co zwiększa przepływ krwi przez mięśnie, a także uczestnictwo w syntetyzowaniu przez organizm argininy. Dzięki temu można uzyskać często pożądany efekt pompy mięśniowej, jednak na tym nie koniec korzyści.

Cytrulina dzięki swoim właściwościom ma także pozytywny wpływ na przebieg regeneracji potreningowej. Pomaga zniwelować lub zmniejszyć ból mięśni po intensywnych ćwiczeniach, a tym samym zmniejsza zmęczenie tkanek mięśniowych i zwiększa ich wytrzymałość. Ponadto, umożliwia przeprowadzenie cięższych jednostek treningowych i jest przez swoje działanie zaliczana do grona tzw. przedtreningówek. Szukając tego typu odżywek, warto przyjrzeć się ofercie sklepu SFD, gdzie znajdują się nie tylko preparaty z cytruliną, ale także wieloma innymi substancjami odżywczymi.

art. partnerski

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend