Informacje

BRZESZCZE. Skarb Państwa przejął kopalnie w Brzeszczach, Libiążu i Jaworznie

Skarb Państwa przejął ostatniego dnia roku 100 proc. akcji spółki TAURON Wydobycie, w skład której wchodzą zakłady górnicze Sobieski, Janina i Brzeszcze.

– Proces wydzielenia aktywów wydobywczych z Grupy TAURON to jeden z najważniejszych procesów transformacji energetycznej Grupy w ostatnich latach. Wydzielenie kopalń ze struktur Grupy było uzasadnione zaostrzającą się polityką instytucji finansowych zmierzających do dekarbonizacji swoich portfeli inwestycyjnych – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes zarządu Grupy TAURON.

W drugiej połowie października TAURON zawarł ze Skarbem Państwa warunkową umowę sprzedaży akcji spółki TAURON Wydobycie, a do połowy grudnia spełnione zostały wszystkie warunki zawieszające umowy dotyczące niewykonania przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa („KOWR”) prawa pierwokupu akcji spółki oraz umorzenia zadłużenia TAURON Wydobycie wobec TAURON Polska Energia.

Równocześnie z przygotowaniami związanymi z wydzieleniem aktywów wydobywczych, w Grupie TAURON trwają prace związane z wydzieleniem aktywów wytwórczych opartych na węglu do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

– Zakończenie procesu sprzedaży akcji TAURON Wydobycie, a w kolejnym kroku wydzielenie węglowych aktywów wytwórczych do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego odblokuje nasz potencjał inwestycyjny poprzez wzmocnienie pozycji Grupy w relacjach z instytucjami finansowymi. Największy strumień finansowy skierujemy w najbliższych latach na rozbudowę aktywów OZE oraz rozwój sieci elektroenergetycznych – wyjaśnia Paweł Szczeszek.

Realizowana od czerwca 2022 roku Strategia Grupy TAURON zakłada sześciokrotne zwiększenie mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii oraz ograniczenie emisyjności o prawie 80 proc. Priorytetem Strategii Grupy TAURON jest również umocnienie pozycji lidera w zakresie dystrybucji energii oraz rozwój technologii umożliwiających zarządzanie rozproszonymi źródłami energii.

 

 

 

 

***

TAURON Polska Energia S.A. jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Grupa TAURON jest jednym z największych podmiotów gospodarczych w Polsce, w tym największym dystrybutorem i jednym z największych sprzedawców i wytwórców energii elektrycznej. W skład Grupy TAURON wchodzą m.in. TAURON Wytwarzanie, TAURON Dystrybucja, TAURON Sprzedaż, TAURON Obsługa Klienta, TAURON Wydobycie, TAURON Ekoenergia oraz TAURON Ciepło. Od 2010 roku akcje TAURON Polska Energia SA notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30. Spółka wchodzi w skład indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie  RESPECT Index.

Poprzedni artykułNastępny artykuł

17 komentarzy

 1. Teraz w kraju jest super, a co dopiero by było gdyby tak wszyscy politycy byli tacy bezinteresowni.. Naprawdę jesteśmy szczęściarzami, że w naszej lokalnej ojczyźnie jest ktoś taki. Niestety pewnie to zbyt długo nie potrwa bo Pan Bochenek pewnie nam go zabierze…

 2. Te dzieci moczą się chyba ze strachu przed „nauczycielem” .Ktoś kto wypisuje w sieci taki syf normalny na pewno nie jest.

 3. Właśnie. A dochodów radny Łoziński nie ma żadnych, bo wszystkie pieniądze rozdaje pracownikom.

 4. Usuwają komentarze o radnym Łozińskim? Pewnie tylko te obraźliwe, bo ludziska są zawistne i nie lubią ludzi sukcesu. Przecież to jest kryształowy człowiek, nie przypadkiem należy do najuczciwszej partii w tym kraju.

 5. Do Stefan B. Po której ty jesteś stronie?!!!!! Jesteś górnikiem tej kopalni?? i nie spodobały ci się moje życzenia Noworoczne? – w tym wypadku mam to w dupie!!!. Czy po prostu Bardziej zależy ci na nierentownej kopalni- molochu do której podatnicy w tym także i ty dokładasz miliony publicznych pieniędzy niż na ogromnej krzywdzie ludzkiej jakie od miesięcy wyrządza ten popaprany zakład???. W takim razie straciłeś w moich oczach resztki elementarnego poczucia sprawiedliwości..

 6. @nauczyciel

  Widząc to jak zwracasz się do innych daje do myślenia czy naprawdę twoje problemy wywołane są przez kopalnię…

  Być może tego nie wiesz ale to co robisz jest karalne. Poproś grzecznie redakcję to być moze usunie twoje komentarze.

 7. Do @ Stefan B. Gdyby ci się ty głupi kutasie dzieci w nocy moczyły z powodu stanów lękowych spowodowanych cotygodniowymi trzęsieniami ziemi wywołanymi przez KWK Janina to byś nie mówił ” takie wpisy” tylko pisał byś jeszcze lepsze!!!!

 8. ??? takie wpisy „redakcja” toleruje, natomiast pisana prawda na temat radnego Łozińskiego jest usuwana na bieżąco . Żenada…

 9. Życzenia Noworoczne:
  Wszystkim górnikom z Kopalni „KWK Janina” w Libiążu z okazji Nowego Roku życzę żeby ich zasypało w całości i zdychali pod ziemią z braku tlenu długo i w męczarniach!!!. Myślę że moje życzenia są jak najbardziej sprawiedliwe i adekwatne do stopnia krzywdy ludzkiej jakiej ze strony tej przeklętej kopalni doświadczają mieszkańcy wsi Zagórze , Mętków oraz Żarki. Oby dobry i sprawiedliwy Bóg spełnił te życzenia.

 10. A za rok kopalnie te przejmie z kolei nowa państwowa spółka pod nazwą „Węgiel Polski”, od niej odkupi je za złotówkę holding „Aktywa Narodowe”, aż wreszcie przejmie je Orlen. Patrząc na to co się dzieje, chyba taki maja plan.
  Każdej takiej dobrej zmianie towarzyszyć będą premie, nagrody, dywidendy i pakiety akcji dla pisowskich menadżerów, którzy tak skomplikowane operacje sprawnie przeprowadzili.

 11. W samo sedno. Na tym jak widać polega radosna polityka gospodarcza rządu pis: po podwyższeniu marży na węgiel uzyskuje kasę na kolejne tarcze antyinflacyjne, którą to inflację rząd sam spowodował cen paliw podwyższając. Resztę rozda pis w roku wyborczym klasie próżniaczej (siedemset +?) a lud ciemny się ucieszy. Genialne.
  Należy tez wspomnieć o gigantycznych premiach i nagrodach rocznych dla Obajtka, baronów węglowych i całej chmary pisowskich aktywistów oblepiających takie spółki skarbu państwa. Bo przecież im te pieniądze po prostu się należą.

 12. Teraz jeśli któraś z kopalni okaże się deficytowa , nawet o tym się nie dowiemy . Państwo pokryje straty. Państwo – czyli my wszyscy.
  PRL bis.
  Lecz coż to znaczy dla wyznawców „cudu na orlenie” ?

Send this to a friend