Informacje

CHEŁMEK. Rozpalił ognisko w którym postanowił spalić śmieci

Mieszkaniec gminy Chełmek przekonał się o tym jak trudno zapanować nad ogniem. Mężczyzna  pomimo obowiązującego zakazu postanowił spalić odpady w ognisku przy domu. Niestety ogień wymknął się spod jego kontroli niszcząc żywopłot oraz kilkadziesiąt arów pobliskiej łąki.

W środę (23.03.2022) tuż przed godziną 16  Straż Pożarna oraz Policja otrzymały zgłoszenie, dotyczące pożaru łąki na terenie jednej z miejscowości w gminie Chełmek.  Strażacy przeprowadzili akcję gaśniczą, natomiast policjanci w trakcie czynności ustalili, że do rozprzestrzenienia się ognia na pobliską łąkę doszło z winy 36 – letniego mieszkańca gminy Chełmek,. Mężczyzna na terenie swojej posesji rozpalił ognisko w którym postanowił spalić śmieci. Niestety ogień szybko przeniósł się na pobliskie drzewa, a następnie na łąkę niszcząc ponad 30 arów.

Policjanci poinformowali mężczyznę o obowiązującym zakazie spalania odpadów i konsekwencjach grożących za stworzenie zagrożenia dla życia zdrowia lub mienia. Następnie poinformowali sprawcę wykroczenia o nałożeniu na niego dwóch mandatów karnych tj. za spalanie odpadów na posesji oraz za sprowadzenie zagrożenia pożarowego.

Osoba, która spala śmieci bądź odpady zielone w ogródku lub na działce, może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł lub też wysoką grzywną w przypadku skierowania sprawy do sądu. Natomiast za stworzenie niebezpieczeństwa zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób, bądź spowodowanie wysokich strat materialnych Kodeks Karny przewiduje karę więzienia do 10 lat.

Przypominamy również, że wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów także jest zabronione. Sprawca takiego wykroczenia podlega karze aresztu, albo grzywny.

KPP Chełmek

Poprzedni artykułNastępny artykuł
Send this to a friend